Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Bula imobiliara 2017-2018 si prabusirea violenta a preturilor apartamentelor

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#415
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011

View Postalexandrupope, on 30 decembrie 2018 - 09:47, said:

In realitate nu se pune fier, se pun niste bare de plastic.
Locuiți în gazdă la babe la gară în blocurile din '60 acolo e sigur, ieftin și liniște, nevastă canci să bată din picior, e super așa.
Intr-un weekend la munte am intalnit un om din craiova. Avea magazin de materiale constructii. Imi spunea ca veneau la el mici dezvoltatori care doreau fier beton de 8, dar vreau factura pt fier de 14. (in proiect aveau de 12, dar vreau sa ia ochii clientilor). Omul avea peste 50 de ani, nu avea de ce sa ma minta(ma vedea prima si ultima data), dar daca el a mintit, mint si eu acum.

#416
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postmeme10, on 30 decembrie 2018 - 22:53, said:

Intr-un weekend la munte am intalnit un om din craiova. Avea magazin de materiale constructii. Imi spunea ca veneau la el mici dezvoltatori care doreau fier beton de 8, dar vreau factura pt fier de 14. (in proiect aveau de 12, dar vreau sa ia ochii clientilor). Omul avea peste 50 de ani, nu avea de ce sa ma minta(ma vedea prima si ultima data), dar daca el a mintit, mint si eu acum.

Din pacate nu se pune doar mai subtire, ci se pune si mult mai rar decat e in proiect...

#417
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Mai răruț că-i mai drăguț.


#418
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar cine face case si blocuri de P+3 etaje face asa, pentru ca la nivelul ala de inaltime nu-i verifica nimeni.

Oricum putini clienti verifica pe acte cat este fieru, cine vrea sa verifice va locui se uita direct ce se pune cand se inalta cladirea.

S-a furat, se fura si se va fura in constructii. Ce ziceam eu este ca pe vremea lui Ceausescu se punea mai putin fier.

Edited by MembruAnonim, 31 December 2018 - 09:03.


#419
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Da, cred ca blocurile noi nu vor rezista la numarul de cutremure la care au tinut blocurile vechi.
A fost o disperare si o viteza in constructii intr o tara corupta pusa doar pe căpătuială.
Sper să mă inșel

#420
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View Postmeme10, on 30 decembrie 2018 - 22:53, said:

Intr-un weekend la munte am intalnit un om din craiova. Avea magazin de materiale constructii. Imi spunea ca veneau la el mici dezvoltatori care doreau fier beton de 8, dar vreau factura pt fier de 14. (in proiect aveau de 12, dar vreau sa ia ochii clientilor). Omul avea peste 50 de ani, nu avea de ce sa ma minta(ma vedea prima si ultima data), dar daca el a mintit, mint si eu acum.

nu a mintit ...... sunt unii care baga si de 6mm cu factura pe 14mm Posted Image

#421
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
Ar trebui actualizat titlul subiect al acestui thread - vorbim despre Bula imobiliare care se sparge acum in 2019, ca nu mai sunt deloc tranzactii

#422
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
baser - Dar de agenții imobiliari nu mai zici nimic ?

#423
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007

View Postmeme10, on 30 decembrie 2018 - 22:53, said:

Intr-un weekend la munte am intalnit un om din craiova. Avea magazin de materiale constructii. Imi spunea ca veneau la el mici dezvoltatori care doreau fier beton de 8, dar vreau factura pt fier de 14. (in proiect aveau de 12, dar vreau sa ia ochii clientilor). Omul avea peste 50 de ani, nu avea de ce sa ma minta(ma vedea prima si ultima data), dar daca el a mintit, mint si eu acum.

asta e veche de cand lumea...not invented now and here. ce mai faceau magazionerii de pe vremea lui Ceausescu manevre...eu ma uit pe Iancu Nicolae - se fac cateva blocuri noi. Unele - beton serios, diafragme, o placere. Altele - praf. facute cu necalificati, foarte putin fier. La sfarsit - ce crezi - acelasi pret/mp.

#424
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@Adilushu: Poti sa-mi dai te rog pe PM cele care ti-au atras atentia? (in ambele sensuri, negativ si pozitiv). Asta in cazul in care nu vrei sa postezi aici.

#425
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
e unul pe la mijloc residence 5 cred ca se numeste. f bine lucrat, 20-25 apart. cand mergi dinspre zoo pe dreapta, pe la mijloc de iancu nicolae. a ajuns la et 2 cred. relativ visavis e unul abandonat x ani de zile acum au reluat munca - e vai mama lui. dupa ce il inchid n-o sa stii cum a fost facut. mai sunt unele bune pe stanga dup jolie ville 5-6 blocuri se lucreaza foarte bine. poate fac ceva poze in weekend eu ma plimb pe acolo cu potaia si casc gura la cum se lucreaza ce materiale cum toarna betoanele. atat cat ma pricep si eu ca nu sunt de meserie.

habar n-am insa de preturi cat de mari etc pt ca nu ma intereseaza. ziceam doar despre cum se cinstruieste, asa la ochi de amator.

#426
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Ala vechi și care a stat abandonat ani mulți chiar e vai mama lui.. după ce ca era și putred au mai ridicat și o mansarda din beton pe el.. cu niște stâlpi de crezi ca o sa cada pe tine....
Exact cum zice și adi, îi pun polistiren pe el și ți au luat ochii..
din ce am înțeles nu ar fi preturi exagerate pt zona Iancu Nicolae ..

#427
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

View PostBobitoi, on 28 martie 2019 - 20:42, said:

Ala vechi și care a stat abandonat ani mulți chiar e vai mama lui.. după ce ca era și putred au mai ridicat și o mansarda din beton pe el.. cu niște stâlpi de crezi ca o sa cada pe tine....
Exact cum zice și adi, îi pun polistiren pe el și ți au luat ochii..
din ce am înțeles nu ar fi preturi exagerate pt zona Iancu Nicolae ..

preturi exagerate sunt in zonele alea in care nici macar gandacii nu au curaj sa intre

#428
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Tu de unde ai mai apărut bobitoiule?

#429
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@adilushu: Mersi! Residence 5 (unul finalizat) e pus deja la vânzare pe siteurile specializate. Prețul pe mpu (fara terasa) e undeva la 2000 și ceva de euro.

Pentru cei care spun că piața e blocată. Cei de la One Timpuri noi au vândut sau rezervat cam 25% (30 de apartamente) din ansamblu in 2 luni (am comparat disponibilitățile de la începutul lui februarie cu cele de acum). In total sunt aproape de 50%. Și asta în condițiile în care nici nu cred că s-au apucat serios de săpat fundația

Edited by figo1988, 29 March 2019 - 06:35.


#430
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
blocurile noi se vand daca au o pozitie bunicica sau daca sunt foarte ieftine. sunt foarte multi bani in piata, inclusiv la depozitele populatiei. care stau si nu produc nimic. asa ca e tentant sa iei ceva daca ai adunat un 1-200,000 eur. doar ca trebuie mare atentie, mare la ce iei pentru investitie. randamentele se duc pe apa sambetei daca stai 6-9 luni cu casa goala intre inchirieri. zonele cu concentratie de birouri vor merge la 1-2 camere, mai ales daca sunt la metrou. toti vor sa taie din commute. pe Iancu Nicolae se mai muta inca o scoala, Cambridge, mai aduce si asta cativa expati pe aproape. altfel eu nu inteleg use case-ul de apartamente scumpe pe aici...singur chestie ca pe ceva ff lux dai 400,000 eur versus 7-800,000 la Herastrau. dar nu e acelasi lucru. daca va bate gandul va sfatuiesc sa stati 20 de minute e strada, atat in w/e cat si in timpul saptamanii. e foarte zgomotoasa, mai rau ca un bulevard cu tramvai din oras.

#431
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 29 martie 2019 - 06:34, said:

...
Pentru cei care spun că piața e blocată. Cei de la One Timpuri noi au vândut sau rezervat cam 25% (30 de apartamente) din ansamblu in 2 luni (am comparat disponibilitățile de la începutul lui februarie cu cele de acum). In total sunt aproape de 50%. Și asta în condițiile în care nici nu cred că s-au apucat serios de săpat fundația

Am trecut acum o saptamana pe acolo si nu era nicio activitate pe santier, niciun muncitor si nici nu cred ca au sapat groapa. Mi se pare dubios sa incepi sa vinzi cand tu nici nu te-ai apucat de lucru. Sa faci un bloc ca ala dureaza cam 2 ani.

#432
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
numai ingineri pe aici care vad ei ca sunt stalpii grosi sau fierul subtire dar nu stiu diferenta de proiectare dintre PC52 si BST500 sau marcile de beton

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate