Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Switch taste

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
adelinapopa97

adelinapopa97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2018
Buna tuturor!
Dupa multe cautari pe google si intrebari pe la “expertii” din service, vin aici in speranta rezolvarii unei probleme cu care ma confrunt de mai bine de jumatate de an.
Am un laptop Asus K75V, iar din vara de cand i l-am imprumutat unei prietene pentru a-si scrie o lucrare, am o problema cu cateva taste.
Mai exact:
“i” si “8” din tastatura numerica, “7” si “9” din numpad, si tasta numlock, astfel, dupa spusele Narrator:
i - are functia (principala, ca sa zic asa) ‘page up’ in timp ce se tasteaza si litera i (la fel si tasta page up, imi scrie i la inceputul documentului)
8 - are functia home (si invers, daca apas home se tasteaza 8 dar la inceputul randului)
9 - are functia F7 (in word de exemplu mi-l ia ca grammar check, iar in mozilla activeaza Carret Browsing) si invers
numlock - se tasteaza K

Deci functiile acestor taste au fost inversate cumva, ori nu stiu cum sa zic, functia principala a tastelor a trecut cumva ca functie secundara.
Am tot cautat pe forumuri, am incercat tot ce se poate cu o combinatie de Fn, insa nimic. Am dus laptopul sa ii curete tastatura si nimic.

Any idea that might help? Please 😢 Am de scris lucrarea de absolvire si e tare enervant sa iau anumite litere cu copy-paste.

*tasta i functioneaza normal in orice browser
** tasta 7 in chrome imi da back sau refresh
***am folosit si tastatura clasica (USB) si tastele merg normal.

Multumesc anticipat!

Edited by adelinapopa97, 03 April 2018 - 12:29.


#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
O setare de limba, tastatura sau vreun programel ascuns al laptopului.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Verifica in setarile regionale ca tastatura sa fie corespunzatoare cu laptopul tau. Cele de la noi de obicei au tastatura US.

#4
adelinapopa97

adelinapopa97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.04.2018

View Postspe_ripper, on 03 aprilie 2018 - 12:51, said:

O setare de limba, tastatura sau vreun programel ascuns al laptopului.

am dat restore la tot ce era posibil, insa nimic. o sa mai avansez cautarile. multumesc

#5
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
De exemplu la HP ai 1000 de programele de la ei pentru setari de trackpax, tastatura etc.
Apoi mai ai setarile sistemului de operare. Poti sa ai si setarile programului unde iti apare "eroarea". Dar daca iti apare si in Notepad inseamna ca e un din cauzele de mai sus

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate