Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Am fost hackerit pe g2a

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Buna ziua, asa cum scrie si in topic, cineva a intrat pe contul meu de g2a, mai aveam 5 lei acolo si au disparut, vad doar tranzactie id... Aveam si cardul salvat pe cont, dar cu 3d secure, a incercat sa plateasca 25 de lei pe altceva, dar nu a reusit, ca mi-a venit mesaj.

Intrebarea este, daca pot sa vad cine a intrat pe contul meu, adica sa vad ip-ul . Sa stiu este din congo, sau de aici de la mine din oras, ca eu banuiesc pe cineva, dar am nevoie si de dovada :D

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-au disparut 5 lei? Mda, se pare ca foamea e maaaareeee...

#3
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Aveam 5 lei in cont, au disparut, vad si tranzactia si apoi mi-a venit email cum ca a incercat sa incarce de pe card 25 de lei ... chestia e ca daca pot sa aflu ip-ul, ca suspectez eu pe cineva, dar asa fara nici o dovada... nu pot sa ii zic ca el e hotul, deaia zic, sa vad daca e ip de aici din oras sau de la mama dracului :D

#4
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Parola la cont era sarmale123 ?

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Contacteaza administratorul, expune problema, spune-i exact cand anume s-a intamplat, poate te ajuta el, dar ma tem ca nu te va ajuta cu nimic IP-ul. Ma tem ca a folosit un proxi, hotspot public, sau retea mobila. Primul lucru, trebuia sa-ti schimbi parola, nu sa plangi dupa 5 lei si sa deschizi topic aici.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 bobo323, on 07 aprilie 2018 - 08:08, said:

Parola la cont era sarmale123 ?
Da bine, ma, ca-mi lasi parola peste tot, acum iar trebuie sa o schimb la toate conturile :|

#7
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Citește topicul ăsta : https://forum.softpe...hide-topic-nou/

#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 gumball3000, on 07 aprilie 2018 - 11:10, said:

Da bine, ma, ca-mi lasi parola peste tot, acum iar trebuie sa o schimb la toate conturile Posted Image
bagamaish. si eu

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 logy, on 07 aprilie 2018 - 07:10, said:

Intrebarea este, daca pot sa vad cine a intrat pe contul meu, adica sa vad ip-ul . Sa stiu este din congo, sau de aici de la mine din oras, ca eu banuiesc pe cineva, dar am nevoie si de dovada Posted Image
Vorbeste cu G2A, de ce ne intrebi pe noi?
practic ei trbuie sa vada IP-urile ca doar tranzactia s-a intamplat in ograda lor.

Edited by MarianG, 07 April 2018 - 12:33.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
g2a astia ce or fi ei nu au logare in 2 pasi ? orice firma serioasa are asa ceva in ziua de azi.

#11
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

 bobo323, on 07 aprilie 2018 - 08:08, said:

Parola la cont era sarmale123 ?
Nu este Tigarikent1 , acuma trebuie sa afli si emailul

 rumegus, on 07 aprilie 2018 - 10:22, said:

Contacteaza administratorul, expune problema, spune-i exact cand anume s-a intamplat, poate te ajuta el, dar ma tem ca nu te va ajuta cu nimic IP-ul. Ma tem ca a folosit un proxi, hotspot public, sau retea mobila. Primul lucru, trebuia sa-ti schimbi parola, nu sa plangi dupa 5 lei si sa deschizi topic aici.
eu nu plang dupa 5 lei, am zis ca atata aveam pe cont, vreau sa aflu ip-ul sa vad daca e cineva din oras de la mine, ca banuiesc pe cineva, sa stiu la ce sa ma astept, poate nu e el si o fost aia din nigeria :)

 modoran, on 07 aprilie 2018 - 12:44, said:

g2a astia ce or fi ei nu au logare in 2 pasi ? orice firma serioasa are asa ceva in ziua de azi.
Nu au logare in 2 pasi si chiar daca aveau, nu ma ajuta cu nimica, chestia e ca de pe card nu a putut sa extraga ca e cu logare 3d secure si am primit mail de confirmare cand a incercat.

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 gumball3000, on 07 aprilie 2018 - 11:10, said:

Da bine, ma, ca-mi lasi parola peste tot, acum iar trebuie sa o schimb la toate conturile Posted Image

Folosești tu sarmale1234? Că-mi pun eu sarmale12345 dacă e.

 logy, on 07 aprilie 2018 - 12:49, said:

ca banuiesc pe cineva

Hai s-o luăm logic. Ăla pe care-l bănuiești tu îți știe contul și parola? Dacă da, șansele să fie un hacker nigerian sunt inexistente.

Edited by SmurfK, 07 April 2018 - 12:55.


#13
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Daca banuiesti pe cineva hecareste-l si tu altfel cu greu o sa afli dovezi.

#14
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

 logy, on 07 aprilie 2018 - 07:10, said:

Buna ziua, asa cum scrie si in topic, cineva a intrat pe contul meu de g2a, mai aveam 5 lei acolo si au disparut, vad doar tranzactie id... Aveam si cardul salvat pe cont, dar cu 3d secure, a incercat sa plateasca 25 de lei pe altceva, dar nu a reusit, ca mi-a venit mesaj.

Intrebarea este, daca pot sa vad cine a intrat pe contul meu, adica sa vad ip-ul . Sa stiu este din congo, sau de aici de la mine din oras, ca eu banuiesc pe cineva, dar am nevoie si de dovada Posted Image
Instaleaza Bitdefender, kaspersky sau norton, si malwarebytes si da o scanare la toate partitiile, chiar de 2-3 ori, se poate sa ai virusi.

#15
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Eu in locul tau m-as urina pe ei 5 lei. Ai pierdut o bere, asta e, nu te mai panica atata. Vezi sa nu ai vreun stealer, rat sau alte gainarii de astea prin pc, ca poti sa iti schimbi parolele, ti le va afla instant si pe alea noi. Oricum, din ce am citit, ai de a face cu un hacker adevarat, unul dintre cei mai periculosi din lume, daca si-a cumparat ceva prostie de joc la 5 lei, apoi a incercat sa plateasca alta prostie de joc la 25 lei. Chiar ca e periculos tipul.

Acum, ca sa fie ok, baga-ti un antivirus si scaneaza-ti pc. Azi, peste cateva zile, o saptamana, si daca nu iti gaseste nimic e ok. Ma refer la faptul ca daca e cryptat poti scana tu astazi ca nu o sa iti gaseasca nimic. Apoi, schimba-ti parolele, si la mail si la contul ala. De card nu ai de ce sa te temi daca ai 3dsecure.

Ar mai fi o idee (cea mai buna dupa mine): Daca il banuiesti pe respectivul, te duci frumos la el, il iei de guler, ii aplici politicos vreo 30-40 de palme peste bot si vezi daca recunoaste. In general ar trebui sa recunoasca. Daca nici dupa 30-40 de palme nu recunoaste, nu e vinovat. Ii dai inca un sut in fund, apoi il chemi la o bere pe banii tai ca sa nu se supere pentru eventualele mici lipsuri de politete din partea ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate