Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cand se spala rufe zilele astea?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
252 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009

 richelieu, on 05 aprilie 2018 - 08:57, said:

Dacă ești creștin, nu e așa. Dacă nu ești creștin, nu ai dreptul moral sa îți dai cu părerea despre asta Posted Image


Uite, doar la romani (si alti estici ordodocsi) am auzit prostia asta cu nu fa baie duminica, nu spala duminica, vinerea si ma-sa.

Restul au evoluat. Fac baie zilnic (indiferent de culoarea crucii din calendar), spala hainele cand e nevoie, spala podeaua cand e nevoie.

Daca tu scapi un cacat pe gresie, il lasi acolo pana la urmatoarea zi fara cruce in calendar?

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa o luam invers.
de cate ori megeti la biserica?
la inmormantari, de paste, la nunti si la botezuri.... ei cam asa e si cu spalatul in zilele de "mare" sarbatoare, nu spalam, in rest daca se strang suficiente pentru o masina de spalat, asta e.

Edited by arg, 05 April 2018 - 09:06.


#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009

 Bursul, on 05 aprilie 2018 - 08:57, said:

Eu chiar nu inteleg chestia asta de unde vine. E chiar un pasaj in Biblie, daca imi aduc bine aminte, in care Isus le zice oamenilor sa o lase mai moale cu sabatul, adica faza aia ca daca iti pica copilul in fantana ce faci?

Chiar as dori sa vad o explicatie "oficiala" de ce nu e bine sa speli/lucrezi Duminica sau de sarbatori.


Ziua de sabat e, de fapt, sambata.

Duminica a fost inventata de romani, dies Solis, adica ziua Soarelui in latina devenic Domenica in italiana, care inseamna ziua Domnului, . Adica ziua 1, in care a fost facut soarele; chestii schimbata in crestinism din alte motive.

Dar ziua libera inj biblie e Sambata (sabatul)


Acum, toti crestinii care merg ca oile dupa un curent prost tin duminica, nu se spala daca e cruce in calendar, si altele dar daca ii intrebi care a fost motivul schimbarii zilei de rugaciune in duminica, nu o sa stie raspunde.


Romania ii plina de oi crestine, ma scuzati. Insa cand le intrebi ceva spun.. Nu stiu maica dar asa se face, asa ii traditia.

Creier sa avem si conservant. Ca de folosit, neam.

Edited by Lex404, 05 April 2018 - 09:07.


#22
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu se spala nici dacă faci pe tine?


#23
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

 Lex404, on 05 aprilie 2018 - 08:56, said:

Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image


Se spala cand ai nevoie.

Tu cand te speli? Nu te speli daca "e sarbatoare"?
Conform unor superstitii, sunt si zile in care nu trebuie sa te speli pe scap (era ceva cu rusaliile si calusul) pt ca poti sa innebunesti iar intre 4-6 decembrie nu trebuie sa mananci bomboane pt ca sunt zile de bubat, adica faci bube,Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Ce bine e sa n-ai treaba cu religia si diversele obiceiuri si superstitii si sa fii liber.Posted Image

Eu am bagat la spalat, la masina, chiar duminica. :D Surpriza, n-am avut parte de nimic rau! Posted Image

#24
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sunteti mai ciudati ca mine care intreb daca se spala zilele astea.

Edited by Argent, 05 April 2018 - 09:06.


#25
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 richelieu, on 05 aprilie 2018 - 08:56, said:

Cică nici in zilele cu cruce neagră nu se spală. Acuma na....fiecare cum a moștenit. Pun pariu ca multe reguli din astea țin de liturghia babelor Posted Image
Da, multe lucruri sunt tinute fara temei, dintr-o necunoastere corecta a invataturii de credinta. In calendar avem:
sărbători mari - praznicele împărăteşti, sărbătorile Maicii Domnului şi ale sfinţilor mai importanţi. Aceste sărbători au cea mai desfăşurată slujbă: Vecernie Mică, Vecernie Mare, Litie, Polieleu, Evanghelie şi Doxologie Mare la Utrenie. În calendare, semnul distinctiv pentru importanţa slujbei este crucea roşie încadrată de cerc sau paranteze;
sărbătorile sfinţilor cu priveghere şi polieleu - spre deosebire de cele mari, acestea nu sunt însoţite de pre şi postserbări (înainteprăznuire şi odovanie). În calendare sunt marcate cu o cruce roşie sau neagră cu o singură paranteză;
sărbătorile sfinţilor fără priveghere - acestea nu au Vecernie Mică, dar au Polieleu, Evanghelie şi Doxologie Mare. În calendare sunt marcate cu o cruce simplă;
sărbători ale sfinţilor mai puţin însemnati - Sunt de două feluri: cu sau fără Doxologie Mare la Utrenie. În calendare sunt marcate cu cruce neagră;
In concluzie, în zilele cu cruce roşie este bine să ne ferim a lucra ceea ce nu este absolut necesar. Sărbătorile cu cruce neagră nu este obligatoriu să le ţinem, aşa cum avem poruncă să le ţinem pe cele cu cruce roşie. Crucea neagră vrea să ne arate ca este vorba de un sfânt mai important cu o slujbă puţin diferită de zilele de rând. Desigur, dacă avem totuşi evlavie pentru un sfânt trecut cu cruce neagră şi vrem să ţinem ziua lui ca pe o sărbătoare cu cruce roşie, nu greşim.

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 MediumPlayer, on 05 aprilie 2018 - 09:06, said:



Eu am bagat la spalat, la masina, chiar duminica. Posted Image Surpriza, n-am avut parte de nimic rau! Posted Image
Pai ai consumat curent Posted Image  , cand puteai face economie !

 zzhunt, on 05 aprilie 2018 - 09:06, said:

Nu se spala nici dacă faci pe tine?
Ti se intampla des ?Posted Image

#27
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

 Lex404, on 05 aprilie 2018 - 09:06, said:

Acum, toti crestinii care merg ca oile dupa un curent prost tin duminica, nu se spala daca e cruce in calendar, si altele dar daca ii intrebi care a fost motivul schimbarii zilei de rugaciune in duminica, nu o sa stie raspunde.

Iti spun eu care e raspunsul: "Ca nu e bine!" M-a disperat raspunsul asta inca de cand eram copil. Deci de atunci am avut indoieli, pana cand m-am "lepadat" in final. Am ramas cu "alergie" de fiecare data cand aud raspunsul asta. Imi sar dra... pardon... nervii imediat.Posted Image

Edited by MediumPlayer, 05 April 2018 - 09:12.


#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si ma gandesc ca daca nu se spala astazi si daca nu se spala pana Marti, adica daca o luam cu Joi nu se spala, Vineri nu se spala, Sambata Pastele, Duminica prima zi de Paste, Luni a doua zi de paste, deci pana Marti nu se spala.
Pai o sa ma duc in Decatlon sa cumpar cateva tricouri de bumbac.

Edited by Argent, 05 April 2018 - 09:12.


#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 Lex404, on 05 aprilie 2018 - 09:06, said:

Acum, toti crestinii care merg ca oile dupa un curent prost tin duminica, nu se spala daca e cruce in calendar, si altele dar daca ii intrebi care a fost motivul schimbarii zilei de rugaciune in duminica, nu o sa stie raspunde.
Nu conteaza daca e duminica sau sambata.
Intrebarea care se pune e daca nespalatul rufelor e doar o traditie din batrani sau e o regula oficiala bisericeasca.

#30
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Lex404, on 05 aprilie 2018 - 09:01, said:



Uite, doar la romani (si alti estici ordodocsi) am auzit prostia asta cu nu fa baie duminica, nu spala duminica, vinerea si ma-sa.

Restul au evoluat. Fac baie zilnic (indiferent de culoarea crucii din calendar), spala hainele cand e nevoie, spala podeaua cand e nevoie.

Daca tu scapi un cacat pe gresie, il lasi acolo pana la urmatoarea zi fara cruce in calendar?
Baie faci cand esti murdar, chiar in ziua de Pasti daca simti nevoia, nu interzice nimeni acest lucru. Daca te organizezi cum trebuie, rufele le poti spala in zilele de lucru. Rahatul il cureti indiferent de zi.
Nicolae Steinhardt: "Nicăieri şi niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim proşti"!

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009

 Bursul, on 05 aprilie 2018 - 09:13, said:

Nu conteaza daca e duminica sau sambata.
Intrebarea care se pune e daca nespalatul rufelor e doar o traditie din batrani sau e o regula oficiala bisericeasca.

Depinde cum o iei, sambata ar fi o regula conform bibliei sa nu faci treburi de-ale casei (insa nu spune sa nu te speli, LOL), pentru ca confornm VT ziua de sabat e ziua de odihna..
Duminica NU e zi de odihna, sambata e ziua de odihna. Duminica are alta importanta (pe care evident, oile crestinopate nu o stiu)

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
https://www.crestino...x/2018-aprilie/
Pana Joia viitoare nu se spala, L-M-M cruce rosie.

#33
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 arg, on 05 aprilie 2018 - 08:48, said:

in zilele de sarbatoare nu se spala cu mana rufele, in rest cand doar le arunci in masina+uscator si le iei uscate nu vad unde e munca....
Dar laturile?

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sa zicem ca unii mai au si canalizare, ca nu arunca apa de la rufe cu ligheanul in sant.

Edited by arg, 05 April 2018 - 09:18.


#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009

 Argent, on 05 aprilie 2018 - 09:16, said:

https://www.crestino...x/2018-aprilie/
Pana Joia viitoare nu se spala, L-M-M cruce rosie.

Tu o sa te speli?


Btw. Romania are cea mai mica cantitate de sapun folosita/ cap de locuitor in UE...

#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 Lex404, on 05 aprilie 2018 - 09:16, said:


Depinde cum o iei, sambata ar fi o regula conform bibliei sa nu faci treburi de-ale casei (insa nu spune sa nu te speli, LOL), pentru ca confornm VT ziua de sabat e ziua de odihna..
Duminica NU e zi de odihna, sambata e ziua de odihna. Duminica are alta importanta (pe care evident, oile crestinopate nu o stiu)
Crestinismul n-are nici o treaba cu VT.  Nu stiu de ce aduci in discutie VT.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate