Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ruleta exacta

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma intereseaza o ruleta exacta, navigam aiurea pe youtube si am observat o discutie despre ruletele Made in China care nu sunt exacte si tai aiurea materialul.
Asa ca vreau recomandarea voastra pentru o ruleta decenta, exacta, sa nu masor de 2 ori si sa tai gresit.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Bosch DMB 5 plus, pe la 50 lei o gasesti pe olx sau noua 110 la tehnic bazar, foarte buna , dubla cititre- pe panglica si digital.
https://www.tehnicba...a-digitala-3295

Edited by ldpe, 04 April 2018 - 07:32.


#3
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Mergi la un magazin, si pune una langa alta, una de 5 Lei si una scumpa, Stanley de exemplu.Vezi daca sunt la fel.

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Depinde si de precizia la care te astepti de la o ruleta. Nu o poti compara cu un subler sau cu un micrometru.

Daca ai de taiat ceva pretentios sau scump, mai bine tai un milimetru doi mai mult si polizezi dupa aia.

Eu am folosit Stanley. Nu pentru precizie cat pentru fiabilitate. Chinezariile ruginesc, se rup, nu tin mai mult de 2-3 luni.

#5
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 ldpe, on 04 aprilie 2018 - 07:30, said:

Bosch DMB 5 plus, pe la 50 lei o gasesti pe olx sau noua 110 la tehnic bazar, foarte buna , dubla cititre- pe panglica si digital.
https://www.tehnicba...a-digitala-3295
E scoasa de la oferta

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Daca se hotareste si ii place ii pot face rost eu de una .

Edited by ldpe, 04 April 2018 - 07:44.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar de ce te intereseaza o masuratoare identica cu etalonul? E suficient ca atunci cand vrei sa faci ceva, sa faci toate masuratorile cu aceeasi ruleta si ti-ai rezolvat problema. E altceva cand faci masuratori pentru un proiect, pe care sa-l execute altii care folosesc o ruleta cu alta clasa de precizie.Dar uzual,  chestia asta e nesemnificativa.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ce precizie ai nevoie? Cu ruleta nu ai precizie mai buna de 1 mm.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 FreeThinker, on 04 aprilie 2018 - 07:34, said:

Nu o poti compara cu un subler sau cu un micrometru.
sunt instrumente din clase de precizie diferite. sublerul are o rezolutie de 0,1mm (rareori 0,05mm), chiar daca este electronic si are doua zecimale dupa virgula nu inseamna ca e si precis. micrometrul are o rezolutie de 0,01mm. acu o sa intrebati de ce nu se lucreaza peste tot numai cu micrometrul. fiindca nu-i necesara precizia lui peste tot, este o scula sensibila, scumpa, nu masoara distante prea mari, nu masoara adancimi, interioare. bine, exista ceasuri comparatoare, dar iarasi si astea sunt intrumente scumpe, sensibile si nu sunt necesare pt orice prostie.

Edited by Fane, 04 April 2018 - 08:09.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si mai conteaza si sa stii sa masori cu ea....

 Fane, on 04 aprilie 2018 - 08:07, said:

sunt instrumente din clase de precizie diferite. sublerul are o rezolutie de 0,1mm (rareori 0,05mm), micrometrul are o rezolutie de 0,01mm. acu o sa intrebati de ce nu se lucreaza peste tot numai cu micrometrul. fiindca nu-i necesara precizia lui peste tot, este o scula sensibila, scumpa, nu masoara distante prea mari, nu masoara adancimi, interioare. bine, exista ceasuri comparatoare, dar iarasi si astea sunt intrumente scumpe, sensibile si nu sunt necesare pt orice prostie.
Exista micrometre si pentru adancimi, si pentru interioare, fii linistit.
https://www.google.r...iw=1034&bih=747
https://www.google.r...iw=1680&bih=944

Edited by myshyk, 04 April 2018 - 08:11.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@ Argent
made in china scrie pe toate
te referi la cele originale sau la cele noname?

#12
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Cred ca si piesa mobila din "varful" ei, pentru felul masuratorii-int.-ext.afecteaza precizia.

Attached Files

  • Attached File  1.png   159.33K   27 downloads


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
lasa mm ala.
problema e ca in loc sa masoare 1m masoara 99 sau 101cm, ia si fa tamplarie cu jucaria aia.

sa vezi distractie cu un boloboc decalibrat: da mesterul nivelul si nu-i ieseau 2cm la inchidere (cand a dat ocolul camerei si l-am intors de unde a plecat).
pai sefu nu asa se face, mestere e stramb iti dau eu nivelul cu bolobocul meu dupa care cu el lucrezi si daca il strici costa 100lei
https://www.emag.ro/...4/pd/DZ6Y67BBM/

Edited by arg, 04 April 2018 - 09:01.


#14
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Hedu (sau Hedue, originalul e cu umlaut), au scule de masurat si trasat foarte bune, am ajuns la ei dupa ce am fost dezamagit de firme mult mai scumpe, de ex Bosch sau Unior (jalnice chiar).
https://www.magnetce...-inox-hedu-x745
La rulete sunt 2 surse majore de erori, ambele nasoale. Prima e sa fie banda marcata gresit, de exemplu distanta dintre 10 si 40 cm sa nu fie exact 300 mm. Cealalta e carligul din capat, la care jocul trebuie sa fie exact cat grosimea tablei, ca sa nu apara diferente intre masuratori interioare si exterioare.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 myshyk, on 04 aprilie 2018 - 08:09, said:

Si mai conteaza si sa stii sa masori cu ea....


Exista micrometre si pentru adancimi, si pentru interioare, fii linistit.
https://www.google.r...iw=1034&bih=747
https://www.google.r...iw=1680&bih=944
da' unul all in one, la fel ca si sublerul poti sa-mi arati ca sa ma linistesc si eu? :)

#16
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 arg, on 04 aprilie 2018 - 09:00, said:

sa vezi distractie cu un boloboc decalibrat: da mesterul nivelul si nu-i ieseau 2cm la inchidere (cand a dat ocolul camerei si l-am intors de unde a plecat).
pai sefu nu asa se face, mestere e stramb iti dau eu nivelul cu bolobocul meu dupa care cu el lucrezi si daca il strici costa 100lei
https://www.emag.ro/...4/pd/DZ6Y67BBM/
S-au dus vremurile firului cu plumb si furtunului de nivel... Cum naiba au construit romanii Colosseumul fara boloboc si ruleta?

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 dany67, on 04 aprilie 2018 - 08:53, said:

Cred ca si piesa mobila din "varful" ei, pentru felul masuratorii-int.-ext.afecteaza precizia.
da ! ... asta este deosebirea !
sau un "metru" din lemn ! ... nu "minte" niciodata !
apropos de "stiinta" veche ! ... eu laserul mi-l verific periodic, cu furtunul de nivel ! ...
apa si plumbul, nu mint niciodata !  Posted Image

Edited by realduc, 04 April 2018 - 10:18.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
furtunul se foloseste cu succes si acum pentru dat nivelul
bolobocul e foarte usor de verificat (daca sti cum).

Edited by arg, 04 April 2018 - 10:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate