Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Miei , targuri , preturi , etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Ieri in piata Radauti SV, carcasa miel de 8-9 kg la pretul de 25 lei/kg.
Insa am cumparat pulpa de porc fara os la 18 lei/kg.

#20
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 qawHaq1, on 04 aprilie 2018 - 10:50, said:

28 de lei sfert posterior si 24 sfert anterior, la Kaufland.


Depinde de zona. In ardeal te indoaie mirosul. In dobrogea nici nu stii ca-i oaie.
Te asigur ca, carnea miroase la fel:)Conteaza cum e gatita.Daca o marinezi, dispare mirosul, dar sint o gramada pe care nu ii deranjeaza.

#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Daca nici iarba nu  naturala..  .Sant rase de carne.Da ca sa-ti zic alta:mielu de noua zeelanda costa un ochi(uman) sanatos. Hai ca te citesc(ne vedem) pe agro.

#22
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 MikeSpike, on 04 aprilie 2018 - 11:18, said:

Da ca sa-ti zic alta:mielu de noua zeelanda costa un ochi(uman) sanatos.
Si nu primesc si altceva in schimb?
Adica ai cumparat doi miei, bun venit pensie de handicap? Posted Image

#23
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 fqx, on 04 aprilie 2018 - 11:17, said:

Te asigur ca, carnea miroase la fel:)Conteaza cum e gatita.Daca o marinezi, dispare mirosul, dar sint o gramada pe care nu ii deranjeaza.
Las', ca m-am asigurat singur, ca-i asa cum spun. Am trait juma' de viata in ardeal si jumate in dobrogea, fiecare jumatate avand peste 25 de ani. Intamplator imi si place oaia, basca stiu sa gatesc in toate felurile. E diferenta, si e mare...

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

 fqx, on 04 aprilie 2018 - 10:33, said:

Daca e gras/tinut cum trebuie ramane 14-15 kg, chiar mai mult daca il nimeresti cu stomacul gol cand il cumperi.

Fii serios.
Raman cel putin 20 de kg dupa taiere la cel de 30 de kg viu.Dar din pacate mielul de 30 de kg nu se mai numeste miel.

 fqx, on 04 aprilie 2018 - 11:17, said:

Te asigur ca, carnea miroase la fel:)Conteaza cum e gatita.Daca o marinezi, dispare mirosul, dar sint o gramada pe care nu ii deranjeaza.

Secretul mirosului carnii de oaie nu consta in marinarea carnii.Consta in felul in care o se curata.
Marinarea este un procedeu foarte des folosit care din pacate face sa dispara gustul adevarat al carnii,ramanand pregnant gustul mirodeniilor folosite.
Eu folosesc foarte rar marinarea,doar atunic cand carnea este mai "batrana".Atat.
In rest,cum a iesit din gaoace Posted Image
Dar fiecare face cum doreste si cum crede de cuviinta.Eu fac cum am spus mai sus.

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Daca nu vrei sa miroasa a miel, mananca porc sau mai rau, pui..ca ala nu miroase a nimic, zici ca mananci lemne.


#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 adisz, on 04 aprilie 2018 - 12:19, said:


Fii serios.
Raman cel putin 20 de kg dupa taiere la cel de 30 de kg viu.Dar din pacate mielul de 30 de kg nu se mai numeste miel.



Secretul mirosului carnii de oaie nu consta in marinarea carnii.Consta in felul in care o se curata.
Marinarea este un procedeu foarte des folosit care din pacate face sa dispara gustul adevarat al carnii,ramanand pregnant gustul mirodeniilor folosite.
Eu folosesc foarte rar marinarea,doar atunic cand carnea este mai "batrana".Atat.
In rest,cum a iesit din gaoace Posted Image
Dar fiecare face cum doreste si cum crede de cuviinta.Eu fac cum am spus mai sus.
Sint foarte serios.randamentul la sacrificare la rasele autohtone este de 45-50%.La rasele de carne ajunge pe la 65%.Daca tu zici ca din 30 de kg raman cel putin 20, inseamna ca nu ai taiat niciodata un miel.
vezi, daca nu crezi:P https://fermadorper....miei-randament/

Mirosul carnii depinde de multe lucruri, alimentatie, vremea de afara, cum se indeparteaza pielea/curata , dar poti face cum vrei, tot va avea miros, daca nu o gatesti cum trebuie.

#27
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
Mielu n-o sa mai fie la moda, acum ma uit prin piete cumpara lumea carne de iepure sau de curcan. Nu este rentabil sa mai cumperi miel, carne multa nu au, sacrifici bietul animal degeaba pentru 2 kile de carne si 3 kile de oase fara sa mai iau in calcul matzele. De aceea au si scazut pretul la ei si cine-i vinde deja taiati o sa stea cu ei mult si bine ca i-au belit degeaba crezand ca se imbogatesc belind mielu de Paste

 zzhunt, on 04 aprilie 2018 - 10:26, said:

Nu știu cum pot manca unii carne de oaie.

Am incercat și eu și pute a oaie rău carnea.
Un obicei cretinoid (pagan) ramas din strabuni, sa iei bietul miel de langa oaie si sa-l sacrifici pe principiu' ca asa s-a sacrificat Issus, ca un miel. Daca scriau cartile sfinte, in mod simbolistic, ca s-a sacrificat Iisus ca un gandac sau un vierme, chiar sunt curios daca manca careva gandaci si viermi. Spurci sarbatoare de Paste sacrificand mielu

 parintele, on 04 aprilie 2018 - 12:47, said:

Daca nu vrei sa miroasa a miel, mananca porc sau mai rau, pui..ca ala nu miroase a nimic, zici ca mananci lemne.
Carnea lasata de Dumnezeu sa o manance omul o poti manca si cruda, de exemplu pestele si puiul. Incearca sa mananci carne de miel cruda sa vezi cum iti numeri dintii pe jos, iar de alte animale ca oaia, vita si porcul nici nu poate fi vorba. Un obicei pagan belitul mielului in preajma Pastelui

Edited by laurentiu230480, 04 April 2018 - 13:35.


#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

 laurentiu230480, on 04 aprilie 2018 - 13:13, said:

Mielu n-o sa mai fie la moda, acum ma uit prin piete cumpara lumea carne de iepure sau de curcan. Nu este rentabil sa mai cumperi miel, carne multa nu au, sacrifici bietul animal degeaba pentru 2 kile de carne si 3 kile de oase fara sa mai iau in calcul matzele.

Banuiesc ca iepurii aia au cate 30-40 de kg taiati,nu?

#29
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
10lei/Kg, în viu.
Asta prin Banat, direct de la stână.

#30
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 adisz, on 04 aprilie 2018 - 14:42, said:

Banuiesc ca iepurii aia au cate 30-40 de kg taiati,nu?
Ce miel ai vazut la greutatea aia de 30-40 de kile? Posted Image
Iepurii sunt mai rentabili, carnea este mai gustoasa si sanatoasa si nu platesti mare parte oase si matzaraie. Daca o fi miel si nu ham-ham Posted Image. Azi am fost prin obor la mine in zona, stau cu miei de vanzare la 10 lei kilu ca nu-i cumpara nici dracu, sunt vai de mama lor saracii si prin marketuri mielu taiat sta si se impute Posted Image..asta in timp ce la Lidl s-au vandut toti iepurii la 24 de lei kilu Posted Image. Oricum, dpdv al meu, in maxim 2-3 ani foarte rar o sa mai cumpere lumea miei, sunt scumpi, carne nu au, nici gust, nu sunt rentabili, stai cu oasele pe masa de Paste. Este la moda acum iepurele si curcanul pentru masa speciala de Paste

Edited by laurentiu230480, 04 April 2018 - 15:11.


#31
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 laurentiu230480, on 04 aprilie 2018 - 13:13, said:

Mielu n-o sa mai fie la moda, acum ma uit prin piete cumpara lumea carne de iepure sau de curcan. Nu este rentabil sa mai cumperi miel, carne multa nu au, sacrifici bietul animal degeaba pentru 2 kile de carne si 3 kile de oase fara sa mai iau in calcul matzele. De aceea au si scazut pretul la ei si cine-i vinde deja taiati o sa stea cu ei mult si bine ca i-au belit degeaba crezand ca se imbogatesc belind mielu de Paste
Mielul se cumpara de Paste mai mult pentru traditie, dar cum tinerii nu mai sunt interesati de atsfel de lucruri e foarte posibil ca in 10-15 ani sa dispara acest obicei. Mai bine ar fi sa se manance carne de miel tot timpul anului, sa existe piata liniara, nu odata pe an sa salte taranii preturile si sa vanda mieii jigariti la marginea santului. Daca ar exista consum si productie si lumea s-ar mai invata cu carnea de miel, atunci si preturile ar mai scadea. Si sa renunte dracului la obiceiurile astea de vanzare -- de genu: iti vinde pulpa de miel si-ti da si capatana, pe principiul "eu ce fac cu ea?" Pai ce ma intereseaza ma nene pe mine ce faci tu cu capatana, coastele, samd -- trebuie sa ti le cumpar eu?!!

Oricum, in Romania e subdezvoltata piata carnii de miel -- daca vrei sa iei cateva cotlete frumos ambalate trebuie sa umbli de nebun pe la supermarketuri, dar nici acolo nu gasesti intotdeauna. Am vazut azi la un magazin pulpa de miel (spate) ambalata la casoleta -- 35 lei kilu. Poate iau de la aia, macar nu baga capatana sau coaste.

#32
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
si eu sunt deacord cu mieii mai tot timpul anului.
de la 3 luni , chiar un an jumate , maxim.
eu sunt inebunit dupa carnea de miel, oaie mai putin.
mieii de la pasune , nu au gustul sau izul de oaie.
dupa ce trec pe fan , incep sa aibe.
dar anul asta am sacrificat o mioara care nu a ramas gestanta, iar pulpele sunt extraordinar de fragede.
eu am o reteta , cu o sticla de vin roze , demisec, usturoi taiat marunt , nu pisat cu sare doar taiat, foi de dafin rozmarin, cimbru salbatec de la noi , sare si piper.
24 ore uitat de el , apoi bagat la cuptor cu tot cu baitul respectiv si acoperit sa se inabuseasca 1 ora la foc mic.
dupa ce il scot , las sa se odihneasca si pregatesc jaratec de gratar , unde il termin de preparat.
in zeama si baitul lasat in tava , pun ceapa, morcov , pastarnac , cartofi , usturoi, si le inabus , mai pun apa si apoi le las sa se prajeasca un pic .
cu un vin rosu alaturi , va doresc pofta buna.

anul trecut de craciun am taiat un berbecut , si am ales carnea pe care am pus-o la bait iar apoi , am pus o tigaie pe jaratec unde am prajit-o un pic, fara sa se piarda aromele printre gratar , iar la final am aruncat-o pe gratar pentru crusta si gustul de fum.
am facut asta si cu vita , si a iesit extraordinar de frageda.
eu ma gandeam sa tin mieii de anul asta pentru celalalt paste , si atunci sai ii dau.
cred ca ar fi carne mai multa si mai gustoasa.
cu  un leu doi mai putin la kil , ar fii excelent.

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 zzhunt, on 04 aprilie 2018 - 10:26, said:

Am incercat și eu și pute a oaie rău carnea.
poate tocmai d`asta consumă lumea carne de oaie Posted Image
că de pui fără gust de la KFC or fi sătui?

#34
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 zzhunt, on 04 aprilie 2018 - 10:26, said:

Nu știu cum pot manca unii carne de oaie.

Am incercat și eu și pute a oaie rău carnea.
Carne multă -> miros mult; mănânci mai puțin -> miroase mai puțin.

 redbotos, on 04 aprilie 2018 - 10:32, said:

Si din ala viu de 30 kg , cat mai rămâne in carcasa?
Poate mai la toamnă 30 kg; dar nu mai e miel!

 Peter Blood, on 04 aprilie 2018 - 10:41, said:

Bagi carnea de miel 24 de ore într-un baiţ cu vin alb şi mirodenii, apoi o pui pe grătar şi... mmmmm... te lingi pe-unde iese Posted Image
Mai pui și delikat și nici nu știi ce ai în farfurie - miel sau cățel.Posted Image

Edited by jobist, 04 April 2018 - 22:47.


#35
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Pret carne miel romanesc la Lidl.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate