Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nume gresit in PV constatare contraventie

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Am luat o amenda de parcare pentru care mi s-a intocmit un PV in lipsa intocmit de politia locala.
Am primit ieri PV. Am vazut ca e gresit numele (o literea gresita la mijlocul numelui, a pus L in loc de R)
Azi am mers sa platesc si imi zice ca nu pot plati jumatate deoarece nu a trecut nimic la suma de plata in termen de 48 de ore, motiv pentru care nici nu am platit, daca tot e musai sa platesc intreg nu e nici o graba.

Acum ma gandesc sa contest PV-ul si sa cer anularea pe baza greselii. Sunt sanse de reusita? Amenda e 580 de lei. Si mai platisem inca 300 cand am parcat ca mi-au si ridicat masina. Daca era jumatate, 290 plateam azi si nu ma mai gandeam la contestare, asa nu e graba.

  Numele e gresit, totusi CNP-ul e corect, la fel si restul datelor.

Apropo. Politia locala da si puncte de penalizare pe permis? Ca mi-a trecut 3 puncte penalizare si 4 de amenda.

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 09:53.


#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 09:52, said:

Apropo. Politia locala da si puncte de penalizare pe permis? Ca mi-a trecut 3 puncte penalizare si 4 de amenda.
Da, se pare ca a fost organizat un stagiu de pregatire.
Au urmat si promovat un curs intensiv ( apelul bocancilor de pe vremea impuscatului) si acum au competente necesare efectuarii muncii de politist rutier.
Bineinteles ca habar nu au de nimic, este fix aceeasi situatie in care ajofm-urile din tara recalifica persoanele aflate in somaj sau in "cautarea" unui loc de munca care sunt pe listele din baza de date, dar au diploma recunoscuta international care le permite sa desfasoare activitatile respective.

Edited by OPEDI, 05 April 2018 - 10:10.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 09:52, said:

Am luat o amenda de parcare pentru care mi s-a intocmit un PV in lipsa intocmit de politia locala.
Am primit ieri PV. Am vazut ca e gresit numele (o literea gresita la mijlocul numelui, a pus L in loc de R)
Azi am mers sa platesc si imi zice ca nu pot plati jumatate deoarece nu a trecut nimic la suma de plata in termen de 48 de ore, motiv pentru care nici nu am platit, daca tot e musai sa platesc intreg nu e nici o graba.

Acum ma gandesc sa contest PV-ul si sa cer anularea pe baza greselii. Sunt sanse de reusita? Amenda e 580 de lei. Si mai platisem inca 300 cand am parcat ca mi-au si ridicat masina. Daca era jumatate, 290 plateam azi si nu ma mai gandeam la contestare, asa nu e graba.

  Numele e gresit, totusi CNP-ul e corect, la fel si restul datelor.

Apropo. Politia locala da si puncte de penalizare pe permis? Ca mi-a trecut 3 puncte penalizare si 4 de amenda.
Doar pentru nume gresit, nu va anula nimeni contraventia.

Potrivit art. 17 din OG nr. 2/2001, procesul verbal de contraventie este lovit de nulitate absoluta daca din acesta lipseste (deci nu daca e scrisa gresit!) una din urmatoarele mentiuni:
1. numele, prenumele, calitatea si semnatura agentului constatator;
2. numele si prenumele contravenientului - trebuie sa lipseasca, nu sa fie scris gresit;
3. fapta savarsita;
4. data savarsirii acesteia, care nu se confunda cu data incheierii procesului verbal de contraventie.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce scrie in PV ca ai incalcat (legea, art) ? O fi vreo HCL ?
Ar putea fi cazul ca sa contesti faptul ca in PV nu este mentionat "jumatate din minimul amenzii".

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ok. Deci nu contest. Am sunat azi la ei si ma intalnesc cu cel care a intocmit PV. Sa vad daca poate trece suma pentru plata in 48 de ore. Daca nu, il platesc peste un an ca nu e graba.

 pasilla, on 05 aprilie 2018 - 10:18, said:

Ar putea fi cazul ca sa contesti faptul ca in PV nu este mentionat "jumatate din minimul amenzii".
Pai daca nu e trecut ce? Nu poti plati 50%. Nu cred ca e obligatoriu sa treaca.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
muianele care ne conduc ar trebui sa faca o schimbare majora la amenzi si anume
sa nu mai lase la prerea de dobitoc daca ti se da voie sa platesti sau nu jumate din minim in 48h

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 10:21, said:

Pai daca nu e trecut ce? Nu poti plati 50%. Nu cred ca e obligatoriu sa treaca.
Daca e vorba de OUG 195/2002 e dreptul tau:

Articolul 109

(5) Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de cel mult doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege.

Edited by pasilla, 05 April 2018 - 10:24.


#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 pasilla, on 05 aprilie 2018 - 10:18, said:

Ce scrie in PV ca ai incalcat (legea, art) ? O fi vreo HCL ?
Ar putea fi cazul ca sa contesti faptul ca in PV nu este mentionat "jumatate din minimul amenzii".

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 10:21, said:

Ok. Deci nu contest. Am sunat azi la ei si ma intalnesc cu cel care a intocmit PV. Sa vad daca poate trece suma pentru plata in 48 de ore. Daca nu, il platesc peste un an ca nu e graba.


Pai daca nu e trecut ce? Nu poti plati 50%. Nu cred ca e obligatoriu sa treaca.
In functie de articolul de lege invocat, ai sau nu dreptul sa platesti jumate din minim.

#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

 fqx, on 05 aprilie 2018 - 10:06, said:

Potrivit art. 17 din OG nr. 2/2001, procesul verbal de contraventie este lovit de nulitate absoluta daca din acesta lipseste (deci nu daca e scrisa gresit!) una din urmatoarele mentiuni:
[...]
2. numele si prenumele contravenientului - trebuie sa lipseasca, nu sa fie scris gresit;
Nu sunt jurist, dar eu as zice ca lipseste numele / prenumele.  "fqx" nu este "fox", si nici "PoeOvidiu" nu este "PocOvidiu".
Asta daca e clar ca-i alta litera acolo, nu este ceva interpretabil.

Edited by Barboso, 05 April 2018 - 10:31.


#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 pasilla, on 05 aprilie 2018 - 10:23, said:

Daca e vorba de OUG 195/2002 e dreptul tau:

Articolul 109

(5) Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de cel mult doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contraventiei, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege.
OUG  195/02  art  108/1/b/7  

Sactionata conf art 100/2 OUG 195/02

Deci inteleg ca pot ataca pe aceasta cale in caz ca nu corecteaza?

Nu am stat sa il puric pana acum. Mi-am asumta greseala si am mers sa imi platesc amenda. Cand aia de la primarie imi zice ca nu ma gasete in calculator. Verific, si pana la urma ma gaseste dupa numele corect.
Oare cum inregistreaza la ei la primarie? Ca daca inregistreaza la taxe si impozite dupa nume nu mai ajunge amenda in veci la mine. Cum ajung PV-urile la taxe si impozite?

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 10:32.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 10:27, said:

OUG  195/02  art  108/1/b/7  

Sactionata conf art 100/2 OUG 195/02

Deci inteleg ca pot ataca pe aceasta cale in caz ca nu corecteaza?
Sigur.

108/1/b/7 nu se pupa cu 100/2

Articolul 108
(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
b ) 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
7.stationarea neregulamentara;


Articolul 100
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
2.nerespectarea regulilor de utilizare a mijloacelor de avertizare sonora de catre conducatorii de vehicule, cu exceptia celor care conduc autovehicule prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si b  ;

Edited by pasilla, 05 April 2018 - 10:36.


#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Conteaza CNP-ul!

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Corectează tu cu pixul tot ce trebuie.
Scapi cu jumate de amendă.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 exceswater, on 05 aprilie 2018 - 10:36, said:

Corectează tu cu pixul tot ce trebuie.
Scapi cu jumate de amendă.
Si cu acuzatia de  fals in acte.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu pot corecta eu. Adica sa fac fals in acte? Nici gand. Cine a intocmit procesul sa corecteze, semneze, stampileze. Pe urma il contest ca e cu corecturi Posted Image

Parca si corecturile atrag nulitatea. :)

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 10:39.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 PoeOvidiu, on 05 aprilie 2018 - 10:21, said:

Ok. Deci nu contest. Am sunat azi la ei si ma intalnesc cu cel care a intocmit PV. Sa vad daca poate trece suma pentru plata in 48 de ore. Daca nu, il platesc peste un an ca nu e graba.
Pai daca nu e trecut ce? Nu poti plati 50%. Nu cred ca e obligatoriu sa treaca.
nu te duce, pentru ca uitat sa treaca cele 48 ore poti contesta pv-ul.
dar oricum poti plati asa cum e in forma actuala (jumatate din minim in 48 ore)

Edited by arg, 05 April 2018 - 10:41.


#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic ca poti castiga daca contesti. Depinde si de judecator.
Stiu cazuri in care li s-a anulat amenda pentru nume gresit, stiu cazuri in care nu li s-a anulat amenda pentru nume gresit. Depinde de judecator daca crede ca meriti sa fii iertat.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Daca era sa pot plati 50% nu ma chinuiam. Dar asa nu am de pierdut nimic.

Sunt 2 greseli. Numele. Si nu a trecut suma pentru plata in 48 de ore.
Daca o trece acum oricum se anuleaza  pentru corecturi . Asta daca stiu eu corect.

Edited by PoeOvidiu, 05 April 2018 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate