Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Vita de vie nepretentioasa pentru bolta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Vreau sa pun vita de vie pe post de bolta si vreau ceva vita de vie nepretentioasa care nu trebuie udata cu vreo solutie.

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Izabela sau cabernet.

#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cea salbatica ! ...

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Nova.
Pe langa umbra vei avea un vin de nota 10.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
daca nu vrei struguri recomand iedera.ramâne verde tot anul

#6
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Bianca

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 adisz, on 06 aprilie 2018 - 14:54, said:

Nova.
Pe langa umbra vei avea un vin de nota 10.
Daca si ala de Nova e vin bun atunci toate vinurile sunt bune.


Cabernetul are avantajul unei cresteri rapide.  Strugurii si vinul de cabernet sunt.... asa cum sunt. Dar pentru umbrire e foarte ok  cabernetul. In 2-3 ani e deja pe bolta sus.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 17:14.


#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu nu as pune struguri rosii la bolta de vita...doar albi.

Edited by subway_guru, 06 April 2018 - 17:36.


#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am fost la piata sa cumpar vita de vie si am gasit anason negru, eu stiam ca anasonul este strugure alb.
1.5 lei vita.

#10
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Vrei sa zici ananas?

#11
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
1. Era un topic dedicat pentru bolta de viță-de-vie.
2. Cabernet Sauvignon este un soi pretențios.
3. Indiferent ce soi ai alege, tot ar trebui stropit. Soiurile nobile mai mult, cele hibride și cu rezistență biologică ridicată mai puțin. Cine crede că hibridele menționate nu se stropesc deloc se înșeală. Fiecare are o sensibilitate la o boală.

 adisz, on 06 aprilie 2018 - 14:54, said:

Nova.
Pe langa umbra vei avea un vin de nota 10.
Zboară balonul și rămâne bastonul. Adică 1.

 sandel1, on 06 aprilie 2018 - 17:02, said:

Bianca
E soi cu rezistență biologică ridicată, dar tot e nevoie de stropit. Nu așa de des ca la soiurile nobile, dar tot trebuie.

De fapt, care este scopul? Vrei doar pentru umbră sau vrei și pentru struguri, eventual vin? Ca să știm ce să recomandăm.

Edited by Otineu, 07 April 2018 - 17:35.


#12
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Chiar am nevoie de un sfat, ce soiuri de struguri de masă se pretează la o boltă?

#13
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Ca vigoare aproape toate cele de masa. Trebuie sa fie de vigoare mare. Mai e treaba cu inghetatul depinde din ce zona esti. Eu nu am aceasta problema. Mai depinde si cu stropitul, cele nobile necesita mai multe stropiri. Culoare, gust etc. Daca ai loc sa pui mai multe pune cu coacere diferentiata adic una care se coace devreme, una mediu etc etc. Daca la tine vine iarna repede nu pune de-alea cu coacere tarzie s.a.m.d. Trebuie sa te gandesti bine la toate aceste aspecte si sa alegi. Si chiar daca faci o greseala se poate repara prin altoire mai tarziu

#14
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 11.03.2007
Muscat Bleu, un bun compromis între gust și rezistență, viguros, productiv. Este negru, unora nu le place, mie da.

#15
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Care din astea merge la boltă?

Attached Files



#16
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 11.03.2007
Moldova și M. Hamburg merg sigur, ambii fiind viguroși. Hamburg este peste medie de sensibil (însă etalon în ceea ce privește calitatea la struguri de masă), Moldova printre cele mai puțin sensibile soiuri, dar se coace târziu și nici nu excelează la gust. Ambii sunt foarte productivi, iar de stropit nu poți scăpa cu niciunul din soiurile de pe listă, singurul cu rezistență biologică ridicată fiind Moldova. Probabil trebuia să precizezi zona în care vrei să plantezi, Italia și Sultanina, mai ales ultimul, fiind mai pretențioși la frig, deși cred că nici Tămâioasa românească nu stă grozav.

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Moldova e strugure de masa dar o masa de secol 18.... Pe sărăcie. Sa zici ca ai mâncat struguri.

Practic e o porcarie cu coaja tare, pulpa gumoasa și plina de sâmburi, gust degeaba, aroma ioc. Dulce și atât.

De ce ai irosi spațiul și asa limitat cu prostia aia?
OK, e relativ rezistenta ceea ce la o bolta contează mult mai ales dacă e lângă casa, nu vrei sa stropești și casa și mobilierul de vara odată cu bolta...
În rest zero barat.

Moldova are și ea locul ei în gama soiurilor de guta de vie pt masa pt un singur lucru, și mai cu seama dacă ești vânzător de steuguri:
Se păstrează, bine, mult mai bine decât alte sliuri, poți manca un "strugure" și mai spre iarna. Totuși, nu știu dacă pt acasă are sens...
E drept ca unii sunt fani struguri și mănâncă din "pod" însă azi deja e cam aiurea povestea asta.

Pe timpuri omul nu avea ceva mai bun, poate se satura de mere, dacă le avea și pe alea, normal ca manca strugurii aia care erau disponibili în iarna... Buni, rai, erau mai buni decât nimic....

Azi însă... Cine nu are sau nu poate păstra, găsește sa cumpere.. Nu merita păstrat asa ceva.
Apoi vii după o vara intreagă și o toamna în care te surpasaturezi de struguri, buni, la ani lumina de Moldova asta...
Vine toamna cu pere, mere.. Încep alte fructe, exotice...
Nu poți manca fructe câte ai disponibile de o calitate incomparabil mai buna....


De ce ai pune deci Moldova?
De ce ai ocupa spațiul limitat al unei curți cu asa ceva?
Aaa, dacă ai vie, zeci sau sute de butuci în spatele curții, poți spune ca merge și 1-2 butuci de Moldova.. Asa de haz, de colecție, sa compari...

Altfel însă dpmdv e o prostie.

Atât soiurile disponibile care au și rezistenta bună cât și soiurile mai rare(zilele trecute ma uitam la Ursu cu strugurii lui e masa), trimit Moldova direct la coșul de gunoi al istoriei...
Exagerez puțin dar.... Dacă te gândești mai bine nu prea e chiar exagerare...



#18
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View Postfum, on 20 martie 2022 - 17:28, said:

Moldova și M. Hamburg merg sigur, ambii fiind viguroși. Hamburg este peste medie de sensibil (însă etalon în ceea ce privește calitatea la struguri de masă), Moldova printre cele mai puțin sensibile soiuri, dar se coace târziu și nici nu excelează la gust. Ambii sunt foarte productivi, iar de stropit nu poți scăpa cu niciunul din soiurile de pe listă, singurul cu rezistență biologică ridicată fiind Moldova. Probabil trebuia să precizezi zona în care vrei să plantezi, Italia și Sultanina, mai ales ultimul, fiind mai pretențioși la frig, deși cred că nici Tămâioasa românească nu stă grozav.
PloieştiPosted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate