Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Jurnal Casa P+1 Ostratu, Corbeanca

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
Attached File  Model4.1.pdf   35.76K   133 downloads

Salutare tuturor

citesc de ceva vreme jurnalele de casa de aici (unele mai lungi, unele mai scurte) si incerc sa invat ce inseamna sa construiesti o casa.
pe scurt, am achizitionat un teren, suprafata din cadastru este 600 mp, dar noi o sa beneficiem practic de vreo 510 (parcela se intinde in drumul public de asfalt, drum care insa nu are cadastru, primaria a asfaltat drumul vechi cam la ochi). Toate utilitatile sunt la poarta, apa este chiar pe teren am putea spune, santul e sapat pe bucata de strada care e pe terenul nostru. nu stiu sigur cum o sa se rezolve asta cand se va face cadastrul la drum.

asteptam sa iasa CU, dar bazat pe CU de la vecini, si retragerile pe care le au avut ei, ne am apucat deja de lucru cu arhitectul, am facut studiul geo si maine o sa fie gata si ridicarea topo.

Casa o sa fie P+1, cu placa si peste etaj, acoperis din tigla ceramica. Se va construi cu Caramida Porotherm 30Sth, izolatia va fi o vata bazaltica rockwool de 20 cm (sper sa gasesc).
am facut o compartimentare initiala (de fapt e revizia 4).
Daca sunt colegi de forum care au timp sa dea un ochi peste planuri, si sa ofere sfaturi in legatura cu pasii urmatori (imi teama de cat vor dura avizele si racordarile la utilitati), sunt binevenite.

Va multumesc
Romeo

Edited by RomeoBBL, 02 April 2018 - 15:57.


#2
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  Model4.1 (1)_1.jpg   176.48K   164 downloads


Mult succes!

#3
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Așa aruncind o privire pe planuri m-a amuzat chestia cu MAN CAVE. Asta este destinația pe plan in realitate va fi invadata de sexul frumos si deturnata de la scopul inițial. Nu e mică si sper sa fii conștient de costuri. Ca sa ne prindem ce vrea arhitectul acolo ar fi utile ceva randari. Poate sa fie un joc frumos de volume sau un garaj înfipt  intr-un cub. Ca observatie CT-ul fiind pe perimetru si oarecum izolat trebuie sa vezi cum faci distribuția rețelelor interioare.
Dacă faci ipat sfatul meu este ai grija sa ai suficientă Înălțime  pe nivel sa poți sa duci pe sus electrică si curenții slabi eventual ventilația.
La fel de util este sa te gindesti la ceva verticale pe unde sa le tragi comod. O sa ai ceva bătăi de cap cu distribuția apei si cu canalizarea datorită poziției băilor, dar nu văd nimic insurmontabil.

Edited by picomouse, 02 April 2018 - 18:13.


#4
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017

View Postpicomouse, on 02 aprilie 2018 - 17:55, said:

Așa cind o privire pe planuri m-a amuzat chestia cu MAN CAVE. Asta este destinația pe plan in realitate va fi invadata de sexul frumos si deturnata de la scopul inițial. Nu e mică si sper sa fii conștient de costuri. Ca sa ne prindem ce vrea arhitectul acolo ar fi utile ceva randari. Poate sa fie un joc frumos de volume sau un garaj înfipt intr-un cub. Ca observatie CT-ul fiind pe perimetru si oarecum izolat trebuie sa vezi cum faci distribuția rețelelor interioare.
Dacă faci ipat sfatul meu este ai grija sa ai suficientă înălțime pe nivel sa poți sa duci pe sus electrică si curenții slabi eventual ventilația.
La fel de util este sa te gindesti la ceva verticale pe unde sa le tragi comod. O sa ai ceva bătăi de cap cu distribuția apei si cu canalizarea datorită poziției băilor, dar nu văd nimic insurmontabil.
vor veni si randarile intr-o saptamana. Am vazut cateva lucrari facute de baietii de la arhitectura si mi-au placut. Man cave am pus ptr ca mi s-a parut amuzant, de fapt e un birou/hobby room, cu biciclete si placi de snowboard pe pereti, casti moto, etc. Acum sunt pe perete in sufrageria de bloc. CT ul m-a incurcat un pic, a trebuit sa fie maricel, sa aiba loc PDC, puffer si unitatea de ventilatie. O sa aiba si IPAT si ventilatie, si ca optional racire in plafon (inca nu sunt lamurit cat ar costa - daca e vreun coleg care a instalat astept sfaturi).
Si da, cand am vazut cat a iesit la final, am ramas si eu surprins, dar nu vad de unde as putea reduce si sa pastrez in acelasi timp utilitatea.

#5
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRomeoBBL, on 02 aprilie 2018 - 18:06, said:


vor veni si randarile intr-o saptamana. Am vazut cateva lucrari facute de baietii de la arhitectura si mi-au placut. Man cave am pus ptr ca mi s-a parut amuzant, de fapt e un birou/hobby room, cu biciclete si placi de snowboard pe pereti, casti moto, etc. Acum sunt pe perete in sufrageria de bloc. CT ul m-a incurcat un pic, a trebuit sa fie maricel, sa aiba loc PDC, puffer si unitatea de ventilatie. O sa aiba si IPAT si ventilatie, si ca optional racire in plafon (inca nu sunt lamurit cat ar costa - daca e vreun coleg care a instalat astept sfaturi).
Si da, cand am vazut cat a iesit la final, am ramas si eu surprins, dar nu vad de unde as putea reduce si sa pastrez in acelasi timp utilitatea.

Eu personal nu sunt mare iubitor de camere mici dar mai ai de unde sa tai pe ici pe colo. Citiva mp de pe la dormitoare ( eu zic ca intre 15 si 16 mp este ok) si poate o cumulare dining-living din care sa mai reduci citiva. Pe alta parte sa închizi holul sa nu intre vijul in casa este o idee buna. Si tot in acel spatiu sa intri si din garaj.  Mulți or sa îți spună ca nu se justifica economic garajul, despre cel dublu ce sa mai vorbim. Eu am făcut garaj simplu si m-am străduit sa il integrez in arhitectura casei. Așa fără calcule ai peste 200 mp si la o medie de 500 euro/mp construit te doare. Si in 500 euro/mp nu pui top de top caz in care “ sky is the limit “ vorba francezului !

#6
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017

View Postpicomouse, on 02 aprilie 2018 - 18:31, said:

Eu personal nu sunt mare iubitor de camere mici dar mai ai de unde sa tai pe ici pe colo. Citiva mp de pe la dormitoare ( eu zic ca intre 15 si 16 mp este ok) si poate o cumulare dining-living din care sa mai reduci citiva. Pe alta parte sa închizi holul sa nu intre vijul in casa este o idee buna. Si tot in acel spatiu sa intri si din garaj.  Mulți or sa îți spună ca nu se justifica economic garajul, despre cel dublu ce sa mai vorbim. Eu am făcut garaj simplu si m-am străduit sa il integrez in arhitectura casei. Așa fără calcule ai peste 200 mp si la o medie de 500 euro/mp construit te doare. Si in 500 euro/mp nu pui top de top caz in care “ sky is the limit “ vorba francezului !

pai dormitoarele fix atat au, 15-16 mp. la inchiderea holului m-am gandit si eu, dar inca nu sunt convins. la garaj nu renunt, indiferent ce spun multi, nu vreau sa ocup curtea cu masinile, plus ca am motociclete de tinut. cand spui 500 euro/mp, vb de pret/manopera si materiale la cheie, dotari medii presupun

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Un plan foarte echilibrat, bine facut, dupa parerea mea. Sunt sigur ca si punctele cardinale sunt acolo unde trebuie sa fie.
Probabil o sa ai un stalp in plus si o grinda, ceva, la dormitorul acela care iese in consola...
Mult succes!

#8
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRomeoBBL, on 02 aprilie 2018 - 18:38, said:



pai dormitoarele fix atat au, 15-16 mp. la inchiderea holului m-am gandit si eu, dar inca nu sunt convins. la garaj nu renunt, indiferent ce spun multi, nu vreau sa ocup curtea cu masinile, plus ca am motociclete de tinut. cand spui 500 euro/mp, vb de pret/manopera si materiale la cheie, dotari medii presupun

Ajungi la 500 euro/mp pe doua cai. Una se bazează pe experiențele anterioare de pe forum. Cam toată lumea care s-a străduit a scos pe la 200 euro/ mp ( evident apar diferențe funcție de proiect, suprafața totala, soluția constructiva, tipul solului si implicit al fundației , n alte variabile). De aici totul este ipotetic deoarece intervin acoperiș, geamuri,  instalațiile, izolațiile si finisajele. La finisaje se pot cheltui sume fabuloase cu mare ușurintă. Deci 500 este o valoare sa zicem medie in toate cele. Sa dam 2,3 exemple. Preț glaf intre 20 lei / m si 350 lei/m , un vas de wc ( numai vasul fără bazin si capac ) intre 200 lei si 4000 de euro, preț gresie intre 25 de lei si 150 euro si pot continua pina mîine fără sa vorbesc de nebunii unicat sau pe comanda cazuri in care prețurile menționate sunt o gluma buna.
A doua cale ( sa zicem neortodoxă si simplista ). Dacă un dezvoltator vinde mp construit la 900-1000 euro / mp cu finisaje mediu -low si are marja de profit 40-50% înseamnă ca undeva la   4-500 este prețul lui de productie. Cum in general cind faci pentru tine nu faci rabat la calitate si la materiale evident ieși ceva mai scump.
Si pe mine ma incinta ideea sa bag mașina in garaj si in doi pași sa duc din ea toate cumpărăturile . Ca sa ajung cu ea in garaj este nevoie de o alee. Dacă e puțin mai lata o mașina poate sta înăuntru alta afara pe alee. Te înțeleg si dacă ții la garaj așa cum este indiferent de cost. Eu am vrut beci si l-am făcut chiar dacă nu este o investiție rentabila.

#9
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Garajul e un subiect de dezbatere in fiecare jurnal. Eu mi-am dorit unul mare, l-am facut la un an dupa ce am terminat casa, nu am mai avut bani in prima faza. Fiecare are motivele lui, pe mine nu ma deranjeaza sa car cumparaturile, in schimb urasc sa dau gheata dupa masina, in rest vara nu le bagam in garaj de fiecare data, avem si caini care raman de multe ori pe partea gresita a usii si stau dupa ei sa ii scot Posted Image.
Garajul nostru are 50mp, intra 2 masini si 2 motociclete, una mare una mica, are si pe o lungime de perete bancuri de lucru.

Attached Files



#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdell99, on 02 aprilie 2018 - 20:22, said:


Garajul nostru are 50mp, intra 2 masini si 2 motociclete, una mare una mica, are si pe o lungime de perete bancuri de lucru.

Partea nasoală e că l-ai făcut cu "roțile" în sus

#11
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 02 aprilie 2018 - 20:36, said:



Partea nasoală e că l-ai făcut cu "roțile" ĂŽn sus

Vezi de asta folosesc eu tableta. In loc sa întorc poza întorc tableta. Mai greu sa faci la fel cu monitorul.

#12
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
su dupa cum va spuneam, au venit si 3d-urile. mai sunt cateva modificari de facut (in general la geamuri, lipsesc unele, sau modificare de dimensiuni si pozitie), dar in mare e pe acolo.

Attached File  1.1.jpg   434.13K   72 downloads
Aici avem o varianta cu doua usi de garaj
Attached File  1.1B.jpg   442.2K   76 downloads
Nu sunt inca convins daca sa las terasa de la etaj sau sa ii pun acoperis. imi fac griji ptr hidroizolatie, infiltratii in garaj, dat zapada iarna etc.
Attached File  1.2.jpg   525.86K   74 downloads
Attached File  1.3.jpg   505.21K   70 downloads
Attached File  1.4.jpg   569.63K   86 downloads

am mai auzit pareri despre terasa de la parter, sa ii fac un stalp si niste grinzi ca sa fie mai usor sa o acopar, dar eu as vrea ceva in genul asta Attached File  download.jpg   9.47K   89 downloads

cum vi se pare pana acum?

#13
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Arata bine dar eu nu sunt fanul geamurilor mici si al lambriului exterior. Din cate pare, nu o sa fie o casa prea luminoasa.

Gandeste-te bine daca iti trebuie terasa la etaj, cum vei ajunge la ea. Nu trebuie sa arate bine doar in poze, trebuie sa-ti satisfaca si o nevoie. De izolat nu e problema, se izoleaza bine, si cu un sistem de degivrare, care nu e foarte scump, scapi si de dat zapada.

E misto chestia aia acoperitoare dar banuiesc ca e numai pentru soare, daca ploua nu poti sta sub ea.

Ma asteapta si pe mine constructia casei, pe langa tine �

Spor mare!

#14
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
Dupa cum am spus, la partea de geamuri mai e de lucrat, asta a fost prima mea observatie catre arhitect. as vrea sa gasesc compromisul perfect intre lumina si pierderi termice.  Daca ar fi asa usor Posted Image

chestia acoperitoare e doar de exemplu, inca nu sunt hotarat la solutia finala

#15
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postbehind_da_sun, on 19 aprilie 2018 - 05:08, said:

.... si al lambriului exterior.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rd2XcjCe6Pk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Ce mi-a sarit in ochi la prima vedere, eu fiind patita, este scara prea ingusta. La mine in plan a fost la fel, spatiu de 190cm si din cauza Doreilor care au infipt stalpii initial gresit sopatiul respectiv a ajuns spre 180cm ceea ce e fff putin, fiindca am trepte de ~87cm si doar 3cm intre rampe. Restul s-a pierdut la tencuiala.
Deci spatiu de 190cm intre betoane!!!! ar putea fi ok daca Doreii pun stalpii unde trebuie, toarna grinzile fix cat trebuie si peretii sunt ff drepti, necesita tencuiala minima...Ceea ce in Ro e greu de obtinut :(

think about it...

Despre garaj m-as interesa daca ar putea fi plasat in acelasi loc dar sa nu fie corp comun cu casa, sa aiba fundatie mai mica....asta ar insemna costuri mai mici etc...

#17
RomeoBBL

RomeoBBL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.06.2017
revin cu niste randari noi, si mici modificari pe ici pe colo. cum vi se pare?

Attached Files



#18
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Terasa peste garaj vroiam si eu cand mi-am facut casa , dar nu a iesit asa . Este ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate