Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Ce boxe merg pe calculatorul meu?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Postkarax, on 03 aprilie 2018 - 13:25, said:

Daca avea  mai multe cred ca isi permitea si el sa dea ce are mai slab pe acolo....ca n-am cerut sistem sa se auda la 1 km. Da  asa vad ca vroia bani
Deci tot unchiul e de vina :) (rocker nesuferit)

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai da ca la inceput zice ca are de toate inclusiv din alea mai slabe , ca dupa care sa spuna ca fara 400 lei nu le da....

#21
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
"Mai slabe" poate insemna orice.
Dar cel mai probabil ii e mila de ele ca o sa le torturezi cu manele.

#22
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
ii recomand initiatorului sa-l lase pe unchiul rocker cu boxele lui si sa isi cumpere o pereche de boxe amplificate 2.0 logitech, care nu costa mai mult  de 150ron https://www.emag.ro/...ch-Action=view. Iar daca vrea sa dea si petrecere, atunci are nevoie de ceva mai multi banuti.

#23
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
40 de lei găsești tu pe la ai tăi și-ți iei, ptr început așa ceva: https://altex.ro/box...80-2-0-2w-negru
Dacă ai 100 de lei ia-ți-le pe-astea: https://www.emag.ro/...3cab4113a2e060b
Cu 155 de lei ți le iei pe cele de aici: https://www.emag.ro/...m/pd/D5NRJBBBM/
Continuăm?

Edited by Mircel, 03 April 2018 - 15:50.


#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postkarax, on 03 aprilie 2018 - 12:37, said:

Am un unchi , rocker , are o groaza de boxe/sisteme audio etc pe acasa si i-am  cerut si eu boxe pentru calculatorul meu. El a zis ca pana nu vad specificatiile calculatorului nu poate sa imi dea (nu ma pricep la electronica), a zis ca trebuie sa stiu nu stiu ce impedanta la calculator.  Deci cum verific  specificatiile sistemului meu ca sa  stiu ce sa iau?
Core 2 duo E8400, optiplex 755 SFF, la audio in Speccy arata asa
Audio
  Sound Cards
....
Ce altceva mai trebuie sa stiu?
Trebuie sa stiu si sursa?
Daca cumperi din magazine o sa scrie pe cutie, compatibil PC etc. Daca cumperi din magazine online o sa scrie ceva de genul asta : "Ideale pentru PC si electronice ca VCD, CD, DVD, TV etc"
Daca vrei un  sistem bunicel (care sa se auda bine) cumpara un sistem minim 2.1 (adica sa aiba minim  2 sateliti si un Subwoofer cu carcasa din lemn, nu-ti iti lua doua cutii din plastic ieftine cu difuzoare  ).
Unchiul tau ti-o fi spus ca nu poate sa-ti dea din boxele lui pentru ca difera cablurile (pot avea cabluri RCA etc) sau ca nu are amplificator iar fara iti omoara PC-ul (poate de aici faza cu impedanta)

Edited by stlk, 03 April 2018 - 16:15.


#25
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
@karax
Unchiul tau e audiofil, adica o investit timp si bani in scule audio (preamplicatoare, amplificatoare, boxe, etc), la care tine, tu i-ai cerut boxe pentru calculator, el a gasit o metoda eleganta sa te refuze.
Nu mai insista sa te ajute pt ca nu vei rezolva nimic, veti ajunge sa va certati (tu vei sustine ca ti-a vindut niste "trompete" pe bani multi, el va sustine ca nu ai stiut sa le folosesti)
Mai bine cumpara un sistem audio recomandat de colegii de mai sus.
Succes

#26
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011

View Postkarax, on 03 aprilie 2018 - 12:37, said:

Deci cum verific  specificatiile sistemului meu ca sa  stiu ce sa iau?
Nu trebuie sa verifici nici o specificatie. Du-te la unchiul tau si roaga-l sa te lase sa faci o auditie, sa-ti dai seama cam ce fel de boxe si ce fel de amplificator te-ar interesa sau ce fel de sunet preferi ca nu toate boxele si amplificatoarele au acelasi sunet. Ai nevoie de o sursa de semnal mai bunicica pentru amplificator daca vrei un pic de dinamica, deci ti-ar trebui la PC o placa de sunet dedicata pe care o vei folosi doar stereo. Daca vrei 5.1 iti iei un sistem audio pentru PC din ala de doi baniPosted Image care intra numa in distorsiuni si o sa ai 5.1 pentru jocuri si filme, si ceva muzica cu bas, da sa nu te astepti la calitate audiofila. Asa degeaba zicem noi ce boxe x, y, z despre care nu stim nimic suna mai bine pe nu stiu ce amplificator  legat la o placa de sunet pe un anumit gen de muzica, fa o auditie cu urechile tale.

#27
Refu

Refu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2018
Trebuia sa te gandesti ca vrea sa te impresioneze putin cu "portofoliul lui" si nu are de gand sa ofere ceva moca, indiferent de pret, daca tot ezita sa zica ca-ti da ceva, de duce cu zaharelul cum poate. Poti sa-ti cumperi ceva pentru pc la 200-300 lei, fie ca sunt 2.0 sau 5.1.

Bafta.

#28
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postkarax, on 03 aprilie 2018 - 13:16, said:

Nah si eu care il credeam  rocker serios care nu umbla cu afaceriPosted Image
Ai dracu' rockeri neseriosi nu dau boxe pe gratis.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate