Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Impozit apartament inchiriat de firma

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
In urma cu aproape doi ani am inchiriat un apartament unei firme. Am declarat contractul la ANAF, iar cu chiriasul m-am inteles ca plata utilitatiilor sa se faca in continuare de mine, urmand ca ei sa-mi achite contravaloarea facturilor ( am vrut sa evit plata unui impozit majorat pe apartament ). Intelegerea a fost respectata o perioada. Intre timp si-au facut abonament la cablu, net, telefon, gunoi; toate acestea au fost facute fara acordul meu. Mai nou insista sa le dau facturile de la enel, gaze si apa. Le-am aratat ca sunt platite la zi si nu au de ce sa-si faca griji, dar ei vor sa le deduca pe firma. Nu am facut evaluarea imobilului si nici nu am de gand sa o fac. Nu vreau sa platesc impozit majorat pt ca desfasoara ei activitate comerciala. Pretul la care le-am inchiriat apartamentul oricum e sub piata si nu l-am majorat in timpul asta.
Impozitul pe apartament l-am platit normal ( ce era trecut pe decizia de impunere ). N-am depus nicio declaratie ca s-ar desfasura activitate comerciala. Ce e de facut in situatia asta?

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Reziliezi contractul, sau mergi pe blat, pana te da in gat vreun roman care doreste sa moara si capra ta ! Sau, te intelegi cu ei sa iti plateasca in pretul chiriei si impozitul majorat, nu stiu cat este in plus fata de impozitul pentru rezidenta.

#3
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Trebuia de la inceput sa mergi legal. Bagai impozitul majorat in chiria anuala. Ciudat e cum au facut contractele. Ai semnat ca ii lasi sa-si deschida punct de lucru?

#4
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Mi se pare ca la momentul cand am facut contractul nu se introdusese impozit pe cladire in functie de utilizare. Asa ca am mers legal. La anaf am inregistrat contractul si am platit impozitul pe venit. Alte taxe nu se mai plateau la momentul respectiv.
Principala mea temere e sa nu ma trezesc cu vreo hartie de la directia de taxe si impozite in care sa scrie ca trebuia sa reincadrez apartamentul in spatiu comercial sau ce idee o-r avea si sunt dator cu nu stiu ce suma + penalitati.

Au si sediu social si punct de lucru. Pe adresa asta au inregistrat firma.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din cate stiu firma e obligata sa aiba contract de salubritate. Daca tu nu le dai voie sa faca si ei nu isi fac atunci sunt pasibili de amenda. Le platesti tu amenda?

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 19:27.


#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
E de vreo 2-3 ani parca chestia cu impozitul diferentiat. Mai bine renegociezi contractul, le maresti chiria si le dai voie sa faca contracte cu ce firme vor ei. Si tu mergi si declara.

#7
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Contractul de salubritate l-au facut deja, aparent n-au avut nevoie de mine pt asta.
Ideea e: cum evit plata unui impozit pe activitate comerciala sau e prea tarziu pt asta?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dhaneey, on 06 aprilie 2018 - 19:21, said:

Principala mea temere e sa nu ma trezesc cu vreo hartie de la directia de taxe si impozite in care sa scrie ca trebuia sa reincadrez apartamentul in spatiu comercial sau ce idee o-r avea si sunt dator cu nu stiu ce suma + penalitati.
Asta se va intampla, din moment ce apartamentul are utilizare nerezedentiala.
Tu ai inregistrat contractul la DITL, nu conteaza cine plateste utilitatile.
Cand vei primi hartia ? Probabil cu 5 secunde inainte de o posibila prescriere.

Edited by pasilla, 06 April 2018 - 19:37.


#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Prea tarziu. Posibil sa platesti si ceva penalizari.

#10
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Aici e trecut ca se plateste impozit normal daca nu se deduc cheltuielile cu utilitatile:
https://www.profit.r...tatile-15401168

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca nu se deduc cheltuielile si activitatea firmei nu are loc in spatiul respectiv. Adica ai sediul social in apartament dar activitatea o ai intr-un spatiu inchiriat sau la domiciliul clientului.  La tine activitatea economica are loc in apartament.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 19:42.


#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

nu sunt delimitate prin contract și dacă nu sunt deduse cheltuielile cu utilitățile.
Tu ai inchiriat tot apartamentul - mai delimitat de atat nu exista. Acea mentiune e pentru aia care au sediul social al firmei sau al pfa-ului acasa. Dar si acolo, daca specifici ca ii dai 10mp deja e spatiu delimitat.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Exact. De exemplu un electrician. Sau chiar o firma de instalatii electrice. Are sediul social in apartamentul patronului dar activitatea se desfasoara pe santier.

#14
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Ok, ii dau pe astia afara. Altceva ce mai trebuie sa fac?

 PoeOvidiu, on 06 aprilie 2018 - 19:45, said:

Exact. De exemplu un electrician. Sau chiar o firma de instalatii electrice. Are sediul social in apartamentul patronului dar activitatea se desfasoara pe santier.

De unde stie anaf ce se intampla la mine in apartament? Sincer nici nu stiu daca vin clienti pe acolo. E o firma de avocatura.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa nu mai inchiriezi la firme, doar la persoane fizice. Dar daca nu ai avut probleme cu ei eu zic sa discutati, le explici situatia si poate gasiti o  cale de mijloc.

Intotdeauna trebuie discutat inainte de a lua o decizie. Asa mi se pare corect.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 19:49.


#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Anaf stie ca la tine se desfasoara o activitate economica pentru ca au punct de lucru acolo si au facturi care sunt bagate in contabilitate pentru deducere cheltuieli.
Poti sa renegociezi contractul cu astia de acum.

#17
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Persoanele fizice au obiceiul sa farame tot ce le iese in cale. Am trecut de cateva ori prin asta si mi s-a luat.

 petman, on 06 aprilie 2018 - 19:51, said:

Anaf stie ca la tine se desfasoara o activitate economica pentru ca au punct de lucru acolo si au facturi care sunt bagate in contabilitate pentru deducere cheltuieli.
Poti sa renegociezi contractul cu astia de acum.

Bun, si ce trebuie sa fac sa nu ma trezesc cu penalitati din trecut? Unde sa ma duc si ce sa declar si ce declaratii sa completez?

#18
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pai unde platesti impozitul? La primarie, nu? Acolo mergi si vorbeste sa vezi ce faci. Declari din urma sau doar pe anul in curs.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate