Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Montare corecta a gresiei peste incalzirea in pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
ionutpetrica70

ionutpetrica70

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 18.02.2019

View Postluci_flash, on 10 ianuarie 2020 - 12:59, said:

Prietene, eu nu procesez informatia gasita pe net. Aspectele mentionate de mine se bazeaza pe experienta.
Am in folosinta la serviciu mii de metri de suprafete incalzite cu ventilconvectoare, radiatoare, si IPAT, in cladiri diferite, in zone ale tarii diferite. Sunt perfect capabil sa fac diferenta intre sisteme constructive, de la proiectare, la achizitie, instalare si utilizare in timp.
Folosesti niste termeni, si cifre scoase din fund, fara experienta practica, reala.

Hai macar sa te lamuresc privind chestiunile de mai sus.
1. Inertia termica a unui sistem de incalzire in pardoseala este aproximativ 5 ore. Daca tu pleci din casa in weekend, si opresti caldura, pierzi 5 ore de incalzire stocata in pardoseala, si inca 5 ore pentru incalzire, cand te intorci. Inertia termica a unui radiator clasic este de maxim o ora.
2. Din nou, 5 ore la IPAT, o ora maxim la un radiator clasic.
3. Deci sa inteleg ca reduci consumul cu 70% daca treci pe IPAT automatizat. Cu asemenea cifre, ar trebui sa lucrezi la NASA sau la guvern, sa incepi tu sa tai costuri cu 70%, sa lucreze oamenii mai eficient. Tu si cu aia care au inventat randament de 135% pentru centrala in condesantie.
4. Hai sa comparam instalarea unui radiator pe perete, cu izolatie, trasee, tevi, distribuitor, pompe, automatizare, sapa. Daca tu crezi ca IPATul e mai usor de instalat, din nou, fugi ca te cauta astia de la NASA. Cat despre mentenanta...e clar ca n-ai avut defecte vreodata la un IPAT. Sa vezi atunci distractie.
5. Control corect se refera la mentinerea unei temperaturi comfortabile. Deoarece IPAT are inertie termica, si lucreaza cu temperaturi mici, e greu sa controlezi temperatura dintr-o camera, dupa ce ai lasat geamul deschis 2 ore ca sa aerisesti, si afara sunt -10 grade. Jumatate-jumatate se refera la impartirea necesarului termic intr-o cladire/incapere in radiatoare si IPAT. Astfel incat ai parte de avantajele ambelor sisteme.

Omul n-a zis ca sapa se umfla. Siliconul respectiv permite dilatarea pe orizontala si previne crapaturile la imbinarea celor doua suprafete.


Eu am incalzire in pardoseala,e diferenta mare intre calorifere si IPAT,daca ai instalatia bine facuta,centrala buna,pompe de recirculare ptr grupul amestec din distribuitoare si casa izolata cum trebuie merita toti banii,confortul este diferit,daca faci improvizatii atunci bagi banii de pomana in ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate