Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inlocuire sa Rockrider 520

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Am un rockrider 520: https://www.decathlo...0582.html si ma deranjeaza saua, imi amorteste tot fundul si ma doare Posted Image) Am luat si o husa din aia cu gel dar degeaba. Cu ce imi recomandati sa o schimb? Nu vreau ceva scump. Ma plimb cu ea doar in weeeknd dar vreau sa fie ok sa fie comfortabila. Cadrul este marimea L, eu am 1.80 si 65kg. Multumesc!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mergi la un mag de bicle si vezi una mai lata si mai comoda.

Edited by Baxon, 02 April 2018 - 07:25.


#3
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
un link se poate de pe decathlon, preferabil? Multumesc!

#4
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Ceva de genu asta ?

https://www.decathlo...id_8386935.html

https://www.decathlo...id_8385847.html

#5
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
Da, sunt confortabile astea?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Ia niste pantaloni de ciclism cu pernuta de gel, pana se batatoreste fundul.

#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu prea se alege așa o sa.

Parca mergea așa, iei o o faoie A4 o uzi desupra ei pui alta foaie totul pe un scaun din ăla mic nu înalt și Ă®ți dai pantaloni jos și te așezi cu fundul.
Masori distanta dinte cele 2 oase/ punctele lăsate pe foaia uscata + 1 cm

Și cauți o sa cu lățimea aia și speri că e ok.

La unii o sa mai lunga e ok, la alti nu etc alți prefera o sa cu biletul lăsat


Alți se Ă®mpacă cu acest model
http://bicishop.ro/S...-Card-4630.html
Caută magazine unde se găsesc șei de probat.


ĂŽncearcă pantaloni cu bazon.

Edited by zzhunt, 02 April 2018 - 07:48.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Inainte de toate insa, cred ca ar trebui sa faci un reglaj fin al seii, in primul rand pe inaltime. Abia apoi, daca nu obtii nicio imbunatatire, in paralel (LE) masori asa cum ti s-a aratat mai sus.
Cauta pe net tutoriale despre acest reglaj. Conteaza fiecare mm in sus sau in jos, testeaza din aproape in aproape.
E posibil ca saua ta sa fie prea jos, este o greseala des intalnita.

Edited by crocko.dilul, 02 April 2018 - 07:56.


#9
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 justice22, on 02 aprilie 2018 - 07:35, said:

Da, sunt confortabile astea?

Daca mai astepti 2-3 saptamani iti voi spune din propria experienta daca sunt confortabile sau nu Posted Image

Eu mi-am vandut bicicleta in urma cu vreo 5-6 ani. Dupa fiecare plimbare, ocazionala de week-end, mi se intampla la fel. Dureri in zona posteriora Posted Image. A fost si asta un motiv pentru care am vandut-o. Anul trecut am facut o plimbare prin Herastrau cu o bicicleta inchiriata. N-am avut absolut nici-o problema. Foarte confortabila.

http://www.b365.ro/m...lo_23492600.jpg

Acum doresc sa cumpar din nou o bicicleta. Primul lucru pe care il voi face va fi sa ii schimb saua cu una din link-urile de mai sus. Toate bicicletele care sunt pe piata (ma rog cele pe care le-am vazut eu) au acel tip de sa ingusta, tare. Nu stiu cum poate sta cineva comfortabil pe un astfel de tip de sa.

Cu muuuulti ani in urma pe vremea cand aveam la tara bicicleta "Tohan" nu aveam problema asta. Acele biciclete aveau sei late cu arcuri. O placere. Acum tehnologia a evoluat.... saua a devenit ingusta si tare. Probabil ca avantajul sta in greutatea redusa ca altfel nu imi explic aceasta... involutie.

http://1.bp.blogspot...00/DSC00333.JPG

Edited by Cornel, 02 April 2018 - 07:58.


#10
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
O sa masor sa vad cum e si astept si raspunsul tau @Cornel. Multumesc!

#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Seile largi si moi sunt potrivite pentru city-bike, unde stai mai drept, pe MTB te va jena si mai tare. Ceva in genul SELLE SMP recomandata mai sus este mult mai buna pentru MTB. Pantalonii cu bazon ajuta intotdeauna, insa fara lenjerie din bumbac pe sub ei.

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
http://bicishop.ro/S... Marime M
Mare atenție, dacă șaua nu e setată corect pe verticală Și orizontală va provoca dureri.
Deci vezi pe YouTube câteva clipuri cum se setează șaua, altfel slabe șanse să obții confortul.
Încearcă întâi cu șaua actuală

Edited by sirgoofy, 02 April 2018 - 08:35.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bicicleta se alege în funcție de ce faci cu ea, și în consecință, un mtb folosit în oraș vine cu disconfortul șeii nepotrivite și greutatea suportată de brațe. Șaua SMP recomandată mai sus este una de trekking și, oricât de bună este ea, nu va da randament pe un mtb. Eu, imediat după achiziția noului mtb am schimbat șaua cu cea de pe vechiul mtb întrucât cu aceea mă înțeleg foarte bine, chiar dacă ce am pus acum este mult mai tare decât cea cu care a venit bița.
Sfatul meu, dacă nu ai posibilitatea să iei șei de test, măcar mergi cu biciclete similare (MTB) de la cunoștințe/parteneri de tură ca să vezi ce ți s-ar potrivi și apoi să cumperi.

#14
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
eu o sa merg in principal pe asfalt

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi e logic să mergi doar pe asfalt că doar de aia ți-ai luat bicicletă de mers pe munte.
Mersul pe asfalt presupune un anumit procentaj al timpului de stat în șa și o anumită poziție. La mtb poziția e alta iar timpul mult mai mic. Până găsești o șa de mtb care să asigure confort pe șosea ai de încercat mai multe modele și lățimi. Ca reduci numărul de teste, poți avea în vedere măsurarea distanței dintre oasele bazinului așa cum a descris zzhunt.
Șeile moi nu sunt în mod automat confortabile dar asta cred că ai văzut după ce ai experimentat husa cu gel.

#16
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 12.05.2012
@Gabi_B_HD
stau intr-o zona de munte si imi place mai mult mtb :))
da, o sa masor.
mi se pare ca gelul ala se simte tare...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate