Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 10 - Ultimul Windows?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Asta cu ultima versiune de Windows, mi se pare o chestie de marketing. Ca omul de rand sa stie ca da un ban acum si are un windows garantat pentru totdeauna.
Normal ca o sa fie si alte versiuni de Windows. Doar ca pentru omul de rand Microsoft o sa faca sa para ca e tot Windows 10 (sau Windows simplu, cum spun ei acum).

Ce? Nu puteau sa denumeasca in 1995, Windows-ul 95, ca simplu Windows? Iar pana acum, vezi Doamne, sa fie tot update-uri ale aceluiasi Windows? Doar ca atunci nu s-au gandit la asta.

Cand o sa apara chestii noi, care schimba fundamental modul cum e construit sistemul de operare, sunt sigur ca o vor lua de la zero, din nou. Doar ca o sa fie tot Windows. O sa il iei prin programul de Update ca si acum, si se va instala automat.

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
S-a schimbat modelul de actualizare comparativ cu cel din versiunile precedente de Windows. Acum nu mai avem service packs (SP1, SP2 etc.), ci "update as a service".
Trecerea de la o (sub)versiune de Windows 10 la alta se efectueaza prin software update, nu prin software upgrade, iar actualizarile la Windows sunt acum de tip rolling (update rollup): https://en.wikipedia...Rolling_release
Pastrarea versiunii de Windows la versiunea 10 este similara caii urmate de Apple care a mentinut multa vreme in denumire versiunea 10 a sistemului de operare pentru Mac - OS X (OS 10.x) care recent a fost redenumit in macOS (ca sa fie in ton cu iOS, watchOS etc.).

#39
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
W10 se misca prost-prost-prost.
E inadmisibil sa dai un clic dreapta pe ceva in Win Explorer si sa aiba un lag de 5-6 secunde. Doar un an-si-ceva a trecut de cand am netbook-ul si lag-ul devine tot mai mare.
N-am instalat nimic in afara de ce am pus in prima luna (pt ca nu mai sunt tinerel sa "incerc" toate prostioarele), toata balareala de la update-uri.

#40
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Poate se mai gandesc la "politica" asta si vor lasa un O.S. la doi ani ca sa-l poata stabiliza, 6 luni e putin.

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Assur, on 03 aprilie 2018 - 14:05, said:

posibil ca in viitorul apropiat programe de gen Catia/Solidworks/Corel/Microsoft Office sa se afle doar pe server
Se tot preconizeaza asta de 20 ani. Sunt inca destule probleme cu modul respectiv de lucru.

#42
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016

 addysoftware, on 03 aprilie 2018 - 14:40, said:

W10 se misca prost-prost-prost.
E inadmisibil sa dai un clic dreapta pe ceva in Win Explorer si sa aiba un lag de 5-6 secunde. Doar un an-si-ceva a trecut de cand am netbook-ul si lag-ul devine tot mai mare.
N-am instalat nimic in afara de ce am pus in prima luna (pt ca nu mai sunt tinerel sa "incerc" toate prostioarele), toata balareala de la update-uri.

Ai instalat Windows-ul pe SSD? Daca nu, ti-as recomanda sa-ti cumperi un SSD si sa-l instalezi pe acesta. Si eu am avut prima oara Windows 10 instalat pe HDD si se misca execrabil. De cand l-am pus pe SSD se misca mai ager.
Oricum, W8 si W10 au fost gandite mai mult pentru SSD-uri nu pt HDD-uri...

Edited by robytupa, 03 April 2018 - 16:05.


#43
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

 robytupa, on 03 aprilie 2018 - 16:04, said:

Ai instalat Windows-ul pe SSD? Daca nu, ti-as recomanda sa-ti cumperi un SSD si sa-l instalezi pe acesta. Si eu am avut prima oara Windows 10 instalat pe HDD si se misca execrabil. De cand l-am pus pe SSD se misca mai ager.
Oricum, W8 si W10 au fost gandite mai mult pentru SSD-uri nu pt HDD-uri...

Eu nu am SSD si nu am probleme.

Setari personalizate la mentenanta si update-uri si cu asta basta. Atentie! setari personalizate nu dezactivare

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 neagu_laurentiu, on 03 aprilie 2018 - 12:03, said:

Tu vorbesti de alte dispozitive care sunt si devin populare dar nu OS-ul lor e marele atu. Pe segmentul unde concureaza Windows deocamdata nu se inscrie nimeni cu cota de castigator asa ca MS alearga de unul singur.

Si pare imposibil sa cada pe locul doi, si tare mirare va fi cand se va intampla. Din pacate ce produce Redmond devine instabil si consumator de resurse parca intentionat  sa forteze inoirea  continua hardware . Si inca mai exista la vanzare laptop-uri  cu intel atom  .Posted Image

#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ma amuza argumentele ce se rezuma doar la "internet, muzica si filme" cand vine vorba de sisteme de operare. "Internet, muzica si filme" din perspectiva utilizatorului clasic erau posibile si pe Windows 98, acum 20 de ani.

Un exemplu de ce poate inseamna evolutie din perspectiva sistemului de operare, cu beneficii pentru utilizatorul de rand: https://www.usenix.o...pers/Watson.pdf

Revenind on-topic, nu e ultimul Windows. Recent a fost anuntat un nou membru al familiei, ce-i drept un "verisor": https://cloudblogs.m...ble-in-preview/

#46
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu totusi nu inteleg un lucru. Daca am o licenta retail de Windows 10 o sa pot sa o folosesc zeci de ani de acum incolo? Adica imi schimb calculatorul si o mut pe cel nou. Din ce mai castiga atunci Microsoft?

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din servicii, aplicatii din Store etc.
Si la Apple de ceva vreme upgrade-ul la o versiune noua de OS X/ macOS este gratuit.
Se zvonea pe niste bloguri mai demult ca Microsoft intentioneaza sa reduca treptat preturile pentru licente Windows, ba chiar sa il dezvolte gratuit sau sa publice sursele (sa il faca open source).

#48
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016

 _-_, on 03 aprilie 2018 - 19:27, said:

Din servicii, aplicatii din Store etc.
Si la Apple de ceva vreme upgrade-ul la o versiune noua de OS X/ macOS este gratuit.
Se zvonea pe niste bloguri mai demult ca Microsoft intentioneaza sa reduca treptat preturile pentru licente Windows, ba chiar sa il dezvolte gratuit sau sa publice sursele (sa il faca open source).

De la OS X Mavericks au schimbat tactica...dar spre deosebire de Windows, Mac OS poti rula (oficial si legal) doar pe sistemele Apple, deci practic platesti intr-o oarecare masura si acolo ceva pentru OS. Nu punem la socoteala hackintosh care nu se compara cu Windows la stabilitate si update-uri. Acolo e mai mult de munca ca sa-l aduci la stadiul de functional. Windows-ul il instalezi, bagi driverele programele si e ready to go.

#49
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 robytupa, on 03 aprilie 2018 - 16:04, said:

Ai instalat Windows-ul pe SSD? ....
Netbook-ul are eMMC.
Problemutza consta cel mai probabil in fantastica dimensiune la care probabil a ajuns Registry-ul, plin 99.8% cu balareli inutile, link-uri la link-uri la pointeri la etc...

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e aia problemutza:

1. eMMC-ul e un flash nand similar cu cele din stick-urile USB. E foarte lent adica. Mai lent decat un HDD de laptop.
2. Are procesor Atom. O fi el poate Quad Core dar e slab rau. Iar pe baterie merge cu viteza la jumate ca sa tina mai mult. Cu ceva timp in urma reusisem sa-l pacalesc pe-al meu - sa-l trec pe High Performance si sa mearga la viteza normala, dar dupa ultimul upgrade si in High Performance tot la viteza minima ruleaza.

Registrii la mine sunt ok - ii curat lunar si oricum nu am aplicatii inutile pe el - n-am pus nicidoata decat strictul necesar. Si am 128Gb eMMC cu 4 Gb Ram - majoritatea sunt la jumate sau mai rau - cu 32 Gb eMMC - alea nici update nu-si fac pana nu cureti windwos-ul bine de tot.

#51
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
E ceva mai rapid ca USB-urile, reuseste sa scrie cu vreo 30MB/s. Nu e rapid ca un HDD, dar e totusi acceptabil. Cata vreme nu e plin-ochi (2-3GB free), atunci chiar se duce spre 10MB/s..
Nu-l folosesc pe baterie, dar cand l-am folosit nu am remarcat vreo incetinire...
Chestia e ca "incetinirea" windows e clasica; din pacate nu am ce sa-i fac, singura reparatie ar fi sa-i pun sistemul "de nou", dar m-am chinuit o multime cand l-am cumparat pana am instalat Visual Basic 6 (care e by default incompatibil cu w10) (si altele) si n-am nici un chef s-o iau de la capat.
32GB eMMC, 2GB RAM. Subtire. Cand l-am cumparat si in primele 3-5 luni s-a "miscat" binisor, dar acu' a devenit cam lenes.
O fi trebuind eMMC-ul "trim-uit"?

Edited by addysoftware, 04 April 2018 - 01:35.


#52
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 eiffel, on 03 aprilie 2018 - 20:55, said:

Nu e aia problemutza:

1. eMMC-ul e un flash nand similar cu cele din stick-urile USB. E foarte lent adica. Mai lent decat un HDD de laptop.
2. Are procesor Atom. O fi el poate Quad Core dar e slab rau. Iar pe baterie merge cu viteza la jumate ca sa tina mai mult. Cu ceva timp in urma reusisem sa-l pacalesc pe-al meu - sa-l trec pe High Performance si sa mearga la viteza normala, dar dupa ultimul upgrade si in High Performance tot la viteza minima ruleaza.

Registrii la mine sunt ok - ii curat lunar si oricum nu am aplicatii inutile pe el - n-am pus nicidoata decat strictul necesar. Si am 128Gb eMMC cu 4 Gb Ram - majoritatea sunt la jumate sau mai rau - cu 32 Gb eMMC - alea nici update nu-si fac pana nu cureti windwos-ul bine de tot.

Nu toate eMMC-urile sunt mai puturoase ca un HDD. Pe laptop, pe langa SDD, am si un eMMC 5.1 Sandisk DF4064, care este mai rapid ca si un HDD normal.

#53
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mie imi pare rau ca s-a abandonat linia inceputa cu windows 8. 8-ul mi se pare genial.

#54
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Windows 10 se misca la fel ca si Windows 7, orice calculator minim generatia Core il ruleaza decent (nici Windows 7 nu mergea bine pe generatia Netburst - Pentium 4). Orice sistem bazat pe E6300/E7400/E8400 poate rula in conditii bune WIndows 10, preferabil cu 4 Gb RAM, iar daca la asta adaugam si un SSD mic pentru sistemul de operare si o placa video HD 512/64 avem deja un sistem bunicel pentru browsing, filme, joculete mai putin pretentioase.

Din cealalta perspectiva, Linuxul este un sistem de operare bun, care a luat avant. Totusi pentru specificatiile de mai sus, daca folosesti KDE/Gnome/Unity mai bine te lasi pagubas, din start incepi mai bine cu Cinnamon/MATE/XFCE.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate