Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Dinamica economica sociala și culturala a oraselor din Romania - 2

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6934 replies to this topic

#1
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Mie mi s-a părut interesant topicul asta

https://forum.softpe...or-din-romania/

Mai puțin partea cu atacurile, dar eu cred că în acest nou topic ne vom rezuma la a prezenta aspecte interesante din evoluția socio-economica a orașelor in care locuim sau pe care le cunoaștem mai îndeaproape.

Eu cred că avem multe de învățat despre orașele patriei noastre și pe baza observațiilor și informațiilor prezentate de colegii noștri ne putem fundamenta opinii și nu numai, poate chiar decizii referitoare la opțiuni turistice sau investiționale.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Involuția economicã  a orãșelului meu nu cred cã intereseazã. Sau...?

#3
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ba da, spune-ne despre ce e vorba

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Într-o frazã.
De la 11.ooo locuri de muncã, ne-am dezvoltat la sub 1ooo.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View Postrealduc, on 04 aprilie 2018 - 16:47, said:

zise cu mandrie, bucuresteanu' ! ... Posted Image
eu sunt convins ca este doar o  chestiune de timp pana cand capitala Romaniei
va fi Cluj-Napoca !

Flame

Eu ca si clujean nu sunt interesat sa ajunga Clujul capitala Romaniei, ci eventual capitala unei regiuni care sa-si administreze singura mare parte din banii produsi si sa-si vada de treaba ei. Din partea mea regiunea aia poate fi si doar cat judetul de mare, ca nu ma intereseaza nici sa se planga oradenii ca nu-i lasa clujenii sa se ridice mai sus. Daca esti capitala inseamna inevitabil ca periodic va trebui sa umpli orasul si de PSD-istii alesi (inevitabil PSD-ul va castiga alegerile din Romania la fiecare cativa ani) si chiar ar fi pacat sa "poluam" orasul cu asa ceva. Deci eu zic sa-i lasam pe teleormanenii lui Dragnea sa se desfasoare la Bucuresti,.

Cat despre topicuri dedicate pentru orase, se gasesc pe alte forumuri mai dedicate dezvoltarii, pasionatii le stiu deja.

Edited by iladi, 05 April 2018 - 06:55.


#6
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postutopium, on 04 aprilie 2018 - 17:22, said:

Oradea cu Pitestiul

Posted Image
roade, roade, nu? E acolo, in coaste.

#7
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009
Atenţie!

Avertizez încă de pe acum (ca să nu vă pară rău mai pe urmă):

Nu vă folosiţi de topicul ăsta ca să reîncepeţi cu jigniri împotriva celor care nu-s "de prin părţile noastre" :P

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View Postshefu_de_combinat, on 04 aprilie 2018 - 17:24, said:

Posted Image
roade, roade, nu? E acolo, in coaste.
Da, e in coastele Pitestiului. Ma rog, pana ajung si la cifra de afaceri/salariile Argesului e cale lunga ... dar asta e mai putin relevant momentan. Desi comparatia mai realista ca oras ar fi cu Sibiul, dar am zis sa pun si ceva oras din sud.

Daca de fapt te rodea altceva, eu am zis de multa vreme ca Sibiu, Oradea si Brasov sunt cele mai frumoase orase de la noi din punctul meu de vedere. La fel cum in Italia cele mai frumoase sunt Florenta, Venetia, etc ... dar cand vorbim de dezvoltare generala, nu se compara nici unul cu Milano. Cam asa e si cu Clujul vs celelalte orase din provincie.

Edited by utopium, 04 April 2018 - 17:33.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDamascus77, on 04 aprilie 2018 - 14:49, said:

Mie mi s-a părut interesant topicul asta

https://forum.softpe...or-din-romania/

Mai puțin partea cu atacurile, dar eu cred că în acest nou topic ne vom rezuma la a prezenta aspecte interesante din evoluția socio-economica a orașelor in care locuim sau pe care le cunoaștem mai îndeaproape.

Eu cred că avem multe de învățat despre orașele patriei noastre și pe baza observațiilor și informațiilor prezentate de colegii noștri ne putem fundamenta opinii și nu numai, poate chiar decizii referitoare la opțiuni turistice sau investiționale.
Uraaaa! Uraaa! Uaraaa! Vii aplauze, indelungate, sa scandeaza: Traiasca pesede in frunte cu presedintele general, intr-o atmosfera de sarbatoare nationala!
"Ba, ejti nebun?" -"Nooo, nu-ma beat".
Care aspecte interesante, ce evolutie, breeee? Despre ce tara e vorba? Cateva strazi asfaltate, cladiri vechi zugravite proaspat,  borduri plantate tot la doi ani, panselute de sute de mii de euro numesti "evolutie" ? Dar cu sutele de intreprinderi furate bucate cu bucata , caramida cu caramida, cui cu cui, cum ramane? Tot "evolutie"? Mall-uri in loc de uzine cu zeci de mii de muncitori, milionari crescuti din furt ordinar, denumit pompos "afacere", inseamna "evolutie? In urma cu niste ani, puteai spune pe de rost numele a cel putin 50 de actori din toata tara, acum numai pipite buci, tate,...Asta e "evolutie"!

Edited by myshyk, 04 April 2018 - 18:07.


#10
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View PostDamascus77, on 04 aprilie 2018 - 14:49, said:

eu cred că în acest nou topic ne vom rezuma la a prezenta aspecte interesante din evoluția socio-economica a orașelor in care locuim sau pe care le cunoaștem mai îndeaproape.

Eu cred că avem multe de învățat despre orașele patriei noastre și pe baza observațiilor și informațiilor prezentate de colegii noștri ne putem fundamenta opinii și nu numai, poate chiar decizii referitoare la opțiuni turistice sau investiționale.
Cred ca este o idee foarte bun, Damascus77! Felicitari pentru initiativa!

Intr-adevar, e un topic pe care sunt multe lucruri interesante de discutat.

View Postutopium, on 04 aprilie 2018 - 17:26, said:

Daca de fapt te rodea altceva, eu am zis de multa vreme ca Sibiu, Oradea si Brasov sunt cele mai frumoase orase de la noi din punctul meu de vedere.
Ar fi de adaugat si orase mai mici, precum Sighisoara (care mie mi se pare cel mai frumos din Romania), Bistrita, Medias...

Edited by Wotan, 04 April 2018 - 18:03.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostWotan, on 04 aprilie 2018 - 17:58, said:

Ar fi de adaugat si orase mai mici, precum Sighisoara (care mie mi se pare cel mai frumos din Romania), Bistrita, Medias...
Sighisoara are zone/cladiri faine, dar pe ansamblu nu e inca ce ar trebui sa fie. Impreuna cu Sinaia mi se par orase cu mare potential turistic dar cu primari slabi, care nu sunt in stare sa le puna in valoare potentialul turistic (cel putin asa era la ultimele mele vizite). Bistrita si Medias nu cred ca au potential turistic serios, au chestii faine dar le lipsesc prea multe altele. E greu de construit un brand turistic (si infrastructura turistica necesara) pentru ele, Sighisoara si Sinaia deja il au dar trebuie sa-si rezolve diverse probleme.

Edited by utopium, 04 April 2018 - 18:15.


#12
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Si ce potential turistic are Clujul? Intreb numai sa vad daca nu cumva am scapat ceva

#13
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Uite aici o chestie misto:

Quote

Vox Vertical Village va fi un proiect rezidenţial dezvoltat la Timişoara de Werk Property Group, care a construit şi clădirea de birouri ultra-modernă Vox Technology Park (investiţie care se ridică la 30 de milioane de euro).

Se va construi o clădire de zece etaje, care va avea 120 de locuinţe. Proiectul include o “pădure pe verticală” compusă dintr-o multitudine de arbori şi alte tipuri de plante, care vor fi amplasate atât în interior cât şi pe terase.

Daca ar fi dupa mine, toate constructiile din orase ar trebui sa fie asa.  

Sunt tare curios sa vad cum va arata cladirea asta.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View PostWestPoint, on 04 aprilie 2018 - 18:19, said:

Si ce potential turistic are Clujul? Intreb numai sa vad daca nu cumva am scapat ceva
Clujul nu are potential turistic datorita cladirilor ci a evenimentelor culturale/sportive, vietii de noapte/atmosferei studentesti, business-ului, ceva turism medical ... Asa a urcat in ultimii ani pana la aproape 500.000 turisti pe an de i-au ramas doar Brasov si Constanta in fata (care includ si statiuni gen Poiana Brasov si Mamaia). Nu are statiuni ca Brasov, Constanta, Oradea, nici obiective de top ca Sibiu, Sinaia, Sighisoara, in judet ar fi Salina Turda care a devenit obiectiv major in Romania (chiar cel mai vizitat din Romania), castelul Banffy din Bontida a devenit si el mult mai cunoscut datorita Electric Castle dar inca nu e mare lucru de vazut pana nu va fi renovat complet, urmează câteva renovări importante la alte castele si biserici din judet/oras, deci acolo ar fi potential de crestere, Cetatuia are ceva potential (anul asta probabil va atrage mult mai multi oameni pentru ca se termina câteva renovări semnificative in zona), zonele centrale mai cresc si ele cu alte noi renovări care se fac, poate mai urca si statiunile montane din jur, poate cele doua aquaparkuri anuntate sa mai atragă ceva daca se fac, dar inca nu vad un obiectiv major, tot festivalurile, concertele si evenimentele sportive vor fi atractiile principale. Si accesibilitatea e importanta, e usor/ieftin de ajuns cu un aeroport de aproape 3 milioane de pasageri, majoritatea cu zboruri ieftine low-cost. Si sta foarte bine si la capitolul restaurante/baruri/cluburi, câteva chiar au devenit adevărate "obiective" (baruri steam-punk, bistro-uri "cool", restaurante cu potential de stele Michelin)

Edited by utopium, 04 April 2018 - 19:30.


#15
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
^^^
TL;DR: "nu e mare lucru de vazut"

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

View Postshefu_de_combinat, on 04 aprilie 2018 - 19:27, said:

^^^
TL;DR: "nu e mare lucru de vazut"
Dar sunt mult mai multe de făcut decât in alte parti ;) Iar tineretul vrea mai mult sa facă chestii decât sa vadă. Un turn cu ceas ca al Sighisoarei sau tablouri de Van Eyck ca la Bruckenthal nu ar aduce vizitatori cum aduc Untold, Electric Castle sau TIFF

Edited by utopium, 04 April 2018 - 19:43.


#17
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
cel putin Boc nu se lasa :-)

Orașul din România în care vor circula autobuze electrice de luna viitoare: „Vor fi de ultimă generație”
https://stirileprotv...easta-luna.html

#18
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWestPoint, on 05 aprilie 2018 - 01:50, said:

Orașul din România în care vor circula autobuze electrice de luna viitoare
Chiar sunt curios ce rezultate in exploatare vor fi dupa 2-3 ani. Pe moment raman fan declarat al troleibuzelor. Dar...sa vedem cum merge cu astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate