Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Achizitie prima masina ~5000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu mi-as luat un Sandero nou cu avans plus credit !
Altfel, o compacta mai necautata poate fi mai ok decat un VW , ma refer la o Toyota, Honda, Mazda, Renault, Peugeot !
Cum zicea cineva mai devreme, 20% platesti in plus pentru "marca" .
E drept ca un golf nu se compara cu un Megane sau 308, treaba e sa il gasesti...
Bafta !

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Din afara nu o sa gasesti decat masini combi (passat, a4), foarte rar o limuzina si va fi mai scumpa. :)
Nu as lua 2.0TDI PD, mai ales daca nu ai o rezerva de 2-3000e in caz de probleme, mai bine alege 1.9tdi, consuma ceva mai putin, putere acceptabila si macar sunt mai fiabile. Vezi ca pe Passat b6 este un cod de motor 1.9 pe care nu l-as cumpara (nu mai stiu exact, poate e cineva pe aici care stie). 2.0tdi pd in nici un caz, decat daca iei versiunea de 170cp si esti pasionat.

#21
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Și a luat cineva de curând Seat Leon 1p 2009 1.6 benzina 105 cp, trapa,.xenon, scaune încălzite, două rânduri de roti, 120.000 reali cumpărat de nou din Romania, unic și singurul proprietar.  A fost 4000 euro.

Nu te complica cu diesel și cu mașini de Germania, drumul costa 500 euro, mai adaugă profitul samsarelului tau prieten 200 euro, și din bugetul tau de 5000 euro o sa ți cumperi o mașină  cu 4200 euro.

Dacă o iei din tara are carte de identitate, nu mai stai la rar o lună și nu mai plătești 100 euro.pt.ea


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La banii astia ti-as recomanda Focus sau Volvo V50 cat mai nou.
Masinile sunt destul de rezistente. Aproape toate problemele pe care le gasesti pe net sunt din cauza combustibilului prost luat prin combinatii si reparatii facute de mantuiala.

#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu in banii aia m-as uita si la un Mazda 3. Gaseti si cu 100-110.000km si arata mult mai bine decat un golf, dupa parerea mea. De exempölu: https://suchen.mobil...4c-cc7abe84c5df

#24
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 TruculMagic, on 05 aprilie 2018 - 09:59, said:

2.0tdi pd in nici un caz, decat daca iei versiunea de 170cp si esti pasionat.

Pasionat de ce?

De darmat carduri la 19 ani, ma gandesc.

#25
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 vasiledan92, on 05 aprilie 2018 - 08:42, said:

Kroghy, intre Golf 5 si Leon ce mi-ai recomanda? Din ce vad pe net sunt foarte asemanatoare. Mie Leon-ul imi place mai mult ca design, dar inteleg ca Golf-ul ar fi mai rentabil
Ambele sunt acelasi produs, Leon e Golf 5 cu design Seat. Alege pe cea care-ti place. Mie nu-mi place deloc interiorul (bordul) de la Leon.

Edited by Kroghy, 05 April 2018 - 10:28.


#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Baxon, on 05 aprilie 2018 - 08:18, said:

Kroghy ai legatura !

On : cati km pe an preconizezi ca vei face ? Daca nu depasesti 20 de mii km , orienteaza-te spre un benzinar ; ai sanse sa iei ceva mai bun , mai nou cu km in bord mai aproape de realitate .
un diesel se conduce altfel, cuplul urias ajuta f mult la senzatia de masina fasneata, rapida in orice conditii de incarcare, serpentine, AC on, depasiri in forta

Drumurile bacau cluj sint f lungi.

Mai e un aspect: se zvoneste ca benzinarele sint mai scumpe si dieselel mai ieftine in germania, mai ales in suma lui de bani, nu are sanse decat de un Euro4 sau Euro5, si e posibil sa fie niste restrictii la nemti pt masini sub Euro6, pe anumite strazi din anumite orase, deci cine stie... probabil dieselul e optiunea cea mai avantajoasa.

Bugetul e f mic pt un Passat si mai ales care nu e break... breakul e mult mai practic si mai ieftin (pt ca desi au costat mai mult de noi, fiind masina preferata de nemti (or stii ei de ce) sint mai multe la vanzare, ori romanii, rusii viseaza numai la limuzine ca breakul nu le place...)

 vasiledan92, on 05 aprilie 2018 - 08:22, said:


Nu m-am gandit exact la numarul de kilometri. As veni acasa cam o data pe luna. In principiu, deplasarea va fi mai mult in oras.
pai si vrei sa calculeze altii in locul tau? ti-e greu sa inmultesti acei km cu nr de drumuri si sa mai pui ceva aprox pt oras si sa avansezi o cifra?

#27
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 unbrutus, on 05 aprilie 2018 - 10:41, said:

ori romanii, rusii viseaza numai la limuzine ca breakul nu le place.
Poate din cauza ca Dacia break trancanea. Si eu am fost reticent sa trec la break dar de acum nu o sa mai iau decat hatch back si break. Berlina doar daca o sa iau A8.

#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Baxon, on 05 aprilie 2018 - 08:32, said:

Golf 4 nu e Passat sau Audi ! La astea 2 din urma sunt alte preturi la reparatii !
asa crezi tu... majoritatea pieselor sint comune, mai ales intre passat si golf, la audi diferentele sint in special pe suspensie, insa nu a vorbit nimeni de audi aici, in afara de tine...
audi, BMW, ce ai mai zis pana acum? hai sa revenim la passat si in general ce vrea omu, nu ce visezi tu, nu te supara, e aiurea sa o dai cu bmw si audi, zi si de Mercedes si de Lamborghini eventual

 Kroghy, on 05 aprilie 2018 - 08:38, said:

Cat mai nou. Cu cat scazi in clasa cu atat iei an mai nou in acelasi buget. Cu cat urci in clasa cu atat trebuie sa iei mai vechi.


De ce nu schimbi si caroseria? Din zeci de masini pe care le stiu eu aduse din Germania nici una nu a avut nevoie de suspensie noua, directie noua, catalizator nou. Doar distributia e recomandat si la aproximativ jumatate a fost nevoie de ambreiaj/volanta. Atat. Restul sunt povesti. Pana la urma vorbim de masini bune, VW de 5 mii euro, nu de cazane de 500 euro.
confirm, suspensia e ca noua in general, ei au drumuri.
Distributia e schimbata in general in germania deja, daca alegi bine.
Volanta poti sa ai sau nu probleme, oricum nu e o tragedie.

 TruculMagic, on 05 aprilie 2018 - 09:59, said:

Din afara nu o sa gasesti decat masini combi (passat, a4), foarte rar o limuzina si va fi mai scumpa. Posted Image
insa el vrea si golf si leon si le poate lua in varianta scurta, din alea sint f multe

#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 unbrutus, on 05 aprilie 2018 - 10:43, said:

Mai e un aspect: se zvoneste ca benzinarele sint mai scumpe si dieselel mai ieftine in germania, mai ales in suma lui de bani, nu are sanse decat de un Euro4 sau Euro5, si e posibil sa fie niste restrictii la nemti pt masini sub Euro6, pe anumite strazi din anumite orase, deci cine stie... probabil dieselul e optiunea cea mai avantajoasa.

Nu doar se zvoneste, chiar asa e. Locuiesc in Germania si chiar vad ca lumea in general evita dieselul acum. Din toamna se va interzice total intrarea cu masini diesel sub Euro6 in Stuttgart si Düsseldorf, si mai sunt in discutii si alte localitati. Ideea e ca primul pas pentru eliminarea dieselului s-a facut, si cred ca se va merge in continuare in directia asta fiindca sunt foarte poluante iar acest lucru se simte in orasele ca Stuttgart care sunt construite in depresiuni de unde greu se poate ridica aerul poluat.

Din aceste motive masinile pe benzina sunt poate cu pana la 20% mai scumpe decat diesel.

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 giuliani, on 05 aprilie 2018 - 11:04, said:

Nu doar se zvoneste, chiar asa e. Locuiesc in Germania si chiar vad ca lumea in general evita dieselul acum. Din toamna se va interzice total intrarea cu masini diesel sub Euro6 in Stuttgart si Düsseldorf, si mai sunt in discutii si alte localitati.
de asta am spus si eu ca e probabil mai avantajos pt noi acum dieselul, inainte benzinarele erau mai ieftine.
Am mentionat si eu de Eur6
Nu cred ca va fi vorba de interdictii de intrare in orase cu totul, ci doar anumite strazi.

 giuliani, on 05 aprilie 2018 - 11:04, said:

Din toamna se va interzice total intrarea cu masini diesel sub Euro6
m-as mira, un motor euro6 diesel emite doar cu putin peste noxele emise de un motor pe benzina
Euro 6b:The Euro 6b emission standard became mandatory on September 1, 2014 for new model series and model generations; on September 1, 2015, all new vehicles must fulfill 6b. Allowed limit NOx: 80 mg / km (diesel), 60 mg / km (petrol).

Insa repet, din ce stiu eu, e vorba de interdictii doar pe anumite strazi

#31
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 30.04.2006
cu 5000€ din DE în stare bună iei doar subcompacte.

ah, diesel diesel disel diesel!!!!

http://www.ziare.com...u-mediu-1508644

Comisia Europeana intentioneaza sa intensifice presiunile asupra tarilor acuzate ca nu iau masuri eficiente pentru imbunatatirea calitatii aerului in zonele urbane. In acest context, Karmenu Vella, comisarul UE pentru Mediu, Afaceri maritime si Pescuit, ar putea sesiza Curtea de Justitie a UE (CJUE) din cauza refuzului autoritatilor din tarile respective de a adopta masuri necesare diminuarii poluarii.

Edited by mannes, 05 April 2018 - 11:14.


#32
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 unbrutus, on 05 aprilie 2018 - 11:11, said:

de asta am spus si eu ca e probabil mai avantajos pt noi acum dieselul, inainte benzinarele erau mai ieftine.
Am mentionat si eu de Eur6
Nu cred ca va fi vorba de interdictii de intrare in orase cu totul, ci doar anumite strazi.


m-as mira, un motor euro6 diesel emite doar cu putin peste noxele emise de un motor pe benzina
Euro 6b:The Euro 6b emission standard became mandatory on September 1, 2014 for new model series and model generations; on September 1, 2015, all new vehicles must fulfill 6b. Allowed limit NOx: 80 mg / km (diesel), 60 mg / km (petrol).

Insa repet, din ce stiu eu, e vorba de interdictii doar pe anumite strazi

Pana acum e asa : in Umweltzone nu poti intra decat cu placute verzi. Primesti placuta verde in functie de vechimea masinii si de nivelul emisiilor. La un disel mai vechi e posibil sa nu primesti decat placuta galbena sau rosie. In toate orasele mari e interzis sa intri in zona centrala fara placuta verde, lucru care se aplica si in cazul altor orase mai mici (https://www.umweltbu...land#textpart-1). In zona unde locuiesc eu (langa Stuttgart) nu ai voie cam nicaieri sa intri in oras fara placuta aia. Pana acum se acorda placuta verde si celor cu Diesel Euro 4 sau 5, de anul asta  cred ca masinile alea nu mai primesc placuta verde, asadar nu o sa mai poti intra cu ele deloc in orasele de pe harta de mai sus. Si nu e vorba doar de anumite strazi, e cam tot orasul central fara satele adiacente (Care tin tot de oras).

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 giuliani, on 05 aprilie 2018 - 11:25, said:

Pana acum se acorda placuta verde si celor cu Diesel Euro 4 sau 5, de anul asta  cred ca
asta spuneam si eu, deocamdata nu sint probleme.
anul asta a inceput deja de 3 luni si ceva
Si de aceea am mentionat euro5 si euro6
Insa el isi ia masina pt Romania. Bacau Cluj... sa revenim si la topic un pic

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
In Romania ai voie si cu non-euro.

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 giuliani, on 05 aprilie 2018 - 11:25, said:

Pana acum se acorda placuta verde si celor cu Diesel Euro 4 sau 5
si euro3 cu filtru particule tot placuta verde primesc...

 giuliani, on 05 aprilie 2018 - 11:25, said:

Si nu e vorba doar de anumite strazi, e cam tot orasul central fara satele adiacente (Care tin tot de oras).
deocamdata speculezi aici

Attached Files


Edited by unbrutus, 05 April 2018 - 11:35.


#36
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Loc de parcare ai asigurat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate