Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Folie auto parbriz - doar pareri de la posesori va rog

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Buna,

Ma refer la cele cu protectie solara, nu la cele anti-efractie.
Din start vreau sa specific faptul ca stiu ca sunt ilegale deoarece scad transparenta parbrizului sub 70%, deci as prefera sa nu poluam topicul cu informatii redundante.

Pe mine ma intereseaza informatii de la cei care au deja aplicate folii pe parbriz, si anume:
- ce marca au pus si cu ce transparenta (probabil 73-78 transparenta)
- daca ii deranjeaza in vreun fel in lumina puternica pe fundal exterior alb (am o teama despre asta in legatura cu Llumar Air blue 80 - de care mi-as pune eu pe parbriz si laterale fata)
- cum se vede prin parbriz noaptea (cu folia pusa pe parbriz, evident, poate comparativ cu modul in care se vedea inainte)
- ar fi extraordinar daca ati putea urca aici niste imagini facute din interior spre exterior (ideal si poza cum arata imaginea reala din exteriorul masinii)
- si-a dat seama "organul" cand v-a oprit cu alt motiv?

Multumesc anticipat, as aprecia foarte tare ca postarile sa fie facute la modul serios.

Edited by vRusu, 03 April 2018 - 09:45.


#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Te vor deranja unele distorsiuni cauzate de montajul imperfect... mai mult in conditii de semiintuneric si ploaie usoara / ploaie.
Asta ar fi adevarata problema.
Asa ceva se intampla si la geamurile laterale, dar pe acelea nu stai concentrat - iti arunci o privire in oglinzi si atat.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Daca ai ochelari polarizati, folia pe parbriz iti va da efecte pshihedelice.

Pe scurt, daca tii mortis sa pui, atunci pune o folie ceramica, cu efect mai ales termic.

#4
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

 Courage, on 03 aprilie 2018 - 09:53, said:

Daca ai ochelari polarizati, folia pe parbriz iti va da efecte pshihedelice. Pe scurt, daca tii mortis sa pui, atunci pune o folie ceramica, cu efect mai ales termic.
Evident ca ma refeream la cele ceramice, altele nu sunt cu transparenta > 70 %
Aia cu ochelarii polarizati ai spus-o la misto sau ai vorbit serios? Daca ai vorbit serios te rog detaliaza. (folosesc ZEISS DriveSafe)
Multumesc

Edited by calinkgb, 03 April 2018 - 15:23.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
S-ar putea sa ai probleme serioase pe timp de ploaie cand se abureste parbrizul.
Din perspectiva asta mai bine parbriz ionizat.
Folia de 73% transparenta nu o sa ti-o observe nimeni niciodata.

//Nu cred ca sunt oameni cu folie pe parbriz pe forum, cine e asa speriat de UV isi ia masina cu parbriz bun din fabrica. Eu zic ca o sa ti se abureasca in draci, am observat adeseori geamurile laterale fata cu folie 73% aburite si parbrizul complet vizibil. Daca ai vreo limuzina cu clima desteapta in care nu ai cum sa o faci sa se abureasca nu ai nevoie de folie de parbriz, alea au deja parbriz special.

Edited by SpeedDemon, 03 April 2018 - 11:02.


#6
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Posteaza si cineva care are montat asa ceva pe parbriz, cum am cerut la inceputul topicului?...
Sau doar "experti de forum"?

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Air blue 80 se va vedea din anumite unghiuri din afara. Se vede o usoara tenta albastra, iar daca politistul vede asa ceva, va deveni atent si vei ramane fara talon.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca vorbesti despre crack, torente, heroina etc da este ilegal.
Folia nu este ilegala, poate o pun pe o masina care circula pe un domeniu privat sau pe un camp ori intr-o tara unde este permis acest lucru.

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
A zis ca stie ca e ilegala tocmai ca sa evite discutiile. Totusi ti-am dat un like pentru ca ai adus in discutie psihoza asta care se propaga pe softpedia cand se aude de torente sau de detectoarele de radar si toti sar de cur ca uite, aici pe softpedia suntem sfinti uitand trecutul glorios. Dar deja suntem offtopic. Am mers, in dreapta, cu un prieten care avea o folie si cum zicea cineva mai sus doooarte naspa cu ochelari eu avand niste polaroizi...polarzati iar la fiecare miscare a capului era foarte naspa. Poate daca montau folia rotita la 90 de grade ar fi fost altceva. :D

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Courage, on 03 aprilie 2018 - 09:53, said:

Daca ai ochelari polarizati, folia pe parbriz iti va da efecte pshihedelice.

faini ochelarii aia polarizati, nu se mai vede nici o reflexie a bordului in parbriz, iar luneta se vede cu picatele albe.

testat zilele astea pe soare o pereche polaroid tip police, sunt geniali, se vede prin toate geamurile la toate masinile... (5-10 cate or fi)

Edited by arg, 03 April 2018 - 11:55.


#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
citeste ceva info pe topicul dedicat..dar ai in vedere ca nu toate informatiile de acolo sunt corecte dpmdv.

https://forum.softpe...7/page__st__108

si ma refer in special la partea asta, am mai zis eu undeva acelasi lucru :

 smoke, on 11 decembrie 2017 - 09:36, said:

nu e adevarat. transparenta sau opacitatea, cum vrei sa ii spui, nu se insumeaza.

adica  - daca pui 4 folii una peste alta, cu opacitatea 25%..geamul ala nu devine opac total, nu ? am tot citit expresia asta peste tot si cred ca e gresita. am zis si in celalalt topic - as vrea o explicatie buna de la un expert in optica/fizica.

cel mai corect e sa te duci la un service sau la un montator care are aparat de masurat opacitatea si pui asa incat sa respecte legea.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
patru folii cu opacitate 25% adica cu transparenta 75%
0.75 * 0.75 *0.75 *0.75 = 0.3164 = 31.64% => opacitatea devine 67.36%

(sau cel putin asa cred)

Edited by arg, 03 April 2018 - 12:44.


#13
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

 dreaQ, on 03 aprilie 2018 - 11:34, said:

Am mers, in dreapta, cu un prieten care avea o folie si cum zicea cineva mai sus doooarte naspa cu ochelari eu avand niste polaroizi...polarzati iar la fiecare miscare a capului era foarte naspa. Poate daca montau folia rotita la 90 de grade ar fi fost altceva. Posted Image
Nu vrei sa-ti rogi prietenul sa scrie el impresii aici? :D

#14
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 vRusu, on 03 aprilie 2018 - 10:46, said:


TFÎG - nu te baga in seama.

Daca tot ai pretentii de la altii, nu ai vrea tu sa-ti controlezi nitel limbajul?
A doua oara nu te mai rog!

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 vRusu, on 03 aprilie 2018 - 10:46, said:

.... folosesc ZEISS DriveSafe....
se pare ca nu sunt polarizati, au doar niste straturi antireflexie

daca ar fi fost polarizati ai fi avut probleme cand te uiti cu ei la tv, monitor sau telefon.

Spoiler

p.s. bine bine stiu ca polarizarea e de 2 feluri liniara si circulara...

Edited by arg, 03 April 2018 - 16:17.


#16
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Fiindca tot nu a postat nimeni care sa aiba deja folia pusa, asa cum am cerut, ci doar "experti de forum", postez eu discutia privata cu o persoana pe care am gasit-o pe alt thread (am obtinut acceptul lui de a-i posta aici raspunsurile private):

"La mine , Mazda 3 problema era ca geamurile sunt cam praf la protectie termica. Lateral spate si luneta aveam folie cu transparenta 20%, pusa cu ceva ani in urma, foarte eficienta si fara nici cea mai mica problema noaptea.
Pana la urma m-am decis si am pus folia pe geamurile fata si parbriz, Llumar Airblue80, din cate am vazut cred ca a aparut ceva varianta mai noua care e si mai eficienta
Ideea e in felul urmator:
- din exterior are o usoara tenta albastruie si cateodata , se vede un usor curcubeu, ca si la ochelarii polarizati, asta vorbim strict vedere de afara , cand te uiti la parbriz, sau sa ma exprim altfel , ceea ce vede politistul
Depinde foarte mult de ce ai pe celelalte geamuri
Din punctul meu de vedere asta nu e o problema, nu ar trebui sa sara in ochi, multe masini au parbrizul movuliu, etc de fabrica, am vazut asta la multe renault-uri mai vechi
- din interior diferenta de vizibilitate e nula, singura modificare e aceea ca filtreaza mai bine lumina, ca si prin ochelari de soare , adica fara folie , bate soarele din fata si nu te poti uita direct la el, cu folia pusa , poti
Nu iti coloreaza de la interior spre exterior spectrul in albastru , poti sta linistit, efectul e doar invers, dinspre afara spre interor.
Masina am vandut-o de aproape o luna , poze nu mai pot sa-i fac acum
Ce am prin calc nu stiu cat de relevante sunt pentru tine, adica din interior.
Ce ti-am atasat sunt ce am facut pentru baietii de pe forum
Eu zic sa mergi la o firma care monteaza si vezi folia, chiar daca pe rola pare mult mai inchisa.Poate prinzi o masina pe care au montat si vezi pe viu cum e."

"Din partea mea e ok .
Oricum perceptia finala va fi diferita de la persoana la persoana, de la masina la asina, etc.
Ce am citit cu aburirea, la fel se abureste sau nu si geamul fara folie, din cauza filtrului de polen neschimbat si a curateniei geamurilor/parbrizului pe interior.
Nu-ti dai seama dar se depune un strat fin de praf, etc, nu-l observi dar e acolo.
Foarte mare grija daca montezi folie cum o stergi pe urma, sa dai cu laveta umeda si apoi cu ceva microfibra pt sters si uscare.
Risti sa o zgarii si apoi e mai nasol.
Succes"

#17
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Intre timp am pus cam de jumatate de an, AIR 75 fiindca la AIR 80 mi s-a parut ca vad in exterior intr-o nuanta de albastrui.
Poate scade o idee vizibilitatea noaptea, dar nu foarte tare.
Din exterior se vede doar din anumite unghiuri un fel de curcubeu.
Confortul termic in interior a crescut semnificativ din punctul meu de vedere. Ca si comparatie, masina fiind relativ noua, m-am intalnit cu cineva care avea aceeasi masina, insa pe benzina si am facut cate o tura cu a fiecaruia. Cand am stat in masina la el am observat ca ma ardea putin soarele pe brat - in a mea nu aveam senzatia asta.

#18
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Stiti cumva daca folia LLumar 75 pe parbriz optureaza detectoarele de radar?
(discutiile despre detectoarele de radar vs Waze vs statii sunt pe alte topicuri, nu aici)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate