Neurochirurgie minim invazivă
"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv. Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice. www.neurohope.ro |
Schimbare sistem coordonate
Last Updated: Apr 01 2018 23:03, Started by
liviu2018
, Apr 01 2018 22:40
·
0
#1
Posted 01 April 2018 - 22:40
Am de facut lucrarea de licenta care trateaza poluarea cu metale grele a solurilor din Moldova.
Am luat probele, le-am proiectat pe Google Earth (Universal Transverse Mercator, zona 35N),pana aici totul OK, am facut analizele chimice. Insa aveam nevoie de niste harti cu utilizarea terenurilor in functie de care sa interpretez rezultatele analizelor chimice. Am apelat la serviciile GIS Cadastru si am primit doar niste fisiere cu extensia dwg fara a mi se indica macar sistemul de coordonate folosit. Mi s-a spus sa le deschid cu AutoCad Map 3D (licenta academica) si acolo o sa vad totul, atat si nimic altceva. Am facut ceea ce mi s-a spus insa coordonatele sunt ceva de genul x(?)=701029,605 si y(?)=634646,886 cand conform Google Map ar trebui sa fie 549235,65 m E si 5225256,43 m N (adica valori total diferite, nici macar pe aproape). Am incercat sa schimb sistemul de coordonate = inutil, raman tot x(?)=701029,605 si y(?)=634646,886 Pentru ca am nevoie ca ulterior sa lucrez in ArcGis am folosit FME Workbench (licenta academica) salvand fisierele dwg sub forma de fisiere shp. Si in FME Workbench am incercat sa schimb sistemul de coordonate si iarasi inutil: raman tot 701029,605 si 634646,886. Intrebare: cum pot schimba sistemul de coordonate ale fisierelor dwg (pe care nu il stiu) in Universal Transverse Mercator, zona 35N ca sa pot ulterior lucra in ArcGis? Precizare: este prima data cand lucrez cu AutoCad Map 3D si desi am cautat cateva saptamani pe Net nu am inteles cum trebuie sa procedez, raman aceleasi coordonate orice as face. Multumesc si raman recunoscator pentru orice sugestie. Edited by liviu2018, 01 April 2018 - 22:45. |
#2
Posted 01 April 2018 - 23:03
E posibil sa fie Stereo70. Se pot transforma precis cu programul TransDat de pe saitul ANCPI in coordonate elipsoidale B si L, apoi le transofrmi in UTM.
Depinde de cat de precis vrei sa transformi. In Civil3D ai optiunea de a crea un sistem de coordonate, sau de a-l defini prin 7 parametri. Insa TransDat, foloseste un Grid de deformatii, pentru ca insasi sistemul Stereo70(mai precis reteaua fizica terestra pe care se sprijina, referita la elipsoidul Krasowsky), s-a dovedit a fi deformat din cauza erorilor de masurare. S-a ajuns la solutia tehnica de a transforma din si inspre Stereo70 prin intermediul unui grid de deformatii. Daca folosesti o transformare conforma intre Krasowsky si WGS, vei avea o eroare de .. pana la 4-5 metri pe anumite locuri, acolo unde reteaua pe Krasowsky s-a dovedit a fi deformata (odata cu dezvoltarea sistemului GPS pe WGS84) Iote.. 6084b3d6dcdc0d9174a44d3184018301.png 68.59K 39 downloads Edited by maccip, 01 April 2018 - 22:47. |
Anunturi
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users