Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Incasare CEC de la HMRC

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Sunt in Romania acum si am un cec de ~1000 lire de incasat pana in iunie dar nu ajung in uk pana atunci.
Am cont deschis in uk si in Romania la bt. Nu vreau neaparat banii in mana daca ar fi mai ieftin sa ii depun in contul din uk.

Ce variante am si cat ma costa ?

Multumesc.

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
de vreme ce ai cont in uk, si cecul il ai in mana in ro, ai putea sa suni la ei si sa le zici ca trimiti cecul inapoi si ca vrei banii in cont

nu stiu de ce nu ai selectat optiunea in cont de la inceput, iti puteau trimite si direct in cont in ro

trebuie trimis cecul inapoi si asta te poate costa cat, 20 de ron? discuta cu ei insa.
Sint mult mai deschisi si descuiati la minte ca ai nostri...

#3
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Asa am vrut dar nu a mers direct in cont.

Deci sa sun direct la banca in mare ?

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 juGGaKNot, on 05 aprilie 2018 - 11:56, said:

Asa am vrut dar nu a mers direct in cont.

Deci sa sun direct la banca in mare ?

      Nu ai de ce sa suni la banca. De-aia se numeste cec. Inmanezi cec-ul si primesti banii la schimb.
      Poti sa suni la HMRC cand ajungi in UK sa-ti trimita alt CEC. Sau poti sa-l trimiti unui prieten sa mearga cu el la banca.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 juGGaKNot, on 05 aprilie 2018 - 11:56, said:

Asa am vrut dar nu a mers direct in cont.

Deci sa sun direct la banca in mare ?
ce am scris eu si ce ai inteles tu... sa suni la hmrc si sa ceri plata in cont. mai citeste o data mai bine...

de ce sa nu mearga in cont? hai voluntariaza informatiile, nu astepta sa fie smulse de cei care vor sa te ajute, ca timpul e limitat

#6
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Pentru ca au zis ca nu se poate in cont si au trimis cec.

#7
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
La BCR, Costa €15 is durează maxim doua săptămâni. Atenție, din mai BCR scoate din oferta serviciul de încasare cecuri valuta.

#8
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Salut ! Va aduc o veste extrem de proasta pentru toti cei care vor primii cecuri de la HMRC si in general din UK. Pe fondul Brexitului, bancile din Romania au incetat colaborarea dpdv al cecurilor. De acum NU se mai pot incasa cecuri emise din UK la aproape nici o banca din Romania

Bancile la care am verificat: BRD, BCR, BT, Pireus Bank, UniCredit, CityBank, Alpha Bank, IdeeaBank, CEC Bank
La Banca Romaneasca mi s-a cerut garantie+comision de verificare 150 euro, nu sunt 100% sigur ca merge, pentru ca nu le-am dat cecul cand am auzit cat costa verificarea.

Am contactat HMRC iar singura optiune in cazul in care nu aveti cont bancar de UK si aveti cec emis, este sa desemnati pe altcineva (ruda sau prieten) sa incaseze cecul pe teritoriul UK, deoarece banii din cecurile HMRC se pot incasa DOAR in conturi bancare din UK. In acest caz, HMRC emite alt cec pe numele persoanei desemnate, noul cec se v-a emite in decurs de 6 saptamani.

#9
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
A reusit cineva sa incaseze un cec HMRC de curand?
A primit recent mama mea un astfel de cec prin posta si de la doua banci am primit un nu categoric (la telefon call center), la celelalte nu sunt siguri, te trimit in agentie sa scaneze sa trimita la centru si sa analizeze. Inca nu am fost si as vrea sa evit drumuri inutile. Daca ati reusit de curantd, final de 2018, la ce banca?

Edited by eddie85, 04 February 2019 - 15:22.


#10
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Singura metoda e sa contactezi HMRC online chat (daca nu te descurci cu engleza), te autentifici cu Nino, adresa si alte detalii personale si desemnezi pe altcineva din UK care e inregistrat la HMRC si are cont bancar.

#11
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
pana la urma, am ajunsa sa iau bilet de avion, cu ocazia asta sa vizitez niste rude de acolo, si apoi sa scot banii de un fel de chiosc de cash
nu aveam timp sa stau sa redeschid contul

legat de experienta cu hmrc, primul plic cu cecul s-a pierdut pe traseu (posta romana...), iar cu al doilea nu m-am mai riscat si i-am rugat sa il trimita la o adresa de acolo
oricum, complicat si e frustrant ca bancile de aici nu accepta

Edited by eddie85, 23 November 2019 - 17:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate