Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Țineți post ?

* * * * - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
467 replies to this topic

Poll: Țineți post ? (125 member(s) have cast votes)

Tineti post?

  1. DA (20 votes [16.00%] - View)

    Percentage of vote: 16.00%

  2. Voted NU (93 votes [74.40%] - View)

    Percentage of vote: 74.40%

  3. Doar in saptamana mare / miercurea si vinerea (8 votes [6.40%] - View)

    Percentage of vote: 6.40%

  4. Nu pot din diferite motive (4 votes [3.20%] - View)

    Percentage of vote: 3.20%

Vote Guests cannot vote

#451
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Originea animală.

#452
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Deci dacă eu beau un pahar de rosé de la Averești, să zicem, care-mi place foarte mult, în post, păcătuiesc?Posted Image

#453
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă nu e dezlegare la vin, da.

Și păcătuiești și fata de vinul ala, pentru ca îl bei fără o bucățică de gorgonzola lângă :lol:

#454
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postdark, on 05 mai 2018 - 08:55, said:

Bine, atunci spune-mi care este criteriul după care o mâncare (aliment) se consumă sau nu în post.
Originea: animală NU, vegetală DA :P

#455
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 10:46, said:

Dacă nu e dezlegare la vin, da.

Vinul nu e de origine animală, prin urmare ce nevoie am de dezlegări speciale? Posted Image

#456
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postdark, on 05 mai 2018 - 12:12, said:

Vinul nu e de origine animală, prin urmare ce nevoie am de dezlegări speciale? Posted Image
Cine a zis că-ţi trebuie dezlegare la vin ???????

Îţi dă preotul la împărtăşanie ;)

#457
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdark, on 05 mai 2018 - 12:12, said:



Vinul nu e de origine animală, prin urmare ce nevoie am de dezlegări speciale? Posted Image
Pentru ca, conține alcool, care e o substanța psihotropa și te cam încurca la rugăciune.
Postul dragule, are pe de alta parte și o componenta nutrițională, care nu trebuie neglijata.

View PostPloiesteanul2015, on 05 mai 2018 - 12:16, said:


Cine a zis că-ți trebuie dezlegare la vin ???????

Îți dă preotul la Ăźmpărtășanie ;)
Amice, tu glumești acum, nu-i așa?

#458
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 12:18, said:

Pentru ca, conține alcool, care e o substanța psihotropa și te cam încurca la rugăciune.

Dacă te încurcă la rugăciune, nu bei deloc, fiindcă e psihotrop, sau nu știu cum ai zis....Posted Image
Iar dacă nu se întâmplă nimic, dimpotrivă, atunci bea-l oricând, dar cu măsură!

#459
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 12:18, said:

Pentru ca, conține alcool, care e o substanța psihotropa și te cam încurca la rugăciune.
Postul dragule, are pe de alta parte și o componenta nutrițională, care nu trebuie neglijata.

Amice, tu glumești acum, nu-i așa?
Adică ţie nu ţi-a dat niciodată să bei "sângele Domnului" cu linguriţa când te-ai împărtăşit ????

#460
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ba da, însă nu cu ghilimele!

View Postdark, on 05 mai 2018 - 12:21, said:



Dacă te Ăźncurcă la rugăciune, nu bei deloc, fiindcă e psihotrop, sau nu știu cum ai zis....Posted Image
Iar dacă nu se ĂźntĂąmplă nimic, dimpotrivă, atunci bea-l oricĂąnd, dar cu măsură!

Am mai spus-o, postul are și caracter nutrițional.
Ti-as povesti, însă ca și in cazul disputei despre treime, tu nu ceri informații din curiozitate și sete de cunoaștere, ci doar ca sa le combati. Cu alte cuvinte, părerile tale sunt deja foarte adânc închistate in creier și eu nu sunt suficient de înțelept sa ti le pot desțeleni de acolo.
Deci, fiind un efort zadarnic, eu refuz sa îl depun.

#461
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 13:18, said:

Ba da, însă nu cu ghilimele!
Cum adica nu cu ghilimele ? Trebuie sa ai in constinta suferinta pana la singerare si moartea lui isus Hristos.

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 13:18, said:

Am mai spus-o, postul are și caracter nutrițional.
Ti-as povesti, însă ca și in cazul disputei despre treime, tu nu ceri informații din curiozitate și sete de cunoaștere, ci doar ca sa le combati. Cu alte cuvinte, părerile tale sunt deja foarte adânc închistate in creier și eu nu sunt suficient de înțelept sa ti le pot desțeleni de acolo.
Deci, fiind un efort zadarnic, eu refuz sa îl depun.
Adevaratul post nu are asemenea preocupari. Nu de nutritie ci de curatirea spirituala. Daca in ea procedezi cum spune in iasia 58 atunci nu ai cum sa te gandesti la tine ci la altii .

Insa asa cum recunoasteti, exista o credinta ortodoxa , in care postul are alte preocupari, acelea stiute de omul de rand :sa nu mananci de dulce, abstinenta sexuala, sa nu speli rufe.
Citeste cu atentie versetul cu pricina, chiar poate sa indemne sa speli rufe pentru ca e neaparat nevoie pentru a veni in ajutorul aproapelui.

Edited by pacopaco1967, 05 May 2018 - 13:38.


#462
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 13:18, said:

Ba da, însă nu cu ghilimele!

Păi în ghilimele stă totul :D

#463
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 13:18, said:

Ti-as povesti, însă ca și in cazul disputei despre treime, tu nu ceri informații din curiozitate și sete de cunoaștere, ci doar ca sa le combati.

Să mor io că nu înțeleg ce faceți voi acolo cu postul acela! Ai zis că sunt interzise produsele de origine animală, mi-am pus un pahar de vin Alira Grand vin, mi-ai dat peste mână că nu e voie, am replicat, nu este de origine animală, ai zis că e psicotrop sau nu știu cum, că nu mai rețin, că nu e voie, e păcat. Am înțeles că toate produsele dulci nu se pot mânca, nu am mâncat miere, acuma zici că miere pot mânca, că nu e dulce, nu mai înțeleg nimic!
Vreau să fac cartofi prăjiți, că-mi plac foarte mult, nu e voie cu ulei - untdelemn. Am întrebat, e psicotrop? Nu e! E de origine animală? Nu e! E dulce? Nu e dulce! Atunci de ce nu am voie să folosesc ulei?!!
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#464
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
De aproape 500 de posturi vă certaţi copii :P

#465
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 05 mai 2018 - 13:38, said:


Cum adica nu cu ghilimele ? Trebuie sa ai in constinta suferinta pana la singerare si moartea lui isus Hristos.


Adevaratul post nu are asemenea preocupari. Nu de nutritie ci de curatirea spirituala. Daca in ea procedezi cum spune in iasia 58 atunci nu ai cum sa te gandesti la tine ci la altii .

Insa asa cum recunoasteti, exista o credinta ortodoxa , in care postul are alte preocupari, acelea stiute de omul de rand :sa nu mananci de dulce, abstinenta sexuala, sa nu speli rufe.
Citeste cu atentie versetul cu pricina, chiar poate sa indemne sa speli rufe pentru ca e neaparat nevoie pentru a veni in ajutorul aproapelui.
adevăratul post, este un act, o actiune.
Nu are preocupări, nu are intenții, nu are nimic.

Eu ti-am mai spus ca ortodoxia nu e o religie, e un stil de viața. Când o sa înțelegi ce înseamnă asta, o sa înțelegi și importanta componentei nutriționale.

View PostPloiesteanul2015, on 05 mai 2018 - 14:38, said:


Păi Ăźn ghilimele stă totul :D
De fapt, totul sta in LIPSA lor.
Dacă tu crezi ca preotul îți da niște ghilimele la euharistie, atunci aia vei primi: ghilimele. In dreptul unor cuvinte ca:
Împărtășire, mântuire, inviere....Etc.

View Postdark, on 05 mai 2018 - 15:01, said:



Să mor io că nu Ăźnțeleg ce faceți voi acolo cu postul acela! Ai zis că sunt interzise produsele de origine animală, mi-am pus un pahar de vin Alira Grand vin, mi-ai dat peste mĂąnă că nu e voie, am replicat, nu este de origine animală, ai zis că e psicotrop sau nu știu cum, că nu mai rețin, că nu e voie, e păcat. Am Ăźnțeles că toate produsele dulci nu se pot mĂąnca, nu am mĂąncat miere, acuma zici că miere pot mĂąnca, că nu e dulce, nu mai Ăźnțeleg nimic!
Vreau să fac cartofi prăjiți, că-mi plac foarte mult, nu e voie cu ulei - untdelemn. Am Ăźntrebat, e psicotrop? Nu e! E de origine animală? Nu e! E dulce? Nu e dulce! Atunci de ce nu am voie să folosesc ulei?!!
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Pai și sunt eu de vina ca nu înțelegi?

#466
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postrichelieu, on 05 mai 2018 - 15:31, said:

adevăratul post, este un act, o actiune.
Nu are preocupări, nu are intenții, nu are nimic.

Eu ti-am mai spus ca ortodoxia nu e o religie, e un stil de viața. Când o sa înțelegi ce înseamnă asta, o sa înțelegi și importanta componentei nutriționale.

De fapt, totul sta in LIPSA lor.
Dacă tu crezi ca preotul îți da niște ghilimele la euharistie, atunci aia vei primi: ghilimele. In dreptul unor cuvinte ca:
Împărtășire, mântuire, inviere....Etc.
Să fie primit !!!

#467
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPloiesteanul2015, on 05 mai 2018 - 14:38, said:

Păi în ghilimele stă totul Posted Image
Nu. Catolicii au ghilimelele respective, pe când ortodocșii nu, deoarece la ortodocși intervine epicleza.

#468
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postmario_bril, on 06 mai 2018 - 12:28, said:

Nu. Catolicii au ghilimelele respective, pe când ortodocșii nu, deoarece la ortodocși intervine epicleza.
Zici tu ? :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate