Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Acte necesare inscrieri unei moto de uk in ro

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018
Buna ziua,

As dorii sa stiu daca a mai inmatriculat cineva moto de uk in Romania?daca da care sunt pasii.Mentionez ca moto inca este inscrisa in uk si doresc sa o vand in Romania si as dorii sa stiu care sunt actele necesare inscrierii!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fiind vanzator, trebuie sa semnezi contractul de vanzare cumparare (sau sa emiti factura, daca esti firma) cu viitorul proprietar. Ca vanzator, va trebui sa urmezi pasii de scoatere din evidenta din Regat. Restul (inmatricualrea in Romania) e treaba cumparatorului.

PS: am gasit site-ul asta cu ceva detalii.


LE: am uitat sa intreb: vrei s-o vinzi direct cu actele din Regat sau vrei s-o inmatriculezi tu in Ro, si apoi s-o vinzi? Eu ti-as recomanda sa o vinzi cum e acum (inmatriculata in Regat). Nu cred ca o sa-ti recuperezi banii si timpul pentru inmatriculare aici.

Ca sa-ti faci idee, pasii de aici sunt cam asa:
  • programare la Registrul Auto Roman (RAR) pentru identificare si omologare (daca e ceva ce trebuie omologat)
  • programare (parca asa e acum) la inmatriculari cu actele de proprietate ale motocicletei (cele din Regat)+actele de la RAR
  • asteptat (eu am stat o saptamana acum 2 ani) pana se elibereaza talonul si scrierea in Carte de catre DRPCIV (inmatriculari) a datelor tale si ale motocicletei (nr inmatriculare si ce mai trebuie sa scrie, pe langa ce a scris RAR)
Nu cred ca ar mai fi ceva, dar e posibil sa se mai ceara.

Edited by Pololica, 04 April 2018 - 12:34.


#3
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 Pololica, on 04 aprilie 2018 - 12:27, said:

Fiind vanzator, trebuie sa semnezi contractul de vanzare cumparare (sau sa emiti factura, daca esti firma) cu viitorul proprietar. Ca vanzator, va trebui sa urmezi pasii de scoatere din evidenta din Regat. Restul (inmatricualrea in Romania) e treaba cumparatorului.

PS: am gasit site-ul asta cu ceva detalii.

Am foita care trebuie completata si radiata din uk,insa omul intreaba ce acte trebuiesc si nu stiu exact.Am acel document v5,am factura de unde am cumparat eu moto din uk doar ca nu stiu ce ii trebuie lui sa o inscrie in Romania!

 Pololica, on 04 aprilie 2018 - 12:27, said:

Fiind vanzator, trebuie sa semnezi contractul de vanzare cumparare (sau sa emiti factura, daca esti firma) cu viitorul proprietar. Ca vanzator, va trebui sa urmezi pasii de scoatere din evidenta din Regat. Restul (inmatricualrea in Romania) e treaba cumparatorului.

PS: am gasit site-ul asta cu ceva detalii.


LE: am uitat sa intreb: vrei s-o vinzi direct cu actele din Regat sau vrei s-o inmatriculezi tu in Ro, si apoi s-o vinzi? Eu ti-as recomanda sa o vinzi cum e acum (inmatriculata in Regat). Nu cred ca o sa-ti recuperezi banii si timpul pentru inmatriculare aici.

Ca sa-ti faci idee, pasii de aici sunt cam asa:
  • programare la Registrul Auto Roman (RAR) pentru identificare si omologare (daca e ceva ce trebuie omologat)
  • programare (parca asa e acum) la inmatriculari cu actele de proprietate ale motocicletei (cele din Regat)+actele de la RAR
  • asteptat (eu am stat o saptamana acum 2 ani) pana se elibereaza talonul si scrierea in Carte de catre DRPCIV (inmatriculari) a datelor tale si ale motocicletei (nr inmatriculare si ce mai trebuie sa scrie, pe langa ce a scris RAR)
Nu cred ca ar mai fi ceva, dar e posibil sa se mai ceara.



Eu vreau sa o vand inscrisa pe uk,si sa o inscrie cumparatorul singur,numai ca am auzit tot felul de variante,si vroiam sa stiu sigur care sunt actele necesare!

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Astea ar fi actele necesare inmatricularii in Romania.

#5
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
E cu volan pe dreapta?

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014

 AMETHIST, on 04 aprilie 2018 - 13:10, said:

E cu volan pe dreapta?

A mai fost gluma asta, în celălalt topic similar, deschis tot de ea.

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 AMETHIST, on 04 aprilie 2018 - 13:10, said:

E cu volan pe dreapta?
Nu cred Posted Image,dar...sigur,farul (faza scurta) bate spre stanga,adica ne orbeste pr noi,ceilalti...

Edited by danpet, 04 April 2018 - 13:40.


#8
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 danpet, on 04 aprilie 2018 - 13:40, said:

Nu cred Posted Image,dar...sigur,farul (faza scurta) bate spre stanga,adica ne orbeste pr noi,ceilalti...


Nu fii atat de sigur!

#9
m3ry

m3ry

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2018

 Pololica, on 04 aprilie 2018 - 12:54, said:

Astea ar fi actele necesare inmatricularii in Romania.

multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate