Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Comert cu datele personale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,256
  • Înscris: 27.10.2007
Mi-a trimis Vodafone un mesaj prin care imi spune ca primesc 5 Gb net national  daca trimit sms la un anumit numar . Totodata, prin trimiterea sms imi dau acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal, inclusive localizare si sa-mi trimita reclame. La vreo cateva zile, Vodafone (sperand ca nu sunt atent) imi trimite al doilea mesaj in care imi spune din nou ca imi da 5Gb, iar termenii acestei tranzactii sunt in mesajul anterior.
Aceste mesaje mi-au trezit interesul :
cat sa coste datele cu caracter personal ?
pentru ce suma /beneficiu sunteti dispusi sa deveniti cobaiul perfect, care are un cip in creer, un  gps permanent si se alimenteaza non stop cu reclame ?
cand credeti ca se va ajunge aici (oameni care pentru o suma, sunt dispusi sa fie cobai in lumea reclamelor) ?

Spoiler


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Iti da trafic de date in schimbul spamului pe care trebuie sa-l primesti, asta e ideea Posted Image

Edited by andreic, 07 April 2018 - 01:14.


#3
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Instalează-ți domle Truecaller. Să nu uităm nici de Ad Block Browser sau Ad Block.

#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
datele tale personale nu valoreaza nimic, nu primesti nici 5 bani pe ele.
valoare au bazele de date cu zeci, sute de mii de inregistrari.
nu se vand/cumpara "la bucata" Posted Image

nu iti instala TrueCaller, ca automat iti dai acceptul sa listeze public numele si tel tau + toata agenda ta.

Edited by alx42, 06 April 2018 - 19:21.


#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,256
  • Înscris: 27.10.2007
nu e vorba ce o sa fac eu, ci ideea de a-ti vinde cumpara datele personale.

Quote

datele tale personale nu valoreaza nimic, nu primesti nici 5 bani pe ele.
evident ca n-o sa primesc nici macar o ceapa degerata, dar dar ideea de a permite operatorului localizarea mi se pare cam naspa. stiu, o sa spuneti ca operatorul nu are o localizare prea precisa ( vezi avionul cazut in apuseni) dar stim noi cu singuranta ca intre timp n-au invatat sa faca triangulatie intre celule, sau, mai simplu, stim noi ca aplicatia myvodafone nu are acces si la gps de pe telefon ?
in secolul 21 trebuie sa ai telefon, asta e clar. dar asta vine la pachet cu o expunere, nud, in piata publica a datelor personale ?

Edited by strongsss, 06 April 2018 - 19:29.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 un-simplu-om, on 06 aprilie 2018 - 19:16, said:

Instalează-ți domle Truecaller. Să nu uităm nici de Ad Block Browser sau Ad Block.
Truecaller? Hmmm... citeste aici: https://forum.softpe...ele-de-telefon/

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Si cu ce ma afecteaza atat de tare ca imi afla datele mele personale?
Pana acum ceva timp era isteria cu CNP-ul, ca-l fura unu si altu. Ete fas.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,156
  • Înscris: 15.05.2008
ieri am primit pe un sim urare de la un sect de buc,precum ca negoita imi face urari de florii

#9
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 Sef-chenko, on 06 aprilie 2018 - 19:35, said:

Si cu ce ma afecteaza atat de tare ca imi afla datele mele personale?
Pana acum ceva timp era isteria cu CNP-ul, ca-l fura unu si altu. Ete fas.
N-are cu ce te afecta. Posteaza-le aici!

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Extraordinar, afla despre mine (numarul de telefon si locatia) , pot sa se stearga cu ea la fund. O sa vina o gasca de 30 interlopi de la vodafone peste mine in casa sau ce ? Posted Image

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,256
  • Înscris: 27.10.2007

 Sef-chenko, on 06 aprilie 2018 - 19:35, said:

Si cu ce ma afecteaza atat de tare ca imi afla datele mele personale?
Pana acum ceva timp era isteria cu CNP-ul, ca-l fura unu si altu. Ete fas.
Toti operatorii mizeaza pe acest comportament. Ce nu inteleg e treaba lor , pe mine nu ma afecteaza. Nu e chiar asa. Nu sunt sclav pe mosia lor digitala !

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Asta este Romania cu bune si cu rele.........Posted Image

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
vodafone oricum are posibilitatea sa te localizeze. ce ti-a cerut prin acest mesaj e sa-l lasi sa-ti prelucreze aceste date si sa se foloseasca de ele. de exemplu cand treci pe langa un restaurant care a cumparat de la ei reclama sa-ti trimita un sms cu o reclama la respectivul resturant si sa-ti spuna ca gasesti pizza dupa coltz. asa cum spunea andreic in postul nr 2 e un deal f. simplu, accepti 5GB de date de la ei ca sa-i lasi sa te spam-eze.

daca esti asa paranoic ia spune-mi folosesti cumva google? ce crezi ca se intampla cand cauti tu in google ceva? n-ai observat ca dupa ce ai cautat pantofi iti apar pe toate siteurile reclame la pantofi? sau din ce credeai ca face miliarde google? pe facebook ai jucat cumva joculete din alea care-ti spun cu ce vedeta semeni dupa completarea unui chestionar?......

Edited by Fane, 06 April 2018 - 21:09.


#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,256
  • Înscris: 27.10.2007

 Fane, on 06 aprilie 2018 - 21:09, said:

accepti 5GB de date de la ei ca sa-i lasi sa te spam-eze.
asta intreb si eu. e mult ? e putin ? sunt oameni dispusi sa accepte acest targ ? voi pentru ce suma beneficiu ati accepta acest targ ?


Quote

daca esti asa paranoic ia spune-mi folosesti cumva google?
folosesc, in egala masura google si alte un motoare de cautare. folosesc insa si ad block pentru reclame.
revenind la subiect, goolgle nu-mi da nimic pentru datele culese de la mine. vodafone a licitat primul - 5 gb net.

Quote

pe facebook ai jucat cumva joculete din alea care-ti spun cu ce vedeta semeni dupa completarea unui chestionar?
n-am facebook. am viata sociala (ping-pong, bere, pescuit. etc.)

Edited by strongsss, 06 April 2018 - 21:44.


#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Da’ dezvoltarea, intretinerea software si hardware a motorului de cautare e o chestie gratis, nu?

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 strongsss, on 06 aprilie 2018 - 19:01, said:

Mi-a trimis Vodafone un mesaj prin care imi spune ca primesc 5 Gb net national  daca trimit sms la un anumit numar . Totodata, prin trimiterea sms imi dau acordul pentru prelucrarea datelor cu caracter personal, inclusive localizare si sa-mi trimita reclame. La vreo cateva zile, Vodafone (sperand ca nu sunt atent) imi trimite al doilea mesaj in care imi spune din nou ca imi da 5Gb, iar termenii acestei tranzactii sunt in mesajul anterior.
Aceste mesaje mi-au trezit interesul :
cat sa coste datele cu caracter personal ?
pentru ce suma /beneficiu sunteti dispusi sa deveniti cobaiul perfect, care are un cip in creer, un  gps permanent si se alimenteaza non stop cu reclame ?
cand credeti ca se va ajunge aici (oameni care pentru o suma, sunt dispusi sa fie cobai in lumea reclamelor) ?

In acelasi timp banuiesc ca postezi zilnic pe facebook, unde ai fost, ce ai mancat samd.
Dar te preocupa niste prelucrari de date amarate de la vodafone.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Vodafone nu-ti ofera nimic pe datele tale personale, fiindca el deja le are. Ti-a cerut doar acordul sa le prelucreze si sa le foloseasca in scop comercial.

#18
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 Fane, on 06 aprilie 2018 - 21:09, said:

vodafone oricum are posibilitatea sa te localizeze. ce ti-a cerut prin acest mesaj e sa-l lasi sa-ti prelucreze aceste date si sa se foloseasca de ele. de exemplu cand treci pe langa un restaurant care a cumparat de la ei reclama sa-ti trimita un sms cu o reclama la respectivul resturant si sa-ti spuna ca gasesti pizza dupa coltz. asa cum spunea andreic in postul nr 2 e un deal f. simplu, accepti 5GB de date de la ei ca sa-i lasi sa te spam-eze.

daca esti asa paranoic ia spune-mi folosesti cumva google? ce crezi ca se intampla cand cauti tu in google ceva? n-ai observat ca dupa ce ai cautat pantofi iti apar pe toate siteurile reclame la pantofi? sau din ce credeai ca face miliarde google? pe facebook ai jucat cumva joculete din alea care-ti spun cu ce vedeta semeni dupa completarea unui chestionar?......
Ghostery.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate