Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Impozit apartament inchiriat de firma

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdhaneey, on 06 aprilie 2018 - 19:00, said:

In urma cu aproape doi ani am inchiriat un apartament unei firme. Am declarat contractul la ANAF, iar cu chiriasul m-am inteles ca plata utilitatiilor sa se faca in continuare de mine, urmand ca ei sa-mi achite contravaloarea facturilor ( am vrut sa evit plata unui impozit majorat pe apartament ). Intelegerea a fost respectata o perioada. Intre timp si-au facut abonament la cablu, net, telefon, gunoi; toate acestea au fost facute fara acordul meu.
Deci ai facut constient asta nu din greseala sau nestiinta.   A fost intentionat ca sa nu platesti impozitul corect. De aici si afirmatia mea ca tu ai dat teapa nu ANAF. Daca tot e firma de avocatura poate te indruma ei.
De amenda nu cred ca e cazul. ANAF-ul nu are treaba aici. E vorba de taxe si impozite locale. Deci probabil plata retroactiv si ceva penalitati.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 20:56.


#38
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Se numeste optimizare fiscala. Daca eram o mega corporatie imi permiteam sfaturi de la big four si sigur plateam mai putin ca unul de ia si el chiria de la un apartament...
... si tot eu trebuie sa calculez cat trebuie sa-i dau statului dupa niste formule care azi sunt, maine nu mai sunt.
Aparent statul nu e in stare sa emita facturi. E bine ca-i controleaza pe altii...

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
Vezi ca optimizarea ta are o definitie prin codul penal (Inducerea in eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust ...) si in cazuri un pic mai grave poate conduce la optimizarea costurilor cu cazarea si masa pentru o perioada mai mica sau mai mare.

Nu numai asta, dar dovezile sunt deja in mainile lor si doar din incompetenta sau supraincarcare nu au realizat asta.

#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Atunci nu ai facut o optimizare fiscala buna. Dar discuta si cu chiriasii. Sunt in domeniu si te pot indruma. Daca nu sunteti certati cred ca e cea mai buna varianta.

#41
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Intreb pentru ca mi se pare ciudat: un chirias poate/a putut sa angajeze contracte de utilitati fara acordul proprietarului?

#42
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postsebulbus, on 06 aprilie 2018 - 21:08, said:

Vezi ca optimizarea ta are o definitie prin codul penal (Inducerea in eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust ...) si in cazuri un pic mai grave poate conduce la optimizarea costurilor cu cazarea si masa pentru o perioada mai mica sau mai mare.

Nu numai asta, dar dovezile sunt deja in mainile lor si doar din incompetenta sau supraincarcare nu au realizat asta.

n-am dat nicio declaratie de genul: La adresa X este spatiu rezidential / nerezidential. Nu i-am indus in eroare cu nimic. Am primit o decizie de impunere si m-am dus si am platit-o. Cam atat...

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcrocko.dilul, on 06 aprilie 2018 - 21:15, said:

Intreb pentru ca mi se pare ciudat: un chirias poate/a putut sa angajeze contracte de utilitati fara acordul proprietarului?
Chiriasul poate incheia anumite contracte de utilitati fara acordul proprietarului..

Edited by pasilla, 06 April 2018 - 21:20.


#44
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Pai aveai obligatia sa anunti la taxe si impozite ca in acel spatiu se desfasoara o activitate comerciala. Daca declarai primeai decizia de impunere corecta. Nu ai declarat (din dorinta de a nu plati impozite majorate) si atunci ai primit decizia conform informatiilor detinute in sistem la acel moment.
Mergi la taxe si impozite si te sfatuiesc aia de acolo ce sa faci.

#45
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postpetman, on 06 aprilie 2018 - 21:20, said:

Pai aveai obligatia sa anunti la taxe si impozite ca in acel spatiu se desfasoara o activitate comerciala. Daca declarai primeai decizia de impunere corecta. Nu ai declarat (din dorinta de a nu plati impozite majorate) si atunci ai primit decizia conform informatiilor detinute in sistem la acel moment.
Mergi la taxe si impozite si te sfatuiesc aia de acolo ce sa faci.

Si eu de unde stiam ca am obligatia? N-am primit nicio recomandata care sa-mi spuna asta. Am fost de o groaza de ori sa platesc impozitul pe venit ( btw, se plateste in avans ca la curve ). N-a zis nimeni nimic.
Si ca idee, ei stiau, pt ca am declarat contractul, totusi e aceeasi institutie. Nu e ca si cum ai emite facturi fara acoperire. Daca imi ardea de evaziune nu-l declaram.
Trebuia sa stau cu ochii beliti in televizor? Ma rog am stiut, dar asta doar din intamplare. N-am fost instiintat in scris in vreun fel. ( si defapt nici verbal )

#46
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
nemo consetur legem ignorare

https://legeaz.net/d...-legem-ignorare

#47
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPoeOvidiu, on 06 aprilie 2018 - 21:08, said:

Atunci nu ai facut o optimizare fiscala buna. Dar discuta si cu chiriasii. Sunt in domeniu si te pot indruma. Daca nu sunteti certati cred ca e cea mai buna varianta.
Poate discuta si cu Papa Pius ...
E bun de plata si se va recalcula impozitul pe ultimii 5 ani + amenda .
E evident ca stia , dar a incercat o smecherie .
Din pacate " e ordin " pt o colectare accelerata si corecta .
Sint curios daca este din Bucuresti si din ce sector .

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpetman, on 06 aprilie 2018 - 21:58, said:

nemo consetur legem ignorare
https://legeaz.net/d...-legem-ignorare
Valabila acolo unde legile nu se schimba de doua ori pe zi.

View Post86-APP, on 06 aprilie 2018 - 22:01, said:

Poate discuta si cu Papa Pius ...
E bun de plata si se va recalcula impozitul pe ultimii 5 ani + amenda .
E evident ca stia , dar a incercat o smecherie .
Din pacate " e ordin " pt o colectare accelerata si corecta .
Sint curios daca este din Bucuresti si din ce sector .
A zis ca e din B, S4 si legea asta este data de Ponta, in vigoare de prin  2016

Edited by pasilla, 06 April 2018 - 22:04.


#49
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpasilla, on 06 aprilie 2018 - 22:02, said:

...... in vigoare de prin  2016
Da , acum se calculeaza deja pe 3 ani , nu 5 , ....dar de plata va avea cel putin 100 mil ..... asa ca s-a scos !

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post86-APP, on 06 aprilie 2018 - 22:09, said:

Da , acum se calculeaza deja pe 3 ani , nu 5 , ....dar de plata va avea cel putin 100 mil ..... asa ca s-a scos !
Nasoleala si se mai spune ca :

nemo consetur legem ignorare

eu as completa cu:

si lex sit vetustissima X annis,

Edited by pasilla, 06 April 2018 - 22:16.


#51
pitiku1985

pitiku1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2013
Daca firma avea declarata la ANAF adresa ta ca sediu iti venea sigur impozitul majorat. Probabil ca firma nu a schimbat inca sediul la ANAF. Aici si ei au cam incalcat legea daca desfasoara activitate acolo si nu a declarat sediul

#52
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
ANAF nu transmite date catre DITL. Institutiile statului inca nu stiu la ce e bun calculatorul iar de retele sa nu vorbim...
Initiator - ANAF nu se ocupa de impozitele pe proprietati deci n-aveai ce sa primesti de la ei referitor la asta. De la ei capeti decizia de impunere pe venit si nimic altceva.
DITL-ul se ocupa de impozitele pe proprietati si, dupa cum zicea careva mai devreme, cel mai bine te duci sa reglezi situatia. La un moment dat se vor prinde si atunci vei primi hirtia cu impozitul crescut plus penalizari pe toata perioada de prescriere.
Iar chestia cu "nu mi-a spus nimeni" nu te va scapa - era treaba ta sa stii ce ai de facut. Legile se schimba? Asta e. Zici ceva de dulce si afli care-s noile reguli.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate