Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#37
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Olandezii au densitate imensa a populatiei dar tot stau la cladiri joase. Noi suntem putini, avem cutremure sa ne sature dar tot stam cocotati de parca o ardem ca in Manhattan (care are un teren bun, stanca si nu au nici cutremure) cand noi suntem praf.

#38
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Nu suntem chiar putini: http://worldpopulati...dam-population/ vs. http://worldpopulati...est-population/

#39
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
drace..iarasi idiotii cu "vin rusii"

Balanceanca se recomanda pt speriatii astia....

din ce hrube iesiti oare ?!?

#40
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
E vorba de densitate. Olanda 414.4/km2, noi 84.4/km dar suntem smecheri, ne place sa stam in cladiri nesigure inalte, sa simtim adrenalina.

Initiator, iti da anxietate poza asta? Asta se poate intampla si la noi, cutremurul din 1977 defapt a fost un cutremur MIC, de abia 7,2. Daca ne da Vrancea un 8 (sau mai mult) o sa fie ca in poza de jos.
[ https://ourplnt.com/wp-content/uploads/2017/10/2008-Sichuan-earthquake.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017

 pinguinul666, on 05 aprilie 2018 - 07:51, said:

drace..iarasi idiotii cu "vin rusii"

Balanceanca se recomanda pt speriatii astia....

din ce hrube iesiti oare ?!?
Bucurestiul e praf si pulbere, peste 60% din blocurile comuniste sunt construite inainte de 77 si sunt o bomba cu ceas!

Din cele aproximativ 800.000 de locuinţe din Bucureşti, aproape 700.000 sunt apartamentele construite în perioada regimului comunist, majoritatea fiind dispuse în aproximativ 9.000 de blocuri, conform datelor de la Institutul Naţional de Statistică.
Dintre acestea, peste 300.000 au fost date în folosinţă după cutremurul din martie 1977.

#42
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

 andreic, on 05 aprilie 2018 - 07:41, said:

Nu are cum, poate secunde.
Inseamna ca este frectie , mai scumpa daraua decat ocaua...

 TheWarrior, on 05 aprilie 2018 - 07:44, said:

hmm, cum orice copil incepand de la 4 ani are telefon, imi inchipui cum un astfel de mesaj transmis simultan ar produce busculate cu mai multi morti decat ar face cutremurul in lipsa acelui mesaj.
Cam asa este , in general panica duce la un numar mare de victime si nu cauza in sine , exemple avem din pacate...

#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008


 ldpe, on 05 aprilie 2018 - 07:38, said:

Depinde foarte mult de dinamica acelui cutremur , daca el vine cu unda de deplasare sinusoidala la gradul 7 rade totul de pe suprafata , este o loterie ...
Am inteles ca se incearca implementarea unui sistem sos prin gsm , nu stiu in ce stadiu sunt acum (sau daca s-a dat uitarii) dar il vad foarte eficient , asta daca alerteaza omul cu cateva minute inainte pentru a putea macar sa se adaposteasca .

Nu vine cu nicio undă sinusoidală, vine cu clasicele unde P și S :)
Avertizarea cu minute înainte nu va fi niciodată posibilă. E vorba de maxim câteva zeci de secunde care țin tocmai de propagarea la viteze diferite între undele P și S.



#44
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

 ldpe, on 05 aprilie 2018 - 07:56, said:

Cam asa este , in general panica duce la un numar mare de victime si nu cauza in sine , exemple avem din pacate...

Asta e vrajeala. Mexico City are alarma de cutremur si a functionat la cutremurul de anul trecut si au fost putine victime. Sunt filmari cu oameni iesiti din cladiri cum se uita la cladirea de unde au iesit cum se prabuseste.

#45
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 leusteanul, on 05 aprilie 2018 - 07:54, said:

Bucurestiul e praf si pulbere, peste 60% din blocurile comuniste sunt construite inainte de 77 si sunt o bomba cu ceas!

Din cele aproximativ 800.000 de locuinţe din Bucureşti, aproape 700.000 sunt apartamentele construite în perioada regimului comunist,
........ blocurile facute in noul regim de dupa 90, intradevar, nu au cum sa cada.......se vor sprijini unul de celalalt..... vezi blocurile noi facute in Militari si nu numai, construite la 4m unul de celalalt :)

#46
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Trebuie sa intelegeti ca Romania este un stat foarte slab, nu are nicio grija pentru populatie. Orice "asigurare" de la "autoritati" e egala cu zero, totul o sa fie la noroc cu blocurile noi si vechi. Totusi, blocurile comuniste facute dupa 1977 sunt mai bune pentru ca nu au trecut prin cutremur si pentru ca au fost realizate dupa standarde mai bune, rezultate dupa analizele cutremurului dar cine stie ce naiba au facut de fapt?

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Romania nu are o experienta vasta in ale cutremurelor din simplul motiv ca la noi cele de peste 6.5, adica cele care produc pagube, sunt rare. Nu ne putem lua nici dupa alte zone, pentru ca fiecare are specificul ei. Noi avem cutremure de adancime pentru care este nevoie de un anumit cod de proiectare al cladirilor. In zonele adiacente trebuie construit intr-un mod, in timp ce la departare in alt mod, in functie de rezonanta cutremur/terenuri/cladiri. Circula fel si fel de teorii, majoritatea ramanand la stadiul asta. Adica povesti. De asta cred ca va fi jale la un cutremur de 7.4. Maximul teoretic calculat este de aproximativ 7.9 pe Richter.

Imi aduc aminte de cutremurul din 2014, care a surprins pe toata lumea, inclusiv pe seismologi: odata pentru ca adancimea (40 km) a fost una sa nu zicem atipica, dar una la care cutremurele de magnitudinea 5.7 se produc destul de rar, apoi pentru ca locatia (Marasesti) a fost una ceva mai in exteriorul (nord-estic) zonei Vrancea. Inainte de evenimentul asta in zona Galati au avut loc, cu cateva luni inainte, roiuri seismice repetate.

Sistemul de avertizare are un timp real de vreo 20-25 de secunde. Nu ajuta prea mult.

Edited by MembruAnonim, 05 April 2018 - 08:25.


#48
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 magic-gabi, on 05 aprilie 2018 - 07:58, said:

Asta e vrajeala. Mexico City are alarma de cutremur si a functionat la cutremurul de anul trecut si au fost putine victime. Sunt filmari cu oameni iesiti din cladiri cum se uita la cladirea de unde au iesit cum se prabuseste.
Nu stiu cum au iesit aia in Mexico City, dar eu stiu ca in '77 am coborat in pijama pe scari si m-am imbracat in fata blocului.
Era buluceala pe scari, nu ne-am calcat in picioare, ce sa zic, cam trecuse pericolul.

Inchipuieti ca toata lumea sa coboare pe scari (nu cu liftul) intr-un bloc cu 12-14-24 etaje.
Eu stiu ca in '86, aveam un coleg care era la cineva in vizita si a sarit pe geam de la etajul 1 si si-a rupt mana.
Eu nu cred ca lumea va fi organizata. In armata tin minte ca faceam exercitii de alarma. Atunci ne iesea, ce sa zic dar nu ne ataca nimeni, era doar un exercitiu.

Avertizarile astea zic ca sunt bune, sa iti zica sa iei umbrela ca ploua, sa nu stai la terasa la cafenea sa nu iti cada umbreluta in cap, sa iei lanturile la masina cand mergi la munte la schi.....dar cam atat.

Edited by TheWarrior, 05 April 2018 - 08:17.


#49
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 laurentiu230480, on 05 aprilie 2018 - 07:02, said:

N-am stiut ca zona Vrancea a avut si cutremur de peste 8 grade in 1802
Dacă n-ai știut, nu mai face presupuneri. Sistemul Vrancea este în legătură cu partea estică a Turciei și nordul Iranului. Din momentul în care în acele zone va avea loc un cutremur major (peste 7R), trebuie să ne așteptăm în 1-3 ani la un posibil seism major și în Vrancea. Noi am avut noroc că de o vreme încoace au tot fost mișcări importante pe Cercul de Foc al Pacificului. Adică încă de la megaseismul din 2004 din Sumatra, apoi cu 2011 din Japonia, plus Chile etc. etc.

Inițiator, nu te lua după pozele horror cu blocuri prăbușite complet, răsturnate, rupte-n două sau mai știu eu cum. Fie au fost construcții prost proiectate/executate, fie seismul a fost mult prea distrugător, catastrofic. În România s-a proiectat și construit destul de bine după '70. La un cutremur major (peste 7R), blocurile corect proiectate/executate vor suferi avarii (crăpături, fisuri, dislocări), dar nu se vor prăbuși.
Următorul cutremur vrâncean se pare că va fi de mare adâncime, gen 1802 sau 1940 (>150 km) și va radia înspre Moldova, spre deosebire de cel din 1977, care a radiat înspre Muntenia, cu distrugeri în București, Zimnicea etc. Probabil că va avea și intensitatea mai mare decât cel din '77, dar să sperăm că nu va ajunge la cea catastrofică  a Cutremurului cel Mare din 1802, că atunci vor fi probleme mari.

Edited by ursamajor, 05 April 2018 - 08:22.


#50
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Test în mărime naturală: cum tremură o clădire la cutremur puternic:
https://www.ibtimes....xperiment-16671

http://www.ziare.com...-bulina-1003787

Isi aduce aminte ca introducerea normelor antiseismice in Romania comunista a prilejuit fala regimului comunist, chiar daca nu erau decat niste forme fara fond. "In 40 cand a fost cutremur la noi, a fost si in California. Pe baza inregistrarilor de acolo, ei au introdus notiunea de spectru. Au zis ca nu e corect sa luam cutremurele numai dupa gradele seismice.
"Oamenii trebuie sa stie ca la cutremur totul lucreaza intr-o cladire, si peretii si ferestrele. Abia atunci s-a constatat nevoia acestor norme serioase, adaptate cutremurelor de la noi. Frecventa oscilatiilor pamantului la noi e de o secunda, 1,5, fata de America unde e 0,2 secunde. Normele lor nu se potrivesc la noi". Asa ca in 1978 si 1980, s-au facut alte norme.
Mazilu mai spune ca dupa cutremurul din 4 martie 77, Ceausescu a dat ordin sa fie consolidate toate blocurile pana in mai, ceea ce a fost imposibil, iar apoi a prelungit termenul pana pe 23 august.
Suparat ca lucrarile nu se terminau atat de repede cat isi dorea el, Ceausescu l-a certat pe Dinca, pe vremea aceea era primarul Capitalei, ca a lasat Bucurestiul pe mana profesorilor si i-a spus ca partidul trebuie sa le spuna ce sa faca. In consecinta, partidul a decis: nicio constructie nu va fi consolidata mai mult decat era inainte de cutremur. "Pai cum sa stim cum era inainte? Asa ca dupa aceea, s-a facut o spoiala de consolidare", povesteste profesorul Mazilu.

#51
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Oare de ce cred unii ca daca blocul a fost construit dupa 1977 (de exemplu 1978) este mai bun?
De fapt in actele vechi de la ICRAL este trecuta data de dare in folosinta a blocului, care a fost inceput cu peste un an inainte, iar proiectarea lui a mai durat si ea.

Probabil ca abia dupa 1980 au fost terminate blocurile facute pe noile norme de proiectare, as plusa, macar un 1983 sa fie sau un 1987 ca dupa 1986 s-au inasprit si normele si mai ales controalele la executie
Spun asta pentru ca in 1986 a cazut un bloc nou-nout in Militari la Veteranilor pentru ca i s-au furat materialele

Edited by Oxigen1234, 05 April 2018 - 08:19.


#52
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,546
  • Înscris: 09.09.2017
Avand in vedere magnitudinea, chiar daca raza de actiune o sa fie spre Focsani-Iasi, totusi Bucurestiul va avea mult de suferit. Multe schimbari au aparut in ultimii ani, au fost inaltate cladiri pe verticala cu norme seismice din occident, care nu se inteleg prea bine cu zona vrancea, care este speciala in seismicitate si mod de actionare. In Bucuresti, in 1802 am avut multe zone in care a aparut fenomenul de lichefiere a solului, prezenta apelor subterane fiind demonstrata inca de pe timpul lui Ceausescu si a construirii metroului. Avem multe cladiri vechi, grad I risc seismic, sau cladiri care nu au avut parte decat de o spoiala dupa cutremurul din 1977, sau cladirile noi inalte care sunt principalele tinte ale vrancei, deoarece rezonanta in bucuresti se aplica cladirilor cu multe nivele. Avem de-a face cu o avalansa de produse de constructie care nu se ridica standardelor STAS, Romania nefiind interesata in testarea lor inainte de intrarea in piata interna de vanzari.

Pentru cine nu stie, asa arata lichefierea solului (si, apropo, solul Bucurestiului este prost si foarte prost, nisipos si aluvionar, complet contraindicat pentru cladiri inalte):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RJCidfj-x9M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Dupa '77 s-a proiectat dupa alte norme, e clar.
Chiar si cele care erau in constructie in '77 au fost apoi reconsolidate dupa noile norme.

#54
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Numarul de victime in urma producerii unui cutremur in Bucuresti depinde de momentul zilei cand se va produce. Daca va fi un cutremur sambata seara spre duminica dimineata, eventual iarna, o sa fie prapad (lumea doarme, tinerii petrec in centrul vechi si in toate cosmeliile posibile).
Daca va avea loc intro zi lucratoare, in orele de serviciu, numarul de victime va fi mai mic. Cladirile de birouri si mall-urile sunt construite corect (sau asa imi place sa cred).

In alta oridine de idei, exista falsa conceptie cum ca toate blocurile construite dupa '77 sunt rezistenta. Eu zic ca cele construite pana in 81-82 pot fi considerate rezistente. Dupa acei ani, a inceput tamplarul sa faca economie la beton ca sa aduca datoriile pe zero.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate