Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Romania a implementat sistemul eCall

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Romania e prima tara din UE care a implementat din aprilie sistemul eCall

Quote

Pe şoselele din România vom avea din ce în ce mai multe maşini care vor suna singure la 112, în cazul unui accident. Este vorba despre sistemul eCall, care a devenit obligatoriu pe toate modelele noi de mașini care ies pe porţile fabricilor de la 1 aprili
Sistemul detectează momentul în care are loc un accident şi trimite date preţioase către dispeceratele 112, chiar dacă pasagerii sunt inconştienţi. Serviciul de Telecomunicaţii Speciale este pregătit să primească semnale din maşini.

https://stirileprotv...fi-posibil.html

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,412
  • Înscris: 15.12.2009
Creste pretul Loganului cu 500E acum.

Sa spera ca sistemul nu va avea prea multe false pozitive, sunt deja oricum destule farse facute la 112 care ocupa timpul operatorilor.

Edited by Ann0nyym0us, 04 April 2018 - 11:24.


#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Ce e aia?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004
Masina suna singura la 112 daca se deschid airbagurile.

Si noi l-am implementat inainte sa apara normele :D

Singura problema e ca daca localizarea functioneaza la fel ca la accidentul ala de avion de-acum cativa ani, nu se stie unde se duce salvarea.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ambulantele vor veni singure, medicii vor fi roboti, etc !
vom trai vesnic ! ... adica, este imposibil sa mori cu atata tehnologie !

Edited by realduc, 04 April 2018 - 11:34.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,678
  • Înscris: 14.10.2008
Mori de cancer sau de infarct cu toata tehnologia.

#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Se aude ca va costa in jur de 100 euro...am platit avansul pentru o masina si ma astept ca dealerul sa ma anunte despre diferenta de pret.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt curios de la ce furnizor va fi SIM-ul...

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,579
  • Înscris: 16.08.2010
Se face o licitatie si cel care are pile la organizatori castiga.

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005
Să pun și io o întrebare (retorică firește, că nu mă aștept la vreun răspuns) - dacă sistemul permite localizarea mașinii, cine-mi garantează că băieții de la capătul ălălalt al firului n-or să-și facă baze de date cu deplasările mașinilor? Și dacă șoferul poate apela 112 prin intermediul sistemului înseamnă că numitul sistem deține și un circuit audio - deci poate și asculta, nu doar localiza. Nu e amuzant...
So - cum e cu garanțiile?

#11
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Se pare ca va fi obligatoriu doar pe masinile omologate dupa 31 martie 2018, pentru celelalte fiind optionala instalarea lui:
http://www.economica...nta_152030.html

#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 radunic, on 04 aprilie 2018 - 11:47, said:

Să pun și io o întrebare (retorică firește, că nu mă aștept la vreun răspuns) - dacă sistemul permite localizarea mașinii, cine-mi garantează că băieții de la capătul ălălalt al firului n-or să-și facă baze de date cu deplasările mașinilor? Și dacă șoferul poate apela 112 prin intermediul sistemului înseamnă că numitul sistem deține și un circuit audio - deci poate și asculta, nu doar localiza. Nu e amuzant...
So - cum e cu garanțiile?
stai tu linistit, ca deja se face localizarea.
de ex la masinile Opel exista un sistem numit Opel OnStar care pe langa cateva facilitati de 2 lei (sa localizezi pe telefon unde e masina, sa aprizi faruri din telefon, sa o faci sa claxoneze din telefon), iti face si localizarea 24/7, posibil sa aiba si un fel de black box in care sa inregistreze viteza, franarile agresive si eventualele accidente, adica un fel de cutie neagra ce va fi folosita in prima faza dupa accidente, apoi chiar de asiguratori ca sa iti faca asigurarea in functie de stilul de mers.

#13
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu am ceva similar pe Insignia B (OnStar) care apeleaza automat in caz de accident trimitand si coordonatele  gps ale masinii.  doar ca nu suna la 112 ci la un operator unde am acces 24/24  in toata UE. la operator pot apela oricand si pot face rezervari de hoteluri , informatii, asistenta ,etc. costul serviciului e de 420 lei/an (primul an gratuit cand e masina noua).

net pe masina e de la Vodafone(wifi hotspot pt 7 device-uri):

„Planul zilnic” de la Vodafone¹: perfect pentru o singură călătorie. 24 de ore sau 15 GB3 de navigație și streaming de mare viteză la prețul de 25 lei.
„Planul lunar” (28 de zile)¹ de la Vodafone: ideal pentru utilizare frecventă. 28 de zile sau 10 GB³ de date pentru 35 lei sau 30 GB de date³ pentru 65 lei.

Edited by csi1, 04 April 2018 - 12:02.


#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,412
  • Înscris: 15.12.2009

 rex, on 04 aprilie 2018 - 11:56, said:

apoi chiar de asiguratori ca sa iti faca asigurarea in functie de stilul de mers.

Si ce-ar fi rau in asta?

#15
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

 radunic, on 04 aprilie 2018 - 11:47, said:

Să pun și io o Ă®ntrebare (retorică firește, că nu mă aștept la vreun răspuns) - dacă sistemul permite localizarea mașinii, cine-mi garantează că băieții de la capătul ălălalt al firului n-or să-și facă baze de date cu deplasările mașinilor? Și dacă șoferul poate apela 112 prin intermediul sistemului Ă®nseamnă că numitul sistem deține și un circuit audio - deci poate și asculta, nu doar localiza. Nu e amuzant...
So - cum e cu garanțiile?
La asta ma gândeam și eu, intimitatea și libertatea dispar în aplauze.
Probabil fiecare constructor o sa folosească o firma de telefonie diferita folosind 2g/3g.
Trebuiau sa lase ca opțional acest lucru

#16
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pai deja stiu prea multe despre tine.
in viitor probabil o sa fie conectat online cu ceva dispecerat al politiei si cand depasesti viteza legala pe un anumit sector de drum (are GPS, deci stie deja unde esti si care e limita de viteza pe acel sector) si o sa iti emita direct amenda, eventual o sa iti ia direct banii din cont.
asta cred ca se va intampla prin SUA sau prin tarile nordice (Norvegia, Suedia, Finlanda).

Edited by rex, 04 April 2018 - 12:18.


#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 radunic, on 04 aprilie 2018 - 11:47, said:

Să pun și io o întrebare (retorică firește, că nu mă aștept la vreun răspuns) - dacă sistemul permite localizarea mașinii, cine-mi garantează că băieții de la capătul ălălalt al firului n-or să-și facă baze de date cu deplasările mașinilor? Și dacă șoferul poate apela 112 prin intermediul sistemului înseamnă că numitul sistem deține și un circuit audio - deci poate și asculta, nu doar localiza. Nu e amuzant...
So - cum e cu garanțiile?
Imi spun si eu un raspuns, retoric fireste: dispozitivul trimite informatii automat doar cand detecteaza ca se afla intr-un accident.

Deci conduce usor!

 rex, on 04 aprilie 2018 - 12:17, said:

pai deja stiu prea multe despre tine.
in viitor probabil o sa fie conectat online cu ceva dispecerat al politiei si cand depasesti viteza legala pe un anumit sector de drum (are GPS, deci stie deja unde esti si care e limita de viteza pe acel sector) si o sa iti emita direct amenda, eventual o sa iti ia direct banii din cont.
asta cred ca se va intampla prin SUA sau prin tarile nordice (Norvegia, Suedia, Finlanda).
Asta ar fi misto, am avea si noi in sfarsit proteste sute de mii de oameni protestand pentru autostrazi, si o tara ca afara mai curand.

A, si bani mai multi la buget de pe urma dobitocilor.

Edited by OriginalCopy, 04 April 2018 - 12:22.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rex, on 04 aprilie 2018 - 11:56, said:

apoi chiar de asiguratori ca sa iti faca asigurarea in functie de stilul de mers.

 Ann0nyym0us, on 04 aprilie 2018 - 12:11, said:

Si ce-ar fi rau in asta?
Ar fi foarte rău.
În traficul din România sunt foarte dese situaţiile în care eşti obligat să frânezi agresiv, le ştiţi foarte bine: biciclişti "orbi" sau beţi, căruţe, copii, păsări şi animale ce traversează drumul etc.
În traficul din Bucureşti eşti obligat să frânezi şi să accelerezi de foarte multe ori. Manevrele, deşi pot fi neagresive, sunt mult mai multe decât în mod normal.
Asiguratorul vede că eşti un şofer care conduce neuniform şi poate presupune că îţi place să mergi sportiv, ca atare îţi umflă RCA-ul.
Tot tu trebuie să dovedeşti că ai fost nevoit să conduci astfel.
Recomand tuturor - eu mă gândesc la soluţia asta - să-şi monteze camere video pe maşină. Alea spun adevărul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate