Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Achizitie prima masina ~5000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
vasiledan92

vasiledan92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2017
Salutare, tuturor. Am tras un ochi pe forumul vostru, vad ca sunt persoane care au experienta, iar eu sunt incepator, asa ca am nevoie de cateva idei din partea voastra.
Urmeaza sa ma mut in Cluj pentru un nou job si sunt in momentul in care vreau sa achizitionez o prima masina la mana a doua din Germania.
As avea un buget de 5000 - 6000 euro la dispozitie, si optez pentru un motor Diesel, iar la cutia de viteze nu pot spune ca am mari preferinte.
Eu stau in Bacau, asadar o sa mai fac des acest drum.
Primele optiuni care imi vin in minte sunt: VW Passat, Audi A4 si Seat Leon. Am observat ca nu sunt foarte mari diferente privind consumul, la Passat de exemplu pentru un 2.0 Sportline un 7.8 in oras.
Exclud ideea unei masini de tip combi pentru ca nu-mi place deloc designul acesta.
Am pe cineva care pleaca intr-o saptamana in Germania sa aduca o masina si astept cateva pareri de-ale voastre, poate reusesc sa ma hotarasc rapid si sa iau ceva bun, care sa ma ajute in viitorul apropiat.

Va multumesc anticipat!

Edited by vasiledan92, 05 April 2018 - 08:12.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Kroghy ai legatura !

On : cati km pe an preconizezi ca vei face ? Daca nu depasesti 20 de mii km , orienteaza-te spre un benzinar ; ai sanse sa iei ceva mai bun , mai nou cu km in bord mai aproape de realitate .

#3
vasiledan92

vasiledan92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2017

 Baxon, on 05 aprilie 2018 - 08:18, said:

Kroghy ai legatura !

On : cati km pe an preconizezi ca vei face ? Daca nu depasesti 20 de mii km , orienteaza-te spre un benzinar ; ai sanse sa iei ceva mai bun , mai nou cu km in bord mai aproape de realitate .

Nu m-am gandit exact la numarul de kilometri. As veni acasa cam o data pe luna. In principiu, deplasarea va fi mai mult in oras.
Benzina mie sincer nu prea-mi place, am condus in Germania si Diesel si Benzina destul de mult si Diesel-ul parca e mai fiabil. Am inteles insa ca sunt mari probleme cu motoarele de acest tip si viitorul pare cam sumbru.

Nici nu prea sunt adeptul vitezei, ca sa fac o mica precizare.

#4
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Câti bani mai ai pusi deoparte pe langa cei 5000 ?
Nu de alta dar vei avea maaaare nevoie !

#5
vasiledan92

vasiledan92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2017

 M0sGerila, on 05 aprilie 2018 - 08:22, said:

Câti bani mai ai pusi deoparte pe langa cei 5000 ?
Nu de alta dar vei avea maaaare nevoie !

Stiu ca o sa mai am nevoie de vreo 3000 lei pe langa banii de masina pentru taxe si asigurare, impozit etc. Astea le rezolv, nu-i problema Posted Image

Edited by vasiledan92, 05 April 2018 - 08:24.


#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Pentru prima masina recomand clasa compacta Golf 5/6, Octavia, Leon sau clasa mica Polo, Fabia, Ibiza.
A4 sau Passat sunt cam mari pt. prima masina iar bugetul e cam mic pentru o masina buna din clasa medie.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dieselul e mai fiabil cand e nou , cand e vechi si rulat mult deja e loterie !
Sper ca mai ai inca 5 mii de euro pe langa astialalti , vorba colegului , pt reparatii ...

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 vasiledan92, on 05 aprilie 2018 - 08:24, said:

Stiu ca o sa mai am nevoie de vreo 3000 lei pe langa banii de masina pentru taxe si asigurare, impozit etc. Astea le rezolv, nu-i problema
+distributia si mici alte reparatii (poate o volanta, poate un ambreiaj, poate un rulment, preferabil cauciucuri noi)

 Baxon, on 05 aprilie 2018 - 08:25, said:

Sper ca mai ai inca 5 mii de euro pe langa astialalti , vorba colegului , pt reparatii ...
Exagerari, cu 5 mii euro mai cumperi inca o masina. Reparatii normale nu trec de 1000 euro. Doar asa de dragul discutiei, o cunostinta a cumparat un motor pt. BMW cu 1000 euro si cam asta e pretul pt. un motor. Cu 5 mii euro pui 5 motoare.

Edited by Kroghy, 05 April 2018 - 08:27.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cu 1000 de euro alt motor + distributie , anvelope noi , kit ambreiaj , suspensie noua , directie si un catalizator deja depaseste 5 mii de uro ... asta daca vrea sa faca o treaba buna .
Achizitia la 5-6 mii de euro din Germania , gaseste cu siguranta un cazan mai ales ca vorbim de VW /audi ...

Edited by Baxon, 05 April 2018 - 08:30.


#10
vasiledan92

vasiledan92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2017

 Kroghy, on 05 aprilie 2018 - 08:24, said:

Pentru prima masina recomand clasa compacta Golf 5/6, Octavia, Leon sau clasa mica Polo, Fabia, Ibiza.
A4 sau Passat sunt cam mari pt. prima masina iar bugetul e cam mic pentru o masina buna din clasa medie.

Leon am condus si mi-a placut foarte mult. Cu Polo si Ibiza nu m-am inteles mai deloc. Si la an, cam ce mi-ai putea recomanda? 2009?

 Baxon, on 05 aprilie 2018 - 08:29, said:

Cu 1000 de euro alt motor + distributie , anvelope noi , kit ambreiaj , suspensie noua , directie si un catalizator deja depaseste 5 mii de uro ... asta daca vrea sa faca o treaba buna .

Baietasul care se duce dupa ea e om de incredere si cu asta se ocupa de multi ani. Si-a mai luat un prieten de la el un Golf 4 si masina a venit intr-o stare foarte buna, s-au dus la reprezenta si nu a platit foarte mult pe lucrurile ce au trebuit schimbate

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Golf 4 nu e Passat sau Audi ! La astea 2 din urma sunt alte preturi la reparatii !

Edited by Baxon, 05 April 2018 - 08:33.


#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 vasiledan92, on 05 aprilie 2018 - 08:31, said:

Si la an, cam ce mi-ai putea recomanda? 2009?
Cat mai nou. Cu cat scazi in clasa cu atat iei an mai nou in acelasi buget. Cu cat urci in clasa cu atat trebuie sa iei mai vechi.

 Baxon, on 05 aprilie 2018 - 08:29, said:

Cu 1000 de euro alt motor + distributie , anvelope noi , kit ambreiaj , suspensie noua , directie si un catalizator deja depaseste 5 mii de uro ... asta daca vrea sa faca o treaba buna .
Achizitia la 5-6 mii de euro din Germania , gaseste cu siguranta un cazan mai ales ca vorbim de VW /audi ...
De ce nu schimbi si caroseria? Din zeci de masini pe care le stiu eu aduse din Germania nici una nu a avut nevoie de suspensie noua, directie noua, catalizator nou. Doar distributia e recomandat si la aproximativ jumatate a fost nevoie de ambreiaj/volanta. Atat. Restul sunt povesti. Pana la urma vorbim de masini bune, VW de 5 mii euro, nu de cazane de 500 euro.

Edited by Kroghy, 05 April 2018 - 08:38.


#13
vasiledan92

vasiledan92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2017

 Kroghy, on 05 aprilie 2018 - 08:38, said:

Cat mai nou. Cu cat scazi in clasa cu atat iei an mai nou in acelasi buget. Cu cat urci in clasa cu atat trebuie sa iei mai vechi.


De ce nu schimbi si caroseria? Din zeci de masini pe care le stiu eu aduse din Germania nici una nu a avut nevoie de suspensie noua, directie noua, catalizator nou. Doar distributia e recomandat si la aproximativ jumatate a fost nevoie de ambreiaj/volanta. Atat. Restul sunt povesti. Pana la urma vorbim de masini bune, VW de 5 mii euro, nu de cazane de 500 euro.

Kroghy, intre Golf 5 si Leon ce mi-ai recomanda? Din ce vad pe net sunt foarte asemanatoare. Mie Leon-ul imi place mai mult ca design, dar inteleg ca Golf-ul ar fi mai rentabil

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Kroghy, on 05 aprilie 2018 - 08:38, said:

Din zeci de masini pe care le stiu eu aduse din Germania nici una nu a avut nevoie de suspensie noua, directie noua, catalizator nou. Doar distributia e recomandat si la aproximativ jumatate a fost nevoie de ambreiaj/volanta. Atat.
Si toate cele " zeci " de masini care doar tu le stii , au costat la achizitie 5 000 de euro ?
S-H e ca la loz in plic , sunt sanse sa castigi insa nimeni nu castiga Posted Image

Edited by Baxon, 05 April 2018 - 09:07.


#15
vasiledan92

vasiledan92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2017

 Baxon, on 05 aprilie 2018 - 08:43, said:

Si toate cele " zeci " de masini care doar tu le stii , au costat la achizitie 5 000 de euro ?
S-H e ca la loz in plic , aunt sanse sa castigi insa nimeni nu castiga Posted Image

Baxton, sa stii ca-s destul de norocos Posted Image Posted Image Posted Image

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Doamne ajuta ! Numa sa nu te vedem pe aici dupa ce-ti iei masina , pe aria service auto , cu topic nou Posted Image

#17
vasiledan92

vasiledan92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2017

 Baxon, on 05 aprilie 2018 - 09:06, said:

Doamne ajuta ! Numa sa nu te vedem pe aici dupa ce-ti iei masina , pe aria service auto , cu topic nou Posted Image

Sper. Din ce vad pe aici, cred ca voi opta intre un Golf 5 si un Seat Leon. Passat-ul era o fita, recunosc :)

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Salut vasiledan92

Recunosc că Leonul are un design mai ... cool să zic așa.
Însă bordul e destul de anost.
Nu Leon

Golf 5 dacă vrei.
La banii ăștia poate găsești și un 6.

Nu Leon.
Am avut modelul 1P.
E ok dar nu e vreun ceva...

Și nu ai nevoie de diesel crede-mă.

Atât îți zic... subturat, turbină, DPF

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate