Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

praf lipicios si multa pasta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
diealone

diealone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2018
sunt doua tipuri de praf intr-un sistem pc (unitate)
1. cel care se indeparteaza foarte usor actionand asupra lui cu o gura sanatoasa de aer
2. si cel lipit de piese care nu se indeparteaza oricat ai sufla

cum pot sa il indepartez pe al 2-lea? voi cum va curatati pc-ul de praf?

vreau sa schimb si pasta termica de pe procesor. cu ce sa o curat pe cea veche, care se afla acolo de 14 luni?

Edited by diealone, 05 April 2018 - 03:59.


#2
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
alcohol isopropilic 99% pentru ambele operatii

#3
diealone

diealone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.04.2018
am gasit asta
https://m.emag.ro/sp...0/pd/DMNHJNBBM/

se poate folosi si pe celelalte piese? daca nu, atunci cu ce sa le curat?

am nevoie si de vreo carpa speciala sau altceva?

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cea mai buna metoda de a curata un calculator ramane tot jetul de aer. Din pacate in RO nu prea se gasesc butelii cu aer comprimat ceva mai mari (doar spray-uri chinezesti).
Cand te apuci sa cureti pe placa de baza cu carpa imbibata in ceva (alcool sau altele) riscul de a deteriora ceva pe placa este mai mare ca rezultatul obtinut dupa curatarea piesei, asa ca mai bine o sufli grosier si o lasi asa.  Un calculator bine suflat cu aer, o data pe an, e un calculator care poate functiona 10 ani, adica fix limita maxima data de producator.

Nu recomand interventia pe placa de baza cu carpa. Aer si o pensula foarte moale pe ici pe colo sunt suficiente. In rest, carcasa ventilata si atat.

Edited by rosix, 05 April 2018 - 05:35.


#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Cu carpa nu e ok,daca ageti ceva din greseala, ai distrus componenta.Eu il curat cu compresorul cu regulator de presiune si filtru de apa.Sau mergi la un atelier specializat, o data pe anu nu e asa scump/greu.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdiealone, on 05 aprilie 2018 - 03:55, said:

sunt doua tipuri de praf intr-un sistem pc (unitate)
1. cel care se indeparteaza foarte usor actionand asupra lui cu o gura sanatoasa de aer
2. si cel lipit de piese care nu se indeparteaza oricat ai sufla

cum pot sa il indepartez pe al 2-lea? voi cum va curatati pc-ul de praf?

vreau sa schimb si pasta termica de pe procesor. cu ce sa o curat pe cea veche, care se afla acolo de 14 luni?

Cu pensula,dar sa nu fie foarte fina ca raman fire printre componente,
Mi-am facut dintr-un dop de cauciuc de damigeana de 50 de litri o reductie pe care o montez pe tubul aspiratorului.In acest dop am practicat o gaura in care introduc un tub din PVC de 10 mm.Am doua astfel de tubulete de 10 mm,cu forma diferita a capatului care intra in calculator.Eu folosesc de vreo 15 ani aceasta metoda cu aspiratorul cu rezultate excelente,doar pentru suprafetele plane.
De ce vrei sa schimbi pasta?Vad ca a devenit o moda sa se recomande schimbarea pastei.Crezi ca va avea un efect deosebit?
De exemplu,eu am sistemul actual de 6 ani iar temperaturile sunt ca si in prima zi.Pe deasupra,radiatorul de pe procesor nici nu are ventilator,fiind fanless.
N-am schimbat niciodata pasta,componentele functionand multi ani cu pasta initiala.Habarnistii spun ca se intareste.Povesti,pasta nu se intareste.

#7
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
În unitatea mea nu am întâlnit al 2-lea tip de praf.
Dacă stratul de praf este lipit de pcb poți să încerci o gumă de șters moale. Trebuie foarte mare atenție, ca să nu strici ceva.

Pasta o schimbi doar dacă ai probleme cu temperatura sau dacă nu poți să cureți bine radiatorul când este montat.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postadisz, on 05 aprilie 2018 - 07:18, said:

De ce vrei sa schimbi pasta?Vad ca a devenit o moda sa se recomande schimbarea pastei.Crezi ca va avea un efect deosebit?
De exemplu,eu am sistemul actual de 6 ani iar temperaturile sunt ca si in prima zi.Pe deasupra,radiatorul de pe procesor nici nu are ventilator,fiind fanless.
N-am schimbat niciodata pasta,componentele functionand multi ani cu pasta initiala.Habarnistii spun ca se intareste.Povesti,pasta nu se intareste.
Unii spun ca pasta de proasta calitate face asa. Personal, nu stiu daca e adevarat sau nu, fiindca de prin 2007 folosesc numai solutii de la Arctic Cooling sau alti producatori ok, si oricum nu schimb pasta decat daca am interventii majore in PC (schimbat de carcasa, placa de baza sau cooler CPU).

View PostAwkwardMe, on 05 aprilie 2018 - 07:19, said:

În unitatea mea nu am întâlnit al 2-lea tip de praf.
Dacă stratul de praf este lipit de pcb poți să încerci o gumă de șters moale. Trebuie foarte mare atenție, ca să nu strici ceva.
E vorba de praf extrem de fin, care nu se duce daca pur si simplu il sufli cu gura sau aerul comprimat. Dar se curata daca in acelasi timp il "ajuti" cu o perie moale.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postrosix, on 05 aprilie 2018 - 05:34, said:

Cea mai buna metoda de a curata un calculator ramane tot jetul de aer. Din pacate in RO nu prea se gasesc butelii cu aer comprimat ceva mai mari

si ce te opreste sa iei un spray de genul ala, iar dupa consumare sa-i bricolezi o supapa de tip auto si ulterior sa o represurizezi cu pompa de la masina ?!?! ;)

#10
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Te duci la orice vulcanizare cu piese in punguta/portbagaj/cutie...le spui sa nu dea cu presiune mare si cu ulei pe furtun si sa vezi ce misto ies.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postadisz, on 05 aprilie 2018 - 07:18, said:

  De exemplu,eu am sistemul actual de 6 ani iar temperaturile sunt ca si in prima zi.Pe deasupra,radiatorul de pe procesor nici nu are ventilator,fiind fanless. N-am schimbat niciodata pasta,componentele functionand multi ani cu pasta initiala.Habarnistii spun ca se intareste.Povesti,pasta nu se intareste.

Stricăm prietenia adisz.
Pasta aia are rol de transfer termic între procesor și radiatorul ăla.
În varianta ideală, sistemul ăla e tot timpul curat pasta lucrează cum trebuie.
Și e și una scumpă nu vreo mizerie la 3 lei kilu.

În realitate, praful stă în sistem ca la el acasă, procesorul începe să lucreze la alt regim de temperatură, pasta aia se usucă.
Dacă nu mă crezi dă un PM și îți arăt eu ce crocodili zac în laptopuri și în desktop-uri.
Au fost cazuri când m-am chinuit să o curăț de pe procesor /  radiator, așa de întărită era.

Deci nu e caz de habarniști. Nu mai jigniți așa gratuit colegii.

On topic

Alcoolul izopropilic face minuni.
Cu o pensulă speli bine placa - acum sincer asta o recomand doar dacă fumezi în camera cu sistemul și chiar e jeg în el.

Dacă nu, e suficientă o curățare de praf la o vulcanizare, cu mențiunea colegului de mai sus, să nu "scuipe" compresorul apă sau vreun ulei.

Recomand un service PC.
Dacă ai chiar multă mizerie în el, undeva la 15 lei maxim cu tot cu pastă ar fi costul.
Maxim.

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmedelin992, on 05 aprilie 2018 - 08:22, said:

Te duci la orice vulcanizare cu piese in punguta/portbagaj/cutie...le spui sa nu dea cu presiune mare si cu ulei pe furtun si sa vezi ce misto ies.
da-mi voie sa te combat, constructiv desigur, NU as recomanda varianta asta, intrucit nu stii de ce dorei dorei dai pe acolo. am vazut cu ochiul propriu si personal cum niste reparatori consacrati au "gresit putin" debitul de aer si au smuls niste "caramele" de pe placa, si erau la a "n"-a placa suflata, s-a nimerit sa-i scape mana putin mai tare pe tragaciul pistolului cu aer.

eu i-as recomanda mai repede o pensula cu perii moi si aspiratorul (daca este cu variator de turatie) dat pe minim ..
dureaza putin mai mult, dar este mai sigur pentru placa.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ntz ntz r_murphy

Pentru că încărcare electrostatică.

Mai rău face pensula decât jetul de aer. Plus că nu e eficient să aspiri. Ci să îl sufli. Nu de la 2 mm, ci cu grijă.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postexceswater, on 05 aprilie 2018 - 08:49, said:


Deci nu e caz de habarniști. Nu mai jigniți așa gratuit colegii.

Imi cer scuze Posted Image

ps.
De regula eu schimb sistemul la cinci ani,exceptie fiind actualul.
Niciodata n-am avut pasta intarita.E adevarat ca folosesc Arctic Cooling.Inca am un antic MX 2,din care am pus pe cel putin sase calculatoare.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postr_murphy, on 05 aprilie 2018 - 07:58, said:



si ce te opreste sa iei un spray de genul ala, iar dupa consumare sa-i bricolezi o supapa de tip auto si ulterior sa o represurizezi cu pompa de la masina ?!?! ;)

Daca iti spun ca nu ma pricep la astfel de improvizatii, ma crezi?

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
te cred, dar avind "tema de cercetare" nu poti sa sugerezi / rogi pe cineva mai dibaci in bricolaje sa-ti faca o jucarie d'asta?
daca chiar nu si nu, vad ca esti din bucuresti, in piata la obor se gaseste cu 5 lei asa ceva .. sa zic mai departe? ;)

Attached Files



#17
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View PostHider141, on 05 aprilie 2018 - 07:50, said:

E vorba de praf extrem de fin, care nu se duce daca pur si simplu il sufli cu gura sau aerul comprimat. Dar se curata daca in acelasi timp il "ajuti" cu o perie moale.
Credeam că se referă la pelicula aia de jeg care se formează de regula din cauza umidității.

#18
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am acasa un calculator pe care il folosesc 1-2 ori pe saptamina, cite ore de fiecare data. Ei bine, calculatorul are pe putin 10-11 ani si NU i-am schimbat vreodata pasta de la procesor. L-am mai suflat in interior cu aspiratorul, iar praful ala de care zici ca e ... lipit de componente l-am indepartat cu o pensula cu par (adica nu de plastic).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate