Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

GDPR

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Da asa e.
Dar la fel este si in cazul Unicredit. "Dezvaluirea" era facuta de catre alte banci pt ca Unicredit transmitea si cnp-ul/adresa.
Posibil unele banci sa nu afiseze toate informatiile (de ex ing arata doar numele/iban-ul persoanei care ti-a trimis bani).

#38
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pai asta zic. Poate protocolul intre banci e ca se transmit datele astea, cerute de BNR. Pana la urma un transfer nu poate fi anonim. Asta nu inseamna ca trebuie afisate mai departe.

La transferurile din alte banci nu-ti apare, sau nu ai transferuri din alte banci?

Edited by don_dannielo, 08 July 2019 - 14:15.


#39
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Deci in cazul meu alphabank e de vina pt ca afiseaza datele personale ale persoanelor care imi trimit bani si nu trebuia? Din articol eu am inteles ca Unicredit e de vina pt ca nu trebuia sa transmita datele astea(ca unele banci le afiseaza si altele nu e treaba lor) dar poate am inteles prost :P
O sa rog un prieten sa-mi trimita ninste bani de la o alta banca sa testez.

#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
A doua amenda

https://dpo-net.ro/a...turism/?cat=231

#41
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006

 Smarty, on 08 iulie 2019 - 14:24, said:

Deci in cazul meu alphabank e de vina pt ca afiseaza datele personale ale persoanelor care imi trimit bani si nu trebuia? Din articol eu am inteles ca Unicredit e de vina pt ca nu trebuia sa transmita datele astea(ca unele banci le afiseaza si altele nu e treaba lor) dar poate am inteles prost Posted Image
O sa rog un prieten sa-mi trimita ninste bani de la o alta banca sa testez.
Am testat, pana la urma nu are nicio treaba ING aici, am gresit, vinovatul e AlphaBank. Deci oricine imi trimite bani in contul de AlphaBank eu pot sa le vad cnp-ul si adresa :))

#42
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Dragilor, ce spuneți de Google Mail care doar introducând o adresă de e-mail în câmpul de autentificare, automat dezvăluie oricui numele aparținătorului?

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unde face asta goagle? Printscreen cu test facut sa vedem si noi despre ce e vorba. Cred ca nu inteleg la ce te referi.

#44
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
In pagina de autentificare GMail, te rog să scrii adresa ta de e-mail și după aceea încerci cu cea a unui cunoscut.

Vei vedea că după ce apare câmpul de introducere parolă, sus va fi scris numele complet al aparținătorului.

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Va scrie doar ce a setat respectivul - sau tu - ca sa apara cand trimiti mailurile.
Daca ti-ai trecut numele si nu vrei sa mai apara schimba-ti setarile.

#46
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
În primul rând nu am făcut nicio setare să apară numele meu în pagina de pre-autentificare, la pasul unde scrii parola.

Poți introduce adresele de mail ale unor alți cunoscuți și astfel la afli întreg numele. Atenție: în pre-autentificare!

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aia apare doar in cazul in care detinatorul adresei are setat Full Name, si nu stiu cine isi seteaza numele real pe o adresa de mail de la goagle. Numele real il folosesc doar pe linkedin in rest alias-uri.

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

În primul rând nu am făcut nicio setare să apară numele meu în pagina de pre-autentificare, la pasul unde scrii parola.
Nu, ca nici n-ai unde acolo.
Dar in setarile contului de mail ai trecut numele. Ala ti-l preia Google.

Am 2 conturi - pe ambele la logare scrie ce am setat eu la user name la contul de mail. Exact asa cum am scris.

Evident nu scrie numele meu real.

#49
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu știu, dacă o folosești ca unică adresă de mail atunci mi se pare normal să trimiți numele tău real cuiva (serviciu, facultate, ce o fi) și nu Mike96trotilat @gmail

Asta nu înseamnă că sunt de acord cu ce face Google. Măcar câteva *** să fii acoperit din nume și ei nesimțiții.

Edited by lk1, 18 July 2019 - 21:54.


#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai na...
Ptr ceva oficial am adresa de mail de la munca. Server de mail propriu.

#51
Dowisetrepla

Dowisetrepla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.07.2019
Lucrează cineva in domeniu ? Sunt locuri de muncă ? Ce face un inspector gdpr ? Clar sunt prea multe încălcări ale normelor. Plătesc firmele să fie securizate ? Sau zic lasă mă, că merge și așa.

#52
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
O intrebare despre gdpr: daca telekom da numele meu impreuna cu celalalt date ce le detine unei firme de recuperari creante incalca aceasta lege sau nu? In prealabil nu am semnat niciun acord de a da mai departe aceste date. Conform contractului numai in justite avea voie sa ceara despagubiri.

Edited by Kobra2602, 03 August 2019 - 21:49.


#53
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Nu incalca legea.

Drepturile din GDPR nu sunt mai presus de a te ascunde de plata unui contract.

Edited by k0r3k7, 04 August 2019 - 13:40.


#54
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Ok merci. Nu ma sustrag de la plata unui contract pt ca e incheiat conform mail-ului trimis de ei. Intrebam doar asa din pura curiozitate daca acest lucru incalca GDPR sau nu. Merci inca o data pentru raspuns.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate