Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1276 replies to this topic

#991
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,584
  • Înscris: 16.03.2008
Ultimul cutremur serios a fost in 1986.

#992
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View PostM4V3RiCk_, on 11 ianuarie 2022 - 21:46, said:

Nu stiu, dar prea e tensiune in pamant de la o vreme.
Cutremurele mici si dese asta indica.

Au trecut 32 de ani de la ultimul cutremur serios - ala din 1990

Posibil in urmatorii 2 ani sa avem unul fix la fel.




Mai studiaza !
Aia in Chile au avut 8.8 grade in 2010 si 8.3 grade in 2015. Nu s-a crapat nici un pamant

Sincer noi suntem mici copii in comparatie cu Chile.
Nici Japonia nu are asa activitate seismica si cutremure atata de puternice

https://en.wikipedia...quakes_in_Chile


PS: Ultimul cutremur care l-a avut Chile, e fix acum 3 zile. 6 grade.
Pai si daca-s cutremure mici si dese, nu se descarca tensiunea aia din pamant ?! De ce sa vina unu mare iara ?

#993
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Nu asa functioneaza Vrancea.

#994
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,113
  • Înscris: 22.01.2004

View PostCptPix, on 02 ianuarie 2022 - 23:13, said:

Si daca blocul este pe cadre de beton si cu peretii din exterior din diafragme ar prezenta un risc la cutremur?Peretii interiori sunt din caramida.

cred ca blocul tau e structura tip fagure, mixta, diafragme si cadre, structurile de tipul acesta s-au comportat cel mai bine la cutremurul din 1977.

View PostMinettoMatoi, on 12 ianuarie 2022 - 19:40, said:

Pai si daca-s cutremure mici si dese, nu se descarca tensiunea aia din pamant ?! De ce sa vina unu mare iara ?

Nu, cutremurele mici si dese nu descarca tensiunea din pamant. E urban story chestia asta ca si faptul ca scarile pica la cutremur.

#995
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
O fi, nu stiu, doamne fereste sa vina unu mare, ca ne-am dat dracu. Insa nu e neaparat sa fie, poate trece si 100 ani si sa nu mai fie, nu scrie nicaieri ca trebuie musai la 30-40 ani sa se repete.

#996
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Vestea proastă e că asta e ciclicitatea Vrancei, 35-45 ani.

#997
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Ar fi ironic ca dupa un nou 77 să fie mai multe blocuri noi avariate decat din cele vechi..


#998
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Pai nu e ironic deloc, ptr ca cele noi sunt facute la vrajeala ptr profit, s-au folosit materiale cum s-au folosit, chiar am prieten care lucra ca agent de vanzari ptr constructii, si in loc de bara de 10 baga de 8 unii dezvoltatori imobiliari.

#999
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postleusteanul, on 13 ianuarie 2022 - 18:32, said:

Vestea proastă e că asta e ciclicitatea Vrancei, 35-45 ani.
Deci e buleala mare ! Si asa aveam eu frica ca din clipa in clipa vine, acuma mi-e mai frica, ca tu zici bine de ciclicitate adica ca trebuie sa vina neaparat altul mare, pana acuma nu realizam ca trebuie neaparat sa vina, am crezut ca poate sa nu mai vina 100 ani.
Deja tocmai vor trece 45 de ani in martie.
Vai de capu meu...uite ce inseamna sa n-ai bani, ca m-as fi mutat la casa oricand, la o casa ca lumea, nu la din aia de tara, ca pe aia as putea sa o iau.
Ap meu e 100 de mii de euro, o casa stil vila e peste 200 de mii, bine, nu vreau 7 camere, dar macar 3.

Edited by MinettoMatoi, 15 January 2022 - 18:58.


#1000
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMinettoMatoi, on 14 ianuarie 2022 - 17:23, said:

Pai nu e ironic deloc, ptr ca cele noi sunt facute la vrajeala ptr profit, s-au folosit materiale cum s-au folosit, chiar am prieten care lucra ca agent de vanzari ptr constructii, si in loc de bara de 10 baga de 8 unii dezvoltatori imobiliari.
8 ce sunt aceia? Ani, metri?

La tine in blocul unde locuiesti de cât e bara?

#1001
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.03.2013
Milimetri, logic. Daaah!!! :)

#1002
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007

View PostMinettoMatoi, on 15 ianuarie 2022 - 18:47, said:

o casa ca lumea, nu la din aia de tara

pai ce alegi Minetto cand vine cutremuru, casa la tara langa porc sau bloc 10 etaje facut de doreii comunisti betivi consolidat cu "tencuiala anti-seismica" adica o spoiala cu plasa de fibra de sticla?

Edited by laffin, 15 January 2022 - 21:19.


#1003
lteaca

lteaca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 17.02.2021
Asta cu previziunea la aparitia cutremurelor mari e un alt mit urban. Nu se stie cand vin.

Toate normativele de proiectare la seism au fost facute pe baza istorica a cutremurelor care au fost in trecut si inregistrate. Au fost studiate caracteristicele acelor seisme si s-au facut acele normative ce contin harti de acceleratii de proiectare, perioade etc.

Edited by lteaca, 15 January 2022 - 21:53.


#1004
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMembruAnonim, on 15 ianuarie 2022 - 20:59, said:

8 ce sunt aceia? Ani, metri?

La tine in blocul unde locuiesti de cât e bara?
Era vorba de mm aici, de diametrul barelor, nu de lungime. La mine la bloc nu stiu cat e bara, insa dupa cate discutasem cu astia de au lucrat in anii 80 la blocuri, le era frica de parnaie, asa ca isi faceau treaba bine si bagau ce era pe proiect, ca daca trebe bara de 10 mm si tu bagi de 8, e nasolie, doar sa faci economie si sa castigi mai mult ca dezvoltator imobiliar.

View Postlaffin, on 15 ianuarie 2022 - 21:16, said:

pai ce alegi Minetto cand vine cutremuru, casa la tara langa porc sau bloc 10 etaje facut de doreii comunisti betivi consolidat cu "tencuiala anti-seismica" adica o spoiala cu plasa de fibra de sticla?
Adevarul e ca as alege casa, dar blocurile nu au fost facute aiurea, atunci le era frica de puscarie si isi faceau oamenii treaba, ca dovada ca in 77 in Bucuresti doar un singur bloc nou a cazut si anume ala geaman cu altul de langa el, dar si asta ptr ca la parter s-a modificat ceva, deci au fost facute f bine.
Acuma as alege casa ptr ca nu stiu daca mai rezista blocu meu la inca un cutremur ca in 77, al meu a prins 77 si nu a cazut, in feb 77 s-a dat in folosinta, si in martie bum.

Dar daca aleg casa, macar sa am conditii, nu sa ma duc in curte la toilet, sau sa n-am apa calda, caldura si altele, nici sa fiu in evu mediu nu merge, ca dupa aia n-as mai muri de cutremur, as muri de draci, si e tot  nasol.

Dar as face dracu ceva ori la cap ori la inima sa simt cutremuru ala asa tare, cred ca as innebuni pana sa cada sau sa nu cada blocu, aici e smecheria, nu stiu de ce am o frica teribila de asta, am frica ptr ca mi-e sa nu mor in chinuri groaznice, aia ma ingrozeste, nu ca mor si atat, sau mai rau sa nici nu mor, sa raman damblagiu si fizic si psihic.
Mi se pare ca am si deschis topic cu subiectul asta cu ceva timp in urma.
Si vine Mosotti si descrie ce se poate intampla cu mine la cutremur daca pica blocul.

Edited by MinettoMatoi, 15 January 2022 - 23:49.


#1005
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

View Postmirc2003, on 12 ianuarie 2022 - 12:52, said:

Ultimul cutremur serios a fost in 1986.
Nu s a simtit deloc nici ala.
Apartament facut in 83 constructorul zice ca rezista fara probleme la 8 grade pe Richter.
E facut de constructori pentru ei , au pus fier sa fie si ce or mai fi pus acolo Posted Image

#1006
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
S-a simtit ca a fost de 7 grade parca, poate la tine in bloc nu prea s-a simtit. Erau bine facute blocurile atunci, nu cum cred multi ca erau praf. Altfel in 77 picau majoritatea daca erau asa praf cum se crede, nu doar unul care si ala era modificat jos.

Sau pun o intrebare colegului lafiin cu privire la ce a zis:
"bloc 10 etaje facut de doreii comunisti betivi consolidat cu "tencuiala anti-seismica" adica o spoiala cu plasa de fibra de sticla?".
Daca e asa, de ce au rezistat toate in 77 ? Ca a fost un cutremur foarte mare si urat, a durat 50 secunde parca, cica cam 25 sec a fost mai asa, dupa aia a luat-o mai tare pe mai multe directii.

Edited by MinettoMatoi, 16 January 2022 - 16:06.


#1007
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
da, tin minte ca ai deschis un topic acum cativa ani. oricum, din ce-mi mai amintesc, ajunsesem la solutia sa montezi o tiroliana si sa te arunci de la etaj cu ea cand simti o zguduitura mai mare.

uite, la afgani 12 morti la o basina de 5 grade. bine, ca aia au bordeie, nu blocuri.
https://www.hotnews....in-12-morti.htm

ce zici de un pat din asta, anti-seism. cand detecteaza o hâtzânare mai mare, se deschide si te baga in cavou. ai acolo radio, provizii, poti sa traiesti o luna pana te descopera astia de la ISU.
atata tot, ma gandesc, ca nu e indicat sa faci sex in el, ca poate se declanseaza mecanismul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/koYy7mq_xLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by laffin, 17 January 2022 - 18:41.


#1008
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Sunt f fricos ptr ca stiu ca n-as putea suporta consecintele daca pica blocu, lumea e rezistenta stau si orbi, si paralizati si cum o fi, eu nu-s asa, n-as putea sa stau in starea aia, nici sa mor sa nu pot de mana mea. Mergea un tobogan de la balcon pana jos, geanta cu buletinu, acte si tot si bani langa gura lui, cum incepe, cum pac alunec pana jos cu geanta. Tobogan strans cumva, si cand il scoti automat (ca alea de la avion cand te evacueaza urgent) sa ajunga rapid pana jos si hop pe el.
Si daca pica blocu, am acte sa ma duc la banca sa scot bani, altfel as fi mancat fara buletin. Nu glumesc deloc, bine, ca e utopic mai ales ca eu stau la et 7, dar s-ar putea la o adica. Era bine daca stateam la et 1-2-3 maxim.

Cutremuru ala de 5,3 grade o fi fost la adancime mica, si atunci e dezastru si la 5,3 grade, la noi 5,3 nu prea simti ca e la adancimi mari. Ca la 5,3 grade la noi, nici bordeiele nu cad, ca e o clatinare slaba.

F tare patul ala ! Insa daca pica blocu, cum iesi de acolo ? Mori dracu cu zile in "cosciugu" ala, degeaba ai tu apa si provizii. Ca nu stii daca te mai gaseste cineva intr-o luna dat fiind ca poate nu mai ai semnal la telefon sa suni la 112. Trebuie sa ai si rezerva de oxigen, dar unde se duce aerul expirat ? Te imputi dracu acolo, unde faci pipi ? Unde defechezi ? Nu e asa cum pare.
Trebuie dotat cu o statie puternica sa poti suna, sa ai semnal si daca pica blocu si esti la dracu sub daramaturi, atunci da, suni, spui adresa si te scot aia rapid.
Dar daca te ia ca poti sta o luna, e clar ca nu iau in calcul ca poti suna, ca altfel nici nu se mai punea problema de o luna, ci de cateva zile.
Eu nici in lift nu mai am semnal, la subsol am f slab, damite sa pice totul pe cutia aia ? Si cine stie cate amplificatoare pica si de pe alte blocuri care cad.

Edited by MinettoMatoi, 17 January 2022 - 19:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate