Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Posturi de radio pirat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
Nu mi sa parut Millenium ceva wow .... nu am stat sal ascult decat trecator , dar au fost alti pirati care erau peste cu mult.  Problema ca timpul schimba omul, si ura dintre cei care odata iubeau ca faceau asta,adica radio,fie el si Pirat,sa simtit pana acum. Asta a dus la disparitia tuturor din FM. Unii ramasi si ei au ori o ura , ori o problema ...confuza totusi,sa ingroape tot ce a mai ramas.,din frenezie,nebunie,orgoliu si paranoia. In rest e bine ascultam dance fm , virgin si YouTube daca vreti manele :) .

Edited by Cristy0007, 15 September 2018 - 16:41.


#56
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De ce s-au certat?   :mellow:

#57
Mariuss2207

Mariuss2207

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.09.2018
Cristi 007 eu locuiesc in zona militari la et 8 cu un radio casetofon si o sarma de cupru legata la antena cred  ca prindeam cel putin 25 de posturi pirat incepand de la 89 pan la 107 unele mai bine altele mai rau dintre care milenium desi emitea din afara orasului se prindea cel mai bine si se auzea pana aproape de alexandria .deci aveau ceva putere si destul de multi ascultatori. Oricum gusturile nu se discuta eu am vrut sa remarc faptul ca ei chiar sau batut cu granzii piratilor la acea vreme. In rest ce mai posturi mai ascultam si erau ok m power 92.2 care nu stiu de unde emiteau dar ii auzeam stereo si asta prin 2000 , bruiajul 100.6 parca de prin crangasi , radio hit 103.6 si vipul dar nu mai stiu frecventa. In incheiere vremurile se schimba chiar daca ar mai aparea acum posibilitatea  sa apara din nou piratii in fm nu vor mai fii niciodata ca in perioada 98-2008

#58
Cristy0007

Cristy0007

    FM forever

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 04.05.2017
Mai sunt pe 93,1 ....din cei ce erau si acum 10-12 ani.... Millenium nu l-am ascultat sa imi dau cu parerea prea mult, dar cand il receptionam nu mi sa parut cine stie ce, fata de Gangsta, Pro-b , eXPERT, Vip , Party , FUN, Deejay , Onix ....

#59
Mariuss2207

Mariuss2207

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.09.2018
Pe 107.7 mai prind cateodata vipul , iam prins de pe la fundulea pe a2  pana in chiajna .gangsta  onyx le prindeam in liceu dar in afara de 2 -3 ore pe seara nu aveau program ceva in mod special . Oricum ar fii doar cateva posturi sau ridicat la nivel mare restul erau doar asa o joaca de copii.

#60
radioAlert

radioAlert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.05.2018
107.8 Receptie cu rds text:  RETRO FM MUZICA VECHE FARA RECLAME.
Sunet bun ,procesat si piese din anii 90 . Receptionat bine zona de centru-izvor-gara de nord , doar aici semnalul este stabil ca receptie.
Emisie nocturna, spre iesirea din baneasa, a scos emisia din pacate .

#61
Mariuss2207

Mariuss2207

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.09.2018
Pe 87.7 am mai receptionat un post de radio acum 2 zile se auzea binisor in zona militari

#62
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Gata și cu pirateria fm din Budapesta. Absolut dar absolut toți pirații fm au fost ridicați în decursul a 2 luni prin diferitele controale zi și noapte realizate de comunicația ungară. Au rămas doar câteva pirate fm la nivelul țării a declarat cei din. Comunicație.
Se știe că în ultimă perioada de timp au fost peste 10 pirați care frecventau banda fm.
Am vb astăzi cu un dxer ungur care a trăit așa ceva și a și văzut la tv.
Migrare de înaltă fidelitate. Multi din pirații radio au pus mana de la mână și au cumpărat o statie de emisie in unde scurte și o antena care au amplasați într-o comună deci la tara. Acum toți pirații fac naveta emițând programele proprii în scurte.
...
Grecia tara unde pirații investesc in piraterie fm tv bani foarte multi a trecut din tehnologia analogica tv canal 3 sau uif la cea dvb-t. Este cat se poate de serioasa treabă.
Spania a migrat cu pirateria tv analogica la cea dvb-t
Surse sunt YouTube și grupul de dxerii spanioli.
..
Rusia cu un pas in fata Europei la emisia pirat in medii și scurte. Vrtp rămâne și în 2018 baza unde se strâng toți pirații din toată Rusia cat e ea de mare.
Conform datelor scrise în scurte sa emis cu 10kw pirat.
...
Deci în Europa grecii fac pe modernii la tv și olandezii sau spaniolii romanii sau finlandezii la transmisia analogica fm.
...
Oare când se va emite posturi pirat in dab?
Deja conform datelor exista un transmițător ușor accesibil populației de rând la o putere de ceva 100 miliwatt cu un mix de auxiliare care pot implanta pe mux 4 radiouri la un preț de 200 Euro

#63
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Care sunt în Ungaria pedepsele pentru piraterie radio?

#64
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Și cu amendă și cu interdicție de emisie in locația depistată.

#65
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Deci .. pentru necunoscători
Un modulator rf pal mixam 40 euro
O statie tv 5w 4 tv pe mux mpeg4 dvb-t 500 euro sau 650 depinde de marca
Un modulator de 1w t-dab cu 4 radiouri pe mux 200 euro că unul normal e 370
O antena uif .. o celulă - 130 euro
Un emițător fm 200w aprox 450 euro
...
Deci modernul versus analogul...
...
Mai merita???
Nici dab+ și nici dacă ar fi dvbt2x nu m-ar atrage.
Apropo stiti că au venit la noi modulatoare sau emițătoare dvbs ??? Am inebunesc de-a binelea.. muahahaha

#66
Mariuss2207

Mariuss2207

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.09.2018
Deci sa inteleg ca romanii au fost cu un pas inaintea ungurilor in materie de piraterie si depistarea lor? La noi sa curatat fm -ul inca de acum 10 ani si la ei abia acum .

#67
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu cred ca romanilor le-a fost lene sa mai emita ilegal in FM. Defapt chestia asta se vede si la radiourile legale, 3/4 din ele emit doar ca sa ia banii pe reclame :naughty:

#68
AndReW99

AndReW99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,405
  • Înscris: 15.07.2016

View Postpufonel, on 30 octombrie 2018 - 23:27, said:

Eu cred ca romanilor le-a fost lene sa mai emita ilegal in FM.
Acum cred că în mare parte emit ilegal pe net. Suntem în era internetului, totuși Posted Image

Edited by AndReW99, 31 October 2018 - 00:05.


#69
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Interesant insa ca ungurii au pirati si pe unde scurte si medii. Mai sti ca nu s-or prinde si din Romania? Dealtfel uneori seara din Petrosani prind pe AM un post maghiar. Nu cred insa sa fie pirat, e vreo receptie dx a unui post legal probabil.

Edited by LunaCrystal, 05 November 2018 - 00:36.


#70
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Mă credeți că au ajuns unele piese sa le avem noi pirații fm mai vechi că sa ne jucam cu ele sau sa le avem în arhiva. Au fost și mai sunt oferte pe net care e imposibil să nu sară la ochi.
Tot la capitol chin și râsete .. mai știți cum se chinuiau unii pirați sa facă o cascada de tranzistoare să scoată putere mare? Eu eu vin cu montajul din o casare care chiar mi-a făcut cu ochiul.
Nu mai mă atrage sa emit!
Am 1.5kw. am finale de 150w am finale de 50w ... Arhive pentru colecție.
Am mai zis că eu colecționez modulatoare fm că ce sa construit odinioară până în 2014 rămâne bătut în cuie.
Colecționez emițătoare de la 20w la 50w fie home mare fie industriale.
Colecționez becuri selum.
...pasiunea

Attached Files



#71
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Am vb cu mai mulți. Cică și sârbii mai fac pe pirații care daca nu ești atent zici că sunt legali. Nu au de împărțit cu muzică lor populara ci din contra discografie.pe pâine. Am vb cu vucoslavici și mi-a zis că dacă am cum sa prind piratul de mare putere care emite de lângă un munte.
Grecii sunt și mai și la capitolul controale de comunicație! Lol
Pai mai ăștia de ani buni populeaza fmul in locurile unde legalii vin cu 3-5 posturi radio iar acolo pirații fac legea cu muzica și divertiementul lor
Se știe că astia sunt dotați că deja au piraterie fm, piraterie tv analogic și piraterie tv dvb-t. Postul de tv de putere din digital se numeste ***ekimas*** cu program cu  cele mai hot hituri grecești. Am și văzut film cu el la unu pe yutub.
Turcii sunt.sipe muchie că îi prind aia de la rturk dar și au boașe că emit cu kilowați buni in antena și baga și arabi. Unu din exemplele e 89.3 care vine pe teava când e propagarea spre izmit. L-am prins la retransmisie siriană și pe urmă un pustulica vorbea la microfon.
Mai e piratul din. Zona kutahiei de pe 103.2 care baga numai quran și citate bisericești în arabă.
Deci asta înseamnă frate sa fi cu tupeu maxim sa bagi putere să te auzi jumate de județ sau chiar judetul întreg și să ai mentalitate politica sa o ți langă cu o țară care te roade si mai ales stirile si interviurile lor.
Apropo știți că rturk a întrerupt Rusia fm din cauză că in politica facta vb uneori exact peste ce era in. Regimul actual
Burci fm închis că la puci a ținut cu lumea și vrea să fie înlocuit șeful statului.
Deci vedeți că pirații la turci își permit.
Spania are pirați in sud cu droaia mai ales se scriu pe net de ei se mai si povesteste cu lux de amanunte că acolo au și televiziune cu ce vor oamenii. Mai nou au ajuns si pirați Romani care emit in unele regiuni ale Spaniei ca vip fm sau hit fm tekila fm etc etc.
La digital Spania retransmite pentru grupul de naționalități pe regiuni. Dvb-t e soluția că sa nu știe ceilalți pirati analogici care daca nu prind semnal inseamna ca "e liber" .

Edited by Zvartoshu, 10 November 2018 - 02:55.


#72
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Unul din pirații care inca se mai distrează noaptea adică.max fm
Iată aici cum se auto laudă vreo 16 minute
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2ppIg1pduVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate