Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Windows 10 - Ultimul Windows?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004
Parca am zis odata sa o lasati balta cu alte sisteme de operare - e topic despre viitorul Windwosului.

View PostRobiacs, on 04 aprilie 2018 - 02:26, said:

Nu toate eMMC-urile sunt mai puturoase ca un HDD. Pe laptop, pe langa SDD, am si un eMMC 5.1 Sandisk DF4064, care este mai rapid ca si un HDD normal.

Nu pe netbook-uri. Cele mai rapide aici abia scot un 80 MB/s la citire si 60-70 MB/s scriere. Si asta numai cele care au 128 Mb stocare.

#56
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postspooky51, on 04 aprilie 2018 - 08:50, said:

Windows 10 se misca la fel ca si Windows 7, orice calculator minim generatia Core il ruleaza decent (nici Windows 7 nu mergea bine pe generatia Netburst - Pentium 4). Orice sistem bazat pe E6300/E7400/E8400 poate rula in conditii bune WIndows 10, preferabil cu 4 Gb RAM, iar daca la asta adaugam si un SSD mic pentru sistemul de operare si o placa video HD 512/64 avem deja un sistem bunicel .....
Posibil, nu contest asta pt ca nu am avut W7; dar fata de XP e de la 3-4 pana la 10-15 ori mai lent (cifrele variaza functie de ce faci in acel moment)
Am mai pus din cand in cand in functie netbook-ul cel vechi, cu XP, care are procesor dual core de tip AMD APU C60, si acesta face operatiile in Windows Explorer, incarca programele, etc ca fulgerul... Nu-l mai folosesc pentru ca consuma mult curent si e greu, dar altfel... Ma chinuiesc cu asta. In general merge (asa-si-asa), nu zic, dar deseori ma frustreaza si-i injur (T*-** Windozu' ma-tii) cand se misca ca melcul. Mai baga si cate-un ecran albastru cam o data pe luna... eh.

On:
Cei din Redmond au spus-o de mai multe ori: Win 10 este ultimul.
De fapt, ei vor continua sa lanseze din cand in cand cate o versiune cu schimbari majore (dar nu fundamentale, probabil) prin acel automatic update.
La mine de exemplu, in urma cu cateva luni a downloadat ultima versiune, la care kit-ul de instalare are vreo 3.x GB.
A incercat s-o instaleze; poc, "Nu e spatiu". Avea vreo 7GB inainte de download.
I-am facut loc, mutand (hardlinked) multe chestii mai voluminoase pe un drive (TFcard) care sta infipt acolo in mufa practic de cand l-am cumparat, acolo am bagat "My Documents" etc.
Cand avea vreo 9.5GB liberi, i-am dat sa isi faca damblaua.
Error nu-stiu-cat. O data si inca o data si inca o data.
Pana m-am plictisit de fasoanele mnealui si i-am disable update-le declarand conexiunea "metered"
De atunci ma streseaza doar cand ma duc prin vreo vizita, ca se leaga la routerul omului si incepe sa downloadeze ca tembelu'

La mine, Win nu are viitor. Daca as gasi o posibilitate sa instalez XP pe aceasta ragalie, as face-o in clipa urmatoare. Din nefericire are UEFI si nu pot. Nu prea mai am nici timp sa caut solutii cum faceam odinioara.

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004
Deci esti unul din cei cu 32Gb eMMC. Eu nu inteleg de ce se mai fabrica asa ceva ( nu ma izic de ce se vinde, ca lumea vrea ieftin si prost... ) - nu e ptr Windows 10. E nevoie de minim 15Gb ptr a face update de la o versiune majora la alta fara probleme.
Asat in conditiile in care WIndows 10 ocupa 16 Gb...

Solutii sunt, dar... CCleaner si Disk Cleanup cu System Files activat, eventual sters manual tot ce e in Software Distribuitions ( necesita orpirea temporara a Windows Update ), dezactivarea hibernarii si chiar si a pagefile-ului si daca sunt prea multe programe instalate, dezinstalarea lor.

#58
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai neaparat nevoie de Windows XP poti folosi o masina virtuala, VMWare e o optiune buna.

#59
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postaddysoftware, on 04 aprilie 2018 - 09:15, said:

Posibil, nu contest asta pt ca nu am avut W7; dar fata de XP e de la 3-4 pana la 10-15 ori mai lent (cifrele variaza functie de ce faci in acel moment)
Am mai pus din cand in cand in functie netbook-ul cel vechi, cu XP, care are procesor dual core de tip AMD APU C60, si acesta face operatiile in Windows Explorer, incarca programele, etc ca fulgerul... Nu-l mai folosesc pentru ca consuma mult curent si e greu, dar altfel... Ma chinuiesc cu asta. In general merge (asa-si-asa), nu zic, dar deseori ma frustreaza si-i injur (T*-** Windozu' ma-tii) cand se misca ca melcul. Mai baga si cate-un ecran albastru cam o data pe luna... eh.

On:
Cei din Redmond au spus-o de mai multe ori: Win 10 este ultimul.
De fapt, ei vor continua sa lanseze din cand in cand cate o versiune cu schimbari majore (dar nu fundamentale, probabil) prin acel automatic update.
La mine de exemplu, in urma cu cateva luni a downloadat ultima versiune, la care kit-ul de instalare are vreo 3.x GB.
A incercat s-o instaleze; poc, "Nu e spatiu". Avea vreo 7GB inainte de download.
I-am facut loc, mutand (hardlinked) multe chestii mai voluminoase pe un drive (TFcard) care sta infipt acolo in mufa practic de cand l-am cumparat, acolo am bagat "My Documents" etc.
Cand avea vreo 9.5GB liberi, i-am dat sa isi faca damblaua.
Error nu-stiu-cat. O data si inca o data si inca o data.
Pana m-am plictisit de fasoanele mnealui si i-am disable update-le declarand conexiunea "metered"
De atunci ma streseaza doar cand ma duc prin vreo vizita, ca se leaga la routerul omului si incepe sa downloadeze ca tembelu'

La mine, Win nu are viitor. Daca as gasi o posibilitate sa instalez XP pe aceasta ragalie, as face-o in clipa urmatoare. Din nefericire are UEFI si nu pot. Nu prea mai am nici timp sa caut solutii cum faceam odinioara.

La tine e clar problema hardware. Blue screen n-am mai vazut la Windows 10 de prin 2016 incoace, doar la PC pana am gasit un OC stabil, dar asta e altceva. Si il folosesc si pe hardware destul de potent si pe un ultrabook pt facultate pe care am un Celeron N3450 (cu powerlimit dezactivat din bios totusi, de la 6w ajunge undeva pe la 12w sa consume), 6GB RAM si un SSD, care isi face treaba foarte bine pt Chrome cu 7-8 taburi deschise + Visual Studio + XAMPP + Oracle SQL Developer pe fundal. La compilare e putin cam puturos, dar oricum treaba principala o fac pe PC.

Edited by Robiacs, 04 April 2018 - 11:25.


#60
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

View Postspooky51, on 04 aprilie 2018 - 10:32, said:

Daca ai neaparat nevoie de Windows XP poti folosi o masina virtuala, VMWare e o optiune buna.

:)) VMware pe un eMMC ?

#61
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004
Si cu Atom pe deasupra :D

#62
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostPetran_Marius, on 04 aprilie 2018 - 11:24, said:


Posted Image) VMWare pe un eMMC ?

View Posteiffel, on 04 aprilie 2018 - 11:30, said:

Si cu Atom pe deasupra Posted Image

Oh, that piece of shit... nu-i vina celor de la Microsoft ca multi integratori produc sisteme "ultraeconomice green" cu specificatii sub cele ale unui desktop de acum 15 ani...

#63
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Pana la urma si sistemele de operare evolueaza asa cum evolueaza si tehnologia...nu poti sa folosesti un pc sau laptop de acum 12 ani si sa te astepti sa-ti mearga pe ultimul sistem de operare aparut perfect, fara freezuri, laguri, s.a.m.d. . N-ai cum! Mai faci si tu un upgrade la procesor la RAM sau chiar la un SSD in cel mai ieftin caz si atunci va fi cu totul alta experienta.

Eu sper ca intr-un final sa aduca si ei in Windows-ul asta 10 la frumusetea lui Vista sau 7, sa aduca frate transparenta aia inapoi, efectele 3D, etc sau macar sa te lase sa alegi dintre "Tema" asta actuala si una mai placuta ochiului...La cum arata acum W10 zici ca e Win 98 mai modernizat ( ca interfata).
Sa ingroape Aero odata cu Windows 8 a fost o greseala foarte mare pe care au facut-o.

Edited by robytupa, 04 April 2018 - 16:23.


#64
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Pe mine nu m-ar deranja ca Windows 10 sa fie ultimul insa ma deranjeaza faptul ca la fiecare 6 luni fac un upgrade destul de major si din aceasta cauza sistemul nu ajunge sa se stabilizeze niciodata.

Cele mai multe probleme le-am avut pe versiunile de 10 si mult mai putin pe 8.x si 7. Ma rog la XP nu mai retin ca a trecut foarte multe vreme de atunci.

Cu ceva ani in urma laudam Windows-ul pentru stabilitatea lui si pentru faptul ca nu aveam probleme cu el. Era vorba insa de Windows 8. Acum la 10 apar mai multe probleme. Ma rog nu sunt probleme majore care sa te faca sa nu poti folosi sistemul, e utilizabil totusi la capitolul stabilitate 10-le pe mai slab decat precedentele sisteme. Pararea mea.

#65
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Voi unde credeti ca se va ajunge cu interfata din Windows 10? Oare Fluent Design o sa detroneze Aero din Windows Vista si 7? Eu nu inteleg de ce au renuntat la Aero in W8 si W10, pentru ca e unul dintre cele mai frumoase lucruri din windows-urile vechi.

#66
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostRobiacs, on 04 aprilie 2018 - 11:17, said:

La tine e clar problema hardware. Blue screen n-am mai vazut la Windows 10 de prin 2016 incoace...
intre timp m-am suparat ca mi-a pleznit (loop reboot) la o incercare nereusta de upgrade automat si l-am upgradat manual cu un stick bootabil facut pe un alt calculator.
S-a instalat destul de frumusel, ce-i drept; apoi am mai pierdut ceva vreme la asus pe site de-am instalat diverele. Si inca ceva vreme pentru programele cu care lucrez... De atunci n-a mai facut fitze. Apoi am tras o spaima ca nu-mi mai mergea Visual Basic-ul (6), dar dupa ce-am downloadat comctl32.ocx, o "alta versiune", si am pus-o si n-a vrut, am scobit in computerul vechi si-am luat-o pe aia de pe xp. Apoi a mers...
N-a mai facut ecran albastru, in schimb in primele zile mi-a facut cateva ecrane negre... pare a fi ori de la interfata microSD-ului, ori chiar de la acesta (un card de 32 dat "cadou" ca sa suplineasca eMMC-ul minuscul) care se pare ca a "obosit" dupa cca un an si un sfert de functionare si cand o/il fortez cu mai multe accesari (ceva de genul 3-4 operatiuni simultane de copiere/mutare de mai multe mii de fisiere ... da, stiu, e sdcard...) clacheaza. Naspa.
Daca nu o/il fortez, merge bine.

#67
tehnicmultimedia

tehnicmultimedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.08.2017

View Postlaurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 11:49, said:

Dpdv al meu, Windows 1o o sa insemne falimentul Microsoft. Vin din spate tare alte sisteme de operare gratuite (Android, Chrome) care cu resurse hardware mai mici sunt cu mult mai fluente si cu o baza mare de aplicatii si jocuri, iar asta o sa insemne falimentul Windows-ului...cum au facut si cu Nokia cei de la Microsoft. Este inacceptabil, ca dupa ce dai cateva sute de lei pe o licenta si peste 1000 de lei pe un sistem hardware cu dotari hardware decente sa ai un sistem de operare care abia se misca si-ti plangi de mila ca sa te mai bage si pe tine in seama cand incepe sa-si faca updateuri sau back-up. Dpdv al meu Windows 10 o sa fie un fel de Vista cu zeci de updateuri majore, ca tot o mizerie de sistem de operare o sa ramana cu tot felu de functii inutile consumatoare de resurse hardware si monitorizari care incalca limita bunului simt
windows 10 home este gratuit pentru multe dispozitive. deasemenea am facut update la windows 10 home si pro, gratuit pe 3 laptop-uri de acasa, pe 12 la firma si am achizitionat mai multe unitati centrale ci procesoare i5 si i7 sh cu windows 10 home si pro cu pret de 600 ron, tva inclus, la firma, deci? practic gratuite licentele. android NU vine deloc tare, vine foarte incet sau vine cu dispozitive noi, unde deja este o problema foarte mare a pretului, anume, update la huawei zte, cam lipsa sa treci la un android versiune noua iar in cazul rebrand tip allview si alti "producatori" cam lipsa total. si atunci ce sa prefer? un 2in1 cu windows, pe care sa rulez si o contabilitate, etc., sau o tableta de 10" cu android si spatiu mic, procesor quad mancatoare de baterie si display slab, foarte slab? nu ai concurent real. am tableta samsung de 10" sm-t585 si la aceeasi bani hp pavilion x2 detachable, nici nu le pot compara, android fara update. la telefoane si mai si. spatiu foarte mic, memorie ram putina spatiu putin si la multe nici nu poti muta aplicatiile pe card

View Poste2k, on 04 aprilie 2018 - 19:15, said:

Pe mine nu m-ar deranja ca Windows 10 sa fie ultimul insa ma deranjeaza faptul ca la fiecare 6 luni fac un upgrade destul de major si din aceasta cauza sistemul nu ajunge sa se stabilizeze niciodata.

Cele mai multe probleme le-am avut pe versiunile de 10 si mult mai putin pe 8.x si 7. Ma rog la XP nu mai retin ca a trecut foarte multe vreme de atunci.

Cu ceva ani in urma laudam Windows-ul pentru stabilitatea lui si pentru faptul ca nu aveam probleme cu el. Era vorba insa de Windows 8. Acum la 10 apar mai multe probleme. Ma rog nu sunt probleme majore care sa te faca sa nu poti folosi sistemul, e utilizabil totusi la capitolul stabilitate 10-le pe mai slab decat precedentele sisteme. Pararea mea.
nu am avut probleme de stabilitate cu win 10 pe nici un sistem (am licenta pe toate), si suportul tehnic foarte bun

#68
tehnicmultimedia

tehnicmultimedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.08.2017

View Posteiffel, on 04 aprilie 2018 - 10:00, said:

Deci esti unul din cei cu 32Gb eMMC. Eu nu inteleg de ce se mai fabrica asa ceva ( nu ma izic de ce se vinde, ca lumea vrea ieftin si prost... ) - nu e ptr Windows 10. E nevoie de minim 15Gb ptr a face update de la o versiune majora la alta fara probleme.
Asat in conditiile in care WIndows 10 ocupa 16 Gb...

Solutii sunt, dar... CCleaner si Disk Cleanup cu System Files activat, eventual sters manual tot ce e in Software Distribuitions ( necesita orpirea temporara a Windows Update ), dezactivarea hibernarii si chiar si a pagefile-ului si daca sunt prea multe programe instalate, dezinstalarea lor.
aplicatiile din magazin se pot muta pe alt disc sau card sd/microsd. documentele, download, "temp" si "tmp" la fel, aplicatiile ce dau posibilitatea alegerii locului de instalare le pun pe card.
"steam mover" functioneaza si pe windows 10. deasemenea Adobe Reader se poate instala varianta offline a installer-ului. la office folosesc pe langa varianta gratuita microsoft,  suita excalibur de la ssuite si mai sunt aplicatile portabile precum chrome, ce in mod normal nu te lasa sa alegi locatia

View Postrobytupa, on 04 aprilie 2018 - 15:59, said:

Pana la urma si sistemele de operare evolueaza asa cum evolueaza si tehnologia...nu poti sa folosesti un pc sau laptop de acum 12 ani si sa te astepti sa-ti mearga pe ultimul sistem de operare aparut perfect, fara freezuri, laguri, s.a.m.d. . N-ai cum! Mai faci si tu un upgrade la procesor la RAM sau chiar la un SSD in cel mai ieftin caz si atunci va fi cu totul alta experienta.


fujitsu siemens esprimo mobile v5545 cu 4g ram windows 10 pro, ruleaza mult mai bine fata de vista bussines cu care a fost achizitionat , la fel fata de windows xp pro (in baza licentei vista business am download-at de la microsoft imaginea care se activa cu seria de la vista), mult mai bine fata de windows 7 pro, mai mult, cu windows 10 a disparut problema driver inexistent AHCI ce era prezenta la windows 7

deasemenea, dispozitive vechi bluetooth, precum sony ericsson mw600 ( la care nu renunt pana nu se strica... se conecteaza simultan la 2 mobile si un pc si mai are si  fm pe el) ce nu era recunoscut de windows 7

#69
tehnicmultimedia

tehnicmultimedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.08.2017
Apropo, rulez într-un mod decent nox și alte emulatoare android pe HP pavilion x2 detachable și este quad core cu 32gb și 2gb ram

#70
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Dupa aproape un an de la inceperea acestui topic au aparut noi zvonuri despre acel "Windows Core OS". Intrebarea principala este va inlocui Windows 10 asa cum Win 10 a inlocuit Win 8.1 sau va fi tot un update major care va schimba chestile de sub capota la un nivel asa radical?

Care credeti ca e posibilatea mai mare?

#71
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Daca citesti ce s-a scris pe aici (si apoi de la Microsoft si alte surse)) intrebarea n-are sens:
va fi alt sistem de operare, open-source!

Pe scurt:
va fi un SO pentru toate platformele dezvoltat de echipa Microsoft OneCore (Zac Bowden crede ca prima versiune va fi pentru mobile apoi desktop si xbox);
de ce inlocuieste windows 10? Pentru ca este vechi si prea putin flexibil la viitor;
suportul pentru windows 10 va inceta in 2025.

Edited by breitner, 06 March 2019 - 12:34.


#72
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Deci practic vrajeala cu "ultimul windows" nu o sa mai fie valabila...(ma refer la momentul cand au anuntat Windows 10)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate