Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Bula imobiliara 2017-2018 si prabusirea violenta a preturilor apartamentelor

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#19
Un_om_normal

Un_om_normal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.08.2013

View Postcrisstonne, on 02 aprilie 2018 - 20:51, said:

Trebuie sa pricepi ca: sa dai nu este = obligat sa dai.
Ca pare ca zici ca sta lumea cu pistolul la tîmplă Posted Image

Dude, cand esti legat dpdv personal sa ramai intr-un oras datorita sotiei care e de-acolo si alternativa ar fi Bucurestiul dar normal ca nu s-ar duce acolo ca-i din Cluj, si nici tu n-ai vrea sa te reintorci acolo, iar preturile sunt de minim 1500 EUR/mp ... mai poti spune ca nu esti fortat sa te conformezi?

Pana la urma, apartamentele (cel putin primul apartament) sunt o chestiune ce tine de siguranta nationala. Sunt chiar toti oamenii prea tampiti sa realizeze acest lucru? Fara apartament, oamenii nu fac copii. Nu fac copii, imbatraneste populatia, n-o sa mai fie cine sa plateasca impozite ca % mult mai mare se pensioneaza, intra pe deficit bugetul statului, apoi intra in insolventa si fie face imprumuturi masive (care de cine sa mai fie platite daca prea putini mai muncesc activ si platesc impozite), fie intra in razboi civil si pensionarii mor de foame, fie decid politicienii sa fie lasata tara anexata stiu eu carei tari ... Ungaria ?!?

Eu personal? Ma #$%@% pe ea de tara ca in cativa ani mi-oi lua talpasita si de mult nu mai dau doi bani pe ea de tara si popor infect. Bine zic strainii gunoiul europei, pentru ca asa-s oamenii, majoritatea (nu toti), niste oameni infecti, hoti, escroci, ... si prosti pe deasupra cumva .... lacom si fudul

View Postcrisstonne, on 02 aprilie 2018 - 21:02, said:

Ei poftim, ai venit si cu concluzia ?!
Lasind la o parte ,,limbajul "...
Nu inteleg ce doresti de fapt Posted Image

Sa destepti lumea ?!
Este infirmat de ,,concluzie ".

Sa ce sa ce vrei să faci ?! Posted Image (joc de cuvinte)

Sa te dai mare ca ai bani multi ?!

Mda, cel mai probabil tu esti unul dintre cei care jegmanesc, bijnitar cu specula si chiriile nesimtite. Confirmed.

Edited by Un_om_normal, 02 April 2018 - 21:03.


#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Pretul exagerat are doua motivatii: bani negri din mita, spaga si comisioane la unii bugetari si bani la negru la privati.
Solutia e simpla. Inzecirea numarului de agenti ANAF si DNA.

Edited by Kroghy, 02 April 2018 - 21:06.


#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Gogule (Dude) eu zic ca ai fumat ceva stricat :lol:
Te contrazici, chiar cind vorbești de tantalaii de ,,aici ", jignind.

Eu zic ca tantalau = sa jignesti, sa jignesti = tantalau = lipsa de argumente raționale.

Edited by crisstonne, 02 April 2018 - 21:10.


#22
Un_om_normal

Un_om_normal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.08.2013

View Postalex1vasile, on 02 aprilie 2018 - 19:49, said:

... Felicitari pentru luciditate,
nu multi se pot lauda cu asemenea intelegere matematica a problemei imobiliare.

Din pacate insa, realitatea din RO nu se muleaza (si nu s-a mulat, dpdv statistic-istoric) pe cadrul de referinta stabilit (consacrat) in marile orase din vest - din motive multiple, dar inutil de adancit prea mult - pentru ca ele oricum nu se schimba (saracie extrema, nevoia populatiei de a "emigra" intern de la tara la oras, ceea ce pune presiune pe orase si "usureaza" de populatia tanara - satele, lipsa de cultura financiara, lipsa de cultura a capitalismului, etc, etc, etc).

Din experienta de ~ 7 ani pe Tavanul.Fals + Softpedia Imobiliar, iti pot spune ca luciditatea nu te ajuta prea mult pe piata - decat sa te frustrezi si mai tare vazand cum orasul "x" (in cazul tau inteleg ca este Cluj Napoca) nu se muleaza DELOC pe cadrul de referinta "Y"... Nu are rost sa iti bati capul, ori iei decizia sa NU cumperi nimic si/sau sa NU te muti cu chirie, ori iei decizia , constienta si asumata, sa te arunci... cu capul inainte. Si gata.
Dar sa tot astepti asa... tot tresarind tot asteptand, vorba poetului, nu are sens/rost.

O seara buna,

Un singur raspuns relevant, onest, restul doar din partea tot felul de specimene cu interese ascunse, nedeclarate, cel mai probabil bijnitari de 2 lei care se cred mari afaceristi, care fac specula si jegmanesc, escrocheaza oamenii care si-au castigat pe corect banii.

View PostKroghy, on 02 aprilie 2018 - 21:05, said:

Pretul exagerat are doua motivatii: bani negri din mita, spaga si comisioane la unii bugetari si bani la negru la privati.
Solutia e simpla. Inzecirea numarului de agenti ANAF si DNA.

Da, cred ca si asta e un factor foarte important. Doua raspunsuri relevante si oneste.
Am auzit ca se spala banii cumparand prin imobiliare la "aproape orice pret" ....  dar ma mir ca nu se auto-sesizeaza ANAF-ul ca pana la urma declaratiile acolo se dau, ei vad tot ce misca, incepand cu salariile si veniturile declarate, orice masina cumparata de cateva mii de euro pana la proprietati. Cum sa nu fie declansat in sistem un "red flag" cand veniturile declarate si impozitate sunt de ##,### pe an si achizitiile de ###,### sau chiar #,###,### ???

Tara hotilor, escrocilor si infractorilor ...

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View PostKroghy, on 02 aprilie 2018 - 21:05, said:

Pretul exagerat are doua motivatii: bani negri din mita, spaga si comisioane la unii bugetari si bani la negru la privati.
Solutia e simpla. Inzecirea numarului de agenti ANAF si DNA.

Pai el iti da like, desi il contrazici :lol:
In cazul asta, nimeni nu are nevoie de credite, nu sufera nimeni, pretul poate sa creasca, totul se rezolva din ,,extra cistiguri " :roflmaofast:

Nu incercati sa ginditi mai profund ?! :scratchchin:

View PostUn_om_normal, on 02 aprilie 2018 - 21:05, said:

Mda, cel mai probabil tu esti unul dintre cei care jegmanesc, bijnitar cu specula si chiriile nesimtite. Confirmed.

Pentru asta nu iti fac raport, o las sa ramina ca monument pe #rostie, lumea ma cunoaște deja pe aici :)
Eu cred ca doar trollezi, nemulțumit de viata personala.

Oricum, daca nu luai viteza in aberatii, fara sa înțelegi, pricepeai ca nici eu nu sint de acord cu situația expusa, da, ce sa vezi, chiar de tine.

#24
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
Se inflameaza spiritele p-aici degeaba.
Nu va mai incontrati aiurea fratilor.
Este o realitate,  nashpa, dureroasa pentru multi, doar de aia se pleaca din tara asta pe capete, cautand o viata mai buna mai la West...
Cum e si normal, totul pleaca de sus, multumiri clasei politice care conduce de 30 de ani.

#25
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008

View PostUn_om_normal, on 02 aprilie 2018 - 20:47, said:

Vorbeste gura fara vreun neuron, niciun rationament. Cand o sa ai argumente poti sa postezi.
Nu te obliga nimeni sa ai un A4 care e de import strain (poate doar cocalarul din tine) si nu are nicio legatura cu costul fortei de lucru din Romania (ppp vs pps dar sunt sigur ca esti un analfabet pe ceea ce discutam aici asa ca habar n-ai ce inseamna astea; da-i un google dar sigur nu te-ajuta neuronul sa procesezi informatiile), insa pentru a intemeia o familie iti trebuie un acoperis decent deasupra capului, un apt de 2 camere sa nu te chinui.
Poti duce o viata linistita si fara A4, chiar si fara un logan, insa fara un apartament e un chin sa cresti un copil.

Chiar nu inteleg ce sens are sa jignesti, dar asta e o alta problema.

Nu esti obligat nici sa ai apartament, nici sa faci copii.
Preturile sunt date de foarte multi factori, printre care (din pacate) nu se numara si puterea de cumparare a oamenilor.
Eu am mai zis si repet: daca voi credeti ca puteti sa faceti case/apartamente la pret mult mai mic decat dezvoltatorii actuali, de ce nu o faceti ? Garantez ca succesul ar fi instant, adica cine ar fi prost sa cumpere cu 1500 cand exista oferte cu 700 ?

Edited by Shush, 02 April 2018 - 22:12.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostUn_om_normal, on 02 aprilie 2018 - 18:42, said:

Pretul trebuie sa fie raportat la puterea de cumparare, nu la lacomia si realitatea fictiva in care traiesc unii.
Nu, la pretul de productie si perioada de amortizare.

#27
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostUn_om_normal, on 02 aprilie 2018 - 18:42, said:

luand in calcul ca decent ar fi 33% din venitul net sa il dai pe chirie, MAXIM
de unde ai luat calculul asta? si inca o intrebare tangentiala, vreau sa-mi cumpar o masina, as merge pe mazda, cat ar trebui sa coste masina raportat la venitul net? sa stiu exact cati bani ma duc sa le dau, da-i naibii cu listele lor de preturi.

#28
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Eu ma intreb doar cine ii obliga sa dea atat si sa se imprumute daca nu isi permit si li se pare greu. Raspunsul pentru mine este "comoditatea".

In rest stati linistiti ca daca nu faceti copii tot fac. Fac aia care stau pe la case cu buda in curte si trag la masea toata ziua pe ajutoare sociale. E isi inmultesc gena pe banii vostrii.

Sa fim seriosi, romanii nu fac copii din cauza ca nu au garsoniera/2camere in centrul Clujului/Bucurestiului? Asta e buna, a ajuns vreunul sa creada si asta? Posted Image

Stiu colegi de facultate/ de birou care isi luau cate o "saltea". Era mai comod cand ajungeau acasa sa aiba una fara efort, care facea curat, mancare si cu care imparteau cheltuielile.

Daca balbaia aia ceva de inel, de copii, de batranete, se scuzau imediat ca nu au terminat studiile, sau cas prea tineri, ca tre' sa se distreze. Si "ultimata", colosala asta, cand se apropiau de 30 de ani, CA NU AU CASA, cas scumpe in centru alea cu 2-3 camere, ca daca nu este la 10min de serviciu si nu au masina straina sa mearga la munca, "e greu" asta cu familia, nu e viata, e chin...

Sincer nu am vazut niciunul dintre "minunile" de romani de mai sus sa ajunga sa-si creada minciunile, nici macar dupa cateva beri.  Posted Image

Am facut o casa singura, profitand doar de experientele scrise pe jurnale de casa chiar aici pe forum. FAra nici o experienta anterioara. CAt de greu credeti ca este, nu e fizica cuantica.

Daca nu esti in stare sa urmaresti un scop asa mare pentru cativa ani si esti "obligat" atunci... nu stiu ce sa mai zic, decat ca inca au dezvoltatorii fraieri de jecmanit.

Hai, sariti cu raspunsuri logice, pragmatice, concrete, fara vaicareli, sau incepeti haitereala. Ca s-a cam racit cafeaua pe firul de cafenea, primavara inca nu a venit si eu ma cam plictisesc. Posted Image

Edited by alexandrinabob, 02 April 2018 - 22:30.


#29
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Imi place la initiator, cum e careva care nu are aceeasi parere ca si el => dezvoltator imobiliar, japca, hotie ! HUO !!!!!
Orice ai zice tu , si orice ai vrea tu, cat timp exista cerere mare, preturile vor sta sus. Si, apropo, PROPRIETARUL cere CAT VREA EL!! Poti sa listezi asta si sa o pui undeva pe perete.
NU esti tu in masura sa spui cu cat ar trebui sa fie un apartament, nici o chirie. Nu iti convine, well, ghinion. Si o spun din perspectiva cuiva care a cautat o casa in apropiere de Timisoara de vreo 3 ani. Degeaba, preturile te sperie.....Well, am luat apartament  in Timisoara pana la urma......si acuma ma gandesc sa il inchiriez...... cred ca o sa cer vreo 350-400 euro.....si stii de ce? in primul rand pentru a tria un pic doritorii..... nu am chef de inca o renovare totala dupa ce pleaca chriasii..... Nu ai auzit in viata ta de problemele pe care le fac chiriasii? Proprietarului anterior al apartamentului i-au lasat cadou facturi neplatite la TOATE utilitatile, inclusiv net si cablu...... Contract? Buna idee, doar ca te poti sterge cu el undeva,daca pleaca chiriasul de seara pana dimineata ....cauta-l sa il poti da in judecata.....
In marile orase preturile vor fi mari intotdeauna.......in Timisoara, incepand cu 1990, populatia a crescut in FIECARE AN......si aici se iau in calcul doar cei care si-au schimbat adresa din buletin .....cei care sunt in oras fara forme legale sunt ENORM de multi..... ceea ce pune presiune pe preturi.....si pe cresterea numarului de casa/apartamente necesare......

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postbabarzotea, on 02 aprilie 2018 - 19:24, said:

Imobiliarele sunt scumpe lafel ca şi bitcoinul.
DE ce?
Că e mulţi proşti dispuşi să plătească

mai bine te muţi în maşină.
Mai la vest, imobiliarele sunt mult mai scumpe în raport cu chiria..

#31
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Din nou un topic deschis din punctul de vedere al cumparatorilor (care n-au). Insa intr-o piata exista in mod egal si vanzatori (care au - imobil in cazul de fata). Cei care n-au vor sa obtina cat mai ieftin, iar cei care au vor sa se desparta de proprietate cat mai scump.

Asa ca acele calcule si teorii sunt ridicole. Ca si invinovatirea vreunei parti. Atat cumparatorii cat si vanzatorii sunt oameni (si de regula cetateni) din aceasta tara. Daca iti convine, cumperi, daca nu, nu. La fel si in cazul vanzarii.

Romanul trebuie sa invete si ca tranzactiile se fac win-win. Insa romanul nu se simte multumit daca nu a tras o teapa. In cazul de fata daca nu a cumparat la 50% sub pretul pietei.

#32
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 24.09.2017
m-am gandit si eu la scumpirea apartamentelor/caselor.chiar si in oraselul meu micut au ajuns apartamentele sa fie 1000 euro mp.multumesc Domnului ca am unde sa stau.

cred ca fata de criza precedenta acum multi romani cu bani din afara au cumparat.
si mai cred ca si in cazul Clujului,industria IT are salarii destul de bunicele.
e clar si ca multi nu se gandesc ca fac rate pe multi ani sau ca o sa coste mult un apartament banal de 2 camere.dar multi oameni nu gandesc de obicei.
cred ca preturile o sa scada atunci cand generatia batrana, prima generatie care a locuit la bloc, o sa inceapa sa moara si asa o sa ramana multe apartamente.s-ar putea sa ma insel totusi.
eu nu cred ca o sa explodeze cam nimic.oamenii fie au bani de afara, fie au salarii bune si isi permit.

iti sugerez sa iei pamant si sa faci o casa parter de 80 mp si sa iesi la jumate de pret.ai jurnalul casei pe forum si poti sa te inspiri.stiu ca si pamantul e scump si ca nu o sa fie in Cluj, dar cam asta e solutia.

Edited by bobitad, 02 April 2018 - 23:25.


#33
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Si eu subscriu la ideea de casa pe pamant. Mai rasfirati-va, mai lasati apartamentele. Topicul are in denumire "apartament". Asta ne arata ca deja gandirea e deformata - ar fi trebuit sa aiba "locuinta". E un cerc vicios: toti vor apartament -> pretul terenului pe care se poate face bloc creste -> determina construirea unor cladiri cat mai inalte, terenul fiind scump -> cele cu multe etaje fiind mai profitabile -> pretul terenului pentru bloc creste -> samd.

Nu va mai inghesuiti la apartamente si veti vedea cum pretul scade. La case nu poate sa creasca atat de mult, pentru ca e usor sa te raspandesti mai departe, spre camp, unde e ieftin.

Cat despre "prabusirea violenta a preturilor" - adica obsesia lender-######, daca aceasta se va produce va avea ca motiv proasta administrare a finantelor tarii si nu vreun factor extern. Dar evident nu aveti proprietatea termenilor. "Prabusire violenta" inseamna -85 ... -95%. Keep dreaming. Doar daca explodeaza vreo nucleara sau ceva similar.

View Postbabarzotea, on 02 aprilie 2018 - 19:24, said:

Imobiliarele sunt scumpe lafel ca şi bitcoinul.
Stiti, omul acesta intuieste ceva aici, dar nu nimereste cuiul cu ciocanul.

Generatia millenials care a crescut cu bitcoinu' e mai rezistenta la variatii de pret si are o definitie mai flexibila. 10%-15% e ceva spectaculos pentru genratiile precedente. Pentru millenials e evolutia de o zi a bitcoinului.

Prevad ca variatiile viitoare de pret (pe orice piata) vor fi intampinate cu mult mai mult calm decat ce am cunoscut pana acum.

La -30% ... -50% la o investite oamenii isi ziceau "ruinati". Millenials vor zice las' ca ajuntge +60% la anu'. Fara dramolete.

#34
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Ce-mi plac prezicatorii astia rupti in cur care folosesc termene cat mai apocaliptice sa ne arate cum va evolua piata imobiliara Posted Image
Si asta doar pentru ca e inceput de luna si ei trebuie sa-si plateasca chiria. Posted Image

Edited by laffin, 02 April 2018 - 23:29.


#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View Postalexandrinabob, on 02 aprilie 2018 - 22:29, said:


Sincer nu am vazut niciunul dintre "minunile" de romani de mai sus sa ajunga sa-si creada minciunile, nici macar dupa cateva beri.  Posted Image

Ăia fiind care, daca poti sa ii nominalizezi ?!
Ca vad ca ai fost si la mine in cont, in vizita, nu este panica oricum.
Zic asa, ca idee, poate ai vazut indicii de saracie, pe acolo :)

#36
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Unde visati voi in Bucuresti salariu mediu de 3200 de lei ????????????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate