Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Masina noua pana in 15.000 de euro

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu cred ! Daca merge informat ca masina x e cea mai buna dar lui nu-i place ca " design " , spatiu habitaclu etc , la ce-i foloseste ca stie ca masina e buna ? .
P.S. Oricum " vorbitul " prin intermediar ( domnia ta ) nu este productiv . Sa vina ruda ta sa ceara pareri desi cred ca nu are nevoie din moment ce nu si-a facut cont aici sa ne intrebe !

Edited by Baxon, 06 April 2018 - 09:17.


#20
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
colegul, ti-am inteles punctul de vedere, sa trecem mai departe, ca nu ma intereseaza sa ma incontrez cu tine

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai tu te contrezi ca eu iti scriu realitatea . Ruda ta sa-si faca aici cont sa vb direct cu ea , sa stim in baza a ce sa-i recomandam masina .
Daca nu reusim sa discutam direct , unele info se pierd din cauza subiectivitatii ( de ex eu i-as spune sa nu ia Dacia in nici un caz ca nu merita si tu nu i-ai spune treaba asta Posted Image ca tu esti fan dacia ) .

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Reducerile de la Hyundai Tucson par foarte mari (cel putin pe hartie) si cu siguranta ca design e cea mai reusita

Nu am vazut mentionata de nimeni Kia Sportage, care parca are 7 ani garantie?

Daca cauti cea mai mare garantie, Kia ar fi

 Baxon, on 06 aprilie 2018 - 09:15, said:

Nu cred ! Daca merge informat ca masina x e cea mai buna dar lui nu-i place ca " design " , spatiu habitaclu etc , la ce-i foloseste ca stie ca masina e buna ? .
P.S. Oricum " vorbitul " prin intermediar ( domnia ta ) nu este productiv . Sa vina ruda ta sa ceara pareri desi cred ca nu are nevoie din moment ce nu si-a facut cont aici sa ne intrebe !
iar strici topicul, ai tendinta sa devii prea agresiv prea repede si nu te opresti usor... lasa offtopicul un pic si incearca sa il ajuti constructiv

#23
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
10 masini SH de 1500 EUR, fiecare ! ...

#24
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ieri am vazut un Fusion proaspat inscris, avea 13 ani, frate , arata intr-un mare fel , vopseaua, km cica 102 mii desi diesel ....2100 euro.
Pai , inalta e, dotata e ca si Dusterul, cat sa si bagi in ea ulterior ?
Oricum omul nu are definite clar nevoile,  va dura pana va lua o decizie care oricum mai mult de jumatate va fi subiectiva si bazata pe emotii.

#25
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 izometric, on 06 aprilie 2018 - 07:21, said:

De ce s-ar impusca cineva in genunchi sa isi ia motor benzina aspirat cand poate sa isi a un motor turbo de generatie noua?

poate e purist si vrea o Honda S2000 sau un 911 aspirat Posted Image
mmmmmm, v-tec...

ontopic: daca tot am setat bugetul, urmatorul pas, IMHO, m-as uita la modelele cu garantia cea mai lunga si sa se plieze pe ce am nevoie de la o masina.
poti lua una noua la 15K sau un "jahreswagen" cum zic nemtii, vechime maaaxim 2 ani, dar inca in garantie si minim -30% sub pretul initial.
masina noua, orice valoare ar avea initial, dupa primul drum de la reprezentanta la benzinarie si acasa ii scade valoarea cu 2000 EUR :)

Edited by zeroice, 06 April 2018 - 11:32.


#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Focusul are turbine si suspensii tari nu iti recomand.

La ce doresti tu iti iei Dusterul sau daca vrea masina mica noul Fiesta.

#27
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pazea, iar incep ofertele cu 20% reducere !
20% mai ieftine fata de pretul de lista sau pretul de achizitie ?
Apropo, in urma cu un an masina care am luat-o anul asta era mai ieftina cu 500 de euro, ca asa e la noi, daca se vinde ii crestem pretul !
Asa si aia redusa cu 20% si hamaliata doi ani risca sa fie mai scumpa decat a costat cu zero km, ca deh,  economie de piata, discount-uri, etc....
Ar fi interesante niste exemple concrete,  cu cifre !
Altfel.....mai bine mergem sa coacem cozonacii!

#28
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 vanitty, on 06 aprilie 2018 - 07:07, said:

...masina noua, pana in 15.000 de euro... va fi folosita intr-o zona cu drumuri foarte proaste , fara sa fie offroad
Sunteţi siguri că vreţi maşină nouă pentru mers pe drum de ţară sau pe câmp? Posted Image
Uită-te la proprietarii gipurilor de oraş amintite pe-aici cum le folosesc. Toţi încetinesc până şi la trecerea printr-o baltă pe asfalt, să nu se zgârie sau să se ia luciul.
Pentru drumuri d-astea cu asfalt moale sau deloc, ar merge un Defender mai vechiuţ. Decât un gip subţire, care să hodorogească şi să zdrăngăne ca ultima rablă în scurt timp, mai bine un D.
Părerea mea. Posted Image

Edited by Peter Blood, 06 April 2018 - 13:11.


#29
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Un Jimny e perfect, sau un Pinin !
Altfel....Duster , the gropi proof God !

#30
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 vanitty, on 06 aprilie 2018 - 07:26, said:

omului i-as recomanda benzinara aspirata pentru fiabilitate. Masina va fi tinuta macar 5-7 ani. Si in plus nu se va circula foarte mult cu ea si va fi folosita in mediul rural, deci nu va fi un oras aglomerat sa zici ca ii sare consumul in sus extrem de mult. O sa mearga si prin reprezentante, insa speram sa gasesc niste ponturi inainte de a lua reprezentantele la pas.

Vitara scrie pe el. Sau Jimny, da, daca e holtei...

Edited by denky, 06 April 2018 - 16:38.


#31
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
MCV Stepway?
Varianta full option bate la 15000€.
Și e cocoțată, spațioasă, nepretențioasă cu drumurile și, de ce nu?, ieftină la întreținere.

Edited by sfantu.dracu, 07 April 2018 - 15:21.


#32
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 M0sGerila, on 06 aprilie 2018 - 07:30, said:

Este o oarecare diferenta intre Kadjar si Duster.
Reno-ul il scoti cam pe acolo in echiparea de mijloc cu motor de 1.2 si 130cp benzina. Varianta Life e anosta rau !
Altfel, daca nu ii trebuie 4x4 poate lua dusterul chel line si cu 300 de euro isi pune o unitate android pe ea de matura pe jos cu tableta stoc!
  Apropo, hartile se mai platesc anual la Dacia ?
Sper ca esti constient ca nu ai mirror link sau Android Auto pe chinezaria aia ieftina pe care ti-o da dacia !
Legat de portbagaj la crossovere e cam 60-70% din cel de duster, adica e mic !
Se poate orienta la un Dokker Stepway, are garda mare si poate duce porkbagajul pana la 800 de litri parca !

intrebarea este adresata lui MosGerila. caut o tableta sau un laptop care nu este fabricat in china. vad ca dansul se pricepe sa faca deosebirile si poate ma ajuta. multumesc.

#33
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Chiar, ce mai face MosGerila ?
A facut o postare pe SP acum 15 ani si a disparut, hotomanul....

Edited by M0sGerila, 07 April 2018 - 18:54.


#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 vanitty, on 06 aprilie 2018 - 07:07, said:

O ruda vrea sa isi ia o masina noua, pana in 15.000 de euro. Nu are o clasa anume in care sa caute, stie doar ca isi doreste o masina cu suspensiile mai rezistente (va fi folosita intr-o zona cu drumuri foarte proaste , fara sa fie offroad).


Dacia Dokker Stepway
Zic de Dacia ca ma gandesc ca e ruda de-a ta si atunci Dacia e ce ii trebuie !

Edited by Baxon, 07 April 2018 - 22:22.


#35
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
la o prima strigare am gasit asa,hyundai Tucson la 16.779 de euro (tva inclus) 2018 daca nu ma insel.

Quote

Anexat gasiti specificatia noului Hyundai Tucson, varianta de motorizare benzina 1.6 132CP, versiunea de echipare Comfort.

La achizitia luna aceasta, pe langa pretul cu promotie mai beneficiati de Programul Hyundai 2018 ( discount de 1260 Euro +TVA), ceea ce inseamna ca NOUL TUCSON 1.6 GDI 132CP ISG 2WD 6MT Comfort cu vopsea alba este 14.100+TVA (16.779 Euro TVA inclus). Daca doriti alta culoare se adauga la pretul masinii 490 Euro + TVA pentru vopsea metalizata, 530 Euro + TVA – pentru vopsea perlata.

la Kia (tot la o prima strigare) un Sportage e:

Quote

pot sa va ofer doar varianta 2018 pe echipare Classic la pretul de 18.300 Euro cu TVA si reducere de 3%.

iar la renault:

Quote

RENAULT Kadjar Tce 130 CP - Nivel de echipare Zen + Touchscreen+navigatie 18.988 euro cu tva inclus


#36
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,559
  • Înscris: 05.11.2009
bun, am fost pe la reprezentante.

Cel mai mult i-a placut rudei o Honda hrv . Atata doar ca trebuie sa urcam serios bugetul ca sa o putem lua. deci ni s-a oferit o honda hrv 1.5 elegance adas navi la 20.122 euro din care au o bucata in stoc in iasi la care pot sa mai scada 500 euro. 5 ani garantie, masina e spatioasa, i-a placut la condus rudei, nu ne-a placut la nici unul carpa aia ce acopera portbagajul (foarte fragila), plus faptul ca fetele de portiera is acoperite cu un fel de carpa, deci zic eu se pot jegosi mai usor. Pacat ca nu au un nivel de dotare mai mic, masina are mult prea multe chestii de care nu aveam nevoie (sistemele gen avertizare pericol coliziune, cel de recunoastere a semnelor de circulatie etc), poate fara chestiile astea ar fi iesit o masina mai ieftina, cu chestii care sa nu incarce inutil factura de plata. Ce e neplacut e ca masina e din 2017, nu cred ca au 2018 in stoc


Am fost apoi la Opel, ne-am urcat in moka x si ne-am dat jos aproape imediat , masina mai inghesuita nu am vazut (si in matiz spatiul lateral e mai bun). Plus ca dupa ce ai stat in hrv, moka iti va parea caruta. Asta desi initial moka x era printre favorite, tinand cont de cum arata din exterior. Am obtinut insa o oferta la Grandland x care e mai mare, insa tot ieftinior se simte. Insa e mai ieftin decat ma asteptam am scos un Grandland x 1.2 130cp enjoy la 18.252 euro cu tva + 267 euro(+tva) pt a ajunge la 5 ani garantie si 100.000 de km. Nu e printre favorite si nici nu era masina de drive-teste, dar ramane in carti


Am fost apoi la Nissan , am obtinut un Qashqai accenta cu 4 ani garantie (1 an bonus fata de cei 3 normali)  si culoare metalizata in 18.851 euro (tva inclus). daca mai vrem si pachetul p1 care e 1500 de euro cu tva ajunge la aproape 20.351 de euro. insa ai navigatie pe el si nissan safety shield (shield care insa nu ne intereseaza).

Am fost la Ford, dar toti vanzatorii de acolo erau ocupati, kuga e la mijloc dpdv al calitatii de fabricatie intre opel si honda

Edited by vanitty, 15 April 2018 - 09:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate