Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Posturi de radio pirat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#91
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
Posted ImagePosted Image Mariuss si unde se auzea binisor? In Chiajna ? :)

Edited by Cristy0007, 18 December 2018 - 03:21.


#92
Mariuss2207

Mariuss2207

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.09.2018
Da in chiajna

#93
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
depinde si pe ce ascultai ...

#94
Mariuss2207

Mariuss2207

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.09.2018
Pe tel in casa la etaj 4 se auzea bine la fel si in masina , e adev ca pe radioul din masina mai se si bruia in anumite zone

#95
cristi_nas

cristi_nas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.04.2004
Salutari!

Are cumva cineva spoturi de la Radio New Age Bucuresti 97,6 MHZ din perioada 1997 - 2000 ?

RADIO NEW AGE - Jingle 22.mp3

#96
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
Da adevaratul new ege 97.6 din 99-2000 , cel de curand pe 95.6 doar i-a folosit numele ...

#97
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
Eu ascultam piraţi radio, când mulţi dintre voi încă nu erau născuţi... Posted Image
Prin anii 1958-59  Radio Libertatea emitea din Grecia pe US în limba Română.
Înjura de zor la comunişti... le transmitea şi câte o rafală de mitralieră...

Prin 1965's - RadioCarolina transmitea de pe vaporul "Mi Amigo". (foto)
A funcţionat până prin anii 1980.

Jingle:
http://www.philpot.me/jingles/car.mp3

tot de pe vapoare:
Radio Veronica
Prin 1970's - Radio DelMare
Radio Monique
Voice of Peace
Swinging Radio England
etc.
Transmiteau pe unde medii si scurte muzica ultimul răcnet, dar şi reclame..

În România primul post radio pirat care a funcţionat mai mulţi ani, a fost Radio Turnişor din Sibiu (1969-1973)... transmitea numai muzică săsească pe UM. Proprietarul fiind sas... A murit săracul acum vre-o 4-5 ani în Germania. (RIP).

Attached Files


Edited by Sicosan, 21 March 2019 - 14:27.


#98
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Am auzit si eu de radiourile pirat care emiteau de pe vapoare, dar eram prea mic ca sa le prind.

Off-topic: Stiu ca si Vocea Americii emitea din Grecia pe UM, am prins-o pe la sfarsitul anilor 80 (posibil sa fi fost acelasi emitator). Ai mei ascultau si Europa Libera, RFI si DW pe scurte. Aveam un Bucium 1 la care tata a reusit sa-i arda difuzorul si am legat o "sonosfera" (boxele acelea rotunde, care n-aveau niciun pic de bas, fabricate de Electronica Industriala).

#99
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 Sicosan, on 21 martie 2019 - 14:00, said:

Eu ascultam pirați radio, cĂąnd mulți dintre voi Ăźncă nu erau născuți... Posted Image
Prin anii 1958-59  Radio Libertatea emitea din Grecia pe US Ăźn limba RomĂąnă.
Înjura de zor la comuniști... le transmitea și cĂąte o rafală de mitralieră...

Prin 1965's - RadioCarolina transmitea de pe vaporul "Mi Amigo". (foto)
A funcționat pĂąnă prin anii 1980.

Jingle:
http://www.philpot.me/jingles/car.mp3

tot de pe vapoare:
Radio Veronica
Prin 1970's - Radio DelMare
Radio Monique
Voice of Peace
Swinging Radio England
etc.
Transmiteau pe unde medii si scurte muzica ultimul răcnet, dar și reclame..

În RomĂąnia primul post radio pirat care a funcționat mai mulți ani, a fost Radio Turnișor din Sibiu (1969-1973)... transmitea numai muzică săsească pe UM. Proprietarul fiind sas... A murit săracul acum vre-o 4-5 ani Ăźn Germania. (RIP).

Nu e prima data când aud despre treaba asta. Îmi mai povestise cineva prin 1994, in Sibiu fiind, că un radioamator își construise un emitator in anii '70 și făcea mici programe gen "radioficare", dar să emită 3 sau 4  ani la rând în vremea aia (fie si cu putere nesemnificativa) si mai ales pe unde medii e de-a dreptul uluitor. Chiar daca era dezghețul anilor '68 -'70 regimul politic era totuși strict.


#100
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
a fost fara fas in fm pe 93.1 in Bucuresti ...

#101
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 15.09.2017
Deci din Bucuresti era? Ca si eu l am receptionat

Post cu Manele ce l am prins decent
Nu am inregistrat ca nu am chef sa mi se blocheze clipul din cauza "Drepturiilor de autor"

#102
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Mix fm Craiova. Un tânăr pasionat ce a absolvit școala de meserii și electronică.
Un radio care era puțin diferit de mentalitatea pirateriei existente. Un dj de la un radio local din oraș la ascultat și chiar la contactat mulțumind pentru că nu "lua dedicații" și că era in un stil mai undergroundul la program.
Stand și analizand studioul aflam că numai PC îl punea la bătaie ci și discurile cu muzica ce erau concepute de prietenii lui elevi la același liceu.
Avea un emițător.facut.de pe internet din o schema pura străină și nu din invenții și o antena care daca nu o cunoșteau nu știai că de acolo emite radio pirat.
A emis 3 luni jumătate până într-o seară când a abuzat de emisie și a făcut-o non stop. A mers așa încât o săptămână după care inspectorii igc au bătut la ușa lui.
Piratul a fost închis au fost știri despre el multe scornite multe false să inducă lumea în eroare din cauza invidiei celor de sus că radioul pirat a fost mult mai mult decât underground și bine gândit fata de majoritatea care difuzau atunci manele pe banda rulanta și atât știau să zică " vă aștept să mă sunati că să faceți dedicații".

#103
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
https://www.google.c...wG35DFDhZW8N7M:

Mie mi s-a bagat un alt participant la trafic peste 106,6 Virgin Radio Draganesti cu modulatorul lui cu lautareasca.

#104
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 Zvartoshu, on 29 aprilie 2019 - 00:48, said:

Mix fm Craiova. Un tânăr pasionat ce a absolvit școala de meserii și electronică.
Un radio care era puțin diferit de mentalitatea pirateriei existente. Un dj de la un radio local din oraș la ascultat și chiar la contactat mulțumind pentru că nu "lua dedicații" și că era in un stil mai undergroundul la program.
Stand și analizand studioul aflam că numai PC îl punea la bătaie ci și discurile cu muzica ce erau concepute de prietenii lui elevi la același liceu.
Avea un emițător.facut.de pe internet din o schema pura străină și nu din invenții și o antena care daca nu o cunoșteau nu știai că de acolo emite radio pirat.
A emis 3 luni jumătate până într-o seară când a abuzat de emisie și a făcut-o non stop. A mers așa încât o săptămână după care inspectorii igc au bătut la ușa lui.
Piratul a fost închis au fost știri despre el multe scornite multe false să inducă lumea în eroare din cauza invidiei celor de sus că radioul pirat a fost mult mai mult decât underground și bine gândit fata de majoritatea care difuzau atunci manele pe banda rulanta și atât știau să zică " vă aștept să mă sunati că să faceți dedicații".

Ha.. Mi-am amintit de faza in care pe radio Horion dar si pe Radio Sud erau numai dedicatii cu taximetristi..si colorati cu manele si bairam toata noaptea..
Noaptea in perioada aia 2004-2006 urlau manelele pe radiouri si dedicatiile de la indicativul 105 pana la indicativul 811.. De la mielusica pentru pasare.. De la pasare pentru mielusica....
Radio Mix Craiova a emis mult mai mult decat 3 luni.. A emis 1 an si ceva doar ca in primele 6 sau 7 luni a emis cu putere mica. Nu cred ca avea mai mult de 2W sincer. Desi era aproape de mine pentru receptia initiala doar cu antena de pe casa puteam sa il prind.. deci maxim 2W. Pe urma au schimbat locatia si echipamentele.. au imbunatit transmisia. Se laudau ca au 200W.. oameni nebuni.. Probabil nu au avut 200W dar 100W tot au avut de s-a auzit cu mult afara din Craiova de au venit inspectorii sa faca razii.

Chestia interesanta in Craiova era faptul ca erau mai multe clone de radio mix in acelasi timp la un moment dat. Nu era retransmisie ci fake de radio mix pirat.. asa ceva.. doar in Craiova..Posted Image

Eu il stiam pe cel de la radio mix ca faceam afaceri cu altii care luau decodoare HBO de la el.. (le dadea doar la apropiati) Le luam si le vindeam mai departe.. la pret dublu/triplu.. Ce vremuri..
Dupa ce ca eram pirati pe radio.. eram pirati si de TV.. cu decodoare de HBO pentru analogic..
Stiu ca am testat primele loturi de decodoare hand made HBO pe filmul godziila (1998).. deci inainte sa ne ocupam de radiouri pirat ne ocupam de decodoare pirat pentru HBO..
Acum putem sa spunem ca a trecut timpul si s-au prescris faptele.. deci acum doar povestim..

Nu mai are rost sa spun cu ce s-au ocupat unii sau altii dupa faza cu decodoarele/radiourile pirat.. poate cand s-or prescrie si faptele alea.. o sa povestesc.
Am sarit peste retelele "ilegale" de internet dar alea sunt alta poveste si nu au legatura cu posturile radio pirat desi la Craiova cam au..

Va mai amintiti careva listele cu CDuri pirat? Posted Image Craiova era in primele pe tara la asa ceva.. Apoi la retele pirat de internet.. etc.. Trimiteam si prin posta cduri.. asa ceva =))) Cred ca si acum mai am prin pod listele cu cduri si cu preturi.. catalogate pe categorii Posted Image
Si inainte sa facem trafic cu cduri digitale cu soft.. muzica. si xxx ... faceam trafic cu MCuri/casete inregistrate ilegal pentru cine s-a nascut tarziu Posted Image

Perioada 1997-2005 pentru mine a fost foarte frumoasa..

Radio Mix cand l-a luat garda pe sus avea Cheloo - Daca eram... in playlist Posted Image

Edited by -koss-, 03 May 2019 - 19:31.


#105
Andrei11161810

Andrei11161810

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 15.09.2017
In urma cu cateva minute, in zona orasului Panciu, s a putut receptiona un pirat dand Populara si avand RDSu __COLAJ_

Era peste Kiss FM Barlad
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ugJEmYsoO2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot MIX FM (Ploiesti Sud) ramane cel mai bun pirat ascultat vreodata

Si in paste, am avut 3 pirati
2 unid si Radio Top

#106
Mariuss2207

Mariuss2207

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.09.2018

 Andrei11161810, on 04 mai 2019 - 15:08, said:

In urma cu cateva minute, in zona orasului Panciu, s a putut receptiona un pirat dand Populara si avand RDSu __COLAJ_

Era peste Kiss FM Barlad
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ugJEmYsoO2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot MIX FM (Ploiesti Sud) ramane cel mai bun pirat ascultat vreodata

Si in paste, am avut 3 pirati
2 unid si Radio Top


#107
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Daca ar face careva un post pirat cu muzica veche, fara vorbaria nimanui si fara reclame, eu l-as asculta doar pe ala....

Edited by RMC Info, 19 May 2019 - 11:29.


#108
Mariuss2207

Mariuss2207

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.09.2018
Ieri am receptionat pe 93.1 un post pirat cu muzica populara si etno in zona militari se auzea foarte bine  dar era mono si nu avea nimic la descriere

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate