Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Huawei P Smart (2018)

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#19
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Ecran mai mare si parca mai frumos,mai placut de tinut in mana datorita formatului 18:9, deblocare faciala, dual camera, SO nou, pe partea audio are un egalizator bun, proc putin mai bunicel si nu in ultimul rand ca e model mai nou. Sa vad ce-mi iau si eu la prelungire, acum in aprilie.

#20
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 xmariuS75, on 07 aprilie 2018 - 11:17, said:

Ecran mai mare si parca mai frumos,mai placut de tinut in mana datorita formatului 18:9, deblocare faciala, dual camera, SO nou, pe partea audio are un egalizator bun, proc putin mai bunicel si nu in ultimul rand ca e model mai nou. Sa vad ce-mi iau si eu la prelungire, acum in aprilie.
Deblocarea faciala oricum mai da rateuri si la flagship-uri,tot amprenta e de baza deocamdata!

#21
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016

 Vlad_22, on 07 aprilie 2018 - 10:50, said:

Aha,ok,si P Smart cu ce este peste,ma rog?

Cu aspectul. Nu arata ca un telefon din 2013, ca P10 Lite, Motorole, Asusuri etc.

Si eu m-am uitat la P Smart, dar o sa iau totusi un Xiaomi Redmi 5 Plus cu 4gb Ram. E mai frumos, mai ieftin si un pic mai dotat.

#22
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 noone2v1, on 07 aprilie 2018 - 11:27, said:


Cu aspectul. Nu arata ca un telefon din 2013, ca P10 Lite, Motorole, Asusuri etc.

Si eu m-am uitat la P Smart, dar o sa iau totusi un Xiaomi Redmi 5 Plus cu 4gb Ram. E mai frumos, mai ieftin si un pic mai dotat.
Da,imi plac Huawei-urile,si ma gandesc si eu ca urmatorul tel sa fie un Xiaomi,ca sunt cam cel mai bine dotate la un pret accesibil!

Mie un Mi A1 imi face cu ochiul!

#23
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
Xiaomi am avut. Xiaomi Note 3. Avea din pcate o gramada de bug-uri atat software cat si hardware. Sunt explicate toate in topicul existent. Nu recomand Xiaomi deocamdata decat doar pentru raportul hardware/pret. Al meu a costat 650 lei, deci mi-am permis sa experimentez. Un timp m-am si bucurat de el + ca l-am vadut cu cat l-am luat.
Huawei mi s-a parut un pic overpriced dar in prezent acest model pare ok ca si pret/design/configuratie.
Tot ce vreau sa stiu este cum se comporta exact la cei care il au.

#24
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 gtcat86, on 07 aprilie 2018 - 14:09, said:

Xiaomi am avut. Xiaomi Note 3. Avea din pcate o gramada de bug-uri atat software cat si hardware. Sunt explicate toate in topicul existent. Nu recomand Xiaomi deocamdata decat doar pentru raportul hardware/pret. Al meu a costat 650 lei, deci mi-am permis sa experimentez. Un timp m-am si bucurat de el + ca l-am vadut cu cat l-am luat.
Huawei mi s-a parut un pic overpriced dar in prezent acest model pare ok ca si pret/design/configuratie.
Tot ce vreau sa stiu este cum se comporta exact la cei care il au.
Daca Huawei e overpriced,ce sa mai zicem de Samsung...

#25
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
IPhone e campionul. Dar Samsung e cel mai bun pe android ca si hardware/software/aspect iar iPhone e cel mai bun telefon. Deci, deocamdata cei doi pot sa-si overprice-uiasca deviceurile atata timp cat nu au concurenti directi.
Revenim la P Smart pls?

Edited by gtcat86, 07 April 2018 - 15:34.


#26
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 gtcat86, on 07 aprilie 2018 - 15:33, said:

IPhone e campionul. Dar Samsung e cel mai bun pe android ca si hardware/software/aspect iar iPhone e cel mai bun telefon. Deci, deocamdata cei doi pot sa-si overprice-uiasca deviceurile atata timp cat nu au concurenti directi.
Revenim la P Smart pls?
De unde stii tu ca Iphone e campionul?Daca costa 5000 de lei,nu inseamna ca-i campionul!
Eu tind sa cred ca raport pret calitate,OnePlus sunt probabil cei mai buni la ora actuala!

Edited by Vlad_22, 07 April 2018 - 16:10.


#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 noone2v1, on 07 aprilie 2018 - 11:27, said:

Cu aspectul. Nu arata ca un telefon din 2013, ca P10 Lite, Motorole, Asusuri etc.

Si eu m-am uitat la P Smart, dar o sa iau totusi un Xiaomi Redmi 5 Plus cu 4gb Ram. E mai frumos, mai ieftin si un pic mai dotat.

E opinia ta ca e mai frumos.
Mie mi se pare ca arata ridicol de prost acel model Xiaomi redmi 5 plus, cu acele colturi rotunjite stupid la ecran, si chiar si proportia generala e neinteresanta, nu sunt expresive nici racordarile, nici marginile, nici intregul sau relatia dintre forme.

P smart arata foarte bine, insa pt gustul meu - este enorm si insuficient de performant la GPU si CPU, si nu are nici senzor gyro.

Imi place ca forma generala, insa preferam sa fie 16/9 nu mai lung, cu ecran de 4,6" exclus mai mare, cu rama de 3mm sus si 6 maxim 7 mm jos, pt un total de 114/115 x 64/65mm.
Nimeni nu a facut asa ceva cu ecran decent si performante bune, chit ca e o piata de peste 2 miliarde de oameni care nu ar lua telefon mai mare.

Nu vreau ecran mai mare de 4,6" nici daca rama e 3mm si jos si sus, pt ca de la 4,7" deja creste prea mult si latimea cacasei (sau marginea devine prea subtire si fragila).

Orice ecran sub 17" este cacacios de mic, si gasesc ca se strica pentru nimic ergonomia purtatului si tinutului.
Tastele virtuale cresc mult mai mult daca se tine ecranul pe orizontala, fata de o insignifianta crestere peste 4,6".
Acum oamenii considera mici si ecranele de 43" ( 109 cm diagonala), deci cu atat mai ridicola e tragerea asta absurda de dimensiunile unui telefon portabil care trebuie sa fie cat mai compact ca sa fie ergonomic de purtat si folosit.

Edited by loock, 07 April 2018 - 19:08.


#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Oroce ar zice unii sau altii,P10 lite e cel mai bun mid-range de la Huawei,as face o aroganta si as spune,ca e mai bun si decat P20 lite,care inafara de stocare nu prea iese in evidenta cu mai nimic!
Si e clar ca P Smart-ul asta,nu il va intrece la vanzari!

Edited by Vlad_22, 07 April 2018 - 19:10.


#29
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
E mare redmi 5 plus si e si gros... + experienta nu tocmai placuta cu xiaomi.
Astept ince impresii de la cei care au p smart-ul de la Huawei.

Edited by gtcat86, 07 April 2018 - 19:51.


#30
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,834
  • Înscris: 26.02.2010
P10 lite nu va mai primi suport volte și vo-wifi de la orange/digi, în schimb P Smart va beneficia de ambele servicii. Nici Mate 10 lite nu este sigur ca va primi vo-wifi. Și uite cum anumite servicii funcționale, poate face ca un telefon sa fie atractiv și sa se vândă bine.

#31
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
As fi curios daca are cineva P smart in reteaua Vodafone cum se aude in convorbiri. Pe Samsung si iPhone si anumite branduri are ceva voce HD. Are si pe P smart asa ceva?

#32
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
Gata. Mi-am raspuns singur. Merge super ok in Vodafone. Sunet HD.
Face poze bune.
Singurul minus mare este ecranul LCD. Din pacate fara AMOLED nu mai merita telefon.
La 800 lei cu garantie scrisa este de departe best buy, iar ca si marca este mult peste XIAOMI.

#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 gtcat86, on 11 aprilie 2018 - 13:13, said:

Gata. Mi-am raspuns singur. Merge super ok in Vodafone. Sunet HD.
Face poze bune.
Singurul minus mare este ecranul LCD. Din pacate fara AMOLED nu mai merita telefon.
La 800 lei cu garantie scrisa este de departe best buy, iar ca si marca este mult peste XIAOMI.
E bun,dar Mi A1 de exemplu,este adevaratul best-buy la ora actuala!

Se cam zgarcesc cei de la Huawei la memoria interna,de asta am comandat azi un Mi A1,care in aceeasi bani are 64gb stocare!

#34
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
Mi A1 este mai puternic ca si configuratie, probabil e mai bun la jocuri. In schimb tind sa cred ca va avea mai multe bug-uri, camera nu va fi la fel de performanta, design invechit, mici probleme la update-ul de android (vezi forumurile). Pret la Mi A1?
Huawei nu se zgarceste. Samsung de ex se zgarceste mult mai mult dar ecranul (degeaba in cazul lipsei de memorie RAM in special) bate tot.

Edited by gtcat86, 11 April 2018 - 13:40.


#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 gtcat86, on 11 aprilie 2018 - 13:40, said:

Mi A1 este mai puternic ca si configuratie, probabil e mai bun la jocuri. In schimb tind sa cred ca va avea mai multe bug-uri, camera nu va fi la fel de performanta, design invechit, mici probleme la update-ul de android (vezi forumurile). Pret la Mi A1?
Huawei nu se zgarceste. Samsung de ex se zgarceste mult mai mult dar ecranul (degeaba in cazul lipsei de memorie RAM in special) bate tot.
Bug-uri nu mai are deloc,decat izolate presupun!Update-ul la Oreo a cam rezolvat 99% din bug-uri!

#36
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
Ce f misto e ca poti verifica perioada de garantie direct pe site dupa s/n.
La mine de ex. a dat:

HUAWEI P Smart (FIG-L31)
Modelul: Figo-L31
IMEI/SN: XXXXXXXXXX
Dată de expirare anticipată: 2020-06-20
Your device can be supported in: Latvia, Lietuva, United Kingdom-Honor, Hrvatska, România, Norge, Magyarország, France, България, Belgique, Deutschland, Suomi, Danmark, Ireland, České, Österreich, Κύπρος, Sverige, Slovenia, Italia, Portugal, Polska, Suisse, Ελλάδα, España, Nederland, Estonia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate