Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Miere poliflora - mai este comestbila?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Rog pe cei care au certitudinea unui raspuns.

Se da una sticla din plastic (PET 2L), care este inca plina pe jumatate cu miere.
A fost tinuta in dulap, la temperatura normala, insa uitata de ceva ani de zile si neconsumata.
Apreciez ca timpul la care a fost cumparata este acum circa 8 ani, poate chiar 10.
Culoarea este maroniu inchis, este zaharisita, iar consistenta este foarte vartoasa. Curge, dar greu.

In aceste conditii, poate fi consumata?
Daca da:
- cum se poate fluidiza cat de cat pentru a fi transferata intr-un recipient de sticla?
- cum se poate elimina zaharisirea, cel putin la momentul consumului?

Multumesc.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Incalzita la aburi sau apa calda, se desface si e ca noua. Nu are termen de garantie.

Edited by arab, 04 April 2018 - 11:51.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Mierea in sine nu are termen de garantie, plasticul in schimb are.
Eu nu as mai manca-o daca a stat ani de zile intr-un recipient de plastic. Daca era din sticla sigur nu avea nimic.

Ca sa o fluidizezi poti pune direct recipentul sub apa fierbinte sau aburi.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Problema e ca a stat in plastic atata vreme, s-au infiltrat in ea chestii.

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
mierea este singurul aliment care nu se altereaza, poti s-o consumi si dupa 1000 de ani.

#6
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
N-ai gustat, n-ai mirosit din ea? Daca are iz de plastic, nu-ti bate capul.

#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Poți să o mănânci liniștit. Am și eu un recipient de plastic din ăla în care de obicei se ține brânza și am miere în el de foarte mulți ani. Când am nevoie îmi iau de acolo.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Nimic din ce este inmagazinat in plastc nu este de incredere.
Gusturile produselor tinute in plastic sunt total diferite de gusturile acelorasi produse tinute in recipientele potrivite.
In acest caz,eu as arunca acel PET.
Intr-o alta ordine de idei,ma crucesc cand vad asemenea topice,unde lucruri elementare,invatate in primii ani din viata sunt supuse comentariilor si sfaturilor.
Suntem totusi un forum serios,unde infantilitatile ar trebui drastic autocenzurate.
Putin autorespect ar fi de dorit.

ps.
Oare urmeaza topice deschise despre ordinea pasilor dupa scularea de sambata dimineata.stangul primul,apoi dreptul?

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Am gasit odata intr-un butic, o sticla de alcool alimentar 96% la pret foarte scazut, pentru ca era mai veche, de vreo 5 ani. Am cumparat-o si avea gust cam nasol, se imbibase plasticul ala in alcool, actionase ca un solvent. Dar in afara de gust nu am observat alte efecte negative, mierea oricum are slabe sanse sa actioneze asupra plasticului.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Pentru decristalizare pui petul intrub vas cu apa calda ... atentie apa sa fie calda si nu fierbinte ... si nici vasul sa fie pe foc .... ib cateva ore muere ca decristaliza.
Desi se spune ca miere nu se altereaza eu te sfatuiesc sa nu o consumi daca este mai veche de 2 ani.

Bafta

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaddumi, on 04 aprilie 2018 - 11:48, said:

In aceste conditii, poate fi consumata?
Daca da:
- cum se poate fluidiza cat de cat pentru a fi transferata intr-un recipient de sticla?
- cum se poate elimina zaharisirea, cel putin la momentul consumului?

Da.. poate fi consumata. Mierea in stare zaharisita nu se strica, nu este atacata de niciun fel de bacterii si nu-si pierde proprietatile... fiind unul dintre putinele alimente care nu se altereaza la temperatura camerei.
Se consuma asa zaharisita cum e, aceasta fiind starea ei de agregare naturala, fara niciun fel de improvizatie pentru a deveni din nou fluida, temperatura ii afecteaza iremediabil calitatea.

Deci.. poti consuma asa zaharisita cum e, cu incredere dar taie petul ala si transfer-o intr-un borcan cu o lingura, asa cum se poate.

Mierea care NU e zaharisita dupa cca. 3-5 luni de la recoltare e dubioasa pentru consum.

Edited by rosix, 04 April 2018 - 12:25.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Va plangeti de recipientele din plastic, dar stiti cumva unde isi tin stuparii mierea? In butoaie din plastic!

#13
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postadisz, on 04 aprilie 2018 - 12:05, said:

Nimic din ce este inmagazinat in plastc nu este de incredere.
Gusturile produselor tinute in plastic sunt total diferite de gusturile acelorasi produse tinute in recipientele potrivite.
In acest caz,eu as arunca acel PET.
Intr-o alta ordine de idei,ma crucesc cand vad asemenea topice,unde lucruri elementare,invatate in primii ani din viata sunt supuse comentariilor si sfaturilor.
Suntem totusi un forum serios,unde infantilitatile ar trebui drastic autocenzurate.
Putin autorespect ar fi de dorit.

ps.
Oare urmeaza topice deschise despre ordinea pasilor dupa scularea de sambata dimineata.stangul primul,apoi dreptul?
cu peste un milion de user-i ! ... daca fiecare ar trebui "evaluat" cati ar ramane ? ...
b.t.w. eu as zbura primu' ! ... Posted Image

Edited by realduc, 04 April 2018 - 12:32.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cat de sarac trebuie sa fii ca sa-ti pui sanatatea  la bataie pentru  un litru de miere?Posted Image Sau zgarcit? Este o emisiune pe discovery parca, cu zgarciti din aceia care mananca foarte ieftin din gunoaie si resturi.

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postun_dac, on 04 aprilie 2018 - 11:53, said:

mierea este singurul aliment care nu se altereaza, poti s-o consumi si dupa 1000 de ani.

Nici zaharul nu are termen de garantie si cred ca sunt si altele. Desi suna bine exprimarile astea absolutizatoare sau nu stiu cum sa le
zic la adresa acestui aliment mitic, SINGURUL, NU SE ALTEREAZA, 1000 DE ANI, mierea fermenteaza daca intra umezeala in recipient.

View Postadisz, on 04 aprilie 2018 - 12:05, said:

Intr-o alta ordine de idei,ma crucesc cand vad asemenea topice,unde lucruri elementare,invatate in primii ani din viata sunt supuse comentariilor si sfaturilor.
Suntem totusi un forum serios,unde infantilitatile ar trebui drastic autocenzurate.
Putin autorespect ar fi de dorit.

ps.
Oare urmeaza topice deschise despre ordinea pasilor dupa scularea de sambata dimineata.stangul primul,apoi dreptul?

Sa stii ca de undeva trebuie sa invatam toate astea. Daca tie ti le-au spus de la maternitate, nu toata lumea e in aceeasi situatie.
Mie de exemplu mi-au impuiat capul cu astronautica; depinde ce moasa prinzi pe schimb.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmyshyk, on 04 aprilie 2018 - 12:32, said:

Cat de sarac trebuie sa fii ca sa-ti pui sanatatea  la bataie pentru  un litru de miere?

Numai mierea contrafacuta sa masoara la litru pentru ca e fluida ca uleiul falsificat de pe piata romaneasca (adica tot), mierea de calitate se masoara la kg si se zahariseste in 3-5 luni de la recoltare.

#17
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Mierea se dezleaga la maxim 40 de grade. Expunerea la temperatura mai mare face ca mierea sa piarda din proprietatile curative. Nu devine toxica asa cum se vehiculeaza.

#18
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View PostSerafim606, on 04 aprilie 2018 - 12:31, said:

Va plangeti de recipientele din plastic, dar stiti cumva unde isi tin stuparii mierea? In butoaie din plastic!
Timpul contează.
Temperatura contează.

Nu este recomandat să se consume nimic păstrat în recipient de plastic mai mult de un an.
Nu este recomandat să se consume nimic păstrat în recipient de plastic mai mult de jumătate de an în condițiile în care recipientul a fost expus la temperaturi ridicate.
Iar acest studiu http://drgeo.com/pla...   arată că în ultimul caz perioada de jumătate de an ar trebui redusă la o lună.

Edited by Daredevil666, 04 April 2018 - 13:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate