Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai au si alții această problemă?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Fa-ti o cura cu B Complex, ia niste lecitina si vezi cum este? Dormi suficient adica vreo 7 ore pe zi?

#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
este ca in bancul cu Bula ! ... prinde greu si uita repede !
adica, fiind elev in cls XI-a, in 4,5 ani termina liceul ! ... Posted Image
TV-ul si serialele sale, a reusit sa reduca IQ-ul la persoane normale ! ...
imagineaza-ti ce face cu tine daca ai probleme de memorie si analiza !

Edited by realduc, 02 April 2018 - 10:38.


#21
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

View PostFreddy12, on 02 aprilie 2018 - 10:17, said:

Dormi 7 ore pe zi?
7 ore? am mai auzit de la unii că trag câte 12 ore de somn, rareori când sunt rupt mai ating si eu pragul ăsta dar în general am noroc numai la 4 - 5 ore de somn.
pentru pierderi subite ale atenției se recomandă odihnă multă, înlăturarea oricărui factor stresant și vitaminele B6, B12 pentru oxigenarea creierului și multă lecitină.

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Vitaminele ca vitaminele, ca-s ieftine.
Da' ce te faci cu undele psihotronice, poate din cauza asta ai probleme ?!

Cautati topicurile initiatorului, o sa va cruciti ce probleme are omul asta :) :( Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#23
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postcorinadaniela, on 02 aprilie 2018 - 09:31, said:

cu siguranta ai o problema, ce ti se intampla nu prea este normal, este ca si cum ceea ce vezi nu ajunge ca informatie spre creier, pentru procesare si intelegere.
nu am auzit pana acum de persoane cu astfel de probleme.
parerea mea este ca ar trebui sa mai ceri niste opinii medicale, sa afli ce se intampla cu tine si sa vezi daca exista tratament sau metoda pentru ameliorarea situatiei in care te afli. poate este o problema neurologica, poate este vreun sindrom sau afectiune din sfera tulburarilor de atentie si concentrare...
daca citesti o carte, tot asa patesti ? la scoala ai avut probleme din cauza asta ?

Când am citit cărți, am observat că mereu aveam nevoie să recitesc o frază de câteva ori.
La școală am avut mereu dificultăți când explica ceva un profesor. Sau când dădea un anunț. Aș fi avut nevoie să-l repete. Când povestește cineva ceva aș avea nevoie să-mi repete.
Am fost și la psihiatru, mi-a dat Olanzapină să iau, dar n-a avut niciun efect până acum.
Un alt psihiatru mi-a spus că poate fi din cauză că nu sunt interesat de filmul ce-l văd: "Să mă duc la un cinematograf, la un film ce-mi place, să văd de pot fi atent". Nu m-am dus. Fiindcă nici nu știam ce film mi-ar stârni atenția.
Eu mă tot uit la seriale. Și da, am pățit să dau de n ori înapoi chiar la seriale pe care le-am adorat. Deci nu este problema că nu sunt interesat de ceea ce văd.

View PostFreddy12, on 02 aprilie 2018 - 10:17, said:

Fa-ti o cura cu B Complex, ia niste lecitina si vezi cum este? Dormi suficient adica vreo 7 ore pe zi?
De dormit da. Bine, mă culc pe la 2-3, maxim 5 noaptea însă nu cred că asta e problema.
Lecitină? Serios? Chiar mă ajută? Nu am încercat niciodată.

View PostDanielle33, on 02 aprilie 2018 - 02:21, said:

Ești sigur ca nu sunt și cauze medicale?
Ai remarcat dacă in general ai probleme de memorie, te simți obosit, ești iritabil?

View PostSerafim606, on 02 aprilie 2018 - 02:45, said:

Ceva probleme in viata de zi cu zi ce te macina grav?
Am patit ceva similar, dar nu la filme. Inainte de examen Posted Image. A trebuit sa citesc de 3 ori materialele ca sa le retin. Lunga noapte a mai fost Posted Image. In mod normal nu am probleme de genul.

View Postcaiuscorneliu, on 02 aprilie 2018 - 05:00, said:

Seamănă cu un soi de obsesiv compulsivitate.

View Postfqx, on 02 aprilie 2018 - 05:55, said:

Vezi de unde provin gandurile interne.Acolo sta rezolvarea.

View Postbelisima, on 02 aprilie 2018 - 08:16, said:

Eu am observat ca filmele noi solicita foarte mult atentia. De multe ori mici replici,gesturi sau imagini care trec foarte repede sunt importante pentru a intelege ideea filmului si daca ele iti scapa,ajungi la final fara sa iti fie clar ce si cum s-a intamplat.
Cred ca nu trebuie sa iti faci probleme din aceasta cauza.Probabil esti o persoana meticuloasa si foarte aplecata spre detalii.
Când am citit cărți, am observat că mereu aveam nevoie să recitesc o frază de câteva ori.
La școală am avut mereu dificultăți când explica ceva un profesor. Sau când dădea un anunț. Aș fi avut nevoie să-l repete. Când povestește cineva ceva aș avea nevoie să-mi repete.
Am fost și la psihiatru, mi-a dat Olanzapină să iau, dar n-a avut niciun efect până acum.
Un alt psihiatru mi-a spus că poate fi din cauză că nu sunt interesat de filmul ce-l văd: "Să mă duc la un cinematograf, la un film ce-mi place, să văd de pot fi atent". Nu m-am dus. Fiindcă nici nu știam ce film mi-ar stârni atenția.
Eu mă tot uit la seriale. Și da, am pățit să dau de n ori înapoi chiar la seriale pe care le-am adorat. Deci nu este problema că nu sunt interesat de ceea ce văd.

Probleme medicale...psihologul mi-a zis că m-aș încadra la "tulburare de personalitate de tip emoțional/instabil" sau borderline. Am avut în trecut multe stări depresive, gânduri și stări suicidare.
Am verificat cu multe filme dacă am problema asta...am dat minim de 10 ori la unul. Am fost șocat că nu aveam nevoie să dau înapoi...până când s-a întâmplat să dau.
Ce am mai observat recent este că dacă aș fi total absorbit de ce văd în serial nu ar mai trebui să dau înapoi....însă asta nu durează mult fiindcă mă voi întreba în cel mai scurt timp: "Stai, pot fi atent acum?".
Și da....dacă e ceva ce mă caracterizează este că sunt foarte meticulos...am pățit ca, dacă nu am fost atent chiar la un singur cuvânt să nu am liniște până nu dau înapoi la scenă și revăd întreaga replică. Probabil ăsta e principalul motiv pentru care....văd un episod de 45m și în maxim 3h.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,366
  • Înscris: 06.02.2008
Ultima parte din ce ai scris mă face să cred că nu m-am înșelat când am spus că e posibil să fie un comportament obsesiv compulsiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate