Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

La ce ma ajuta sa stiu un limbaj de programare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
Eskiri

Eskiri

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.03.2018
La ce ma ajuta sa stiu un limbaj de programare?
Stiu câteva lucruri in C++

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostEskiri, on 02 aprilie 2018 - 09:46, said:

La ce ma ajuta sa stiu un limbaj de programare?
Stiu câteva lucruri in C++
Depinde ce scopuri ai in viata.

Esti elev?

#3
Eskiri

Eskiri

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.03.2018

View PostOriginalCopy, on 02 aprilie 2018 - 09:51, said:

Depinde ce scopuri ai in viata.

Esti elev?
Da sunt,elev în clasa a x-a

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Un limbja de programare te ajuta sa programezi.
Ce ?
Programe.
Ce programe ?
Ce programe vrei tu.
Ce faci cu aceste programe ?
Le vinzi ?
Deci, programarea te ajuta ca castigi bani in viata.
La fel ca orice alta chestie pe care stii sa o faci si cistigi bani din asta.
De exemplu prasit in gradina, si asta ajuta in viata, cam in acelasi fel - cistigi bani din asta.

Edited by trollerul_de_serviciu, 02 April 2018 - 09:59.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostEskiri, on 02 aprilie 2018 - 09:54, said:

Da sunt,elev în clasa a x-a
La ce te ajuta:

1. gandirea analitica

Programarea te ajuta sa iti formezi gandirea analitica.

Limbajul e o unealta necesara in acest scop.

2. contribuie la notele din scoala

chiar daca nu vrei sa faci programare ca profesie, notele pot conta in anumite scenarii

3. daca vrei sa faci programare ca profesie mai tarziu, e o oportunitate unica

de ce unica? Pentru ca nu ai griji, ai timp sa inveti o gramada de lucruri cat timp de afli in coconul parintesc, fara stres si fara griji.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eventual sa te intelegi cu alti progamatori pe limba lor.
In rest, nimic nu e inutil de stiut in viata, mai devreme sau mai tarziu, te vei impiedica de orice lucru pe care nu-l stii.

#7
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostEskiri, on 02 aprilie 2018 - 09:46, said:

La ce ma ajuta sa stiu un limbaj de programare?
De ce n-ai intrebat la scoala pe profesor?

#8
Eskiri

Eskiri

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.03.2018
Multumesc tuturor pentru raspunsuri

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAldulescu, on 02 aprilie 2018 - 10:13, said:

De ce n-ai intrebat la scoala pe profesor?
Pai, cand se mai ducea la scoala si el, erau aia cam ocupati,.....

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostEskiri, on 02 aprilie 2018 - 09:46, said:

La ce ma ajuta sa stiu un limbaj de programare?
Stiu câteva lucruri in C++

Aici
https://forum.softpe...-la-matematica/
ziceai ca esti venetian,expert in tufe.
Care-i adevarul?
Cititnd cele doua topice,cred mai degraba ca esti neserios,sa nu zic altcumva si pus pe glume proaste.
Considera nul comentariul meu de pe topicul cu matematica.Nu-i pentru tine.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View PostEskiri, on 02 aprilie 2018 - 09:46, said:

La ce ma ajuta sa stiu un limbaj de programare?
Stiu câteva lucruri in C++
limbajul in sine nu te ajuta, tu te ajuti de limbaj

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Din păcate, fără fundație de bază în matematică, n-o să faci mulți purici cu infromatica.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostpexCom, on 03 aprilie 2018 - 12:24, said:

Din păcate, fără fundație de bază în matematică, n-o să faci mulți purici cu infromatica.
Un mit stupid, chiar cretin oligofren am putea spune, propagat aiurea de fitecine habar n-are ce bate cimpii. Asta daca nu te referi prin "fundatie de baza in matematica" la aritmetica, pentru ca majoritatea joburilor din programare cam de atita matematica au nevoie.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostpexCom, on 03 aprilie 2018 - 12:24, said:

Din păcate, fără fundație de bază în matematică, n-o să faci mulți purici cu infromatica.
Poti sa faci ceva banuti, dar nu poti sa rezolvi acele probleme interesante care justifica cresterea aia de salariu la 6-12 luni de 10-20-30-50%, in mod sustinut, mai multi ani la rand.

Dar poti sa faci suficienti bani pentru a te tarai pe forumuri scremandu-te despre cum e nevoie doar de cele 4 operatii in majoritatea cazurilor.

In general, trebuie sa ai suficiente cunostinte generale de matematica mai avansata incat sa poti citi orice paper despre CS (de la ACM sau similar) dar formulat matematic, si sa implementezi lucrul descris acolo intr-un timp rezonabil.

#15
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View PostMosotti, on 05 aprilie 2018 - 12:34, said:

Un mit stupid, chiar cretin oligofren am putea spune, propagat aiurea de fitecine habar n-are ce bate cimpii. Asta daca nu te referi prin "fundatie de baza in matematica" la aritmetica, pentru ca majoritatea joburilor din programare cam de atita matematica au nevoie.

Permite-mi să nu fiu de acord.
Majoritatea job-urilor din domeniu, da, nu necesită cunoștințe de matematică.
Dar orice programator care valorează mai mult de 2 bani, și care vrea să facă ceva în carieră în afară de copiat cod de pe stackoverflow și întrebat colegii cu experiență, va avea nevoie de concepte de matematică.

Adică, să facă mai mulți purici, așa cum m-am exprimat plastic în postul anterior.

Un exemplu simplu care îmi vine acum în minte, este programarea funcțională care se folosește pe la destule companii.
Dacă nu știi analiză matematică, e mai greu să înțelegi conceptele în mod corect.

Nu zic că nu se poate fără matematică. Se poate, mai ales în ziua de azi, când un "programator" este angajat și cu liceul.
Dar o să-i lipsească noțiuni care-i sunt folositoare dacă vrea să avanseze în carieră.

#16
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Păi programatorii de jocuri sunt cei care folosesc matematica cel mai mult și sunt cei mai prost plătiți chiar în SUA. Unul zicea că face abia $30000 pe an. Da, the usual EA/Ubisoft sh#t.

Am putea adăuga lucruri matematice folosite. Eu m-am jucat cu:
  • ecuația unei drepte
  • ecuația perpendicularei printr-un punct la o altă dreaptă
  • diferitele centre ale triunghiului
  • dacă un punct e interior sau exterior unei figuri geometrice neregulate de n laturi

Edited by RedDev, 05 April 2018 - 14:49.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
pentru curiosi si dornici
https://leios.gitboo...rchive/content/

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostpexCom, on 05 aprilie 2018 - 13:07, said:

Permite-mi să nu fiu de acord.
Majoritatea job-urilor din domeniu, da, nu necesită cunoștințe de matematică.
Dar orice programator care valorează mai mult de 2 bani, și care vrea să facă ceva în carieră în afară de copiat cod de pe stackoverflow și întrebat colegii cu experiență, va avea nevoie de concepte de matematică.

Adică, să facă mai mulți purici, așa cum m-am exprimat plastic în postul anterior.

Un exemplu simplu care îmi vine acum în minte, este programarea funcțională care se folosește pe la destule companii.
Dacă nu știi analiză matematică, e mai greu să înțelegi conceptele în mod corect.

Nu zic că nu se poate fără matematică. Se poate, mai ales în ziua de azi, când un "programator" este angajat și cu liceul.
Dar o să-i lipsească noțiuni care-i sunt folositoare dacă vrea să avanseze în carieră.
Te rog nu mai bate cimpii cu brio. Cit de greu este sa intelegi ca domeniul programarii este foarte larg si ca exista ramuri FOARTE BINE PLATITE, care nu necesita DELOC matematica, dincolo de niste aritmetica? Evident ca nu strica sa fii doctor in matematica, daca asta e pasiunea ta, insa a spune ca fara matematica nu poti avansa in cariera este o OLIGOFRENIE DE NIVEL MAXIM. Daca ti-as spune ca io, fara cunostinte de matematica superioare si fara facultate terminata, am avansat suficient in cariera incit sa cistig mai mult decit 99% din programatorii din Romania, ai mai putea sa continui sa sustii aceleasi timpenii?

Asta nu inseamna ca nu am anumite baze in matematica si ca nu as putea sa aprofundez un anumit domeniu la nevoie, inseamna ca pur si simplu nu sint deloc interesat de matematica

La fel cum nu exista chirurgi experti in de toate, la fel si programatorii sint orientati pe anumite probleme. Nu exista programatorul genial care, impins in spate de matematica, stie sa faca de toate la modul expert. Lasa-ma cu povesti de adormit copii cum stii 15 limbaje de programare, doar pentru ca ai scris 3 linii de cod in 14 dintre ele Posted Image

Important este sa stii sa faci un singur lucru, da sa-l faci bine. Cind spun un singur lucru ma refer la un anumit domeniu. Pina la urma fix atita conteaza atunci cind faci ceva la modul profesional, adica pe bani, sa multumesti clientul/utilizatorul. Daca lucrul ala necesita matematica sau nu, este irelevant. Ceea ce necesita cu siguranta este o foarte buna gindire analitica si logica. Ceea ce necesita cu siguranta este capacitatea de a analiza o cerinta si a gasi nu doar cea mai buna solutie, ci si posibile complicatii la care clientul nici nu s-a gindit. Chestiile astea, spre deosebire de matematica, nu se pot invata la nici un curs Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate