Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Miere poliflora - mai este comestbila?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

View Postrosix, on 04 aprilie 2018 - 12:21, said:

Mierea care NU e zaharisita dupa cca. 3-5 luni de la recoltare e dubioasa pentru consum.
Cunosc un apicultor serios in varsta de la care mai cumpar uneori miere, mi s-a parut amuzant ca n-a stiut nici el de ce o miere se zahariseste si alta nu. El vindea mai multe tipuri si doar unele se zahariseau. Am cumparat spre exemplu mană de brad si era perfect lichida si dupa 3 ani, insa o poliflora se zahariseste dupa 2 luni.


View PostSerafim606, on 04 aprilie 2018 - 12:31, said:

Va plangeti de recipientele din plastic, dar stiti cumva unde isi tin stuparii mierea? In butoaie din plastic!
10 ani? Sau cateva luni pana o vand si pun in borcane? E o diferenta.

#20
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Multumesc tuturor pentru cele scrise si in mod deosebit celor care au "tavalit" cu mine.
Sper ca acum toti cei din urma se vor simti mult mai bine, ego-ul lor este satifacut si isi pot continua viata cu mai multa relaxare.
Cu siguranta cei care au aruncat deja cu vorbe, au disparut de mult din subiect. Asa sunt toti, arunca si fug.
Sa fii decent in exprimare, este o arta pe care putini pot pretinde ca o stapanesc.
Sa nu cunosti, dar sa vrei sa stii, este de departe cel mai decent lucru pe care il poti face.

Edited by addumi, 04 April 2018 - 13:09.


#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
plasticul (pe langa alte probleme) este si destul de permeabil, mai ales la asa durate. depinde langa ce ai tinut recipientul ala de miere. exemplu exagerat, am vazut apa la pet care prinsese gust de benzina, dupa ce a stat maxim 3 luni (intr-o sticla sigilata) langa o sticla de benzina.

#22
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostSerafim606, on 04 aprilie 2018 - 12:31, said:

Va plangeti de recipientele din plastic, dar stiti cumva unde isi tin stuparii mierea? In butoaie din plastic!
Stuparii ???

#23
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013

View PostPloiesteanul2015, on 04 aprilie 2018 - 13:51, said:

Stuparii ???

https://dexonline.ro...tie/stupar  ( STUPÁR, stupari, s. m. Apicultor, prisăcar. – Stup + suf. -ar.)

On topic: Mierea e buna. Am mancat miere veche de 20 de ani, tinuta in recipiende din aluminiu. Despre platic, daca e vechi de 10 ani poti sa consumi linistit, plasticul de atunci era mai dens, inca nu intrase prostia reducerea consumului de plastic etc. Am gasit niste sticle de vin dupa 15 de ani, tinute in sticle de plastic biborteni, si vinul era perfect, nu s-a imbolnavit nimeni dupe ce a baut.

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
addumi, daca as fi in locul tau, nu as consuma acea miere, as arunca recipientul cu tot cu continut.
plasticul de acum 10 ani continea si bisfenol, care incepe sa fie eliberat atunci cand recipientul este supus la temperaturi ridicate - adica fix sfaturile pe care le-ai primit in legatura cu metoda de "dezaharisire" a mierii.

#25
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostSerafim606, on 04 aprilie 2018 - 12:31, said:

Va plangeti de recipientele din plastic, dar stiti cumva unde isi tin stuparii mierea? In butoaie din plastic!
Mierea se tine in butoaie de otel.

#26
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View Postmyshyk, on 04 aprilie 2018 - 12:32, said:

Cat de sarac trebuie sa fii ca sa-ti pui sanatatea  la bataie pentru  un litru de miere?Posted Image Sau zgarcit? Este o emisiune pe discovery parca, cu zgarciti din aceia care mananca foarte ieftin din gunoaie si resturi.

Poate n-are omu ce manca. Pune miere pe paine si mananca! Nu e de condamnat!!
Am citit mai demult un articol despre un batran care a mancat o conserva de untura, veche de 64 de ani, pentru ca "n-a vrut s-o arunce".
uite stirea - https://www.telegrap...ub-of-lard.html

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postrosix, on 04 aprilie 2018 - 12:57, said:


Numai mierea contrafacuta sa masoara la litru pentru ca e fluida ca uleiul falsificat de pe piata romaneasca (adica tot), mierea de calitate se masoara la kg si se zahariseste in 3-5 luni de la recoltare.
"Se da una sticla din plastic (PET 2L), care este inca plina pe jumatate cu miere."
Asa ca lasa filozofia, pune-te mai intai pe citit, inainte de a raspunde altceva.

#28
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mierea nu are termen de valabilitate.
Daca s-a zaharisit inseamna ca e naturala si nu contrafacuta.
Pet-ul n-ar trebui sa fi influentat asa mult continutul, oricum nu e de speriat. Cu alcoolul e alta treaba.
NU incalzi pet-ul ca sa scoti mierea de acolo. Prin incalzire pet-ul va elimina mult mai multe substante nasoale in miere.
Nici mierea nu se incalzeste in mod normal, prin incalzire isi pierde mare parte din proprietati.
Cum scoti mierea de acolo? Simplu: tai pet-ul cu un cutit si apoi iei mierea cu lingura/lingurita.

#29
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
eu am albine ptr uz propriu, nu sunt ,,apicultor"!
adica imi place mierea si vreau sa mananc miere, nu zahar fiert!
mierea zaharisita o ,,decristalizez" prin expunerea la soare a recipientului cu miere zaharisita.
cam in 2-3 zile se limpezeste si ramane asa!
pana acum, nu am intalnit miere care sa nu cristalizeze! cea de rapita, in 2 saptamani era ca untul...

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

View Postrichi_e, on 04 aprilie 2018 - 20:39, said:

pana acum, nu am intalnit miere care sa nu cristalizeze! cea de rapita, in 2 saptamani era ca untul...
Mană ai făcut?

#31
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
da, acum vreo 10-12 ani!
si nu-mi prea amintesc cum era dupa 2 luni!

#32
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View PostFriskey, on 04 aprilie 2018 - 19:33, said:

Mierea nu are termen de valabilitate.
Daca s-a zaharisit inseamna ca e naturala si nu contrafacuta.

Mierea in recipient perfect etans nu are termen de valabilitate.
Zaharisirea mierii naturale e un proces normal. Dar nu e si un semn ca e neaparat naturala.
Din amestecul de fructoza si glucoza din miere, glucoza incepe sa cristalizeze pentru ca e mai greu solubila in putina apa din miere.
Daca faci un amestec din substantele mai sus amintite, adaugi 20% apa, obtii ”miere” artificiala care va cristaliza la fel ca cea naturala.
Au si apicultorii astia un folclor. Nici macar cei cinstiti, care nu-si ”boteaza” mierea, n-au vreun interes sa stii ca si aia artificiala sau ”completata”
cristalizeaza.
Sau ca omenirea nu va disparea daca dispar albinele etc.

#33
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Da-i mierea unui apicultor sa o bage la stupi la albine. Cere-i in schimb cam aceeasi cantitate de miere din care are el la vanzare.
Stiu albinele ce sa-i faca, ele nu fac nazuri.

Asa procedez cu borcanele sparte de clienti (miere cristalizata). Le zic sa-mi aduca cioburile cu miere si eu le dau alt borcan la schimb. Cioburile cu miere le pun in stup si albinele iau doar mierea, raman cioburile pe care le arunc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate