Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Nume gresit in PV constatare contraventie

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 dorin_2k, on 05 aprilie 2018 - 12:12, said:

O observatie: de unde au stiut ca TU ai parcat acolo?
Era masina TA parcata acolo. Poate TU nici nu ai permis.

E poate o gluma de 1 aprilie si de abia acum te-ai prins?
Fa rapid contestatie. Nu TU ai parcat acolo! (sotia, copilul, veciunul, prietenul, etc...)
Daca a patit-o in Cluj-Napoca e o marlanie acolo.
Te duci sa iti ridici masina de la RADP si completezi un formular de ridicare in care declari ca la data ridicarii de catre platforma tu ai condus autovehicolul.
Smecheria consta in faptul ca, potrivit deciziei ICCJ Decizia nr. 11/2017 din 19 iunie 2017 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie statueaza “În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 şi art. 105 pct. 10 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, prin raportare la dispoziţiile art. 7 lit. h) din Legea poliţiei locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, faptul ca doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate.
Politia locala se foloseste de acel formular completat la Regia Domeniului de unde iti ridici masina si pe baza datelor comunicate iti intocmeste p-v, ceea ce nu este ok.
E posibil ca datele initiatorului sa fie astfel inscrise gresit.

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 ceanu1980, on 05 aprilie 2018 - 10:21, said:

muianele care ne conduc ar trebui sa faca o schimbare majora la amenzi si anume
sa nu mai lase la prerea de dobitoc daca ti se da voie sa platesti sau nu jumate din minim in 48h
Spune-le asta lor,cu noi te muncesti degeaba.Si ne muncesti si pe noi, tot degeaba.

#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 dorin_2k, on 05 aprilie 2018 - 12:36, said:

Cum? A platit 300 cand a parcat si i-au ridicat masina, apoi cum au facut PV in lipsa? A fugit de acolo cu masina?

Sau:
a parcat gresit
i-au ridicat masina
a venit si a vazut ca masina a disparut
a aflat ca e dusa la un depozit
a platit 300 lei si a recuperat-o
a primit PV prin posta (de ce a venit PV prin posta?)

De ce nu a obtinut PV cand a platit pt recuperarea masinii?

Ceva a "uitat" sa scrie el.
In acest caz reformulez si eu: plateste TOT.
Sau spune TOT de la inceput. Nu doar frânturi.
Nu, cand am ajuns eu la platforma nu mia erau militienii comunitari, doar baietii cu platforma. Am platit taxa de ridicare/coborare.

Am fost acum la militieni. Nu pot cortecta, sa merg in instanta. Le-am zis ca sunt bugetarii clasici. Am intrebat daca nu le e rusine sa ia leafa intreaga cand isi fac treaba pe jumatate. Au zis ca au gresit. Am zis ok. Eu imi platesc greseala. Dati voi 290 de lei si eu imi platesc greseala mea si voi pe a voastra.  Altfel sunteti doar niste persoane incapabile platite nejustificat de bine pentru felul in care va faceti munca.

Urmeaza contestarea in instanta.

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 13:38.


#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
De unde aveau datele tale de identificare?

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 13:37, said:

...Am intrebat daca nu le e rusine sa ia leafa intreaga cand isi fac treaba pe jumatate. Au zis ca au gresit. Am zis ok. .....
trebuia sa le zici multumesc, te-au scutit de amenda si puncte.

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 dorin_2k, on 05 aprilie 2018 - 13:45, said:

De unde aveau datele tale de identificare?
De pe procesul de ridicare de la platforma.
Atât ca acolo era numele corect.

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 14:25.


#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
La restituirea masinii, cine trebuie sa mearga?
Soferul sau proprietarul?
Acolo te-au pacalit pe tine.

Totusi daca nu erai pe faza cand ti-au ridicat masina, cum aflai ca a fost dusa pe platforma de firma de "ridicatori" sau ca a fost furata?
Hop: nu-i masina. Sunai la politie ca ti-au furat-o?

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 dorin_2k, on 05 aprilie 2018 - 16:51, said:

La restituirea masinii, cine trebuie sa mearga?
Soferul sau proprietarul?
Acolo te-au pacalit pe tine.

Totusi daca nu erai pe faza cand ti-au ridicat masina, cum aflai ca a fost dusa pe platforma de firma de "ridicatori" sau ca a fost furata?
Hop: nu-i masina. Sunai la politie ca ti-au furat-o?
Nu a fost dusa. Eram acolo. Am iesit afara dar deja era sus. Am platit 294 de lei pentru care am primit bon fiscal si s-a intocmit PV de predare a autoturismului ridicat. Daca apucau sa o duca aveam de paltit 800. Deci eu am condus, nu avem ce discuta despre cine e vinovat sau despre tepe date de militie. Mi-am asumat asta. Am fost chiar sa platesc amenda aia de 50% din minim chiar daca e gresit numele si am aflat ca nu pot decat integral ca ala a uitat sa scrie suma. Asa ca nu imi ramane decat sa platesc integral sau sa contest procesul.  Singura teapa e ca nu pot beneficia de reducerea de 50% .

Nu usnt genul care sa incerc sa scap. Imi asum greselile dar am pretentia ca si ceilalti sa si le asume. Daca eram militist local probabil scoteam 290 de lei din buzunar si ii dadeam omului jumatate de amenda pe care trebuie sa o plateasca in plus din cauza ca eu mi-am facut treaba pe jumatate. Si pe viitor eram atent la completare PV-urilor. Asa trebuie sa mearga treaba. E contestat PV-ul si anulat din cauza militistului care nu stie scrie sa i se retina amenda din leafa pana invata sa scrie sau isi cauta un serviciu pe masura capabilitatilor sale.
Eu cand am gresit fata de cineva am suportat cheltuielile remedierii greselii fara sa ma oblige nimeni. Asa mi se pare normal.

Urmeaza sa reclam primaria Cluj la ANAF. Imi ia banii la parcare dar nu imi da bon fiscal. Face evaziune. Doar in pakingul din M.Viteazu da bon fiscal. In rest primaria lucreaza la negru.

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 17:05.


#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 14:24, said:

De pe procesul de ridicare de la platforma.
Atât ca acolo era numele corect.
Acolo te-ai dus in calitate de propietar, care nu implica automat ca erai si soferul care a lasat masina acolo.

#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am discutata asta. Imi asum parcarea neregulamentara si sanctiunea in conditiile in care celalalt isi asuma costul completarii gresite a PV-ului.
Nu are sens sa tot intoarcem cine a condus masina. Eu am parcat acolo, nu altcineva. Restul sunt speculatii si nu ma intereseaza sa pasez mingea in curtea altuia.

Deci amenda a fost pe merit si e ok.Chiar am fost sa o si platesc si am aflat ca nu pot. Problema ramane cu "furatul" a 50% din suma de catre un militian local.

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 17:12.


#47
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deci cat e amenda ?

#48
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
580. Jumatate era 290.

4 puncte. 4*145=580

Asa  ca ai grija pe unde parchezi  ca e scumpa parcarea aiurea :D

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 17:23.


#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ioooi , da unde naiba ti-a dat asa amenda ?
In oras merg pe jos iar la depozite, sunt parcari moca Posted Image

#50
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu conteaza unde. Am parcat ca un bou si mi-am luat-o Posted Image
Este un triunghi hasurat in spate la Camera de comert. Cumva intre strazi. Racovita cu cea care merge spre Grigorescu. Nu am gasit loc de parcare dupa ce am dat 3 ture pe toate stradutele si am lasat-o acolo 15 minute. E cel mai scump loc de parcare din Cluj. 880 de lei 15 minute Posted Image

Acum am aflat si eu ce rentabil e RATUC-ul. Cu cat am dat pe parcarea aia faceam abonament pe mai mult de un an Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 17:47.


#51
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 10:21, said:

Ok. Deci nu contest. Am sunat azi la ei si ma intalnesc cu cel care a intocmit PV. Sa vad daca poate trece suma pentru plata in 48 de ore. Daca nu, il platesc peste un an ca nu e graba.


Pai daca nu e trecut ce? Nu poti plati 50%. Nu cred ca e obligatoriu sa treaca.
Jumatate din minim, bre.
Exemplu, eu, 175km/h , onorat cu amenda maxima atunci - 1200 lei ; sau jumatate din minim. Minimul era 540, asa ca am scapat cu 270lei.

#52
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 17:42, said:

Nu conteaza unde. Am parcat ca un bou si mi-am luat-o Posted Image
Este un triunghi hasurat in spate la Camera de comert. Cumva intre strazi. Racovita cu cea care merge spre Grigorescu. Nu am gasit loc de parcare dupa ce am dat 3 ture pe toate stradutele si am lasat-o acolo 15 minute. E cel mai scump loc de parcare din Cluj. 880 de lei 15 minute Posted Image

Acum am aflat si eu ce rentabil e RATUC-ul. Cu cat am dat pe parcarea aia faceam abonament pe mai mult de un an Posted Image
Woow nu stiam ca e asa de scumpa parcarea aia ( bine ca mi-ai zis sa fiu atent Posted Image

PV-urile astea degeaba le contesti , indiferent ca ti-a scris gresit pt ca au poza , poti sa faci contestatie in contencios insa sansele de izbanda sunt zero ! Crede-ma ca stiu ce zic .

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
exista doua tipuri de constestare:
- ca nu a parcat acolo bla bla bla
- ca pv nu e completat corect.

#54
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nici macar pentru numele gresit nu m-as agita prea mult. Dar daca pot castiga plata a 50% din minim e ok.
Eu nu contest fapta. Eu contest valabilitatea procesululi.

Edited by PoeOvidiu, 06 April 2018 - 06:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate