Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Bonton Residence-Pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Catalinmavram93

Catalinmavram93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
Buna seara! Doresc achiziționarea unui apartament de 3 camere in Bonton residence. Deși blocurile de pe Alea Mizil au deja un grad de ocupare de 100%, dezvoltatorul mai construiește și pe strada Lunca Marcusului încă un imobil. Am vizionat azi unul din apartamentele care se vor da in folosință cumpărătorilor și mi-au făcut o impresie destul de buna!
Deși blocul nu e construit, am găsit un apartament de 3 camere iar conform schitei are in jur de66-67 m utili. Am negociat cu ei și mi au oferit o reducere de 8%, cu condiția de a face o rezervare de 1000 euro(lucru normal) și sa le ofer in prima parte un avans de 50% cu contract la notar, urmând ca cealaltă transă sa fie livrata la sfârșitul construcției!
Am căutat câte ceva despre ei și am văzut ca au construit mai multe blocuri însă am anumite rețineri! De asemenea am mai găsit, tot pe acest forum niște păreri bune și mai puțin bune dar nici una legată de temerea mea; ca ar putea exista șansa sa “între” in insolventa și sa nu-mi recuperez avansul! A mai colaborat cineva cu ei? A mai oferit cineva un avans asa mare? Am văzut ca in ultimul timp ca se poarta achiziționarea apartamentelor la stadiu de proiect datorită pretul mai mic! Chiar foștii mei vecini au mai achiziționat o garsoniera de la același dezvoltator al blocului in care am stat de la stadiul de proiect !
Aștept părerile Dvs!!!va mulțumesc ft mult !

#2
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View PostCatalinmavram93, on 03 aprilie 2018 - 22:32, said:

Deși blocul nu e construit, am găsit un apartament de 3 camere iar conform schitei are in jur de66-67 m utili.
66 mp cu balcon sau fara ?
Eu la apartament cu 2 camere am 60 utili fara balcon (inca 4mp balconul) si mi se pare o cutie de chibrit.

Viitorul suna bine Posted Image Posted Image Posted Image

#3
Catalinmavram93

Catalinmavram93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
Salut! Sincer compartimentarea îmi convine. Am un dormitor de 12 m și unu de 16 m, Bucătărie cu sufragerie OPEN space la 22,2 m. Fata de alte ansambluri îmi par foarte ok suprafețele.

#4
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Aha... deci apartamentele nu au bucatarie, acum se explica suprafata minuscula.

#5
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Cand aud de apartament de 3 camere, eu nu m-as uita la o suprafata mai mica de 70 mpu (fara balcon).
Daca scazi vreo 8 mp din acel living open space (cat ar trebui sa aiba o bucatarie okish), reiese o suprafata reala a livingului de 14 mpu, ceea ce mi se pare mica pentru un apartament de 3 camere.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
14mp pentru living e clar sub limitele legale. Si includerea suprafetei balconului in suprafata utila este in afara prevederilor legale.

L.E: am vazut schita apartamentului: living+bucatarie -> 18mp. Haaaahaaaaaaa!

Edited by AlexEn, 04 April 2018 - 08:58.


#7
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostAlexEn, on 04 aprilie 2018 - 08:52, said:

14mp pentru living e clar sub limitele legale. Si includerea suprafetei balconului in suprafata utila este in afara prevederilor legale.

L.E: am vazut schita apartamentului: living+bucatarie -> 18mp. Haaaahaaaaaaa!

Si eu am 14 mpu la living, apartament cu doua camere. Nu ma deranjeaza :)

#8
Catalinmavram93

Catalinmavram93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
Am 25 de ani și nu sunt nici măcar însurat! Mie îmi convine probabil și din cauza faptului ca eu am avansat de la o garsoniera de cămin(24mp) in care am crescut 4 persoane la o garsoniera de 27,5 mp in care am stat singur. Iar acum asta de 3 camere e mai mult ca perfect pt mine!
Eu nu zic ca Dvs nu aveți dreptate dar contează din a cui punct de vedere privești! Fiecare are pretențiile lui!!
Eu voiam sa întreb daca sunt persoane care au colaborat cu ei sa știu ce încredere pot acorda dezvoltatorului !!
Apartamentul are 64 de metrii cu un loggia de 2,5-2,8 m.

Edited by Catalinmavram93, 04 April 2018 - 09:05.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e vorba de deranj, este vorba despre normele legale care sunt incalcate pe bada rulanta si flagrant.
In plus aici vorbim despre doua incaperi comasate, care au suprafata minima legala doar pentru una dintre ele.

Ca oamenii accepta asa ceva e alta discutie si a mai fost si pe alte topicuri.

#10
Catalinmavram93

Catalinmavram93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018
Fratele meu și a luat la Palladium și are 43-44, 2 camere. Un living cu sufragerie de 20 mp, un dormitor de 12 m, și restul pana la 44-holul și baia m. Deci pt mine e foarte ok !!

#11
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Pai si de ce vrei sa-ti iei 3 camere daca nu esti insurat si ai 25 de ani? :)

#12
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View PostAfroditu, on 04 aprilie 2018 - 09:18, said:

Pai si de ce vrei sa-ti iei 3 camere daca nu esti insurat si ai 25 de ani? Posted Image

Ca sa faca reclama de cacat ansamblului ilegal Bonton Residence

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007
Ce reclama? Este pe aria dedicata discutiilor despre ansambluri imobiliare.

#14
Catalinmavram93

Catalinmavram93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018

View PostHamutovski, on 04 aprilie 2018 - 09:25, said:



Ca sa faca reclama de cacat ansamblului ilegal Bonton Residence

Ilegal ?
Ai cuvântul meu ca nu fac reclama nimănui !! Voiam doar sa știu daca exista printre voi oameni care au semnat cu ei și experiența cu dezvoltatorul !!

#15
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Locatia conteaza, mai putin spatiul. El poate fi optimizat, daca esti baiat destept. De altfel, 90% din cei care comenteaza ca e spatiu mic dorm cu dulapul  de haine pe perna.

#16
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmihaigerard, on 04 aprilie 2018 - 11:18, said:

Locatia conteaza, mai putin spatiul. El poate fi optimizat, daca esti baiat destept. De altfel, 90% din cei care comenteaza ca e spatiu mic dorm cu dulapul  de haine pe perna.

Optimizare de genul acesta?

https://www.demax.ro...G--p175973.html

#17
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View PostCatalinmavram93, on 03 aprilie 2018 - 22:32, said:

,,,cu condiția de a face o rezervare de 1000 euro(lucru normal) și sa le ofer in prima parte un avans de 50% cu contract la notar, urmând ca cealaltă transă sa fie livrata la sfârșitul construcției!

Totuși despre ce avans de 50% e vorba? Din suma totală sau din ăia 1000 EUR?
Dacă e din suma totală, plătești pentru ceva ce nu există încă. Nu m-aș băga niciodată într-o afacere de genul ăsta.

Dacă dezvoltatorul și-a băgat mâna până la cot în buzunarul tău și nici măcar nu a început construcția, poate să-și bată joc că nu mai ai ce să faci. Altfel discuți cu el dacă nu i-ai plătit încă (cum de fapt e și normal). Pentru că sunt 1000 și unul de motive să faci modificări la planul inițial pe parcurs, ai să vezi.

#18
Catalinmavram93

Catalinmavram93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.04.2018

View PostpexCom, on 04 aprilie 2018 - 12:53, said:



Totuși despre ce avans de 50% e vorba? Din suma totală sau din ăia 1000 EUR?
Dacă e din suma totală, plătești pentru ceva ce nu există Ă®ncă. Nu m-aș băga niciodată Ă®ntr-o afacere de genul ăsta.

Dacă dezvoltatorul și-a băgat mâna până la cot Ă®n buzunarul tău și nici măcar nu a Ă®nceput construcția, poate să-și bată joc că nu mai ai ce să faci. Altfel discuți cu el dacă nu i-ai plătit Ă®ncă (cum de fapt e și normal). Pentru că sunt 1000 și unul de motive să faci modificări la planul inițial pe parcurs, ai să vezi.
50% din suma înseamnă 30.000 euro!!
De asta ma tem și eu ! Pretul apartamentului fără reducere ar fi 67.000 euro la nivel de proiect, și din spuse lui, din experiențele cu alți dezvoltatori și citind și pe site ul acesta despre ei(un topic din 2014) pretul ar creste odată cu ridicarea imobilului!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate