Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ce meserie v-ar place sa aleaga copiii vostri?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#37
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Serviciul roman de informatii, Serviciului de Informatii Externe

#38
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postaaaa4567, on 02 aprilie 2018 - 21:27, said:

Am vrut sa pun intrebarea: "ce meserie ati alege daca ati avcea 18 ani?" Dar am reformulat.

Ce meserie vi se pare mai respectabila? Uneori meseriile care ar fi trebuit sa fie cele mai importante sunt platite prost sau sunt la stat (cu dezavantajele de rigoare). Ati merge pe o asemenea varianta (profesor, medic etc)? De ce da? De ce nu? Ce ar conta cel mai mult (bani, respect, lifestyle etc) si de ce?

In general, din oficiu, fara sa stiti nimic, carei meserii acordati mai mult respect, credit?
Exista meserii carora ar trebui sa le acorzi mai mult respect decat restul?

Daca se merge pe premiza asta atunci cand formezi copilul deja s-a procedat gresit si acel copil format va fi un minus pentru societate. Trebuie lasat sa aleaga el bineinteles sa fie si supravegheat.

Edited by Benderbut, 03 April 2018 - 05:59.


#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSerafim606, on 02 aprilie 2018 - 21:46, said:


Piete saturate. Tocmai de aia nici nu vor reusi. Si nu sunt saturate de debutanti, ci de oameni cu vechime si experienta.
Pai mai ies si aia la pensie, nu raman pe post 200 de ani...

#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tractorist pe U650...

#41
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Regizor, pianist si filosof. :)

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Strict ce vrea si se si pricepe

#43
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Oricare meserie pe care sa o faca cu placere, cu pasiune chiar si in care sa exceleze! Nu mi-ar placea sa vad ca face ceva in sila, plictisit sau stresat sau si mai rau: sa ingroase plutonul de "Dorei" pe care-i intinlesti aproape in orice domeniu!

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Oricare din nomenclator,daca prin alegerea facuta ei sunt multumiti,impliniti si duc o viata buna,exact cum si-au propus si o doresc.
Nu exista meserii bune si meserii proaste.Exista doar oameni care sunt in stare si oameni care nu sunt in stare.

#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postiuliean50, on 03 aprilie 2018 - 07:30, said:

Oricare meserie pe care sa o faca cu placere, cu pasiune chiar si in care sa exceleze! Nu mi-ar placea sa vad ca face ceva in sila, plictisit sau stresat sau si mai rau: sa ingroase plutonul de "Dorei" pe care-i intinlesti aproape in orice domeniu!
Nu stiu cum poate avea pasiune cineva , de exemplu, pentru ingrijirea unor copii cu malformatii. Sau pentru meseria de casier, sau de motostivuitorist, sau de functionar public. Ati vazut pasionati pana acum? Oameni carora sa le placa asa ceva, si dupa 4-5 ani de munca? Eu, nu.

Eu ma uit la oamenii aia si, pe langa faptul ca ii vad injurand, sictiriti etc., nu m-as vedea in locul lor, in primul rand deplictiseala.

Ati fost la un notar public? Ati vazut cum trebuie sa stea sa explice tuturor oamenilor, inclusiv analfabetilor, sau oamenilor in varsta, ce sa faca? Am cunoscut. Mai avea putin si ii lua la palme pe oameni. Ii inteleg 98%.

Edited by aaaa4567, 03 April 2018 - 08:06.


#46
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postmyshyk, on 02 aprilie 2018 - 21:47, said:

Si sa renunte la copilarie? Nu te vor ierta toata viata. Mai ales daca, dupa ani de munca, o banala accidentare i-ar scoate din viata sportiva. Uitate la fotbalistul acela, imi scapa numele, care a ramas paralizat.
Dar si cand o sa puna ban peste ban, crezi ca o sa le mai pese ca nu s-au jucat cu papusi sau n-au facut alte tampenii? O sa aiba timp sa se joace dupa ce se retrag din sport si au castigat suficienti bani...

View PostFane, on 02 aprilie 2018 - 22:53, said:

ajunge pe la varsta la care trebuiau sa apara rezultatele in sport si isi da seama ca nu-i suficient de bun ca sa castige gramada aia de bani la care visezi si concurenta-i acerba si timpul la care putea sa invete carte l-a piedut cu sportul si ai sa ai un ratat perfect. tu o vezi doar pe Halep, nu si cate fetite s-au pierdut pe drum fiindca n-au avut talentul si ambitia ei.
Pai pui copii serios la munca, nu sa stea pe tanjeala, sunt ferm convins ca cu disciplina stricta poti sa scoti din oricare din ei campioni. Ai auzit de Laszlo Polgar? Era un sahist care credea si el ferm in aceasta teorie - ca orice copil poate deveni un geniu in orice domeniu, daca incepe sa se antreneze serios de la trei ani. A avut trei fete si pe toate le-a antrenat de mici in sah, nu le-a trimis la scoala, nu le-a lasat sa iasa din casa, toata copilaria lor nu au facut altceva decat sah practic...
Toate trei au ajuns maestre in sah, doua din ele fiind pe locul 1 si 2 dintre cele mai bune sahiste din lume.
https://en.wikipedia...ĂĄszlĂł_PolgĂĄr

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Sportul e 80% genetica si 20% munca enorma.
Fara genetica nici nu merita sa te apuci ca de muncit muncesc multi.

Da, fetele sahistului au ajuns sahiste. Ce surpriza...

Edited by vrajitoruldinoz, 03 April 2018 - 09:11.


#48
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postaaaa4567, on 02 aprilie 2018 - 21:27, said:

Am vrut sa pun intrebarea: "ce meserie ati alege daca ati avcea 18 ani?" Dar am reformulat.

Stai intai sa vedem cate vor mai supravietui robotizarii din urmatorii 10 ani...
Sau prabusirii complete a civilizatiei.
Va fi una din doua, ca acum sigur nu va mai fi mult timp.

#49
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostFane, on 02 aprilie 2018 - 22:53, said:

ajunge pe la varsta la care trebuiau sa apara rezultatele in sport si isi da seama ca nu-i suficient de bun ca sa castige gramada aia de bani la care visezi si concurenta-i acerba si timpul la care putea sa invete carte l-a piedut cu sportul si ai sa ai un ratat perfect. tu o vezi doar pe Halep, nu si cate fetite s-au pierdut pe drum fiindca n-au avut talentul si ambitia ei.
ce am taiat trebuie sa se citeasca : n-au avut parinti machidoni cu bani multi care au pompat cat au putut pentru a putea odrasla sa aiba performanta...
Ceea ce nu e un lucru rau, dovada ca a ajuns destul de sus dar trebuie sa stie lumea ca banii au adus-o acolo unde este.
Ce spui tu de copiii care nu au reusit intr-un sport cum este tenisul(unde este nevoie de bani multi daca vrei sa faci performanta de calitate) este doar partial adevarat. SUnbt foarte putini copii cu talent nativ pentru un sport, restul doar au nevoie de antrenamente multe si bani.
Asta e tristul adevar din pacate...

#50
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View PostYourFan, on 02 aprilie 2018 - 21:38, said:

Toti ar vrea copii avocati, medici, bancheri ect.. Intrebarea este pe cati ii duce capu'?!
Astia sunt niste genii default, sa inteleg...Posted Image

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgrrrrr, on 03 aprilie 2018 - 09:13, said:

Stai intai sa vedem cate vor mai supravietui robotizarii din urmatorii 10 ani...
Sau prabusirii complete a civilizatiei.
Va fi una din doua, ca acum sigur nu va mai fi mult timp.


Nu exista astea decit in capatina ta.
Faci pariu pe salariul pe 6 luni din anul 11?

#52
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si daca ne-ar placea noua ca odrasla sa aleaga o anumita meserie, PCR-ul este peste tot, trebuie cunostinte, pile, relatie, pai eu am prieteni cu odrasle care ar vrea ei sa lucreze undeva si nu pot, nu isi permit, nu au PCR-ul.
Si sa zicem ca tu ca sarac fara PCR ai 2 odrasle, pai cu toate cunostintele, pilele si diplomele tale pe bune, nu ai reusit sa te bagi la un loc de munca de viitor, pai ce faci cu cele 2 odrasle ale tale care or sa mearga cel mai probabil la o scoala de stat, o scoala daia de cartier unde profesoara sta pe facebook si elevi copiaza din carte.

Tatal meu isi dorea ca eu sa am o meserie tehnica, eu vroiam sa lucrez pe calculator.
Conteaza mult ce vrea copilul, cat de hotarat este si daca taticul poate sa il sustina financiar.
Ce face? Ajunge medic rezident si dupa rezidenta este informat ca nu are loc la spital? Ca ii pot da o recomandare pentru strainatate, dar stai asa ca si prin strainatate sunt destui doctori, bani de clinica privata nu are... si vorba aia... Doctori de la spital au deja clinici private.

Trebuie pile, daia cei care aveti copil trebuie sa pricepeti ca de mic copilul trebuie dat la cresa, la gradinita, de fita, copilul tau sa fie prieten cu copil de patron, copil de director, copil de politist, copil de avocat, copil de senator. Dar pana la toate astea trebuie taticul sa fie cineva si sa aiba bani.

Conteaza cati bani investesti.

Edited by Argent, 03 April 2018 - 09:33.


#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postaaaa4567, on 03 aprilie 2018 - 08:04, said:

Nu stiu cum poate avea pasiune cineva , de exemplu [...]
Sunt si profesii pe care le faci de nevoie. Da' asta nu exclude sa-ti cauti pasiunea mai intai iar daca nu o gasesti sau nu poti revii la joburile in care nu ai de ales.

View Postaaaa4567, on 02 aprilie 2018 - 21:27, said:

In general, din oficiu, fara sa stiti nimic, carei meserii acordati mai mult respect, credit?
N-are sens sa dai credit fara sa stii nimic!

View Postaaaa4567, on 02 aprilie 2018 - 21:27, said:

Am vrut sa pun intrebarea: "ce meserie ati alege daca ati avcea 18 ani?" Dar am reformulat.
Cred ca era mai bine realegerea noastra decat placerea transpunerii prin altcineva.

Edited by neagu_laurentiu, 03 April 2018 - 09:45.


#54
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 03 aprilie 2018 - 09:09, said:

Sportul e 80% genetica si 20% munca enorma.
Fara genetica nici nu merita sa te apuci ca de muncit muncesc multi.
Da, fetele sahistului au ajuns sahiste. Ce surpriza...
Uite ca Polgar era de parere ca succesul in orice domeniu tine 1% de talent si 99% de munca.
Iar fetele lui au ajuns cele mai tari sahiste din lume: locul 1,2 si 6 pentru ca de la 3-4 ani nu au facut decat sah.

Inchipuie-ti ca fac la fel cu fetele mele - le pun la tenis de la 3 ani, nu le las la scoala, fara TV, fara computer, fara smartphone si alte porcarii care iti ocupa timpul si atentia - doar tenis si iar tenis, eu sunt ferm convins ca or sa ajung campioane cand se vor face mari...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate