Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Romania a implementat sistemul eCall

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

Vizualizare mesajxeleron, pe 04 aprilie 2018 - 23:46, a scris:



Dar drumul si ceea ce faci cu ea nu te priveste numai pe tine. Nu-ti urez necazuri dar doamne feri sa faci accident si aia sifonata sa nu fie persoana ta, ci cea a unei persoane dragi, sa vezi atunci cum iti doresti sa fi fost activa optiunea.
Atita timp cit am totul in regula, adica rca/permis/itp, nu vad de ce sa fiu obligat sa am activ un asemenea sistem de monitorizare. Pina una alta n-am semnat contract cu producatorul/statul/etc ca sa fiu monitorizat si urmarit. Cui îi convine, treaba lui. Corect este sa poata fi dezactivat, daca clientul doreste asta.

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

Vizualizare mesajMicroEdge, pe 04 aprilie 2018 - 13:41, a scris:

Are nevoie de sim pentru a efectua apeluri Posted image fără o cartela sim nu ai cum face asta Posted image

Ce apeluri? Tot ce trebuie sa faca e sa transmita ID-u' tau + locatia dispeceratului 112 daca senzoru'/senzorii zic ca-i bai.. Atat. Se poate face embedded, ideea SIM-ului e de portabilitate de pe un telefon pe altu', nu o sa scoti SIM-u' din eCall sa-l bagi in alta masina cu touch-screen Posted image

Nu va asculta nimeni in masina, jucaria n-are microfoane & shit, nici tu nu suni la 112. Cel putin eu asa am inteles.

Edited by edy_wheazel, 05 April 2018 - 16:25.


#39
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
La Ford este obligatorie prezenta unui telefon conectat la sistemul masinii, altfel sistemul nu functioneaza.

Iar asta cu ascultatul este o paranoia a multor romanasi care au senzatia ca viata lor este ceva mega-special.

#40
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Pentru a face asta ai nevoie de un sim (am lucrat în domeniu și știu ce vorbesc) Rețeaua folosita este 2G deoarece se transmit pachete mici de date și pentru voce.

#41
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajedy_wheazel, pe 05 aprilie 2018 - 16:24, a scris:

Nu va asculta nimeni in masina, jucaria n-are microfoane & shit, nici tu nu suni la 112. Cel putin eu asa am inteles.
Eu am înțeles altceva:
"Sistemul e call este dotat şi cu un buton la îndemâna şoferului, care îi permite să anunţe imediat şi alte urgenţe din trafic."

#42
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

Vizualizare mesajeiffel, pe 04 aprilie 2018 - 11:41, a scris:

Sunt curios de la ce furnizor va fi SIM-ul...
eu sunt curios daca va fi folosit doar in cazul accidentului
inregistrezi SIM-ul cu numarul de inmatriculare, buletin etc ?

Edited by MarianG, 05 April 2018 - 19:46.


#43
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
va fi folosit pt a putea urmarii oamenii. si e scuza perfecta pt asemenea dispozitiv.

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajrex, pe 04 aprilie 2018 - 11:56, a scris:

stai tu linistit, ca deja se face localizarea.
de ex la masinile Opel exista un sistem numit Opel OnStar care pe langa cateva facilitati de 2 lei (sa localizezi pe telefon unde e masina, sa aprizi faruri din telefon, sa o faci sa claxoneze din telefon), iti face si localizarea 24/7, posibil sa aiba si un fel de black box in care sa inregistreze viteza, franarile agresive si eventualele accidente, adica un fel de cutie neagra ce va fi folosita in prima faza dupa accidente, apoi chiar de asiguratori ca sa iti faca asigurarea in functie de stilul de mers.
Pai si e rau? De ce sa plateasca la fel asigurarea un bezmetic naravas cu o pensionara adormita, care conduce din cand in cand pana la piata?

Vizualizare mesajcsi1, pe 04 aprilie 2018 - 11:57, a scris:

eu am ceva similar pe Insignia B (OnStar) care apeleaza automat in caz de accident trimitand si coordonatele  gps ale masinii.  doar ca nu suna la 112 ci la un operator unde am acces 24/24  in toata UE. la operator pot apela oricand si pot face rezervari de hoteluri , informatii, asistenta ,etc. costul serviciului e de 420 lei/an (primul an gratuit cand e masina noua).

net pe masina e de la Vodafone(wifi hotspot pt 7 device-uri):

„Planul zilnic” de la Vodafone¹: perfect pentru o singură călătorie. 24 de ore sau 15 GB3 de navigație și streaming de mare viteză la prețul de 25 lei.
„Planul lunar” (28 de zile)¹ de la Vodafone: ideal pentru utilizare frecventă. 28 de zile sau 10 GB³ de date pentru 35 lei sau 30 GB de date³ pentru 65 lei.
Si platesti banii astia pe teritoriul UE numai? Ce te faci in Serbia, Macedonia, Kosovo, Albania  tari in care un MB in roaming poate ajunge la 10 euro?

Vizualizare mesajrex, pe 04 aprilie 2018 - 12:17, a scris:

pai deja stiu prea multe despre tine.
in viitor probabil o sa fie conectat online cu ceva dispecerat al politiei si cand depasesti viteza legala pe un anumit sector de drum (are GPS, deci stie deja unde esti si care e limita de viteza pe acel sector) si o sa iti emita direct amenda, eventual o sa iti ia direct banii din cont.
asta cred ca se va intampla prin SUA sau prin tarile nordice (Norvegia, Suedia, Finlanda).
Pai poti sa camanzi deja optional sisteme care recunosc indicatoarele si limitele de viteza, si masina va frana singura sa nu primesti amenda.

#45
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 06 aprilie 2018 - 08:51, a scris:

Si platesti banii astia pe teritoriul UE numai? Ce te faci in Serbia, Macedonia, Kosovo, Albania  tari in care un MB in roaming poate ajunge la 10 euro?

pai inchizi datele in tarile astea la fel ca si la telefonul mobil Posted image  oricum in RO datele pe masina is useless , pot fi folosite la drum lung pentru o tableta sau la navigatie in loc de adresa cauti ceva , exemplu " vulcanii noroiosi". Onstarul functioneaza si fara netul de la Vodafone !  masina nu are SIM , nu mai stiu cum se numeste  modulul si ce tehnologie foloseste( e 4 G LTE)

La inregistrare trebuie sa scrii date confidentiale(nume, adresa, mail, telefon, nr masina) si am dat acceptul ca producatorul sa se conecteze la masina pentru diagnoza si altele. Locatia masinii o vad oricand pe aplicatia de pe telefon/PC dar are masina are buton si poate fi dezactivata functia.

Edited by csi1, 06 April 2018 - 09:11.


#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007


Vizualizare mesajcsi1, pe 06 aprilie 2018 - 09:08, a scris:


pai inchizi datele in tarile astea la fel ca si la telefonul mobil Posted image  oricum in RO datele pe masina is useless ,

Pai da, si tocmai in tarile alea riscul de furt este mai ridicat.. banuiesc ca pentru imobilizarea masinii este nevoie de o conexiune de date, ca sa nu mai spunnde riscul de evenimente rutiere, ca si ei sunt usa de biserica.

#47
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Csi1 ai cartela sim. Fără cartela sim nu se face înregistrarea în rețea.

#48
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
nu am SIM ci un modul de date, pun un exemplu cu GEN 9(eu am GEN 10) : http://electronics36...module-teardown

eu de la Vodafone achizitionez doar date , serviciul OnStar il platesc la Opel(425 lei/an).

#49
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Eu ma retrag din discuție :) Dacă vrei mai multe detalii întreabă pe oricine din industria telecom de modul de funcționare al rețelei și de autentificarea în rețea

#50
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
"Onstar system uses a CDMA cellular system, not the GSM system that uses a SIM card". GM si Ford folosesc aceeasi tehnologie  fara SIM-uri.

https://www.pcmag.co...,2407896,00.asp

Edited by csi1, 12 April 2018 - 08:16.


#51
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

Vizualizare mesajmartian_693, pe 05 aprilie 2018 - 19:53, a scris:

va fi folosit pt a putea urmarii oamenii. si e scuza perfecta pt asemenea dispozitiv.

Eu cred ca tu esti pe alt topic, tu crezi ca telefonul din buzunar este greu de urmarit. Atata timp cat toti avem telefoane la noi, noi ne plangem de interceptari. Inseamna ca nu intelegem tehnologia....

#52
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Ai și tu ceva dreptate. Însă diferența dintre e-call și telefon e că pe cel din urmă îl pot opri, îi pot scoate bateria sau pot să-l las acasă.

Altfel UE zice așa:
Sistemul eCall este activat doar în cazul în care vehiculul este implicat într-un accident grav. În restul timpului, rămâne inactiv. Aceasta înseamnă că atunci când vă aflați la volan nu se produce nicio monitorizare (pentru a controla poziția vehiculului sau modul în care acesta este condus) și nu se transmit date.
Când se efectuează un apel prin intermediul sistemului eCall bazat pe numărul de urgență 112, datele dumneavoastră cu caracter personal sunt procesate în conformitate cu normele UE privind protecția datelor. Prin urmare, serviciile de urgență primesc numai informațiile limitate de care au nevoie pentru a gestiona accidentul. Datele dumneavoastră sunt stocate doar pe perioada necesară și sunt șterse în momentul în care nu mai este nevoie de ele.

Deci pare OK. Să vedem cît rezistă principiile în fața lobby-ului...

#53
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Cum mai e cu tehnologia eCall? Funcționează cum trebuie, dar mai ales localizează cum trebuie vehiculul, cu o acuratețe de câțiva metri sau poate avea și zeci/sute de metri eroare de localizare?

Pentru mașinile pre-2018, care nu au acest eCall integrat, există soluții alternative?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate