Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Subevaluare prima casa-intrebare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Anirod

Anirod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2013
Buna ziua

Am rugămintea sa imi transmiteți daca in cazul in care reiese o diferența între valoarea evaluată si prețul din antecontractul facut înaintea evaluării(din prostia mea..), cum ar trebui procedat pentru acoperirea diferentei daca in antecontract apare ca restul de (95%) va fi acoperit de credit bancar prima casa? Odată cu op-ul pe care il face banca fac si eu unul pentru plata diferntei(din subevaluare) sau acest lucru ar trebui menționat intr un adițional la antecontract ?

Va Multumesc mult pentru suport!
Sărbători fericite,numai bine!

#2
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Nu are nici o treaba. Daca tu l-ai evaluat la 50.000 si banca la 45.000, de la banca iei cat ai tu nevoie. Daca vanzarea se face la 50.000, banca iti da 50.000 (din care mai platesti tu conform programului prima casa taxele aferente).

Cand ajungi in ziua platii, tu virezi banii vazatorului. Daca faci viramentul in lei, platesti de la tine diferenta, daca banca nu acopera. Daca virezi euro, platesti tot tu diferenta de curs. Spre exemplu:
Va intelegeti la: 50.000 euro
Banca iti da echivalentul in lei: 2.500.000 lei
Plata o faci in lei la vanzator: nu prea are cum sa fie diferente
Plata o faci in euro la vanzator: iti ajung de la banca 2.500.000 lei care sunt convertiti in euro si care, cel mai probabil, sunt vreo 48.500. Tu virezi, suplimentar, catre vanzator inca 1500 euro.

Totul se face prin banca pentru ca asa este mai safe si asta e, de fapt, singura varianta.

Si nu te-ai grabit deloc cu pretul pentru ca evaluarea bancii se face pe niste baremuri. De ex in Crangasi, mai toti vand la 60-75k euro. Conform baremurilor, majoritatea apartamentelor valoreaza in jur de 45-50k... Observi vreo diferenta ?
Nici un vanzator n-o sa-ti vanda tie la pretul asta.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postpaso87, on 07 aprilie 2018 - 07:28, said:

Si nu te-ai grabit deloc cu pretul pentru ca evaluarea bancii se face pe niste baremuri. De ex in Crangasi, mai toti vand la 60-75k euro. Conform baremurilor, majoritatea apartamentelor valoreaza in jur de 45-50k... Observi vreo diferenta ?
Ești pe dinafară. Ca evaluator imobiliar, te informez că evaluarea proprietăților imobiliare și a bunurilor se face conform unor standarde. Întotdeauna folosind date din piață. Diferențele dintre sumele evaluate și ce acordă banca ca împrumut țin de strategia băncii. Aceasta aplică valorilor evaluate anumiți coeficienți de siguranță, care ajung și la 0,6.

#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Hai sa venim putin in lumea reala.

Tu gasesti un apartament pe care vrei sa-l cumperi. SI negociezi un pret pentru el cu proprietarul.

Banca (banuiesc ca e vorba de Prima Casa, avand in vedere avansul mic) iti va da credit 95% din suma convenita a achizitiei, daca aceasta este mai mica sau egala cu valoarea evaluata a apartamentului, sau 95% din valuarea la care apartamentul a fost evaluat, in cazul in care evaluarea este sub valoarea convenita a tranzactiei.

Pe scurt: gasesti un apartament si negociezi un pret de 50.000 Euro.

Daca este evaluat de banca la 55 000, ei te pot imprumuta cu 0.95X50 000 =  47 500 euro.

Daca este evaluat la 40 000, ei te pot imprumuta cu 0.95X40 000 =  38 000 euro

Diferenta pana la pretul apartamentului te priveste. Te poate "ajuta" banca cu un alt imprumut pentru diferenta, unul de nevoi personale, de regula, la un cu totul alt cost. Adica mai mare.

#5
Anirod

Anirod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2013
Multumesc pentru răspuns!

Si doar ca sa fiu sigura ca am înțeles, daca ar fi posibil sa imi confirmați si urmatorul aspect: in cazul subevaluării, nu va mai fi nevoie de un adițional la antecontract pentru a completa diferența survenită din subevaluare de mine, ci va fi suficent doar sa transfer diferența odata cu transferul pe care il face banca in contul vânzătorului, corect?

Va Multumesc,toate bune!

#6
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Bine. Daca voi ati trecut prin aceata procedura recent, stiti mai bine cum se face.

Eu am trecut si stiu cum am procedat. Daca voi aveti informatii mai noi, e foarte bine. Eu am stabilit pretul cu vanzatorul. Uite si un exemplu concret:
Pret: 60.000 euro
Evaluator: 48.000 euro
Avans: 3000 euro
Imprumut banca: 57.000 euro

Unde e diferenta aia de care tot vorbiti voi ca va da banca dupa cum evalueaza ?

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postursamajor, on 07 aprilie 2018 - 07:45, said:

Ești pe dinafară. Ca evaluator imobiliar, te informez că evaluarea proprietăților imobiliare și a bunurilor se face conform unor standarde. Întotdeauna folosind date din piață. Diferențele dintre sumele evaluate și ce acordă banca ca împrumut țin de strategia băncii. Aceasta aplică valorilor evaluate anumiți coeficienți de siguranță, care ajung și la 0,6.

Ai citit ce intreaba initiatorul? A pus vreo intrebare legata de evaluare si cum se procedeaza in cazul acesteia?

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Tu ai citit cui i-am răspuns eu?

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

View Postpaso87, on 07 aprilie 2018 - 09:53, said:

Bine. Daca voi ati trecut prin aceata procedura recent, stiti mai bine cum se face.

Eu am trecut si stiu cum am procedat. Daca voi aveti informatii mai noi, e foarte bine. Eu am stabilit pretul cu vanzatorul. Uite si un exemplu concret:
Pret: 60.000 euro
Evaluator: 48.000 euro
Avans: 3000 euro
Imprumut banca: 57.000 euro

Unde e diferenta aia de care tot vorbiti voi ca va da banca dupa cum evalueaza ?
imposibil. banca nu iti da cu 9000 mai mult decat iti evalueaza evaluatorul. DAR termenul folosit de tine e corect, adica "imprumut banca" , in sensul ca prima casa + un alt credit si asa ai ajuns la 57.000. daca imi zici ca banca ti-a dat57.000  credit ipotecar pe bun ce face 48.000 ne minti

#10
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postursamajor, on 07 aprilie 2018 - 12:08, said:

Tu ai citit cui i-am răspuns eu?

Da, off-topic. Lasati topicul curat sau ma ocup eu sa ramana curat. Multumesc.

#11
shoboricozaur

shoboricozaur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.12.2016
S-ar putea sa te intrebe evaluatorul cat a costat, ca sa iasa ok.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Adica banca insasi (care are interesul sa dea imprumuturi cat mai mari si cat mai multe) va spune ca pretul real al apartamentului e mult mai mic si voi suparati tot pe banca. :death:

#13
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View PostAnirod, on 07 aprilie 2018 - 06:31, said:

Buna ziua

Am rugămintea sa imi transmiteți daca in cazul in care reiese o diferența între valoarea evaluată si prețul din antecontractul facut înaintea evaluării(din prostia mea..), cum ar trebui procedat pentru acoperirea diferentei daca in antecontract apare ca restul de (95%) va fi acoperit de credit bancar prima casa? Odată cu op-ul pe care il face banca fac si eu unul pentru plata diferntei(din subevaluare) sau acest lucru ar trebui menționat intr un adițional la antecontract ?

Va Multumesc mult pentru suport!
Sărbători fericite,numai bine!
De unde ati tras concluzia ca este "subevaluat" ? Poate ca a fost de fapt evaluat corect, iar pretul din antecontract era de fapt supraevaluat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate