Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

probleme mașina de spalat rufe

Magazine care vand bere la keg

Proiect ciudat legat de metaverse...
 Daniel Fenechiu: Nu vom aște...

Transfer in acelasi pc cu FTP

Și daca industria europeana ...

Alimentare camera ip distanta 50m
 Nelamurire instalare internet

Cheie licenta Windows11

Sfat plantare arbori pentru o mic...

rachiu din gemuri si dulceturi
 Bara de cautare sa o mut jos?

Accesorii multitool Black and Dec...

Suma maxima.

Pilonul II - date de piata, tendi...

GDPR

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Smarty

Smarty

Member

• Grup: Members
Da asa e.
Dar la fel este si in cazul Unicredit. "Dezvaluirea" era facuta de catre alte banci pt ca Unicredit transmitea si cnp-ul/adresa.
Posibil unele banci sa nu afiseze toate informatiile (de ex ing arata doar numele/iban-ul persoanei care ti-a trimis bani).

don_dannielo

don_dannielo

Bah! Are we more than dumb sheep?

• Grup: Senior Members
Pai asta zic. Poate protocolul intre banci e ca se transmit datele astea, cerute de BNR. Pana la urma un transfer nu poate fi anonim. Asta nu inseamna ca trebuie afisate mai departe.

La transferurile din alte banci nu-ti apare, sau nu ai transferuri din alte banci?

Edited by don_dannielo, 08 July 2019 - 14:15.

Smarty

Smarty

Member

Deci in cazul meu alphabank e de vina pt ca afiseaza datele personale ale persoanelor care imi trimit bani si nu trebuia? Din articol eu am inteles ca Unicredit e de vina pt ca nu trebuia sa transmita datele astea(ca unele banci le afiseaza si altele nu e treaba lor) dar poate am inteles prost :P
O sa rog un prieten sa-mi trimita ninste bani de la o alta banca sa testez.

don_dannielo

don_dannielo

Bah! Are we more than dumb sheep?

A doua amenda

https://dpo-net.ro/a...turism/?cat=231

Smarty

Smarty

Member

View PostSmarty, on 08 iulie 2019 - 14:24, said:

Deci in cazul meu alphabank e de vina pt ca afiseaza datele personale ale persoanelor care imi trimit bani si nu trebuia? Din articol eu am inteles ca Unicredit e de vina pt ca nu trebuia sa transmita datele astea(ca unele banci le afiseaza si altele nu e treaba lor) dar poate am inteles prost Posted Image
O sa rog un prieten sa-mi trimita ninste bani de la o alta banca sa testez.
Am testat, pana la urma nu are nicio treaba ING aici, am gresit, vinovatul e AlphaBank. Deci oricine imi trimite bani in contul de AlphaBank eu pot sa le vad cnp-ul si adresa :))

lk1

lk1

Senior Member

Dragilor, ce spuneți de Google Mail care doar introducând o adresă de e-mail în câmpul de autentificare, automat dezvăluie oricui numele aparținătorului?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Unde face asta goagle? Printscreen cu test facut sa vedem si noi despre ce e vorba. Cred ca nu inteleg la ce te referi.

lk1

lk1

Senior Member

In pagina de autentificare GMail, te rog să scrii adresa ta de e-mail și după aceea încerci cu cea a unui cunoscut.

Vei vedea că după ce apare câmpul de introducere parolă, sus va fi scris numele complet al aparținătorului.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Va scrie doar ce a setat respectivul - sau tu - ca sa apara cand trimiti mailurile.
Daca ti-ai trecut numele si nu vrei sa mai apara schimba-ti setarile.

lk1

lk1

Senior Member

În primul rând nu am făcut nicio setare să apară numele meu în pagina de pre-autentificare, la pasul unde scrii parola.

Poți introduce adresele de mail ale unor alți cunoscuți și astfel la afli întreg numele. Atenție: în pre-autentificare!

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Aia apare doar in cazul in care detinatorul adresei are setat Full Name, si nu stiu cine isi seteaza numele real pe o adresa de mail de la goagle. Numele real il folosesc doar pe linkedin in rest alias-uri.

eiffel

eiffel

BusyWorm

În primul rând nu am făcut nicio setare să apară numele meu în pagina de pre-autentificare, la pasul unde scrii parola.
Nu, ca nici n-ai unde acolo.
Dar in setarile contului de mail ai trecut numele. Ala ti-l preia Google.

Am 2 conturi - pe ambele la logare scrie ce am setat eu la user name la contul de mail. Exact asa cum am scris.

Evident nu scrie numele meu real.

lk1

lk1

Senior Member

Nu știu, dacă o folosești ca unică adresă de mail atunci mi se pare normal să trimiți numele tău real cuiva (serviciu, facultate, ce o fi) și nu Mike96trotilat @gmail

Asta nu înseamnă că sunt de acord cu ce face Google. Măcar câteva *** să fii acoperit din nume și ei nesimțiții.

Edited by lk1, 18 July 2019 - 21:54.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Pai na...
Ptr ceva oficial am adresa de mail de la munca. Server de mail propriu.

Dowisetrepla

Dowisetrepla

Junior Member

• Grup: Junior Members
Lucrează cineva in domeniu ? Sunt locuri de muncă ? Ce face un inspector gdpr ? Clar sunt prea multe încălcări ale normelor. Plătesc firmele să fie securizate ? Sau zic lasă mă, că merge și așa.

Kobra2602

Kobra2602

Senior Member

O intrebare despre gdpr: daca telekom da numele meu impreuna cu celalalt date ce le detine unei firme de recuperari creante incalca aceasta lege sau nu? In prealabil nu am semnat niciun acord de a da mai departe aceste date. Conform contractului numai in justite avea voie sa ceara despagubiri.

Edited by Kobra2602, 03 August 2019 - 21:49.

k0r3k7

k0r3k7

Senior Member

Nu incalca legea.

Drepturile din GDPR nu sunt mai presus de a te ascunde de plata unui contract.

Edited by k0r3k7, 04 August 2019 - 13:40.

Kobra2602

Kobra2602

Senior Member

Ok merci. Nu ma sustrag de la plata unui contract pt ca e incheiat conform mail-ului trimis de ei. Intrebam doar asa din pura curiozitate daca acest lucru incalca GDPR sau nu. Merci inca o data pentru raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate