Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Windows 10 - Ultimul Windows?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Salut! Am decis sa deschid acest topic pentru a putea discuta toti despre cum vedem noi viitorul acestui sistem de operare, numit Windows 10, care se doreste a fi "ultimul Windows" lansat de Microsoft, acesta urmand a avea parte de 2 actualizari majore pe an. Spre deosebire de versiunile anterioare, windows 10 nu mai este vazut ca un produs ci mai degraba ca un serviciu, acesta introducand reguli noi in utilizarea calculatorului.
Windows 10 implineste in vara acestui an 3 ani de existenta, caz in care acum cativa ani, la implinirea acestei varste se lansa un nou sistem de operare.

- Windows 7 a aparut dupa 2 sau 3 ani dupa aparitia Windows Vista
- Windows 8 a aparut dupa 3 ani de la lansarea Windows 7
- Windows 10 a aparut la randul sau la 3 ani de la aparitia pe piata a Windows-ului 8

Eu nu vreau sa insinuez ca anul acesta ar trebui ca Microsoft sa lanseze ceva nou, dar stau si ma gandesc : " Oare Windows 10 chiar va fi ultimul sistem de operare al celor de la Redmond? ". Bineinteles, nimeni nu poate prezice viitorul, dar totusi ne putem da toti cu parerea.
Pentru asta am deschis acest topic. Pentru a discuta despre viitorul acestui sistem de operare, bazandu-ne intr-o oarecare masura si pe experientele vechi cu celelalte sisteme de operare lansate de Microsoft.

Edited by robytupa, 03 April 2018 - 11:45.


#2
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 robytupa, on 03 aprilie 2018 - 11:40, said:

Eu nu vreau sa insinuez ca anul acesta ar trebui ca Microsoft sa lanseze ceva nou, dar stau si ma gandesc : " Oare Windows 10 chiar va fi ultimul sistem de operare al celor de la Redmond? ".
Dpdv al meu, Windows 1o o sa insemne falimentul Microsoft. Vin din spate tare alte sisteme de operare gratuite (Android, Chrome) care cu resurse hardware mai mici sunt cu mult mai fluente si cu o baza mare de aplicatii si jocuri, iar asta o sa insemne falimentul Windows-ului...cum au facut si cu Nokia cei de la Microsoft. Este inacceptabil, ca dupa ce dai cateva sute de lei pe o licenta si peste 1000 de lei pe un sistem hardware cu dotari hardware decente sa ai un sistem de operare care abia se misca si-ti plangi de mila ca sa te mai bage si pe tine in seama cand incepe sa-si faca updateuri sau back-up. Dpdv al meu Windows 10 o sa fie un fel de Vista cu zeci de updateuri majore, ca tot o mizerie de sistem de operare o sa ramana cu tot felu de functii inutile consumatoare de resurse hardware si monitorizari care incalca limita bunului simt

Edited by laurentiu230480, 03 April 2018 - 11:54.


#3
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016

 laurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 11:49, said:

Dpdv al meu, Windows 1o o sa insemne falimentul Microsoft. Vin din spate tare alte sisteme de operare gratuite (Android, Chrome) care cu resurse hardware mai mici sunt cu mult mai fluente si cu o baza mare de aplicatii si jocuri, iar asta o sa insemne falimentul Windows-ului...cum au facut si cu Nokia cei de la Microsoft

Foarte adevarat, dar problema este ca Windows ramane insa singurul sistem de operare care poate rula toate jocurile de PC, datorita DirectX-ului. Orice gamer care se respecta nu-si va instala linux si va incerca emulatoare care provoaca nervi si incompatibilitati, ci isi va instala frumusel Windows.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 robytupa, on 03 aprilie 2018 - 11:40, said:

" Oare Windows 10 chiar va fi ultimul sistem de operare al celor de la Redmond? "
Nu cred. Se plictisesc relativ repede de o tehnologie si vin cu alta. Ca-i pastreaza numele, nu stiu, dar clar va suferi schimbari.

Edited by neagu_laurentiu, 03 April 2018 - 11:55.


#5
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 robytupa, on 03 aprilie 2018 - 11:52, said:


Foarte adevarat, dar problema este ca Windows ramane insa singurul sistem de operare care poate rula toate jocurile de PC, datorita DirectX-ului. Orice gamer care se respecta nu-si va instala linux si va incerca emulatoare care provoaca nervi si incompatibilitati, ci isi va instala frumusel Windows.
Pana or sa mai mearga si alea, ca o sa aibe grija cei de la Microsoft sa strice si ce INCA mai merge

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 laurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 11:49, said:

Vin din spate tare alte sisteme de operare gratuite [...]
Vin dar pe langa, nu alearga la acelasi maraton. Care din ele vizeaza piata PC-urilor (atat cat mai ramane din ea)?

Edited by neagu_laurentiu, 03 April 2018 - 11:58.


#7
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 neagu_laurentiu, on 03 aprilie 2018 - 11:57, said:

Vin dar pe langa, nu alearga la acelasi maraton. Care din ele vizeaza piata PC-urilor (atat cat mai ramane din ea)?
Depinde ce cauti, ca utilizator de casa Windows-ul pierde teren de la an la an in detrimentul altor dispozitive cu alte SO-uri. Daca vrei navigare pe internet, facebook, filme, muzica si ceva jocuri mai banale, clar Windows-ul o sa ramana in urma la capitolul randament. La ora actuala sunt sisteme de operare precum Android sau Chrome care cu un banal dual-core, 2 giga de ram si cativa giga spatiu de stocare bat Windows-ul la orice capitol privind rapiditatea in navigare. Aceste sisteme daca continua imbunatatirile in timp au toate sansele sa puna la pamant defintiv Windows-ul. Nu mai iau in calcul SO-ul celor de la MAC sau Linux care nu prea pun moneda in dezvoltarea aplicatiilor si jocurilor sa ruleze pe ele.

Edited by laurentiu230480, 03 April 2018 - 12:05.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Tu vorbesti de alte dispozitive care sunt si devin populare dar nu OS-ul lor e marele atu. Pe segmentul unde concureaza Windows deocamdata nu se inscrie nimeni cu cota de castigator asa ca MS alearga de unul singur.

 laurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 12:00, said:

Aceste sisteme daca continua imbunatatirile in timp au toate sansele sa puna la pamant defintiv Windows-ul.
N-are cum. Tu spui ca telefonul mobil va termina PC-ul. Esti hazliu.

Edited by neagu_laurentiu, 03 April 2018 - 12:11.


#9
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 laurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 11:49, said:

Dpdv al meu, Windows 1o o sa insemne falimentul Microsoft. Vin din spate tare alte sisteme de operare gratuite (Android, Chrome) care cu resurse hardware mai mici sunt cu mult mai fluente si cu o baza mare de aplicatii si jocuri, iar asta o sa insemne falimentul Windows-ului...cum au facut si cu Nokia cei de la Microsoft. Este inacceptabil, ca dupa ce dai cateva sute de lei pe o licenta si peste 1000 de lei pe un sistem hardware cu dotari hardware decente sa ai un sistem de operare care abia se misca si-ti plangi de mila ca sa te mai bage si pe tine in seama cand incepe sa-si faca updateuri sau back-up. Dpdv al meu Windows 10 o sa fie un fel de Vista cu zeci de updateuri majore, ca tot o mizerie de sistem de operare o sa ramana cu tot felu de functii inutile consumatoare de resurse hardware si monitorizari care incalca limita bunului simt

Deocamdata pe Android sau ChromeOS nu poti fi la fel de productiv ca si pe Windows. Aplicatiile nu sunt la fel de complexe.

Iar update sau backup de-an pulea nu prea am vazut sa-si faca, doar uneori cand inchid PC-ul/laptopul mai sta cateva minute in plus. Cat timp ai selectat orele de activitate corect, nu te deranjeaza. Nu m-au deranjat update-urile nici pe PC, nici pe ultrabook, cu un Celeron N3450, echivalent  cu un CPU de telefon.

Iar despre resurse, Windows 10 l-am incercat si pe CPU-uri vechi si se misca exact la fel cum se misca si Windows 7 sau 8. Nicio diferenta. Se scaleaza foarte bine in functie de hardware.

 laurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 12:00, said:

Depinde ce cauti, ca utilizator de casa Windows-ul pierde teren de la an la an in detrimentul altor dispozitive cu alte SO-uri. Daca vrei navigare pe internet, facebook, filme, muzica si ceva jocuri mai banale, clar Windows-ul o sa ramana in urma la capitolul randament. La ora actuala sunt sisteme de operare precum Android sau Chrome care cu un banal dual-core, 2 giga de ram si cativa giga spatiu de stocare bat Windows-ul la orice capitol privind rapiditatea in navigare. Aceste sisteme daca continua imbunatatirile in timp au toate sansele sa puna la pamant defintiv Windows-ul. Nu mai iau in calcul SO-ul celor de la MAC sau Linux care nu prea pun moneda in dezvoltarea aplicatiilor si jocurilor sa ruleze pe ele.

Fix daca vrei doar internet, facebook si filme te ajuta un alt sistem de operare.  Pentru productivitate sau jocuri mai ai pana sa bagi Windows in aceeasi oala cu Android sau ChromeOS.

Edited by Robiacs, 03 April 2018 - 12:06.


#10
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 Robiacs, on 03 aprilie 2018 - 12:04, said:

Deocamdata pe Android sau ChromeOS nu poti fi la fel de productiv ca si pe Windows. Aplicatiile nu sunt la fel de complexe.
De aia pe la banci si firme au inceput "dotarile" cu dispozitive Android sau Ipad-uri Posted Image. Am fost la o agentie Transilvania, angajatii de acolo aveau chromebook-uri. Toti agentii de vanzari, merchandiserii au tablete care ruleaza Android. Banuiesc ca nu este productiv Android-ul precum Windows-ul Posted Image. Pana si la o agentie Digi aveau un calculator care rula Linux, nu Windows Posted Image... bineinteles ca nu este productiv. Incet da' sigur Microsoft isi sapa singura groapa cu "succesul" lor Windows 10 Posted Image

Edited by laurentiu230480, 03 April 2018 - 12:13.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 laurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 12:09, said:

De aia pe la banci si firme au inceput "dotarile" cu dispozitive Android sau Ipad-uri Posted Image.
Iar vorbesti de o reasezare a pietii dispozitivelor. Dar asta nu-i o noutate, da, parte din sarcini s-au transferat la altele. Dar asta nu omoara PC-ul.

Edited by neagu_laurentiu, 03 April 2018 - 12:13.


#12
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 neagu_laurentiu, on 03 aprilie 2018 - 12:13, said:

Iar vorbesti de o reasezare a pietii dispozitivelor. Dar asta nu-i o noutate, da, parte din sarcini s-au transferat la altele. Dar asta nu omoara PC-ul.
Pai cine a spus ca alte SO-uri nu pot rula pe PC. La tine PC-ul este desktop-ul? Stai calm, ca are grija Microsoft-ul sa bage in faliment Windows-ul cum au distrus si Nokia. Se vede ca au ajuns romanii sa lucreze la Microsoft, au distrus tara, distrug si SO-ul Windows Posted Image..in urma cu cativa ani se zvonea ca Bitdefenderul sa intre in componenta Windows-ului, noroc ca au fost baieti destepti si au ramas separati

Edited by laurentiu230480, 03 April 2018 - 12:18.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Si ala, si serverul si laptopul. Cand ai sa vezi Android si iOS gandit pt. lucrul in PC sa-mi spui, eu nu stiu sa existe (nu ca ruleaza nu stiu ce poveste -  a rula e una, a fi optim e alta).

 laurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 12:14, said:

Stai calm, ca are grija Microsoft-ul sa bage in faliment Windows-ul
De asta m-as teme. Nu de Android si iOS pe piata PC-urilor.

Edited by neagu_laurentiu, 03 April 2018 - 12:16.


#14
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 neagu_laurentiu, on 03 aprilie 2018 - 12:16, said:

Si ala, si serverul si laptopul. Cand ai sa vezi Android si iOS gandit pt. lucrul in PC sa-mi spui, eu nu stiu sa existe (nu ca ruleaza nu stiu ce poveste -  a rula e una, a fi optim e alta).
Pai exista, sunt chromebook-uri, 2 in 1 cu Android... alea nu sunt PC-uri? de aia te-am intrebat ce intelegi prin PC, ca la multa lume PC-ul inseamna unitatea desktop clasica

Edited by laurentiu230480, 03 April 2018 - 12:20.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Alea sunt strutocamile. Bune si ele in anumite conjuncturi dar nu definitorii.

#16
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 neagu_laurentiu, on 03 aprilie 2018 - 12:20, said:

Alea sunt strutocamile. Bune si ele in anumite conjuncturi dar nu definitorii.
Asta n-am stiut, ca inventezi noi termeni in IT. Ai scris mai sus ca nu exista alte sisteme de operare sa ruleze pe PC decat Windows-ul si ti-am dat exemple de cateva PC-uri care ruleaza alte SO-uri. Atata timp cat licentele sunt gratuite, pentru firme crede-ma ca or sa fie definitorii. Nici nu trebuie mai mult de la un sistem de operare: sa fie fluent, sa nu se blocheze si sa stocheze usor date avand o interfata usor de utilizat. La cum evolueaza piata au succesul garantat in maxim 5 ani, lucru pe care nu-l vad posibil cu Windows-ul

Edited by laurentiu230480, 03 April 2018 - 12:27.


#17
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
arata-mi mie autocad pe android pus la laptop
pc nu inseamna doar programele de plati sau contabilitate

Edited by mihnearau1, 03 April 2018 - 12:28.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Am spus ca nu sunt la start in pozitia a rasturna Windows in urmatorii ani, nu au aceeasi tinta. Ca exista stiu si eu, folosesc Linux din 1994. Da' una-i una si alta-i alta. Cu aplicatiile e mai greu, cu definitoriul ala iar, nu te ajuta sa depinzi de altii online, mereu.

Edited by neagu_laurentiu, 03 April 2018 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate