Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Micro auto

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
M-am saturat cu parcările din Bucurestiul asta plin de mașini, asa ca de ceva timp caut o alternativa ieftina pret / consum, sa ma deplasez prin acest oraș fără sa înjur și sa-mi fac nervi ca nu am unde sa parchez etc.
Am dat de masinuta  (un fel de scuter pe 3 roti) asta full electric ZEV T3-1 Micro la pretul de $5,700, se conduce cu categoria B.
Imi place la ea ca are usi cu geamuri rabatabile, trapa, si ceva spatiu in spate, este mai ok fata de Renault Twizy.
Problema e ca nu stiu cum o pot achizitiona si daca se mai plateste ceva taxe.
Ce parere aveti ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DHCrszzxJwc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003
Pai si cu asta unde parchezi daca nu e loc ?

Edited by andreic, 07 April 2018 - 16:04.


#3
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Intre masini, pe trotuar, etc.
Este o alternativa pentru cei ca mine care au job-ul la 10Km de casa si nu mai vor sa-si frece autoturismul prin oras.
Cu arătarea asta de "masina" te poti deplasa linistit, seara o pui la incarcat si cu asta basta.

Edited by kiario, 07 April 2018 - 16:11.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

 kiario, on 07 aprilie 2018 - 16:07, said:

Intre masini, pe trotuar, etc.
Pai daca nu e loc nu e nici pentru aia, asta e ideea, daca e loc poti parca oriunde ca si acuma Posted Image Pe trotuar doar unde e voie... parcarea nu e argument, poate consumul mic, iesi ieftin cu ea.

Edited by andreic, 07 April 2018 - 16:11.


#5
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sansele sa gasesti un loc de parcare pentru chichineața asta sunt cel putin duble fata de un autoturism cu lungimea de 4 metri si ceva, asta e pe lungime cat latimea unui turism mic.
Mai conteaza si consumul de carburant, asta e electric, consum mai nimic cat stau in ambuteiaj.

Are si anumite minusuri fata de un autoturism electric veritabil, adica nu are recuperare de energie cand franezi, nu are sisteme de siguranta, nu are incalzire si mai gasesc, dar daca pretul ei este in jur de 20.000 lei eu zic ca este ok.

Edited by kiario, 07 April 2018 - 16:19.


#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Îți vând eu un pont. Ieftin. Aproape gratis.
Mută-te dracului din jegul ăla. Eventual peste graniță.

Ori nu te lasă partidul?

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
O alta varianta oarecum similara ar fi VW e-Up.
Am vazut ca costa cam 25.000 EUR, dar se da prima de la stat 10.000 EUR.

Poate luam doua bucati si ne face VW discount :D

#8
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Ce sa faci cu aia in curbe? Se rastoarna la primul stranut.
Ce faci din punct de vedere siguranta? Ca la prima pitzi cu Range Rover care nu te vede ca e cu ochii in telefon esti facut hamburger.
Aproape in acelasi buget poti lua o skoda citigo. Tot fara aer conditionat dar macar are 4 roti si abs si airbaguri.

Edited by uhu10uhu, 07 April 2018 - 17:07.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Iei un Aixam si gata. Strict pentru oras.

https://www.olx.ro/o...81cc2a;promoted

Edited by PoeOvidiu, 07 April 2018 - 17:13.


#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu cu aia in bucucresti nu as avea curaj sa ies....Nu cedeaza gibonii la autobuze si gipane,da la supozitorul asta!

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si cum esti sigur ca o mai gasesti acolo unde ai parcat-o ?
Ca bate vantul sau nu sau ca se bucura pakistanezii de ea ?

#12
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Din ce vad eu este perfecta...pt dat peste cap...este inalta, ingusta si are 3 roti.
Twizzy ala are macar 4 roti
Daca tot vrei ceva pt 10 km incearca o bicicleta acum ca tot vine vara poate una electrica

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 kiario, on 07 aprilie 2018 - 15:57, said:

Problema e ca nu stiu cum o pot achizitiona si daca se mai plateste ceva taxe.

Ce vezi in poze si filmarile de pe youtube etse unul prototip (sau cateva, putine, construite ca demo).
Masina a fost pe kickstarter si nu a avut parte de finantarea propusa
https://www.kickstar...ew-and-improved

Pe situl lor (care arata tare dubios ca sa fiu sincer ... cu 100 USD imi fac un site mult mai profesional ca ala) ai un numar de telefon si o adresa in PA (Pennsylvania).
https://www.zelectri....com/contact-us

Succes ...

Edited by ro_explorer, 08 April 2018 - 23:44.


#14
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Nu as lua asa ceva din 2 motive:
1. Cel mai important: siguranta. Doamne fereste de o busitura in chestia aia... Sa nu zic accident. Te faci praf. Mai bine iti iei un scuter pentru oras si un echipament bun si mergi cu grija. Stiu, o sa ziceti ca e mai nesigur. Nu cred, cred ca cu asa ceva la un accident minor iese rau. Cu un scuter daca mergi cu atentie si iti iei echipament bun, nu ai ce pati. Si nu mergi cu viteze demente, evident. Cu scuterul chiar te poti baga printre masini la semafor (filtering) si chiar ai un avantaj. Iarna mergi tot cu masina, sau cand e frig, cand scad temperaturile sub 15 grade. Dar tot ai vreo 6 - 7 luni pe an cand poti merge cu scuterul.
2. Ai unde o incarca? Vesnica problema, cat are autonomie? Iarna o sa ai mai putin de jumatate autonomie. E tricky situatia, si "chestia" nu e ieftina...

#15
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Un smart e mai ok. La fel, se poate parca perpendicular pe latimea unei masini. Plus ca macar e facut de unii care stiu sa faca masini, au retea de service. Asa, iti iei o porcarie din asta chinezeasca, scumpa, cine o repara, de unde iei piese etc? Am inchiriat Twizzy in Roma. Nu as mai repeta experienta. Pozitia, inaltimea, sunt ambele foarte aiurea si, in caz de accident, esti practic blocat intr-o cutie care nu iti asigura protectie.

Scuter e o varianta ok pentru oras, strict dpdv al vitezei si al pretului. Altfel, are numai dezavantaje. Mai nesigur, cand ploua trebuie sa iti pui pelerina cand te duci la birou, nu il poti folosi iarna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate