Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

HASP HL3.21

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce este chestia aceasta si la ce se foloseste? N-am nici cea mai mica idee, google nu prea m-a lamurit la nivelul meu de engleza.

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
in general, HASP este un sistem de securitate anti-piraterie, care presupune existenta in sistem a unei chei usb (dongle) (un fel de stick). softurile care folosesc acest sistem NU FUNCTIONEAZA fara aceasta cheie usb.

ca exemplu, stiu de anumite versiuni mai vechi de quark xpress care nu functionau fara astfel de cheie. am mai intilnit sistemul si la calculatorul care gestiona unitatea de inscriptionare a placilor tipografice (CTP).

Edited by tEo, 07 April 2018 - 18:02.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am un asemenea stick, eram curios la ce poate fi folosit. Banuiesc ca, in cazul meu, la nimic.Posted Image

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
respectiva cheie usb nu este universala, existenta sau non existenta ei intr-un port usb afecteaza doar functionarea softului asociat ei.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, am citit asta de pe google, dar eram nelamurit  daca are infliuenta la tot calculatorul, sau doar la softurile specificate pe undeva la momentul instalarii softului dedicat. In speta "Echoview"

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Si care se poate clona in 30 de minute ... , astfel incat in Device Manager sa-ti apara permanent existenta acelui dispozitiv ,,mount" (pacalind in acelasi timp software-ul).

Fix pix.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate