Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Conectare sistem Home Cinema la PC

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Un unchi are un sistem Home Cinema Orion luat mai demult care a venit cu un combo VHS-DVD la pachet tot Orion. Credeti ca exista vreo posibilitate de a folosi acest sistem la pc? Din pacate nu vad nici o mufa RCA pe el. Are o mufa ca cea de mouse sau ceva de genul.

Attached Files



#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Poti sa gasesti un adaptor care adapteaza (duh) de la SCART la YPbPr, si de acolo cu un adaptor RCA la 3.5mm

Edited by Al3xandru35, 02 April 2018 - 15:46.


#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Euroscartul este pe dvd, unchiul doreste sa cupleze pc direct la sistem. Asa cu dvd as putea sa cuplez la cele doua rca din fata dvd. Sau amplificarea este in dvd si nu in sistem?

Attached Files



#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu cred că merge PC direct la sistem. Eu aș băga din PC de la jack la RCA din DVD și restul cum erau.

Edited by exceswater, 02 April 2018 - 16:01.


#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Practic
Alimentezi sistemul audio și cu douã ace afli masa și intrãrile audio în mufa aia ca de șoricel
Masa e gaura aia în care bîzîiala scade la jumate
Apoi cauți o mufã tatã la abc/electronice, un jack mic stereo,cablu, ecranat cu mai multe fire dacã ai out 5in1, cu 2 dacã e doar stereo. Faci lipelile...și aia e.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,266
  • Înscris: 01.12.2001
Nu vezi mufa Audio input 6 canale de acolo?

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Teoretic in mufa incercuita de mine cu rosu in poza de mai jos se cupleaza placa de sunet 5.1 a PC-ului, la boxe.
Attached File  29994808_2145308975700720_1674898019_o.jpg   199.27K   27 downloads

Mai fa niste poze (daca se poate, mai clare).
Eu am un sistem 5.1 care are si intrarea respectiva, cu mufa aia cu foarte multe piciore, iar pentru intrarea aia am un cablu care intr-un capat are mufa aia tata cu foarte multe picioare si in partea opusa, are 3 mufe jack normale, pe care le bag in placa de sunet a PC-ului. (nu stiu cu se numeste mufa aia cu multe picioare)

Posibil sa se numeasca SW. Am gasit si o poza pe net cu cablul respectiv, insa nu stiu de unde se poate cumpara.

Attached File  154044d1310081717-placa-audio-noua-sw-cablu.jpg   845.93K   25 downloads

Edited by florin71_skoda, 02 April 2018 - 17:18.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Mufa cred ca se numeste mini Din 9 iar cablul cu mini Din 9 si 3 jackuri se numeste AC3.

Attached Files


Edited by gerbil, 02 April 2018 - 17:41.


#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vad ca ai descoperit cum se numeste. Mai departe trebuie sa verifici daca intradeavar aia este intrarea la Orion-ul unchiului tau si sa vezi de unde poti sa cumperi cablul respectiv..
Daca te pot ajuta cumva cu schema firelor, o fac cu mare placere, ca nu-mi este greu sa "sun" firele sa vad care cum si ce.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgerbil, on 02 aprilie 2018 - 15:40, said:

Credeti ca exista vreo posibilitate de a folosi acest sistem la pc?
Ce ai vrea sa faci cu el la pc ? Euroscart-urile pot fi convertite la rca cu un simplu adaptor.

Edited by andreic, 02 April 2018 - 17:49.


#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Andreic, euroscart-urile cred ca sint doar iesiri ca sa poti intra cu ele in TV (video + sunet stereo). Eu banuiesc ca Gerbil vrea sa scoata din PC sunet 5.1 pe care sa-l auda in boxe (filme 5.1) si doar imaginea sa o transfere pe TV

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate