Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Compacta benzina sh maxim 5500 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Salutare, a venit timpul sa schimb loganul (1.4 mpi) cu masina mai noua si mai buna. Loganul face 12 ani anul acesta, eu o am de 9 ani si am tot tras de ea.

1. Buget: 5000 - 5500 euro max.
2. Nevoi: masina de familie, pe care o voi folosi si pentru servici (munca de birou - mers la clienti), de preferat sedan cu portbagaj comparabil cu al loganului sau mai mare, in jur de 9 - 11.000 km / an.
3. Benzina aspirat, minim 2011.
4. Manuala, cele cu automata banuiesc ca sunt mai scumpe.
5. Ma gandeam la urmatoarele modele in ordinea preferintelor: Skoda Octavia 1.6 mpi 102 CP, Ford Focus (merge si hatchback) 1.6 mpi 100 CP, Kia Ceed 1.6 mpi 130CP sau Hyundai i30 la fel, nu stiu daca merita motorul de 1.4 100 CP?!

Cum sunt modelele enumerate de mine ca si costuri piese de schimb, revizii?!

Multumesc anticipat, astept recomandarile voatre.

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
De ce nu si Golf si Leon? Eu as face ordinea: A3 > Golf > Octavia > Leon > Focus > i30 = Ceed.
Daca ai avut Logan atunci de ce nu Logan nou prin programul rabla?

Edited by Kroghy, 03 April 2018 - 10:06.


#3
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Am trait-o si pe asta, Kroghy recomanda Logan :))

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Normal, colegul meu de birou si-a cumparat Logan nou la recomandarea mea, desi el se gandea la Passat second.

#5
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 10:16, said:

Normal, colegul meu de birou si-a cumparat Logan nou la recomandarea mea, desi el se gandea la Passat second.
Buna recomandarea, are si garantie 5 aniPosted Image , tine si cu casa la banii dati

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Exact, asta era criteriul cel mai important, costuri cat mai mici. Restul de confort, performanta, siguranta, calitate, design aveau importanta 0. In aceste conditii clar Logan.

Edited by Kroghy, 03 April 2018 - 10:32.


#7
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Hyundai si Kia din lista ta nu cred ca au portbagaj comparabil cu cel al Loganului, deci de acolo raman Skoda si Ford.
Loganul nou prin rabla e ceva mai scump, 6400 de euro plus tichetul rabla, deci pe undeva in jur de 7000 de euro, dar e nou si 5 ani ai garantie la el. Vorbim la pretul asta de motorizarea de 1 litru, banuiesc ca e cam la fel cu 1.4 MPI.

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Personal nu cred ca cineva care a avut Logan 1.4 atatia amar de ani sa-si doreasca tot Logan cu aceeasi motorizare.

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Corolla desi ca trebuie ajustat putin suma disponibila.

#10
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 10:32, said:

Exact, asta era criteriul cel mai important, costuri cat mai mici. Restul de confort, performanta, siguranta, calitate, design aveau importanta 0. In aceste conditii clar Logan.

Nu stiu unde ai vazut ca asta este criteriul important!? Dar loganul iese din calcul, am mers cu asta nou si nu e diferenta la confort fata de al meu, doar la design...plus ca cer mult prea mult pentru o echipare laureate de exemplu. Si vorba lui @paco rabanne, mi-a ajuns atatia ani un logan.

Ce am apreciat la actuala masina: costuri mici de intretinere, fiabilitatea motorului, capacitatea portbagajului si garda la sol. Dar e timpul pentru altceva.

Sunt dispus sa fac un mic compromis la portbagaj sa zicem, nu tin mortis sa aiba peste 500 l.

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postgabrolio, on 03 aprilie 2018 - 12:13, said:

Nu stiu unde ai vazut ca asta este criteriul important!?
Nu la tine ci la colegul meu de birou.

#12
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postpaco rabanne, on 03 aprilie 2018 - 11:03, said:

Personal nu cred ca cineva care a avut Logan 1.4 atatia amar de ani sa-si doreasca tot Logan cu aceeasi motorizare.
Pai a luat cu o motorizare mai proasta, nu cu aceeasi ! ;)

On : Cauta o Mazda pe afara , la 7 ani vei lua o masina numai buna de bagat bani in ea !

Daca ii ai banii, fa-i avans pentru ceva nou low cost , un Clio estate sau un Toledo, Peugeot 301 , etc !

#13
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Exclus credit, asa daca era dadeam un 4500 avans si luam un Rapid/Toledo sau Fabia combi/Clio Estate.

O sa vorbesc cu cineva care imi poate aduce o Mazda 3 sa vedem in ce bani...

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgabrolio, on 03 aprilie 2018 - 15:26, said:

Exclus credit, asa daca era dadeam un 4500 avans si luam un Rapid/Toledo sau Fabia combi/Clio Estate.

O sa vorbesc cu cineva care imi poate aduce o Mazda 3 sa vedem in ce bani...

Din ce an e Mazda?

View PostM0sGerila, on 03 aprilie 2018 - 14:39, said:

Pai a luat cu o motorizare mai proasta, nu cu aceeasi ! ;)

On : Cauta o Mazda pe afara , la 7 ani vei lua o masina numai buna de bagat bani in ea !

Daca ii ai banii, fa-i avans pentru ceva nou low cost , un Clio estate sau un Toledo, Peugeot 301 , etc !

Intr-o mazda din 2011 sunt sanse mari sa nu bage tone de bani. Acum vad: din 2011, nici o sansa la banii astia (5500).

Edited by denky, 03 April 2018 - 20:05.


#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postgabrolio, on 03 aprilie 2018 - 15:26, said:

O sa vorbesc cu cineva care imi poate aduce o Mazda 3 sa vedem in ce bani...
Cea mai rea idee. Fugi de Mazda, sunt niste copii de Ford. Mai bine alegi Ford, e originalul si pastreaza mai bine valoarea.

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 21:39, said:


Cea mai rea idee. Fugi de Mazda, sunt niste copii de Ford. Mai bine alegi Ford, e originalul si pastreaza mai bine valoarea.

Nu cred. Am condus un focus 5 luni, i-am luat sotiei o mazda 3 recent. Nu incape comparatie, in opinia mea, focusul e mult sub.

#17
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View Postgabrolio, on 03 aprilie 2018 - 12:13, said:


Nu stiu unde ai vazut ca asta este criteriul important!? Dar loganul iese din calcul, am mers cu asta nou si nu e diferenta la confort fata de al meu, doar la design...plus ca cer mult prea mult pentru o echipare laureate de exemplu. Si vorba lui @paco rabanne, mi-a ajuns atatia ani un Logan.

Ce am apreciat la actuala masina: costuri mici de intretinere, fiabilitatea motorului, capacitatea portbagajului si garda la sol. Dar e timpul pentru altceva.

Sunt dispus sa fac un mic compromis la portbagaj sa zicem, nu tin mortis sa aiba peste 500 l.
Kia Ceed break 1,6 mpi 130 CP , este fiabila, spatiu suficient, dar poti incerca mai multe din clasa compacta si vezi care-ti raspund cel mai bine cerintelor personale. Conteaza mult modul cum a fost intretinuta si daca s-a facut mentenanta (reviziile) fara compromisuri.

#18
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 10:05, said:

De ce nu si Golf si Leon? Eu as face ordinea: A3 > Golf > Octavia > Leon > Focus > i30 = Ceed.
Daca ai avut Logan atunci de ce nu Logan nou prin programul rabla?
Kroghy, ai putea argumenta/motiva criteriile dupa care ai recomandat ordinea: A3 > Golf > Octavia > Leon > Focus > i30 = Ceed.
Citind parerile si recomandarile tale aici pe forum, am vazut ca esti pro masini facute de concernul VW, iar in clasa compacta in general recomanzi Golf. Doresc sa achizitionez in viitorul apropiat o masina confortabila, care sa nu scuture tare pe drum dar sa nu fie nici barca pe sosea, sa fie bine insonorizata si pe cat posibil fiabila deoarece nu imi doresc sa fiu abonat la service. Voi face un rulaj anual de aproximativ 12.000 km. La acest rulaj lumea imi recomanda masina pe benzina, avand in vedere si faptul ca filtrele de particule sunt un punct vulnerabil daca masina este folosita destul de mult in oras. Am citit review-uri pe net si m-am orientat spre Sportsvan, dar nu am condus si nu stiu cum are tinuta de drum, confortul la volan, antifonarea, zgomotul la vant, zgomotul de rulare, etc.  Ce parere ai, stii ceva despre aceasta masina?.  Aceasta ar fi ok? -  https://www.olx.ro/o...7f8c37ec2d  . Pentru mine ar fi suficient 1.6 TDI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate