Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Țări atee

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
160 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmario_bril, on 02 aprilie 2018 - 15:09, said:

Statele Unite ale Americii, de pildă... Posted Image


Este o explicație, e adevărat, însă una care nu se bazează pe niciun studiu, ci doar pe simple supoziții făcute în scop manipulativ.


E foarte rău că religia și-a pus amprenta în decursul istoriei asupra economiei Europei. Atât de rău, încât China a efectuat un studiu cu privire la stabilirea factorilor care au condus ca economia Europei și a SUA să se situeze la un asemenea nivel și au concluzionat că acesta a fost influențat în mod cert și evident de către creștinism. Dați naibii comuniștii ăștia chinezi, ce mai... Posted Image


Pe dumneata, poate... Posted Image
Vorbim de ratiuni pe  care oricine le poate  face si statistici la care toata lumea are acces. In rest cum naiba se face ca inceputul dezvoltarii stiintei in europa a coincis cu inceputul declinului religiei?

#38
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
imagineaza-ti o intalnire intre supusii lui thor, dezvoltati economic, si cei ai lui isus, care beau apa sfintita de foame;
- zeul tau a sfarsit batut in cuie, zice scandinavul si continua,
- al meu are un ciocan.

cam asa si cu religiile si economiile lor.

Edited by morenno, 02 April 2018 - 15:50.


#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdark, on 02 aprilie 2018 - 15:31, said:

În Texas, rar întâlnești un ateu. La fel, Louisiana, Alabama, Georgia, North Carolina, South Carolina.
Acolo intalnesti si foarte des localitati de 2000-3000 locuitori. De ce nu iei  new yorkul ca exemplu sau california?

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkarax, on 02 aprilie 2018 - 15:36, said:

Acolo intalnesti si foarte des localitati de 2000-3000 locuitori. De ce nu iei  new yorkul ca exemplu sau california?
Iau Dallas-ul sau New Orleans, orașe care mustesc de spiritualitate.

#41
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Da ti se pare Dallas-ul un oras dezvoltat comparativ cu restul oraselor americane? Ca asa rad si eu de bucuresti ca nu e ca viena da oltul meu e o ghena fata de bucuresti.

#42
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca cred in Creator, dar nu cred in Iehova, Isus, Biserica, Diavol, Maria mama virgina, Biblie, etc, sunt ateu ?

#43
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
...agnostic mai degraba .

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkarax, on 02 aprilie 2018 - 15:35, said:

Vorbim de ratiuni pe  care oricine le poate  face si statistici la care toata lumea are acces. In rest cum naiba se face ca inceputul dezvoltarii stiintei in europa a coincis cu inceputul declinului religiei?
Eu nu știu să fi fost niciun declin, poate mă lămurești dumneata.

#45
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nici nemtii nu dau pe dinafara cu religia, dar eu cred ca dezvoltarea unei tari tine nu numai de orientarea religioasa ci si de alti factori cum ar fi coruptie mica, oameni capabili, etc. In RO nu cred ca doar religia ne tine pe loc ci si coruptia, lipsa de educatie, incompetenta, etc.

#46
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdark, on 02 aprilie 2018 - 15:31, said:

În Texas, rar întâlnești un ateu. La fel, Louisiana, Alabama, Georgia, North Carolina, South Carolina.
care sunt printre cele mai sărace state din SUA.

#47
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmario_bril, on 02 aprilie 2018 - 15:43, said:

Eu nu știu să fi fost niciun declin, poate mă lămurești dumneata.
Ia citeste aici la "post enlightement"
https://en.wikipedia...ate_Middle_Ages

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkarax, on 02 aprilie 2018 - 15:51, said:

Ia citeste aici la "post enlightement"
https://en.wikipedia...ate_Middle_Ages
Și totuși, unde e declinul ăla? Biserica pe parcursul secolelor s-a scindat de nenumărate ori, din considerente de natură teologică. Dar asta nu înseamnă că ar fi fost vreodată în declin.

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmario_bril, on 02 aprilie 2018 - 15:53, said:

Și totuși, unde e declinul ăla? Biserica pe parcursul secolelor s-a scindat de nenumărate ori, din considerente de natură teologică. Dar asta nu înseamnă că ar fi fost vreodată în declin.
Okay
Citeste aici atunci
https://en.wikipedia...the_Renaissance

#50
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
@valmont,
cat exista religie in scoli si in politica nu va exista educatie. contravine principiului de economie libera si pana la urma de acolo vine bunastarea. educatia trebuie facuta de stiinta si politica de oameni educati. religia nu intra niciunde in schema. se verifica situatia in multe tari, australia, canada, japonia.
sau, mai simplu, ca merge si asa, gandeste-te la Romania. religie in scoli, religie in politica, stat laic cu buget pentru culte. cum se face ca toti sunt la dispozitia lor?
15000 de biserici. in mare parte goale. chiar mai multi preoti, barbati care primesc bani de la stat, barbati care nu produc nimic, nu ajuta economia dar consuma din ea. la toti astia se adauga mii de maicute si calugari, dincolo de economie astia nici macar copii nu produc, sa ajute si ei septelul, natalitatea, nimic.
zeci de mii de cladiri goale in care se respira de cateva ori pe an si zeci de mii de oameni rupti de realitatea comuna, de economie, de tot. in scoala la fel, zeci de mii de portavoci de propaganda se amesteca in educatie, o polita de asigurare, pentru viitor, pentru lipsa de schimbare. nu au ce cauta acolo unde se invata economia.
cred ca discutia e despre impactul religiei in economie, prezenta ei s-a confirmat deja. lipsa ei chiar mai mult in tarile dezvoltate!

Edited by morenno, 02 April 2018 - 16:22.


#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkarax, on 02 aprilie 2018 - 16:04, said:

Okay
Citeste aici atunci
https://en.wikipedia...the_Renaissance
Așa, și ce e cu asta? Unde a fost totuși creștinismul în declin? Că tot nu ai reușit să mă lămurești.

#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai tu chiar nu citesti ce scrie acolo?

Si vezi ca ti-am mai dat un link

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmorenno, on 02 aprilie 2018 - 16:05, said:

@valmont,
cat exista religie in scoli si in politica nu va exista educatie. contravine principiului de economie libera si pana la urma de acolo vine bunastarea. educatia trebuie facuta de stiinta si politica de oameni educati. religia nu intra niciunde in schema. se verifica situatia in multe tari, australia, canada, japonia.
Da' în Germania, de ce nu contravine precum clamezi dumneata aici? Sau în țări precum Marea Britanie, Finlanda ș.a.m.d.?

#54
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View Postkempes48, on 02 aprilie 2018 - 13:30, said:

Bună ziua. Are cineva idee de ce țările profund atee din nordul Europei(Suedia, Danemarca, Finlanda) au un standard de viață și de civilizatie net superior țărilor profund religioase( România, Republica Moldova, Ukraina, Bulgaria) acolo unde cancerul religios ortodox a cuprins toată suflarea? Mulțumesc.


Defapt nu sunt Atee ci doar nu confunda religia cu credinta. E un documentar pe National Geografic cum Morgan Freeman cam concluzioneaza ca la baza unor mari descoperiri va sta credinta folosita in stiinta. Atentie!!! Credinta nu religia.

Edited by MooF2010, 02 April 2018 - 16:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate